ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"19" листопада 2009 р. м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Гордійчук М.П., Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Кравченко О.О., Розваляєвої Т.С.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Микитівському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Микитівському районі Донецької області про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2008 року яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року року позов задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Микитівському Донецької області з підвищення перерахунку пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до приписів ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов‘язано Управління Пенсійного фонду України у Микитівському Донецької області провести перерахунок та доплатити Корольову В.П. пенсію по інвалідності відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з 05.06.2008 року.
_________________________________________________
Доповідач : Гордійчук М.П.
Справа: К-5742/09
Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі Управління Пенсійного фонду України у Микитівському Донецької області просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи (категорія 1) захворювання якого пов’язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України у Микитівському Донецької області - не здійснюються перерахунок йому як інваліду 3 групи пенсію з розрахунку шести прожиткових мінімумів, у зв’язку зі змінами у законодавстві.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначено підстави та умови призначення державних пенсії особам, віднесеним до категорії І та у зв’язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії І.
Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІІІ групі –6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІІ групи –50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій, виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком . Згідно до статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення частини з статті 28 Закону "Про загальнообов’язкове держати пенсійне страхування", на думку колегії суддів, не с перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Приймаючи рішення суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано послалися на Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08)
яким були визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) п.п. 12, 15, 17 п. 28 розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
та на Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року (v008p710-05)
№ 10-рп/2005 яким неодноразово розглядає проблеми, пов’язані з реалізацією права соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України (254к/96-ВР)
та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішенні Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів та внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається .
Судами вірно зазначено, що перерахунок пенсії має проводитись з 22 травня 2008 року з часу прийняття Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 (v010p710-08)
року.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правильно визначена пріоритетність нормативно –правових актів, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225- 229 КАС України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, –
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Микитівському Донецької області відхилити, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2008 року - залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає, крім як у випадках, передбачених ст. ст. 227 –229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Судді: