ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22.04.2009 р. № 13/652
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs24372262) ) ( Додатково див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду (rs12333377) )
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу
за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фармацевтична компанія "Нова Аптека"
до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва
про визнання не чинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від №0002832303 від 14.07.2008 р. на суму 144734,10 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку Позивача, ним не було порушено п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (z0040-05) (із змінами) (далі –Положення №637), оскільки оприбуткування готівки здійснено ним у відповідності до фіскальних звітних чеків, Z-звітів, записів в книзі обліку розрахункових операцій, інкасаційних квитанцій, квитанцій та банківських виписок з зазначенням дати та часу проведення операцій, що говорить про повне та своєчасне оприбуткування готівкових коштів. Вважає, що прийняте Відповідачем рішення №0002832303 від 14.07.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму на суму 144734,10 грн. за не оприбуткування готівкових грошових коштів в книгах обліку розрахункових операцій є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач заперечуючи проти позову повідомив, що в ході перевірки було виявлено та зафіксовано в акті порушення пункту 2.6 Положення №637 (z0040-05) за що і застосована зазначена вище фінансова санкція.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фармацевтична компанія "Нова Аптека"зареєстровано Дарницькою районною у місті Києві державною адміністрацією 16.04.2008 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичною особи 32659852.
Відповідно до довідки №181300 з ЄДРПОУ видами діяльності за КВЕД є: роздрібна торгівля фармацевтичними товарами; роздрібна торгівля медичними та ортопедичними товарами; роздрібна торгівля косметичними та парфумерними товарами.
19.06.2008 року на підставі направлення №1389/23 від 17.06.08 р. представниками ДПІ у Дарницькому районі м. Києва було проведено перевірку аптеки, що належить ТОВ "Фармацевтична компанія "Нова Аптека"розташованої за адресою: м. Київ, вул. Л.Гавро, 20-А з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності.
В ході перевірки Відповідачем було виявлено відсутність обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книгах обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків за період з 13.06.2008 р. по 18.06.2008 р. не оприбутковувалась у повній сумі надходження, а саме: при проведенні розрахунків з використанням РРО №1 –РРО №3 у період з 13.06.2008 р. по 18.06.2008 р. підприємством не здійснено облік готівкових коштів на загальну суму 28946,83 грн. у книгах обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків відповідно: РРО №1 на суму 8818,67 грн.: 17.06.2008 р. виторг 3761,67 грн.; 18.06.2008 р. виторг 5057,00 грн.; РРО №2 на суму 8855,01 грн.: 17.06.2008 р. –3859,04 грн.; 18.06.2008 р. –4995,97 грн.; РРО №3 на суму 11273,15 грн.: 17.06.2008 р. –4221,16 грн.; 18.06.2008 р. –7051,99 грн. Касова книга підприємства за вищевказаною адресою не ведеться та до перевірки не надана.
Таким чином перевіркою виявлено не оприбуткування готівкових коштів на підприємстві у сумі 28946,83 грн.
За результатами перевірки складено акт від 19.06.2008 р. №26510278/2303.
За порушення п. 2.6 Положення №637 (z0040-05) на підставі п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки"від 12.06.1995 р. №436/95 (436/95) Відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від №0002832303 від 14.07.2008 р. (надалі –оскаржуване рішення), яким за порушення норм регулювання обігу готівки застосовано штрафну (фінансову) санкцію у сумі 144734,15 грн. (28946,83 х 5= 144734,15 грн.).
Не погодившись з вищезазначеним рішенням Позивач, в порядку адміністративного оскарження, звернувся зі скаргою від 31.07.2008 р. №088 до ДПІ у Дарницькому районі м. Києва. Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 12.08.2008 р. №31072/10/25-011 скарга позивача залишення без розгляду.
31.07.2008 р. Позивач звернувся зі скаргою до Державної податкової адміністрації у м. Києві.
Рішенням ДПА у м. Києві від 08.08.2008 р. №3983/10/25-214 Позивачу було продовжено строк розгляду скарги по 13.09.2008 р. (включно). Листом від 11.09.2008 р. №4530/10/10/25-214 ДПА у м. Києві скаргу ТОВ "Фармацевтична компанія "Нова аптека"залишено без задоволення.
07.10.2008 р. Позивач звернувся з скаргою на оскаржуване рішення до Державної податкової адміністрації України.
На цю скаргу листом № 11547/6/25-0415 від 25.11.2008 р. ДПА України повідомила, що скарга Позивача також залишена без задоволення.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
В ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу України" закріплені права органів державної податкової служби де, в пункті 11 вказано, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України (саме законами України).
Частина 2 ст. 238 Господарського кодексу України визначає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Отже, суд вважає, що Позивач неправомірно застосував до Відповідача норму ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки"від 12.06.95 р., №436/95 (436/95) , оскільки законодавець передбачив можливість застосування штрафних санкцій виключно на підставі законів України.
Приписом ч. 3 ст. 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення скасуванню.
Стаття 94 КАС України передбачає, що судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158- 163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва №0002832303 від 14.07.2008 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Фармацевтична компанія "Нова Аптека"3.40 грн. відшкодування сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185- 186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України (2747-15) , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено14.05.2009 р.