ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Iменем України
"08" липня 2008 р. Справа № 5/2578-27/251А № К-1494/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Голубєвої Г.К.
Суддів Брайка А.I.
Карася О.В.
Рибченка А.О.
Федорова М.О.
при секретарі судових засідань: Ликовій В.Б.,
розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова
на ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року
у справі № 5/2578-27/251А
за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова
до Львівської обласної молодіжної Громадської організації "Союз молоді регіонів України"
про припинення юридичної особи у зв'язку з систематичним порушенням податкового законодавства, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2006 року ДПI у Залізничному районі м. Львова звернулася до Господарського суду Львівської області з зазначеною позовною заявою.
Постановою Господарського суду Львівської області від 28.09.2006 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що судом першої інстанції зроблено правомірний висновок про відсутність у позивача правових підстав для звернення до суду з позовною заявою про припинення підприємницької діяльності громадської організації.
В касаційній скарзі ДПI у Залізничному районі м. Львова просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Вважає, що оскільки відповідач не подає податкової звітності, контролюючим органом обгрунтовано заявлено позов про припинення юридичної особи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що Львівська обласна молодіжна Громадська організація "Союз молоді регіонів України" - юридична особа, зареєстрована 20.10.2003 року Львівським обласним управлінням юстиції, про що видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян від 20.10.2003 року № 993.
З травня 2004 року організація не подає податкової звітності, що підтверджується актом ДПI у Залізничному районі м. Львова від 13.06.2006 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" (1251-12) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 7.11.12 п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР) передбачено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
На виконання зазначеного пункту наказом ДПА України від 11.07.1997 року № 233 (z0290-97) , зареєстрованим у міністерстві юстиції України 06.08.1997 року за № 290/2094 (z0290-97) , затверджено Порядок складання звіту про використання коштів неприбуткових установ і організацій.
Цей Порядок застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (п. 1.2 Порядку).
Відповідно до п. 1.3 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
Згідно ж п. 1.5 Порядку у звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється.
Таким чином, безпідставними є доводи відповідача про те, що він не займається підприємницькою діяльністю, а тому не має звітуватися перед контролюючим органом. У такому разі відповідач мав би подавати звіт з прокресленнями відповідних рядків.
Слід також зазначити, що звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями має статус податкової декларації, оскільки цей документ подається до контролюючого органу у терміни та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку (п. 1.11 ст. 1 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III (2181-14) ).
Відповідно до п. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (755-15) передбачено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи, що зазначений факт підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, судова колегія Вищого адміністративного суду дійшла висновку про правомірність та обгрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим останні підлягають задоволенню.
Одночасно слід звернути увагу, що помилковою є правова мотивація судів попередніх інстанцій з посиланням на норми Господарського кодексу України (436-15) та Закону України "Про об'єднання громадян" (2460-12) . Предметом даного спору є припинення юридичної особи, а не підприємницької діяльності, що є різними правовими явищами, регламентованими різним законодавством. Відповідно і положення згаданого судами попередніх інстанцій Закону не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки вони регулюють підстави примусового розпуску об'єднання громадян, а не припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 229 КАС України (2747-15) суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Отже, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 220, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова задовольнити.
Постанову Господарського суду Львівської області від 28.09.2006 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2006 року у справі № 5/2578-27/251А скасувати.
Прийняти нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Припинити юридичну особу - Львівську обласну молодіжну Громадську організацію "Союз молоді регіонів України" .
Справу № 5/2578-27/251А повернути до Господарського суду Львіської області.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Головуючий
підпис
Голубєва Г.К.
Судді
підпис
Брайко А.I.
підпис
Карась О.В.
підпис
Рибченко А.О.
підпис
Федоров М.О.
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 08.07.2008р.
З оригіналом згідно
В. секретар В.Б. Ликова