ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" листопада 2009 р. м. Київ К-11218/08
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І.,
Лиски Т.О.,
Мойсюка М.І.,
Сороки М.О.,
Штульман І.В.,-
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду (далі – ГУПФ) України в Донецькій області про визнання права на перерахунок пенсії з 01 квітня 2007 року з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення, визнання неправомірними дій, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням премії, за касаційною скаргою ГУПФ України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2008 року,-
встановив:
У березні 2008 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до ГУПФ України в Донецькій області про визнання за ним права на перерахунок пенсії з урахуванням нового виду грошового забезпечення, введеного наказом Міністра оборони України від 14.04.2007р. №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
та зобов’язати відповідача здійснити такий перерахунок з 01.04.2007р., виплативши на його користь компенсацію за недоотриману пенсію.
В обґрунтування позову заявник вказував, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №594 (594-2007-п)
силовим відомствам, в тому числі й Міністерству оборони України, було дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри премії. На підставі вказаної Постанови Міністр оборони України видав Наказ №175, пунктом першим якого було передбачено введення в дію з 01.04.2007р. граничних розмірів премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
У зв’язку з цим та на підставі приписів ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"від 09.04.1992p. №2262-XII позивач 19.02.2008р. звернувся до ГУПФ України у Донецькій області з відповідною заявою, на яку 29.02.2008р. отримав відмову.
Вважаючи порушеним своє право на пенсійне забезпечення ОСОБА_1. звернувся до суду за правовим захистом.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2008р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008р., позовні вимоги ОСОБА_1. задоволено. Визнано неправомірною відмову ГУПФ України в Донецькій області в перерахунку пенсії ОСОБА_1. у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007р №175, зобов’язано провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням премії, встановленої у відсотках від грошового забезпечення згідно до наказу Міністра оборони України від 14.04.2007р №175 з 01.04.2007р.
Не погодившись із постановленими по справі судовими рішеннями, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції, ухваливши нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.09.2008р. касаційну скаргу прийнято до провадження суду та відкрито касаційне провадження.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України (2747-15)
суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване ст. 63 Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців"від 16.12.2004р. №2255-IV (2255-15)
внесено зміни у Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12)
. Частину третю ст.63 Закону викладено в такій редакції:
"Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону".
Закон набув чинності з 01.01.2005р. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
дозволено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерству транспорту та зв'язку, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Державному департаменту з питань виконання покарань і Управлінню державної охорони здійснювати у поточному році починаючи з 1 квітня преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році.
Граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної постанови Міністром оборони України 14.04.2007р. прийнято наказ №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України", яким з 01.04.2007р. встановлено граничні розміри премії, яка може бути виплачена військовослужбовцям у межах видатків на грошове забезпечення за 2007 рік.
Отже, з 01.04.2007р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. №594 "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році" (594-2007-п)
та наказу Міністра оборони України від 14.04.2007р. №175 "Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України"відбулося підвищення грошового забезпечення працюючих військовослужбовців.
Суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про те, що у зв’язку з вказаним підвищенням пенсія позивача з 01.04.2007р. підлягала перерахунку.
За правилами ч.1 ст. 222, ч.1 ст. 224 КАС України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів та встановлених обставин справи.
Таким чином, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних рішень, підстав для їх скасування чи зміни немає.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 26.09.2008р. про зупинення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2008р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2008р. вважати такою, що втратила чинність.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області – залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2008 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Судді: (підписи)
Головуючий
Судді І.В. Штульман