ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" листопада 2009 р. м. Київ К-14122/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.
суддів: Бившевої Л.І., Костенка М.І., Степашка О.І., Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому
засіданні
касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Рафалівський кар’єр"
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2007
та постанову Господарського суду Рівненської області від 12.03.2007
у справі № 10/34 Господарського суду Рівненської області
за позовом відкритого акціонерного товариства "Рафалівський кар’єр"
до Державної податкової інспекції у Володимирецькому районі
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Постановою Господарського суду Рівненської області від 12.03.2007, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2007, позов задоволено частково: визнані нечинними податкові повідомлення-рішення ДПІ у Володимирецькому районі від 12.10.2006 № 0000751740/2 про визначення позивачу податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів ( далі –податок з власників транспортних засобів ) у сумі 3052,50 грн. (в т.ч. 2775,00 грн –основного платежу та 277,50 грн. –штрафних (фінансових) санкцій) та № 00001151740/0 про визначення позивачу податкового зобов’язання з податку з власників транспортних засобів у сумі 1110,00 грн. (штрафні (фінансові) санкції). В позові про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 12.10.2006 № 0000512340/2 про донарахування податкових зобов’язань за платежем із плати за користування надрами у сумі 66443,60 грн. (в т.ч. 47078,00 грн. –основний платіж та 19365,60 грн. - штрафні (фінансові) санкції) та № 0000812340/0 про донарахування податкових зобов’язань за платежем із плати за користування надрами у сумі 15864,00 грн. (в т.ч. 10576,00 грн. - основний платіж та 5288,00 грн. –штрафні (фінансові) санкції) відмовлено.
Висновок судів першої та апеляційної інстанцій вмотивований тим, що автомобілі марки "БелАЗ"є технологічними транспортними засобами –кар’єрними самоскидами, не використовуються на дорогах загального призначення, відносяться до товарної позиції коду 8709 Гармонізованої системи опису та кодування товарів (автомобілі вантажні) і не є об’єктом оподаткування. Відмовляючи в позові в частині визнання нечинними податкових податкових повідомлень-рішень від 12.10.2006 № 0000512340/2 та №0000812340/0, суд виходив з того, що позивачем занижено плату за користування надрами для видобування корисних копалин за І-ІV квартали 2005 року у зв’язку з помилковим віднесенням щебеню до піщано-гравійної сировини.
В касаційній скарзі ВАТ "Рафалівський кар’єр"просить скасувати ухвалені у справі судові рішення в частині відмови в задоволенні позову, посилаючись на те, що податкові повідомлення-рішення від 12.10.2006 № 0000512340/2 та № 0000812340/0 прийняті в порушення вимог пунктів 2-4 Порядку справляння плати за користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 № 1014 (1014-97-п) (далі –Порядок ); дії податкового органу суперечать ст. 19 Конституції України, ст. 30 Кодексу України про надра, ст. 75 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік"від 23.12.2004 № 2285-IV (далі – Закон № 2285-IV (2285-15) ), ст.ст. 6, 19, 47 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування"від 25.06.1991 № 1251-ХІІ.
Перевіривши в межах вимог касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами виїзної планової перевірки ВАТ "Рафалівський кар’єр"з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2005 по 31.03.2006 та виїзної позапланової перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за спеціальне використання надр товариства за період з 01.01.2005 по 31.12.2005 відповідачем складено акти перевірок № 021-13976731-33 від 27.06.2007 та № 039-13976731-23-145 від 02.10.2006, відповідно до яких товариством порушено ст. 90 Закону № 2285-IV, пункти 3.1, 3.2, 4.1, 5.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.1997 № 207/472/51/157 ( зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.1998 № 20/2460 (z0020-98) ) (далі –Інструкція ), внаслідок чого занижено плату за користування надрами для видобування корисних копалин за 2005 рік в загальній сумі 104734,00 грн.
В ході проведення перевірок встановлено, що позивач здійснює діяльність, зокрема з розроблення гравійних піщаних кар’єрів та видобування каменю. За період з 01.01.2005 по 31.12.2005 ВАТ "Рафалівський кар’єр"нараховано плату за користування надрами з розмежуванням корисних копалин місцевого значення на камінь та піщано-гравійну сировину; при цьому обсяги виробленого з видобутої гірської породи (граніту) щебеню включено до піщано-гравійної сировини.
Згідно зі ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Нормативи плати за користування надрами та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України (ст. 30 цього Кодексу).
Відповідно до пункту 3, абзаців 1, 2 пункту 4 Порядку (1014-97-п) об'єктом справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин є обсяг фактично погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяг видобутих) корисних копалин. Плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється, зокрема, для будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин (якщо такі квоти (ліміти) встановлено) та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.
Пунктом 1 ст. 75 Закону 2285-IV передбачено, що з метою приведення окремих норм законів у відповідність з бюджетним законодавством зупинено на 2005 рік дію частини шостої статті 30 (в частині встановлення Кабінетом Міністрів України базових нормативів плати за користування надрами) Кодексу України про надра (132/94-ВР) . Статтею 90 цього Закону встановлено, що у 2005 році запроваджуються базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин згідно з додатком № 9: плата за одиницю погашених запасів корисних копалин каменю будівельного становить 2,0 грн/м куб, піщано-гравійної сировини –1,0 грн/м куб. За відсутності жодних застережень відносно порядку застосування цього Закону та визнання його неконституційним в установленому законом порядку він є обов’язковим для виконання на території України з дня набрання чинності.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції (z0020-98) плата за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - плата) справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин.
Обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування (пункт 3.2 вказаної Інструкції (z0020-98) ).
Згідно пунктів 4.1, 5.1 Інструкції (z0020-98) нормативи плати встановлюються для кожного виду корисних копалин (групи корисних копалин, близьких за призначенням) як базові або диференційовані залежно від геологічних особливостей та умов експлуатації родовищ. Сума плати за користування надрами для видобування корисних копалин визначається користувачами надр самостійно і обчислюється щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових і позабалансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) у разі їх затвердження, нормативів плати до одиниці погашених в надрах запасів корисних копалин та коефіцієнтів, наведених у пункті 4.3 цієї Інструкції (z0020-98) .
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до виданих ліцензій позивач здійснює розробку родовища з видобування граніту для виробництва щебеню (а.с.15, 94).
Відповідно до Переліку корисних копалин місцевого значення, затвердженого постановою КМУ від 12.12.1994 № 827 (827-94-п) (в редакції постанови КМУ від 16.08.2005 № 747 (747-2005-п) ) до піщано-гравійної сировини відносяться: галька, піщано-гальковий матеріал, гравій, ракуша, пісок, а тому судами вірно зроблено висновок про те, що щебінь вироблений внаслідок подріблення видобутого з гранітного масиву рваного каменю є каменем та до піщано-гравійної сировини не відноситься. А відтак позивач повинен сплачувати плату за користування надрами, обчислену з обсягів щебеню, виходячи з базового нормативу плати для каменю будівельного.
Викладене спростовує доводи касаційної скарги щодо незаконності судових рішень у справі, у зв’язку з чим касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Рафалівський кар’єр" залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2007 та постанову Господарського суду Рівненської області від 12.03.2007 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий
підпис
Є.А.Усенко
Судді
підпис
Л.І.Бившева
підпис
М.І.Костенко
підпис
О.І.Степашко
підпис
Т.М.Шипуліна
Головуючий
Судді Є.А. Усенко