ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
17 квітня 2008 року м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого: судді Кравченко О.О.
суддів: Гончар Л.Я.
Леонтович К.Г.
Харченка В.В.
Чалого С.Я.
при секретарі: Мерзлому Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 19 липня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 12 вересня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради про стягнення разової грошової допомоги до 05 травня в сумі 1898, 75 грн., -
в с т а н о в и л а :
У квітні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради про стягнення разової грошової допомоги до 05 травня в сумі 1898, 75 грн.
Посилався на те, що відповідач в порушення вимог частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
щорічно сплачує йому як учаснику бойових дій грошову допомогу у розмірі, що не співвідноситься з мінімальною пенсією за віком, внаслідок чого за 2003-2005 роки утворилася заборгованість, яку просив стягнути в сумі 1898, 75 грн.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 19 липня 2006 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Запорізької області від 12 вересня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену одноразову грошову допомогу за 2005 рік у сумі 1410, 00 грн.
В касаційній скарзі відповідач вказує, зокрема, на те, що при вирішенні спору суди не врахували межі компетенції відповідача та вимоги Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
, згідно з якими і відбувалася сплата грошової допомоги учасникам бойових дій. Просив скасувати судові рішення та ухвалити нове про відмову в позові.
Перевіривши правильність застосування судом норм матеріального й процесуального права, колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є учасником бойових дій й відповідно до вимог частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
щорічно до 05 травня має право на одержання разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
З врахуванням розміру, встановленого Законами України про державний бюджет України на відповідні роки позивачу сплачено разову грошову допомогу до 5 травня у 2003 році у сумі 90 грн., у 2004 році - 120 грн., у 2005 році 250 грн.
Вирішуючи спір суд першої інстанції виходив з того, що розміри грошової допомоги, які були встановлені законами про державний бюджет суперечать Конституції України (254к/96-ВР)
.
Змінюючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов в частині стягнення грошової допомоги лише за 2005 рік апеляційний суд виходив з того, що позивач пропустив строк звернення в суд з адміністративним позовом відносно грошової допомоги за 2003-2004 роки.
З висновками судів не можна погодитися виходячи з наступного.
Завдання адміністративного судочинства, згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а у разі виникнення сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України (254к/96-ВР)
, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, він звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.
Відповідно до вимог статті 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Законами України про державний бюджет України встановлювався розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій на відповідний рік.
Обгрунтовуючи заперечення проти позову суб'єкт владних повноважень посилався на компетенцію, якою наділений у вирішенні питань, пов'язаних з виплатою разової грошової допомоги учасникам бойових дій та на вимоги законів, якими встановлений її розмір.
В порушення вимог процесуального закону суди попередніх інстанцій, вирішуючи спір належним чином не встановили повноваження відповідача щодо виплати разової грошової допомоги передбаченої статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
, джерела фінансування цих виплат. У рішеннях не навели докази, що підтверджують незаконність рішень, дій чи бездіяльності відповідача при визначенні розміру грошової допомоги і її виплаті позивачу.
Статтею 92 Конституції України (254к/96-ВР)
встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види соціального забезпечення.
Статтею 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
встановлено, що у 2005 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12)
особам, які є учасниками бойових дій здійснюється у розмірі 250 гривень. Зазначене положення закону на відповідність Конституції України (254к/96-ВР)
не перевірялося у встановленому порядку.
Суд першої інстанції, оцінюючи Закон України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15)
щодо встановлення ним розміру щорічної разової допомоги учасникам бойових дій вийшов за межі повноважень, оскільки відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
Стягуючи грошову допомогу суди попередніх інстанцій не навели у своїх рішеннях правові підстави, з яких виходили при визначенні її розміру.
Приведені порушення вимог законодавства, що допущені судами попередніх інстанцій є підставою для скасування ухвалених рішень та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні.
Керуючись статтями 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради задовольнити частково.
Постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 19 липня 2006 року та ухвалу апеляційного суду Запорізької області від 12 вересня 2006 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
З оригіналом згідно
Суддя Вищого адміністративного
суду України Харченко В.В.