ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" листопада 2009 р. м. Київ К-10803/09
Вищий адміністративний суд України у складі:
|
головуючого судді
|
Розваляєвої Т. С.
(суддя-доповідач),
|
|
суддів
|
Васильченко Н. В.,
|
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 листопада 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради Донецької області про визнання неправомірними дій, стягнення недоотриманих коштів до 5 травня за 2007 рік,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, позивач зазначив, що йому, як ветерану війни –інваліду 3 групи, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня належить виплачувати разову грошову допомогу. Посилаючись на те, що такі виплати у 2007 році проводилися не в повному обсязі, позивач просив визнати незаконною відмову відповідача у виплаті йому цих коштів та стягнути недоотриману разову щорічну грошову допомогу за 2007 рік в сумі 2 570 грн. 00 коп.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 листопада 2008 року позов задоволено частково: стягнуто з відповідача недоотриману суму щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік –2 570 грн. 42 коп. на користь позивача; в задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 листопада 2008 року в частині відмови в позові скасовано та ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову; в іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог, відповідач подав касаційну скаргу на них. Посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить спірні рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові повністю.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі у межах, визначених ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є ветераном війни –інвалідом 3 групи.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"щорічно до 5 травня ветеранам війни –інвалідам 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірах семи мінімальних пенсій за віком.
Виплата вказаної допомоги проводилась позивачу у 2007 році в розмірі, встановленому Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
.
Суд першої інстанції задовольнив позов в частині стягнення суми. Суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про повне задоволення позову.
Колегія суддів не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій.
Судами правильно встановлено, що на період виникнення правовідносин, які є предметом спору в цій справі, були наявні нормативно-правові акти ( Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
та Закони України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
), які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня ветеранам війни – інвалідам 3 групи.
Отже для вирішення цього спору необхідно визначитись, який з цих законів є пріоритетним та підлягав застосуванню.
Згідно з ст. 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні. Конституція України (254к/96-ВР)
не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України (254к/96-ВР)
зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України.
Отже за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше. Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
був прийнятий пізніше, а тому його норми мають пріоритет над нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
були визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
, яким встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі меншому, ніж він передбачений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Тобто рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.
На момент виникнення спірних відносин, а саме на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів: в квітні 2007 року, - положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (489-16)
були діючими.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порушень ст. 19 Конституції України в діях відповідача на час проведення виплат не вбачається.
Таким чином рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо стягнення коштів в порядку відшкодування шкоди, завданої відповідачем в результаті відмови у виплаті недоотриманої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2007 році, є невірним.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради Донецької області задовольнити.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 11 листопада 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2009 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В позові відмовити.
постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку, визначеними статтями 237 –239 КАС України (2747-15)
.
Головуючий
Судді Т.С. Розваляєва