ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 квітня 2008 року
м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого
Цуркана М.I.
Суддів:
Амєліна С.Є.
Гуріна М.I.
Ліпського Д.В.
Юрченка В.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління Служби безпеки України (УСБУ) у Вінницькій області про стягнення сум пенсійного забезпечення, яка переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_1. на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 січня 2007 року та постанову апеляційного суду Вінницької області від 3 квітня 2007 року
у с т а н о в и л а :
У грудні 2006 року ОСОБА_1. звернувся в суд з позовом до УСБУ у Вінницькій області про стягнення сум пенсійного забезпечення.
Зазначав, що після звільнення у серпні 1991 року з військової служби в запас (за віком) йому призначена пенсія за правилами Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб", розмір якої, в порушення вимог статті 63 цього Закону, не перераховано у зв"язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Просив зобов'язати УСБУ скоригувати розмір пенсії з урахуванням надбавок запроваджених у період з 1.01.1992 по 31.12.2005 та стягнути на його користь 126 230 грн. заборгованих виплат.
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 січня 2007 року позов задоволено частково.
Відповідача зобов"язано перерахувати ОСОБА_1. пенсію з врахуванням: надбавки за службу в СБУ в розмірі 40% з жовтня 1996 року по січень 2005 року; компенсації за пайок з липня 1995 року по січень 2005 року; надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% з 01.01.2005.
В задоволенні решти позову відмовлено.
Постановою апеляційного суду Вінницької області від 3 квітня 2007 року рішення в частині задоволення вимог скасовано, а у позові відмовлено в повному обсязі.
У касаційній скарзі ОСОБА_1., з посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить судові рішення скасувати та постановити нове, про задоволення його вимог.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що при звільненні ОСОБА_1. з військової служби в запас, за віком, йому призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) (в новій редакції - Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) ).
Розмір пенсії становив 70 відсотків грошового забезпечення, яке складалось з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, продовольчого пайка.
Також встановлено, що з 1 січня 2005 року пенсія ОСОБА_1. перерахована і становить 80 відсотків грошового забезпечення з урахуванням всіх основних та додаткових його складових, що отримують відповідні категорії військовослужбовців, у тому числі 35% надбавки за особливі умови служби.
Задовольнивши позов частково та зобов'язавши перерахувати пенсію з урахуванням надбавки за службу в СБУ в розмірі 40% з жовтня 1996 року по січень 2005 року, компенсації за пайок з липня 1995 року по січень 2005 року, надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% з 1 січня 2005 року, суд першої інстанції виходив з положень частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) відповідно до якої призначені пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення, запровадженого після звільнення зі служби осіб офіцерського складу щорічно, виходячи з установленого розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
На переконання суду, вимоги про включення для перерахунку пенсії премії розміром у 33,3 відсотка та інших доплат не грунтуються на законі.
Погодившись з висновком суду першої інстанції в частині відхилення вимог позивача та ухваливши нове рішення про відмову у задоволенні решти позову, апеляційний суд зазначив, що запроваджені після звільнення позивача додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1. не отримував під час проходження служби, грошова компенсація замість продовольчого пайка, виплата якої скасована - не можуть враховуватись при перерахунку пенсі до 1 січня 2005 року, а надбавка за особливі умови служби з 1 січня 2005 року (35%) врахована правильно, тобто у розмірі, який встановлений відповідній категорії військовослужбовців.
З такими висновками погоджується і колегія суддів Вищого адміністративного суду України.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) ( в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію та умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (393-92-п) встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.
Це означає, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається із основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне-звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
При призначенні пенсії основні види грошового забезпечення враховуються в установленому розмірі за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а додаткові види грошового забезпечення, відповідно, з середньомісячної їх суми за 24 або 60 календарних місяців, якщо вони фактично були встановлені військовослужбовцю в період проходження служби.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про Службу безпеки України" (2229-12) , форми та розміри грошового забезпечення військовослужбовців СБУ встановлюються Президенто м України.
Указом Президента України "Про грошове забезпечення військовослужбовців та умови оплати праці працівників Служби безпеки України" від 4 жовтня 1996 року № 925/96 (925/96) для військовослужбовців Служби безпеки України затверджено схему посадових окладів за основними типовими посадами. Встановлено, що оклади за військовим званням повинні виплачуватися особам офіцерського складу на умовах і в розмірах, установлених для військовослужбовців Збройних Сил України (пункти 1, 2), а також запроваджено щомісячні надбавки: у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), а тим, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством України і яких залишено на службі, - у розмірі 50 відсотків окладів грошового забезпечення (пункт 3).
Таким чином, запроваджені зазначеним Указом Президента України нові щомісячні надбавки до грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України є додатковим видом грошового забезпечення за умови служби.
Крім того, пунктами 1.2, 3.20, 3.38 Iнструкції про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України від 5 грудня 2002 року № 425/ДСК щомісячні надбавки, запроваджені Указом Президента України від 4 жовтня 1996 року № 925/96 (925/96) , віднесені до додаткових видів грошового забезпечення.
Закон України "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (1769-15) , який набув чинності з 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 року, задоволенню не підлягають.
Оскільки позивач ставить питання про перерахунок пенсії до 1 січня 2005 року при цьому надбавок, які просить врахувати для обчислення пенсії не отримував під час проходження служби, продовольчий пайок не входить до видів грошового забезпечення, премія розміром 33,3% не відносилась до додаткових видів грошового забезпечення і не підлягала врахуванню при обчислені розміру пенсії, а надбавка за особливі умови служби з 1.01.2005 врахована у розмірах, встановлених відповідним категоріям військовослужбовців, то суди правильно відмовили йому в задоволені позову.
Доводи касаційної скарги висновків суду першої інстанції, з якими погодився апеляційний суд, та висновків самого апеляційного суду не спростовують оскільки зводяться до неправильного трактування правових норм, якими врегульовані спірні відносини та грунтуються на помилковому розумінні принципу дії закону в часі.
За правилами частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись наведеним, статтями 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1залишити без задоволення, а постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 січня 2007 року, в частині не скасованій постановою апеляційного суду Вінницької області від 3 квітня 2007 року та зазначену постанову апеляційного суду, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами у строк та у порядку визначеними статтями 237 - 239 КАС України (2747-15) .
Головуючий М.I. Цуркан
Судді: С.Є. Амєлін
М.I. Гурін
Д.В. Ліпський
В.В.Юрченко