ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" листопада 2009 р. м. Київ К-33762/06
Вищий адміністративний суд України у складі:
судді Костенка М.І. - головуючого, суддів Бившевої Л.І., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А., Шипуліної Т.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області (далі –Кременчуцька ОДПІ)
на постанову господарського суду Полтавської області від 11.07.2006
та ухвалу Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.09.2006
у справі № 17/252
за позовом Кременчуцького колективного підприємства "Житлобуд"(далі –КП "Житлобуд")
до Кременчуцької ОДПІ
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Позов подано про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.05.2005 № 1490/483/1630.
Постановою господарського суду Полтавської області від 11.07.2006, залишеною без змін ухвалою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.09.2006, позов задоволено з тих мотивів, що:
штрафні санкції було застосовано до КП "Житлобуд"поза межами 1095-денного строку давності, установленого підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(далі –Закон);
фактично позивач своєчасно сплатив суму узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість за грудень 2001 року, тоді як у податкового органу було відсутнє право самовільно змінювати визначене платником призначення платежу шляхом зарахування сплачених КП "Житлобуд"сум податку в рахунок погашення податкового боргу з цього платежу в порядку календарної черговості його виникнення.
У касаційній скарзі до Вищого адміністративного суду України Кременчуцька ОДПІ просить скасувати ухвалені у справі судові акти та прийняти нове рішення по суті спору, посилаючись на порушення судовими інстанціями норм матеріального права та невідповідність висновків судів
дійсним обставинам справи. Так, в обґрунтування касаційних вимог скаржник зазначає, що фактично податкове зобов’язання з податку на додану вартість за грудень 2001 року у сумі 7277 грн. було сплачено позивачем лише 31.05.2002, що є підставою для застосування до КП "Житлобуд"штрафних санкцій в порядку підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(далі –Закон).
Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС).
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, надання правової оцінки обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що в ході проведеної Кременчуцькою ОДПІ у травні 2004 року перевірки на предмет своєчасності сплати позивачем податку на додану вартість за період з жовтня 2001 року по травень 2004 року було виявлено, зокрема, факт несвоєчасної сплати податкового зобов’язання з цього податку у сумі 7277 грн. за грудень 2001 року, у зв’язку з чим відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.05.2005 № 1490/483/1630 про зобов’язання КП "Житлобуд"сплатити штраф у сумі 3638,50 грн.
Судами також з’ясовано, що фактично зазначену суму податкового зобов’язання було сплачено позивачем за платіжним дорученням від 22.01.2002 № 259, однак ці кошти було віднесено податковим органом в рахунок сплати податкового боргу за минулий період всупереч визначеному позивачем призначення платежу.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо правомірності застосування до позивача штрафу за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання з податку на додану вартість.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону у тій самій редакції у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.
Отже, як встановлено судами та не заперечується учасниками спору, з урахуванням наведених норм Закону кінцевим строком сплати позивачем податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 7277 грн. за грудень 2001 року слід вважати 27.01.2002, тоді як фактично названу суму було сплачено КП "Житлобуд"22.01.2002, що виключає можливість застосування до позивача штрафних санкцій в порядку статті 17.1.7 Закону (2181-14) .
Посилання ж Кременчуцької ОДПІ на пункт 7.7 статті 7 цього Закону (у названій редакції), за змістом якого якщо платник податків має податковий борг перед різними бюджетами або державними цільовими фондами, погашення такого боргу відбувається у порядку черговості його виникнення, а у разі одночасного його виникнення - у рівній пропорції, є необґрунтованими. Адже наведена норма Закону (2181-14) поширюється передусім на платників податків, позаяк податкові зобов'язання згідно з вимогами пункту 1.2 статті 1 цього Закону погашає саме він. Причому наведений припис не передбачає право податкового органу спрямовувати кошти платника податків на свій розсуд, всупереч волі такого платника.
До того ж, наявність у платника податкового боргу не звільняє його від обов’язку сплати поточних податкових зобов’язань, а контролюючий орган при цьому має право вживати передбачені Законом заходи для стягнення податкового боргу.
Відповідно до частини третьої статті 2201 КАС суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
За таких обставин, керуючись статтями 220, 2201, 223, 231 КАС, Вищий адміністративний суд України,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду Полтавської області від 11.07.2006 та ухвалу Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.09.2006 у справі № 17/252 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом 1 місяця з дня виявлення цих обставин.
Головуючий суддя М.І. Костенко
судді: Л.І. Бившева
Н.Є. Маринчак
Є.А. Усенко
Т.М. Шипуліна