ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2008 року № К- 31015/06 м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді: Бутенка В.І.
суддів: Лиски Т.О., Сороки М.О.,Панченка О.І., Штульмана І.В.,-
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про відновлення конституційного права на належне пенсійне забезпечення та перерахунок пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 17 квітня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 06 вересня 2006 року,-
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеним позовом. Зазначив, що він проходив службу у Збройних Силах і з 1987 року йому була призначена пенсія у зв'язку із звільненням в запас. Вважав, що Житомирський обласний військовий комісаріат зобов'язаний здійснити перерахунок його пенсії з врахуванням надбавок, що відбулися після його звільнення в запас, а саме: - 100% надбавки до посадового окладу, передбаченої Указом Президента України від 23.02.2002р. №173 (173/2002)
; - 70% щомісячної надбавки до посадового окладу за безперервну військову службу, передбаченої Указом Президента України від 05.05.2003р. №389 (389/2003)
; - премії в розмірі 33,3%, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2000р. №829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців" (829-2000-п)
і наказом Міністра оборони України від 05.03.2001р. №75 (z0251-01)
. Однак йому було безпідставно відмовлено. Просить зобов'язати відповідача виплатити йому донараховану пенсію з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також сплатити 3% річних від простроченої суми.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 17.04.2006р., залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 06.09.2006р., в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та постановити нове, яким задовольнити його позовні вимоги.
Касаційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 28.04.1987р. був звільнений з військової служби і в тому ж році йому була призначена пенсія. Не погоджуючись із порядком перерахунку пенсії та її розміром, позивач просив зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат провести перерахунок його пенсію з врахуванням вищевказаних надбавок і премії.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", який визначає умови та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців Збройних сил України, пенсійне забезпечення військовослужбовців, які мають право на пенсію здійснюється відповідними відомствами в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.43 вищевказаного Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством. Сам Закон не встановлює будь-яких обмежень щодо розміру пенсії, а відносить це питання на вирішення Кабінету Міністрів України.
Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п)
пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.
З наведених обставин слідує, що вказані позивачем надбавки відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували її під час проходження служби і звільнені після її запровадження. Під час проходження служби позивач вказаних надбавок не отримував, оскільки звільнений до їх запровадження, а тому дія вищевказаних нормативних актів на нього не поширюється. Зазначена позивачем премія законодавством не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій військовослужбовцям і також не враховується при нарахуванні пенсії чи проведенні перерахунку її розміру.
З огляду на вищеописане суди прийшли до вірного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову. Цей висновок узгоджується також із п.8 роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005р. N4 "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (v0004700-05)
про те, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005р., не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон "Про внесення змін до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (1769-15)
, який набув чинності 01.01.2005р., не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01.01.2005р., задоволенню не підлягають.
З врахуванням того, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень, відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України ці рішення підлягають залишенню без зміни.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 227, 230, 231 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 17 квітня 2006 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 06 вересня 2006 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.
Згідно ст.ст. 236, 237 КАС України рішення суду касаційної інстанції може бути оскаржено до Верховного Суду України лише за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Судді: підписи
З оригіналом згідно: Відповідальний секретар Н.А.Сторчоус