ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" липня 2008 року м. Київ
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Сіроша М.В.
Суддів: Маринчак Н.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Шкляр Л.Т.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси
на постанову господарського суду Одеської області від 22 травня 2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 25 липня 2006р.
у справі №34/91-06-2981А
за позовом Благодійного фонду "Нефрон"
до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси
про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:-
У березні 2006р. позивач звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про скасування рішення суб’єкта владних повноважень – ДПІ у Суворовському районі м.Одеси №142/15-00 від 30.01.2006р. та зобов’язання включити Благодійний фонд "Нефрон" у Реєстр неприбуткових організацій та установ відповідно до чинного законодавства.
Позовні вимоги мотивовано тим, що оспорюваним рішенням неправомірно відмовлено позивачу у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ), що суттєво обмежує майнові права фонду, порушує його інтереси та заважає виконанню зазначених у статуті цілей.
Постановою господарського суду Одеської області від 22 травня 2006р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 25 липня 2006р., позовні вимоги Благодійного фонду "Нефрон" було задоволено. Скасовано рішення №142/15-00 від 30.01.2006р. та зобов’язано включити Благодійний фонд "Нефрон" у Реєстр неприбуткових організацій та установ. Судовий збір стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанції дійшли висновку, що позивачем дотримано під час проведення законодавчо встановленої легалізації фонду всіх передбачених умов для отримання статусу благодійної організації, у тому числі правильно оформлено Статут Благодійного фонду "Нефрон", положення якого не суперечать п.п.7.11.3 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Не погоджуючись із рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій ДПІ у Суворовському районі м.Одеси звернулася із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати рішення попередніх судових інстанцій, як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено наступне.
Благодійний фонд "Нефрон" (надалі –Фонд) зареєстрований виконавчим комітетом Одеської міської ради, про що зроблено запис про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру за №1556120000001311118 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №415 від 26.04.05р.. Довідка №311306 видана головним управлінням статистики в Одеській області засвідчує, що позивач зареєстрований у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - як благодійна організація.
Основною метою діяльності фонду, згідно Статуту, є здійснення благодійної діяльності в інтересах сприяння лікуванню, адаптації та соціальній реабілітації осіб з нирковою недостатністю та тих, що перенесли трансплантацію нирки, які через свої фізичні або інпіі вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів та потребують піклування і допомоги.
Відповідно до п.7.2. Статуту майно Фонду складає:
- внески засновників (засновника) та інших благодійників;
- благодійні внески і пожертвування, що мають цільовргй характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній фррмі;
- надходження від проведення благодійних кампаній по збору благодійних пожертвувань, благодійних масових заходів, благодійних лотерей та благодійних аукціонів з реалізації майна та пожертвувань, які надійшли від благодійників;
- доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприсмств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації.
Вказані вище умови статуту повністю співпадають із нормою ст. 19 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", якою обумовлені джерела формування майна та коштів благодійних організацій.
Рішенням №142/15-00 від 30.01.2006р. ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Фонду було відмовлено у включенні до реєстру неприбуткових організацій, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом, о)скільки вбачається порушення права Фонду на пільгу по оподаткуванню прибутку підприємств.
За правилами п.1.4 "Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ", затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997р. №232 (z0291-97) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №291/2095 (z0291-97) , структуру ознаки неприбуткової організації або установи встановлює Державна податкова адміністрація України.
Пунктом 2.1 цього Положення встановлено, що до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняються від сплати податку на прибуток.
Присвоєння установам та організаціям коду ознаки здійснюють місцеві органи державної податкової служби.
Згідно абз. "б" п.п.7.11.1 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994р. №334/94-ВР із змінами та доповненнями ця стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності. В тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності.
Відповідно до вимог п.п.7.11.3 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" п.п.7.11.1 цього закону, отримані у вигляді коштів або на, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень п.п.7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права, постановили обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими в судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, - 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси – залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Одеської області від 22 травня 2006р. та ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 25 липня 2006р. – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Судді: