ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
3 лип ня 2008 року
|
|
м. Київ
|
|
|
|
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
|
Головуючого
|
Цуркана М.І.,
|
|
суддів:
|
Амєліна С.Є.,
|
|
|
|
|
Ліпського Д.В.,
|
|
|
|
|
Мойсюка М.І., Юрченка В.В.,
|
|
|
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Комунального підприємства "Айс", Приватного підприємства "Інтер-Груп" про визнання угоди недійсною, яка переглядається за касаційною скаргою Комунального підприємства "Айс" на постанову господарського суду Запорізької області від 20 червня 2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 5 вересня 2006 року
у с т а н о в и л а :
У квітні 2006 року Державна податкова інспекція (далі ДПІ) у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулась в суд з позовом до Комунального підприємства (далі – КП) "Айс", Приватного підприємства (далі ПП) "Інтер-Груп" про визнання недійсним укладеного між відповідачами договору купівлі-продажу товарів на загальну суму 4964, 40 грн., який підтверджується видатковою накладною №2705-1 від 27 травня 2004 року, рахунком-фактурою №СФ-2505-1 від 25 травня 2004 року та реєстром проведених документів по системі клієнт-банк за 26 травня 2004 року.
Зазначала, що на час укладення угоди набуло чинності рішення суду про скасування державної реєстрації ПП "Інтер-Груп", тобто останнє позбавлено було спеціальної правоздатності, що має наслідком визнання угоди недійсною з підстав передбачених статтями 207, 208 Господарського кодексу України.
Постановою господарського суду Запорізької області від 20 червня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 5 вересня 2006 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі КП "Айс", з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що виконавчим комітетом Запорізької міської ради 9 вересня 2003 року КП "Айс" зареєстровано як юридичну особу та присвоєно ідентифікаційний код 01553563.
Відділ реєстрації та єдиного реєстру Орджонікідзевської районної адміністрації Запорізької міської ради своїм рішенням №Ю0011961 від 27 лютого 2004 року зареєстрував ПП "Інтер-Груп", як юридичну особу, з присвоєнням ідентифікаційного коду 328899408295, про що видане свідоцтво №11851505.
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 8 листопада 2004 року державну реєстрацію ПП ""Інтер-Груп" скасовано.
ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя 25 листопада 2005 року прийнято акт №215 про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП ""Інтер-Груп".
ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя встановлений факт господарських взаємовідносин між КП "Айс" та ПП "Інтер-Груп" по договору купівлі-продажу на суму 4964,40 грн., який підтверджується видатковою накладною №2705-01 від 27 травня 2004 року, рахунком-фактурою №СФ-2505-1 від 25 травня 2004 року, реєстром проведених документів по системі клієнт-банк за 26 травня 2004 року.
Задовольняючи позов суди виходили з того, що з укладенням договору ПП "Інтер-Груп" мало на меті ухилення від сплати податків, а тому угода підлягає визнанню недійсною за правилами статей 207, 208 Господарського кодексу України, як така, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.
Проте з такими висновками погодитись не можна.
Згідно з частиною першою статті 207 Господарського кодексу України, господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладене учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним із них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, чи відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Положення статей 207 та 208 Господарського кодексу України слід застосовувати з урахуванням того, що правочин, який вчинено з метою, завідомо суперечною інтересам держави і суспільства, водночас суперечить моральним засадам суспільства, порушує публічний порядок, а тому згідно з частиною першою статті 203, частиною другою статті 215, частиною другою статті 228 Цивільного кодексу України є нікчемним, і визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Органи державної податкової служби, вказані в абзаці першому статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", можуть на підставі пункту 11 цієї статті звертатись до судів із позовами про стягнення в доход держави коштів, одержаних за правочинами, вчиненими з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їхню нікчемність.
У разі задоволення позову висновок суду про нікчемність правочину має бути викладений у мотивувальній, а не в резолютивній частині судового рішення.
Санкції застосовуються за вчинення правочину з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.
Ці санкції не можуть застосовуватися за сам факт несплати податків (зборів, інших обов'язкових платежів) однією зі сторін договору.
За таких обставин правопорушенням є несплата податків, а не вчинення правочину.
Для застосування зазначених санкцій необхідна наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.
Відповідно до частини першої статті 208 Господарського кодексу України передбачені нею санкції застосовує лише суд.
Це правило відповідає статті 41 Конституції України, згідно з якою конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Оскільки зазначені санкції є конфіскаційними, стягуються за рішенням суду в доход держави за порушення правил здійснення господарської діяльності, то вони належать не до цивільно-правових, а до адміністративно-господарських як такі, що відповідають визначенню, наведеному в частині першій статті 238 Господарського кодексу України.
Тому такі санкції можуть застосовуватись лише протягом строків, встановлених статтею 250 цього Кодексу.
Задовольняючи позов про стягнення в доход держави одержаного за зобов'язанням, суди не звернули увагу і не дали оцінку тому факту, що господарське зобов'язання мало місце у травні 2004 року, а з позовом податковий орган звернувся у квітні 2006 року, тобто з пропуском строків можливого застосування судом адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, суди порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції.
За наведених обставин всі ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Айс" задовольнити.
Постанову господарського суду Запорізької області від 20 червня 2006 року та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 5 вересня 2006 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку визначеними статтями 237 – 239 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Головуючий М.І. Цуркан
Судді: С.Є. Амєлін
Д.В. Ліпський
М.І. Мойсюк
В.В. Юрченко