ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" листопада 2009 р. Київ №К-23432/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Сіроша М.В., Бим М.Є. (доповідач), Гончар Л.Я., Харченка В.В.,
Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 17 лютого 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2009 року у справі 2-а-54/09/0555 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
В січні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради, в якому просив суд визнати неправомірними дії відповідача та стягнути з відповідача на його користь недоотримані суми на оздоровлення за шкоду заподіяну здоров’ю внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2008 рік.
Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 17 лютого 2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2009 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені.
В касаційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради просить скасувати зазначені судові рішення, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України
Як встановлено судом, позивач віднесений до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення особам віднесеним до 2 категорії у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"розмір мінімальної заробітної плати в 2008 році на час виплати позивачу допомоги на оздоровлення становив 525 грн.
Однак, за 2008 рік Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради виплатило позивачу 100 грн. щорічної допомоги на оздоровлення, тобто у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (562-2005-п) .
Однак, зазначеною постановою № 562 (562-2005-п) всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ (796-12) (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню стаття 48 Закону № 796-ХІІ та закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2008 роки, а не постанова КМУ №562 (562-2005-п) . Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 (v010p710-08) визнано неконституційним підпункт 11 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI (107-17) "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким була зупинена дія статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, дії відповідача в частині виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 100 грн. за 2008 рік суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано визнали неправомірними.
Висновок суду першої та апеляційної інстанції відповідає нормам матеріального та процесуального права, підстав для скасування чи зміни рішень судів попередніх інстанцій немає.
Згідно ч.3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради відхилити, а постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 17 лютого 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: