ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" листопада 2009 р. м. Київ К-4962/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Співака В.І.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
Заїки М.М.,
при секретарі Шевченко Ю.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області на постанову Новопсковського районного суду Луганської області від 24.10.2007 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про перерахунок пенсії, -
встановила:
У червні 2007 року ОСОБА_1. звернувся до суду до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про перерахунок пенсії.
Постановою Новопсковського районного суду Луганської області від 24.10.2007 було задоволено позовні вимоги. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, відповідно до встановленого Законом мінімального розміру пенсії за віком. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1., як інваліду другої групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком и виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, провести перерахунок надбавки до пенсії, як інваліду другої групи в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком відповідно до встановленого Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
та деяких інших нормативних актів України"мінімального розміру пенсії за віком, провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як інваліду другої групи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та в подальшому проводити перерахунок пенсії у разі підвищення мінімальної пенсії за віком, встановленої виключно Законами України.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2008 скасовано зазначену постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою частково задоволено позовні вимоги. Визнано неправомірним дії управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1. в перерахунку пенсії згідно статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 01.09.2006 року. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1. пенсії по інвалідності згідно статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком у відповідності до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", частини 3 статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум", прожиткового мінімуму на особу, яка втратила працездатність у відповідності до статті 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", згідно вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"з часу звернення із заявою про перерахунок - з 01.09.2006 року.
Управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області подало касаційну скаргу, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді –доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтями 50 та 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини(аналогія закону).
Отже, правильним є висновок суду апеляційної інстанції, що положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд апеляційної інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.04.2008 у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області про перерахунок пенсії –без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий В.І. Співак
Судді С.В. Білуга
О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній
М.М. Заїка
Головуючий
Судді А.Ф. Загородній