ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2008 року № К-37613/06
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Брайка А.І.
Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
Федорова М.О.
при секретарі судового засідання: Патюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.11.2006 р.
у справі № 2-31/6080-2006А господарського суду Автономної Республіки Крим
за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний"
до Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим
за участю Прокуратури Автономної Республіки Крим
про спонукання списати безнадійний податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в сумі 493104,79 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Ізумрудний" (далі в тексті – СВК "Ізумрудний", позивач) звернувся до суду з позовом про спонукання Джанкойської ОДПІ списати безнадійний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб, який виник внаслідок форс-мажорних обставин за 2004 рік та перший квартал 2005 року в сумі 493104,79 грн.
Згідно заяв про уточнення позовних вимог, зокрема останньої від 26.05.2006 р., позивач просив зобов’язати податкову інспекцію списати безнадійний податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 560116,03 грн.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 20.07.2006 р. позовні вимоги задоволено частково. Зобов’язано Джанкойську ОДПІ виконати дії по списанню безнадійного податкового боргу СВК "Ізумрудний" по податку з доходів фізичних осіб в сумі 52399,40 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог мотивована тим, що право на списання безнадійного податкового боргу в сумі 52399,40 грн., який виник у вересні 2004 р. внаслідок форс-мажорних обставин, підтверджено висновком Торгово-Промислової палати України від 22.12.2004 р., тому податковий борг на зазначену суму підлягає списанню. Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд зазначив, що відповідно до пункту 4.6 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 р. № 103 (z0016-02)
, списання боргу по податку з доходів фізичних осіб можливе лише у межах звітного кварталу, у якому мали місце форс-мажорні обставини. Суд також зазначив, що позивачем не було надано доказів, підтверджуючих наявність форс-мажорних обставин у 4 кварталі 2003 р., 1 та 4 кварталах 2004 р. та 1 кварталі 2005 р.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.11.2006 р. постанову місцевого господарського суду скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позовних вимог. Зобов’язано Джанкойську ОДПІ виконати дії по списанню безнадійного податкового боргу СВК "Ізумрудний" по податку з доходів фізичних осіб в сумі 286412,22 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Скасовуючи судове рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд виходив з того, що списанню підлягає безнадійний податковий борг позивача по податку з доходів фізичних осіб, який виник внаслідок форс-мажорних обставин до 2005 р., оскільки право на списання такого боргу виникло у позивача до зупинення дії пп. "г" пп. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Також суд вказав на те, що до 28.11.2004 р. не було визначено особливого порядку списання податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб, а тому на загальних підставах, передбачених Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
, підлягає списанню податковий борг СВК "Ізумрудний", який виник внаслідок форс-мажорних обставин у 2003 р. – з моменту виникнення цих обставин до кінця відповідного бюджетного року, а у 2004 р. - з моменту виникнення форс-мажорних обставин до внесення змін у листопаді 2004 р. до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків.
Не погоджуючись з судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Джанкойська ОДПІ оскаржила його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.11.2006 р. в частині задоволених позовних вимог та в задоволенні позову СВК "Ізумрудний" відмовити повністю.
Позивач в запереченні на касаційну скаргу податкової інспекції просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції – без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на слідуюче.
Судом встановлено, що позивач звертався до податкового органу із заявами від 28.12.2004 р. № 4050 та від 18.03.2005 р. № 675 про списання безнадійного податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб за 2004 рік відповідно до положень Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
.
Відповідач листом від 05.04.2005 р. № 845/10/25-005 повідомив, що рішенням № 340/24-0/00233709 від 20.12.2004 р. позивачу був списаний прибутковий податок з громадян в сумі 337588,66 грн. В іншій частині списання безнадійного податкового боргу з цього податку позивачу відмовлено з посиланням на зупинення пп. "г" пп. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нормами Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
.
Згідно акту звірки від 20.04.2006 р. № 7/17-2/2 про визначення фактичної заборгованості підприємства перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб за період з 01.12.2002 р. по 01.04.2005 р. податковий борг СВК "Ізумрудний" станом на 01.04.2005 р., з урахуванням списання рішенням відповідача № 340/24-0/00233709 від 20.12.2004 р., складав 513227,70 грн.
Також судом встановлено, що на площах позивача мали місце форс-мажорні обставини, що призвели до загибелі та ушкодження сільськогосподарських культур, у наступних періодах: 30.12.2002 р., 20.06.2003 р., 06.07.2003 р., 03.04.2004 р., 10.09.2004 р.
Рішенням Джанкойської ОДПІ № 340/24-0/00233709 від 20.12.2004 р. було списано податкову заборгованість позивача в сумі 337588,70 грн. за наступні періоди: до 01.09.2003 р. в сумі 156219,02 грн., за вересень 2003 р. в сумі 47711,79 грн., за ІІ квартал 2004 р. в сумі 133657,55 грн.
Приймаючи вказане рішення податкова інспекція керувалась пунктом 4.6 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 р. № 103 (z0016-02)
, відповідно до якого списання боргу по податку з доходів фізичних осіб можливе лише у межах звітного кварталу, у якому мали місце форс-мажорні обставини.
Судом апеляційної інстанції вірно зазначено, що пунктом 4.6 Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків було доповнено згідно з наказом ДПА України від 03.11.2004 р. № 629 (z1452-04)
і вказані зміни набрали законної сили лише 28.11.2004 р. Тобто, до внесення вказаних змін до Порядку процедура списання податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб визначена не була.
Підпунктом 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Підпунктом "г" цього пункту визначено, що під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
За таких обставин, колегія суддів погоджується з правовою позицією суду апеляційної інстанції, що оскільки до 28.11.2004 р. не було визначено особливого порядку списання податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб, то на загальних підставах, передбачених Законом України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14)
, підлягає списанню податковий борг СВК "Ізумрудний", який виник внаслідок форс-мажорних обставин у 2003 р. – з моменту виникнення цих обставин до кінця відповідного бюджетного року, а у 2004 р. - з моменту виникнення форс-мажорних обставин до внесення змін у листопаді 2004 р. до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків.
Таким чином, висновок Севастопольського апеляційного господарського суду щодо визнання таким, що підлягає списанню податкового боргу позивача за грудень 2003 р. в сумі 58553,67 грн. та за період з квітня 2004 р. по листопад 2004 р. з урахуванням суми податку, списаного на підставі рішення Джанкойської ОДПІ № 340/24-0/00233709 від 20.12.2004 р., в сумі 227858,55 грн. узгоджується з обставинами у справі та відповідає правильному застосуванню норм матеріального права.
Нормативно обґрунтованим є також висновок суду апеляційної інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог в частині списання податкового боргу СВК "Ізумрудний", який виник у першому кварталі 2005 р., оскільки Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
було зупинено на 2005 рік дію пп. "г" пп. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Крім того, судом зазначено, що позивачем не було надано доказів наявності у першому кварталі 2005 р. форс-мажорних обставин, які сприяли виникненню податкового боргу у СВК "Ізумрудний".
Отже, підстави для задоволення позовних вимог в частині спонукання податкового органу до списання податкового боргу позивача у періодах: грудень 2004 р. в сумі 60022,06 грн. та перший квартал 2005 р. в сумі 76326,29 грн., як правомірно визначив суд апеляційної інстанції, відсутні.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд апеляційної інстанції правильно вирішив спір, ухвалене ним по справі судове рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги стосовно порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Джанкойської об’єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.11.2006 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис) Рибченко А.О.
Судді (підпис) Брайко А.І.
(підпис) Голубєва Г.К.
(підпис) Карась О.В.
(підпис) Федоров М.О.