ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Ліпського Д.В. - головуючий,
Амєліна С.Є. - суддя-доповідач,
Гуріна М.I.,
Загороднього А.Ф.,
Цуркана М.I.,
при секретарі Замезі Ю.I.,
з участю представника Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області Сябренка А.М., представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 07 травня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2007 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У березні 2007 року ОСОБА_1 звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом.
Зазначав, що йому на підставі статей 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) призначена пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю. За період з 01 листопада 2006 року по день звернення в суд відповідач в порушення вимог статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) обчислював її без урахування прожиткового мінімуму, встановленого законами України на відповідні роки.
Просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати встановити з 01 листопада 2006 року пенсію в розмірі 2928 грн. та додаткову пенсію в розмірі 274, 5 грн., а з 01 січня 2007 року пенсію в розмірі 3040 грн. та додаткову в розмірі 285 грн.
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 07 травня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2007 року, позов задоволено.
В касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, відповідач ставить питання про скасування судових рішень. Просить постановити нове рішення про відмову в позові.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є інвалідом другої групи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і йому призначено пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 того ж Закону.
В грудні 2006 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 5 жовтня 2006 (231-16) року.
Вирішуючи спір суди помилково застосували до спірних правовідносин розмір прожиткового мінімуму, який було встановлено законами України про Державний бюджет на 2006 рік й 2007 рік, та розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) .
Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) . В усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, зокрема, по II групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
На виконання приведених вимог Закону постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 03 січня 2002 року №1 (1-2002-п) установлено, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , та додаткової пенсії, передбаченої вказаним Законом, провадиться виходячи з розміру 19 гривень 91 копійка.
Згідно з вимогами частини першої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 5 жовтня 2006 року (231-16) стаття 67 доповнена частиною третьою такого змісту: "у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму".
Згідно з прикінцевими положеннями цей Закон набирав чинності з дня його опублікування, крім пункту 6 розділу I, який набирає чинності з 1 січня 2007 року. Кабінету Міністрів України у тримісячний термін з дня опублікування цього Закону пропонувалося:
- підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
- забезпечити прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону;
- забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
- забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону.
Кабінетом Міністрів України для реалізації положень Закону не приймалися рішення щодо внесення змін до нормативно-правових актів, прийняття нових актів, забезпечення перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , а органи Пенсійного фонду України не були наділені компетенцією у визначені конкретних розмірів всіх доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, тому у відповідача не було передбачених законом підстав для проведення перерахунку пенсії позивача.
Завданням адміністративного судочинства, згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
При розгляді заяви позивача, з якою він у грудні 2006 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області із вимогою про перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 5 жовтня 2006 року (231-16) суб'єкт владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій діяв на основі чинного законодавства, яке не дозволяло йому підвищувати доплати, пенсії і компенсацій, передбачені цим Законом.
Застосування судами попередніх інстанцій до спірних правовідносин розміру мінімальної пенсії за віком, суперечить вимогам статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відмовляючи у перерахунку пенсії позивача суб'єкт владних повноважень діяв в межах наданої компетенції у відповідності до вимог законодавства й не порушив права та законні інтереси позивача.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про відмову в позові.
Керуючись статтями 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) , колегія суддів Вищого адміністративного суду України
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області задовольнити.
Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 07 травня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2007 року скасувати.
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня їх відкриття.
Судді:
Д.В. Ліпський
С.Є. Амєлін
М.I. Гурін
А.Ф. Загородній
М.I. Цуркан