ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
"25" листопада 2009 р. м. Київ к-30143/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Сергейчука О.А.
Суддів Ланченко Л.В.
Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Степашка О.І.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Нагірянського сільського голови ОСОБА_1
на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 31.05.2006р.
та на ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 10.08.2006р.
у справі № 2-а-46/06 (22ас-394)
за позовом Нагірянського сільського голови ОСОБА_1
до Управління статистики у Чортківському районі Тернопільської області
про визнання недійсними протоколу та постанови про накладання адміністративного стягнення
ВСТАНОВИВ:
Нагірянський сільський голова ОСОБА_1 (далі по тексту –позивач, Голова Нагірянської сільської ради Барна О.С.) звернувся до Чортківського районного суду Тернопільської області з позовом до Управління статистики у Чортківському районі Тернопільської області (далі по тексту –відповідач, Управління статистики у Чортківському районі) про визнання недійсними протоколу № 1 від 08.02.2006р. про адміністративне порушення та постанови № 1 від 08.02.2006р. про накладання адміністративного стягнення.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 31.05.2006р. у справі № 2-а-46/06 (суддя Запорожець Л.М.), залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 10.08.2006р. у справі № 22ас-394 (головуючий –Козак І.О., судді –Кузьма Р.М., Демкович Ю.Й.) у задоволені позову відмовлено.
Нагірянський сільський голова ОСОБА_1, не погоджуючись з постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 31.05.2006р. у справі № 2-а-46/06 та ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 10.08.2006р. у справі № 22ас-394, звернувся з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
Управління статистики у Чортківському районі проти задоволення касаційної скарги заперечило з підстав, викладених письмово. Заперечення приєднані до матеріалів справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга Голови Нагірянської сільської ради ОСОБА_1. не підлягає задоволенню з наступних підстав.
08.02.2006 року заступником начальника Управління статистики у Чортківському районі складено протокол № 1 про вчинення Нагірянським сільським головою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, що передбачене ч.2 ст.1863 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі – КУпАП (80731-10)
).
У той же день, 8 лютого, начальником Управління статистики у Чортківському районі Похмурським Я.В. винесено постанову № 1 про накладання адміністративного стягнення на Голову Нагірянської сільської ради ОСОБА_1. у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.
Зміст адміністративного правопорушення позивача полягає у неподанні Управлінню статистики у Чортківському районі статистичного звіту за формою 6-сільрада "Окремі показники розвитку сільських, селищних, міських рад у галузі сільського господарства"у термін, встановлений державним планом статистичних спостережень, - до 20 січня 2006 року.
Правові відносини в галузі державної статистики, права і функції органів державної статистики, організаційні засади здійснення державної статистичної діяльності з метою отримання всебічної та об'єктивної статистичної інформації щодо економічної, соціальної, демографічної та екологічної ситуації в Україні та її регіонах і забезпечення нею держави та суспільства встановлені Законом України від 17.09.92р. № 2614-ХІІ "Про державну статистику" (2614-12)
(далі – Закон № 2614-ХІІ (2614-12)
).
Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є:
а) органи державної статистики та працівники, які від імені цих органів на постійній або тимчасовій основі беруть участь у проведенні статистичних спостережень;
б) респонденти:
юридичні особи, їх філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знаходяться на території України;
юридичні особи, їх філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи, що знаходяться за межами України і створені за участю юридичних осіб України;
фізичні особи, незалежно від їх громадянства, які перебувають на території України, або сукупності таких осіб;
фізичні особи, які є громадянами України і перебувають за її межами, або сукупності таких осіб;
в) користувачі даних статистичних спостережень (ст. 4 Закону № 2614-ХІІ).
Статтею 13 Закону № 2614-ХІІ передбачено, що органи статистики мають право отримувати безкоштовно в порядку і строки, визначені спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики, від усіх респондентів, включаючи центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, банки, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб, які підлягають статистичним спостереженням, і використовувати первинні та статистичні дані, дані бухгалтерського обліку, іншу необхідну для проведення статистичних спостережень інформацію, у тому числі інформацію з обмеженим доступом, а також пояснення, що додаються до них.
Згідно ст. 16 Закону № 2614-ХІІ діяльність, пов’язана зі збиранням та використанням адміністративних даних передбачають безкоштовне їх надання органами місцевого самоврядування тощо.
Відповідно до ст. 16 Закону України від 21.05.97р. № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні"(далі – Закон № 280/97-ВР (280/97-ВР)
) органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста (ч.1 ст. 12 Закону № 280/97-ВР).
Частиною 3 ст. 42 Закону № 280/97-ВР встановлено повноваження сільського голови, до яких, зокрема, належить забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.07.2004р. № 424-р "Про проведення перезакладення книг погосподарського обліку та перепису поголів'я худоби у домашніх господарствах" (424-2004-р)
зобов’язано Держкомстат України забезпечити у IV кварталі 2004 р. внесення змін до типових форм книг погосподарського обліку та документації з обліку худоби у домашніх господарствах станом на 1 січня 2006 року та зобов’язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації за участю виконкомів міських, селищних і сільських рад забезпечити проведення з 1 по 15 січня 2006 року певні дії, направлені на виконання даного розпорядження, зокрема, облік поголів'я худоби у домашніх господарствах у сільській місцевості та разом з органами державної статистики - її перепису у домашніх господарствах в міських населених пунктах.
Таким чином, проведення перепису поголів’я худоби проводилось в рамках державної програми. Наказом Державного комітету статистики України від 24.06.05 року № 162 "Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень в галузі сільського господарства" (z0731-05)
, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.07.05р. за № 731/11011 (z0731-05)
(далі –Наказ Держкомстату № 162) затверджено Інструкцію щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 6-сільрада "Окремі показники розвитку сільських, селищних, міських рад у галузі сільського господарства на 1 січня 200_ року". Інструкція зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12.07.05р. за № 740/11020 (z0740-05)
(далі –Інструкція).
Відповідно до Інструкції форма № 6-сільрада "Окремі показники розвитку сільських, селищних, міських рад у галузі сільського господарства на 1 січня 200_ року"(далі –форма № 6-сільрада) складається сільськими, селищними, міськими радами, на території яких розташовані сільські населені пункти і в яких ведеться погосподарський облік. Підставою для заповнення форми № 6-сільрада є форми погосподарського обліку в сільських, селищних, міських радах, затверджені наказом Державного комітету статистики України від 18.04.2005р. № 95 (z0487-05)
та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 11.05.2005р. за № 487/10767 (z0487-05)
. Форма № 6-сільрада складається за станом на 1 січня і подається органу державної статистики за своїм місцезнаходженням у термін, указаний на бланку.
Таким чином, Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками апеляційного суду та суду першої інстанції про наявність обов’язку голови сільської ради подавати звітність органу державної статистики у встановлений строк.
Згідно зі статтею 2443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, органи державної статистики розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень (стаття 1863 Кодексу).
Від імені органів державної статистики розглядати справи і накладати адміністративні стягнення мають право керівник спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики та його заступники, керівники органів державної статистики в Автономній Республіці Крим, областях, районах і містах та їх заступники.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 255 КУпАП, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 –24411, зокрема, у статті 2443 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Отже, право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 1863 Кодексу, надано посадовим особам органів виконавчої влади у галузі статистики.
Як правомірно встановлено судами попередніх інстанцій, оскільки позивач не виконав покладені на нього обов’язки по збору та веденню обліку поголів’я худоби у домашніх господарствах с. Нагірянка та не подав у відповідні строки в органи статистики звітності за формою № 6-сільрада, то у діях Голови Нагірянської сільської ради наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 1863 КУпАП. При цьому, судом першої інстанції досліджено підстави застосування відповідачем обраного виду адміністративної відповідальності, розмір та порядок накладання адміністративного стягнення.
За таких обставин, доводи позивача, наведені у касаційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновки судів першої та апеляційної інстанції є такими, що ґрунтуються на належних та допустимих доказах.
Згідно ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами попередніх інстанцій належним чином з’ясовано обставини справи та надано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Чортківського районного суду Тернопільської області від 31.05.2006р. у справі № 2-а-46/06 та ухвали Апеляційного суду Тернопільської області від 10.08.2006р. у справі № 22ас-394 не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210-232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд –
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Голови Нагірянської сільської ради ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 31.05.2006р. у справі № 2-а-46/06 та ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 10.08.2006р. у справі № 22ас-394 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Сергейчук