ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" листопада 2009 р. м. Київ К-923/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Панченка О.Н. (доповідача),
суддів: Весельської Т.Ф.,
Мироненка О.В.,
Смоковича М.І.,
Чумаченко Т.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року
у справі №2-а-15346/08(22-а-14067/08)
за позовом ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області
про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,
встановила :
У липні 2008 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1., позивач) звернувся до суду з позовними вимогами до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області (далі –УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки, відповідач, скаржник) про визнання дій УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки про відмову в перерахунку та виплати на користь позивача недоотриманої суми пенсії за 2008 рік, протиправними, зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності з вимогами пункту 4 статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, як інваліду-чорнобильцю 3 групи, а також про стягнення з УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки на користь ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії за 2008 рік - 2384, 73 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2008 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року апеляційну скаргу УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки задоволено частково. Постанову Донецького окружного адміністративного суду 02 вересня 2008 року змінено. В абзаці третьому резолютивної частини постанови замість "01.03.2008р."вказано "01.08.2008р.". В іншій частині постанову залишено без змін.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить вказані судові рішення скасувати, а позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 22 липня 2008 року ОСОБА_1. звернувся до УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки з заявою про здійснення перерахунку пенсії, на що 01 серпня 2008 року отримав відмову.
Позивач має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 3 групи (а.с. 8). Розмір його основної пенсії у відповідності до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Реалізація конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема соціальний захист потерпілого насалення, визначені Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12)
(далі - Закон).
Розділ 8 вказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Статтею 50 Закону передбачено, що особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних ромірах, зокрема інвалідам 3 групи –50 відсотків мінімальної пенсії за віком. А статтею 54 даного Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв’язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до 1 категорії.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений статтею 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорій 1-4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (v010p710-08)
були визнані неконституційними положення пункту 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
, якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни до статтей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії повинний бути здійснений з урахуванням мінімальної пенсії за віком.
Отже, судом першої інстанції вірно застосовані норми Закону в редакції, яка була чинною до внесення змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
та визнано протиправними дії скаржника, зобов’язавши останнього здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії по інвалідності відповідно до частини 4 статті 54 Закону, виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком, що розраховуєтьс залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
За таких обставин, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій та вважає вказані судові рішення такими, що відповідають нормам законодавства, а тому касаційну скаргу УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки слід залишити без задоволення, а судові рішення –без змін.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2008 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2008 року залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Н. Панченко
Судді: Т.Ф. Весельська
О.В. Мироненко
М.І. Смокович
Т.А. Чумаченко