ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
03 квітня 2008 року м. Київ
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі :
Головуючого судді: Бутенка В. I.,
Суддів: Лиски Т. О.,
Панченка О. I.,
Сороки М. О.,
Штульмана I. В.,
При секретарі - Ліщинській В. О.,
З участю представника позивача - Онищук Я. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до ОСОБА_1, третя особа - Державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради, про визнання недійсним статуту Приватного підприємства "Брабус", визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації Приватного підприємства "Брабус", визнання недійсною реєстрації Приватного підприємства "Брабус" платником податку на додану вартість, визнання недійсними всіх фінансово-господарських документів та первинних бухгалтерських документів, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя на ухвалу судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 серпня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 21 вересня 2006 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2006 року ДПI у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулася до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1, третя особа - Державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради, про визнання недійсним статуту Приватного підприємства "Брабус", визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації Приватного підприємства "Брабус", визнання недійсною реєстрації Приватного підприємства "Брабус" платником податку на додану вартість, визнання недійсними всіх фінансово-господарських документів та первинних бухгалтерських документів.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 10 липня 2006 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 серпня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 21 вересня 2006 року, позовна заява ДПI у Шевченківському районі м. Запоріжжя залишена без розгляду.
У касаційній скарзі на ухвалу судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 серпня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 21 вересня 2006 року ДПI у Шевченківському районі м. Запоріжжя ставить питання про скасування судових рішень в зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права та ухвалення нового рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суди першої та апеляційної інстанцій вірно встановили, що хоча позов подано доОСОБА_1 однак позовні вимоги фактично пред'явлено до ПП "Брабус", оскільки вимагається визнання статуту ПП "Брабус" недійсним, визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації ПП "Брабус" та визнання недійсною реєстрації ПП "Брабус" платником ПДВ, про визнання недійсними всіх фінансово-господарських документів та первинних бухгалтерських документів. Фактично позивачем ставиться питання про ліквідацію ПП "Брабус".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України (2747-15)
справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 17 КАС України (2747-15)
визначає категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних справ.
Зокрема, пунктом 4 частини 1 зазначеної статті визначено, що до компетенції адміністративних судів України належать спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Отже, вирішення наявного у справі спору належить до компетенції адміністративного суду.
За правилами ст. 1 ГПК України (1798-12)
юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатися державні органи.
Статтею 13 ГПК України (1798-12)
встановлено, що місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.
Згідно з п. 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України (2747-15)
до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Виходячи з системного аналізу наведених правових норм, розгляд даної справи повинен був здійснюватися Господарським судом Запорізької області за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Проте, в порушення зазначених норм, Шевченківським районним судом м. Запоріжжя було помилково відкрито провадження у даній справі, а в подальшому, встановивши непідсудність даної справи цьому суду, позовна заява помилково була залишена без розгляду. У даному випадку провадження у справі підлягає закриттю, оскільки воно відкрите судом, некомпетентним у його розгляді, з роз'ясненням позивачу права звернення з даним позовом до належного суду.
Апеляційний же суд Запорізької області на допущене судом порушення уваги не звернув та залишив оскаржувану ухвалу без змін.
За таких обставин, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що при постановленні оскаржуваних ухвал судами були порушені норми процесуального права, а тому вони підлягають скасуванню, а провадження у справі - закриттю, в зв'язку з чим касаційна скарга ДПI у Шевченківському районі м. Запоріжжя задовольняється частково.
Оскільки на час касаційного розгляду справи Запорізький окружний адміністративний суд свою діяльність не розпочав, суд касаційної інстанції вважає за необхідне роз'яснити позивачу його право звернення з адміністративним позовом до Господарського суду Запорізької області.
Керуючись ст.ст. 221, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів ,-
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя задовольнити частково.
Ухвалу судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 01 серпня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Запорізької області від 21 вересня 2006 року скасувати.
Провадження у справі закрити.
Роз'яснити позивачу право звернення з позовом до Господарського суду Запорізької області для розгляду справи в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 237 КАС України (2747-15)
.
|
Судді :
В. I. Бутенко
Т. О. Лиска
О. I. Панченко
М. О. Сорока
I. В. Штульман
|
|