ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" листопада 2009 р. м. Київ К-4573/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Сіроша М.В.
Суддів: Харченка В.В.
Гончар Л.Я.
Чалого С.Я.
Черпіцької Л.Т.
Секретар судового
засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за касаційною скаргою Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2008 року у справі за позовом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Державного казначейства України про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а:
У травні 2007 року Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулася до суду з позовом до Державного казначейства України про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.
Постановою господарського суду м. Києва від 10 липня 2007 року позовні вимоги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"задоволено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2008 року постанову господарського суду м. Києва від 10 липня 2007 року скасовано, в задоволенні позовних вимог Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" в касаційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, що беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарг, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 року № 340 (340-2007-п)
затверджено Порядок компенсації у 2007 році Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" різниці між цінами закупівлі та реалізації імпортованого природного газу, що використовується на виробництво теплової енергії для населення. Зазначеною Постановою також затверджено Порядок перерахування у 2007 році такої компенсації.
Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм компенсації у 2007 році з державного бюджету НАК "Нафтогаз України" різниці між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб'єктам господарювання на виробництво теплової енергії для населення (далі - компенсація різниці між цінами) відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Для проведення розрахунків з компенсації різниці між цінами Мінпаливенерго та НАК "Нафтогаз України" відкривають поточні рахунки у Державному казначействі.
Зазначеним Порядком передбачено, що сума компенсації різниці між цінами не може бути більшою, ніж сума податкового боргу НАК "Нафтогаз України", визначена у відповідній довідці податкового органу про розмір заборгованості (з податку на додану вартість, податку на прибуток та рентної плати за транзитне транспортування природного газу) або в інформації митного органу про розмір заборгованості з податку на додану вартість, що подаються разом з розрахунком суми компенсації різниці між цінами.
Розрахунок суми компенсації різниці між цінами подається до 25 числа наступного місяця Державному казначейству разом з платіжним дорученням на перерахування НАК "Нафтогаз України" до спеціального фонду державного бюджету відповідної суми коштів.
Пунктом 5 Порядку визначено, що після отримання платіжних доручень для проведення розрахунків (від Мінпаливенерго - на перерахування компенсації різниці між цінами, від НАК "Нафтогаз України" - на перерахування коштів для погашення податкової заборгованості) Державне казначейство в установленому порядку в межах суми заборгованості НАК "Нафтогаз України", визначеної в платіжному дорученні Компанії, перераховує на рахунок Мінпаливенерго суму, необхідну для здійснення видатків за бюджетною програмою 1101420 "Компенсація НАК "Нафтогаз України" різниш між цінами закупівлі імпортованого природного газу та його реалізації суб'єктам господарювання на виробництво теплової енергії, яка споживається населенням.
Мінпаливенерго в день отримання коштів перераховує їх на рахунок НАК "Нафтогаз України", відкритий у Державному казначействі, з подальшим їх перерахуванням у той же день на підставі платіжного доручення НАК "Нафтогаз України" до державного бюджету.
29 березня 2007 року позивач, керуючись положеннями вказаного Порядку, надав Державному казначейству платіжне доручення № 1490 про перерахування Енергетичній регіональній митниці 696924942 грн. податку на додану вартість за імпортований природний газ.
Як вбачається з матеріалів справи, Енергетичною регіональною митницею було надано інформацію за № 22/1-238 від 22.03.2007 року, відповідно до якої розмір заборгованості позивача з податку на додану вартість становив 1581435,91 грн., тобто не перевищував перераховану суму ПДВ в розмірі 696924942,00 грн.
Дійсно, перерахована сума не перевищувала заборгованість позивача з податку на додану вартість перед митницею. Однак, судом першої інстанції не враховано, що відповідно до п. 4 зазначеного Порядку довідка або інформація про розмір заборгованості НАК "Нафтогаз України" з податку на додану вартість, податку на прибуток та рентної плати за транзитне транспортування природного газу видається органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів після отримання письмового звернення платника цих податків.
В матеріалах справи не міститься та колегії суддів не було надано доказів, які б підтверджували, що така довідка була видана органом державної податкової служби та могла бути підставою для перерахування податкової заборгованості.
Судом першої інстанції також було встановлено, що в подальшому відповідач самостійно змінив цільове призначення перерахованих коштів та перерахував їх в рахунок погашення податкової заборгованості НАК "Нафтогаз України" відповідно до довідок СДШ по роботі з великими платниками податків у м. Києві.
Колегія суддів вважає, що такі дії відповідача не порушують вимог вищезгаданого Порядку, враховуючи наступне.
Так, зазначеним Порядком передбачено механізм здійснення компенсації різниці цін: Держказначейство України (яке здійснює запозичення коштів за рахунок єдиного казначейського рахунку) - Мінпаливенерго (видатки спеціального фонду державного бюджету) - НАК "Нафтогаз України" (надходження податків до спеціального фонду державного бюджету) - державний бюджет (поновлення запозичених з єдиного казначейського рахунку коштів). Тобто, фактично компенсація різниці цін здійснюється за рахунок погашеної податкової заборгованості НАК "Нафтогаз України", яка спрямовується до спеціального фонду державного бюджету.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" також установлено НАК "Нафтогаз України" забезпечити у 2007 році перерахування до спеціального фонду державного бюджету податкової заборгованості у сумі не менше 2640000 тис. грн. з метою ЇЇ спрямування на компенсацію НАК "Нафтогаз України" різниці між цінами закупівлі та реалізації імпортованого природного газу, що використовується на виробництво теплової енергії для населення.
Тобто, Законом передбачено, що надходження податкової заборгованості НАК "Нафтогаз України" є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету на 2007 рік у частині доходів.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціальних фондів. Розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про Державний бюджет України.
Статтею 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що до доходів загального фонду державного бюджету належать податок на додану вартість, крім податкової заборгованості з податку на додану вартість НАК "Нафтогаз України", яка є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету за відповідними напрямами, визначеними у цьому Законі.
Розподіл надходжень до загального та спеціального фонду наведений у додатку № 1 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
.
Згідно із відповідною позицією у Додатку № 1 ПДВ з вироблених б Україні товарів (код 14010100) зараховується як до загального так і до спеціального фонду державного бюджету. Проте ПДВ із ввезених на територію України товарів (код 14010300) зараховується тільки до загального фонду державного бюджету.
Таким чином, перерахована Енергетичній регіональній митниці заборгованість по ПДВ з ввезеного природного газу може бути зарахована тільки до загального фонду державного бюджету, а здійснення сплати податку на додану вартість за імпортований природний газ за рахунок коштів спеціального фонду є недопустимим, оскільки призведе до порушення принципу збалансованості бюджетів. Наведене підтверджує доводи апеляційної скарги про те, що відносини, які склалися між відповідачем та позивачем є бюджетними.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Судове рішення відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасоване чи змінене з підстав, що наведені в касаційній скарзі.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2008 року –без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та у порядку визначеними статтями 237 –239 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий
Судді В.В. Харченко