ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.I., Костенка М.I., Маринчак Н.Є., Усенко Є.А.,
розглянула в порядку письмового провадження касаційну скаргу Генічеської МДПI Херсонської області на рішення Господарського суду Херсонської області від 14.06.2005 року по справі № 8/168-ПН-05 за позовом ТОВ "Промінь-21" до Генічеської МДПI Херсонської області про спонукання списати податкову недоїмку.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія:
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 14.06.2005 року позовні вимоги ТОВ "Промінь-21" до Генічеської МДПI Херсонської області про спонукання списати податкову недоїмку - задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач 26.07.2005 року звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, який своєю ухвалою від 04.11.2005 року на підставі розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) направив її до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.06.2007 року касаційна скарга прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.
В касаційній скарзі Генічеська МДПI Херсонської області просить скасувати судове рішення та постановити нове - про відмову в задоволені позову, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення - без змін з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Промінь-21" є юридичною особою, правонаступником СТОВ "Промінь", зареєстрований у Нижньосірогозькому відділенні Генічеської міжрайонної ДПI як платник податків. В 2003-2004 рр. позивач мав в оренді 2788 - 2939 га землі, є платником фіксованого сільгоспподатку.
Відповідно до ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України № 13-92 (13-92) від 26.12.96 "Про прибутковий податок з громадян" позивач здійснює нарахування, утримання та перерахування до бюджету прибуткового податку з виплачених ним доходів фізичним особам. За період квітень 2001 року - червень 2004 року у позивача склався борг по прибутковому податку з громадян по виплачених заробітній платі та орендній платі користування земельними паями, що підтверджується довідками позивача про суми виплачених доходів та утриманих з них податків фізичних осіб форми 8-ДР, форми № 1ДФ.
В результаті комплексу несприятливих агрометеорологічних умов перезимівлі озимих культур 2002-2003 року на площах позивача сталася повна загибель посівів озимої пшениці на загальній площі 959 га, повна загибель посівів озимого ячменю на площі 50, що підтверджується актом комісії № 3 від 10 квітня 2003 року, затвердженим Нижньосірогозьким районним управлінням сільського господарства і продовольства Херсонської області. Збитки склали 1116300 грн.
Висновком Торгово-промислової палати України від 20 травня 2003 року № 4819/05-4 підтверджується, що вищевказані несприятливі погодні умови, що потягли за собою загибель сільськогосподарських культур на площах СГТОВ "Промінь" є форс-мажорними обставинами станом на 10 квітня 2003 року відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закон України від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків пере бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) .
Внаслідок засухи в травні-липні 2003 року на площах СТОВ "Промінь" сталася повна загибель посівів ярового ячменю на площі 244 га, посівів озимої пшениці на площі 248 га, внаслідок засухи в серпні-вересні 2003 року загинули посіви соняшника на площі 220 га, що підтверджується актами від 10 липня 2003 року та 30 вересня 2003 року, затвердженими Нижньосірогозьким районним управлінням сільського господарства і продовольства Херсонської області.
Висновками Торгово-промислової палати України № 10641/05-4 від 12 серпня 2003 року, № 489/05-4 від 4 лютого 2004 року визнано несприятливі погодні умови форс-мажорними обставинами станом на 10 липня та 30 вересня 2003 року відповідно до пункту 18.2 статті 18 Закон України від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків пере бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) .
Загальний розмір збитків від таких обставин склав 505000 грн.. та 172000 грн. Списано податковою інспекцією 20738000 грн. заборгованості по фіксованому сільгоспподатку.
У зв'язку із заморозками з 2 по 4 квітня 2004 року загинули посіви гірчиці товариства на площі 231 га, що підтверджується актом від 5 квітня 2004 року, затвердженим Нижньосірогозьким районним управлінням сільського господарства і продовольства Херсонської області.
Висновком Торгово-промислової палати України № 2156/05-4 від 20 травня 2004 року визнано несприятливі погодні умови форс-мажорними обставинами станом з 02 квітня по 4 квітня 2004 року. Розмір збитків становив 611000 грн. Списано 86560 грн. безнадійної податкової заборгованості по фіксованому сільгоспподатку.
Маючи внаслідок форс-мажорних обставин невиконані перед бюджетом зобов'язання по сплаті прибуткового податку з громадян по виплаченій заробітній платі та орендній платі з користування земельними паями позивач звернувся до Генічеської МДПI Херсонської області з заявою про списання безнадійного податкового боргу, але у списанні було відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд правильно виходив з приписів Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників датків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом ДПА України № 103 від 14.03.2001 (z0016-02) року.
Згідно з п."в" п.п.18.2.1 п. 18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників датків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) , списанню підлягає безнадійний податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.
Строк давності, закріплений в п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 зазначеного Закону, становить термін 1095 днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Строк давності для стягнення заборгованості за період з квітня 2001 року по березень 2002 року на момент звернення позивача з позовом сплинув і, відповідно до вимог законодавства чинного на момент спірних правовідносин, платник податку вважається вільним від такого податкового зобов'язання.
Відповідно до вимог, закріплених в п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників датків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) , списанню підлягає безнадійний податковий борг, в тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.
Згідно з визначенням терміну "безнадійний", наведеним в п. "г" п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 зазначеного Закону, зокрема, розуміється податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Реалізація положень закону здійснюється на підставі Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків. Органами, уповноваженим здійснювати процедуру списання безнадійного податкового боргу, є виключно податкові органи.
Згідно з п.3.4 зазначеного Порядку, факт настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) підтверджується висновками Торгово-промислової палати України та висновками інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати обставини форс-мажору.
Відповідно до п.1.3 ст.1, п.п.5.1, 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) податковим боргом (недоїмкою) вважається податкове зобов'язання, узгоджене платником податку або встановлене судом, але не сплачене в установлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку в податковій декларації, вважається узгодженим з дня надання такої декларації.
Згідно із визначенням, наведеним в пункті 1.11 статті 1 зазначеного Закону, податкова декларація - це документ, який подається платником податку до контролюючого органу у строки та по формі, встановленій законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування і сплата податку.
Обов'язок позивача надавати до 1 числа місяця, наступного за звітним кварталом, до податкового органу відомості про виплачені суми доходів та утримані суми прибуткового податку з виплачених доходів по формі 8 ДР, затвердженій наказом ДПА України №473 від 30.12.1997р. (z0026-98) в редакції наказу ДПА України від 06.01.1999р. № 10 (z0163-99) з урахуванням змін, внесених наказом ДПА України № 164 від 08.04.03 р. (z0301-03) , якою є "Довідка про суми виплачених доходів і утриманих з них податків фізичних осіб".
Списанню підлягає безнадійний податковий борг, визначення суми якого здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби згідно з Iнструкцією про порядок ведення державними податковими інспекціями оперативного обліку податків і неподаткових платежів, затвердженою наказом ДПА України від 02.04.99 р. за № 174 (z0304-99) .
Відповідно до пункту 2.2 зазначеної Iнструкції, документами, на підставі яких здійснюється облік платежів до бюджету шляхом занесення інформації про податкові зобов'язання платника в базу даних по податкових зобов'язаннях, які самостійно визначаються платником, є податкові декларації (розрахунки)... та інші документи, що надаються в податкові органи в порядку і строки, встановлені податковим законодавством, на підставі якого здійснюється зарахування платежів; по податкових зобов'язаннях, розрахованим органом податкової служби, у числі інших також і акт документальної перевірки з питань повноти нарахування, утримання і сплату прибуткового податку з громадян.
Згідно із визначенням, наведеним в Декреті Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" (13-92) , платникам прибуткового податку є громадяни, при цьому стаття 9 Декрету встановлює, що нарахуванні утримання та перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють виплати доходів.
Позивачем було нараховано та утримано прибутковий податок з доходів громадян по орендній платі за користування земельними паями та з заробітної платі громадян, виплаченої натуроплатою, але до бюджету податок не перерахований.
Позивач у встановленому порядку задекларував свої зобов'язання по перерахуванню до бюджету нарахованого і утриманого прибуткового податку по заявленій сумі шляхом надання органу податкової служби розрахунків встановленої форми № 8ДР.
Зазначені довідки містять відмітки органу податкової служби в їх прийнятті. Податковою службою факт одержання встановленої звітності форми № 8 ДР, існування та розмір податкового зобов'язання та наявність форс-мажорних обставин не спростовано.
Відсутність визначення боргу по прибутковому податку у даних карток особового рахунку платникам податку не є підставою для відмови у списанні боргу.
Суми безнадійного податкового боргу до списання визначаються починаючи із відповідного місячного податкового періоду звітного кварталу, в якому виникли форс-мажорні обставини, і до закінчення такого кварталу. Суми боргу до списання повинні підтверджуватися актами документальних перевірок. Відповідач не здійснив відповідних перевірок і не зафіксував суми безнадійного боргу по прибутковому податку.
З огляду на зазначене, у позивача були всі необхідні умови для списання безнадійного податкового боргу: наявність форс-мажорних обставин, підтверджених висновками Торгово-промислової палати України, наявність збитків у великих розмірах, що вплинуло на своєчасність та повноту сплати податкового зобов'язання, а також причинний зв'язок між непереборною силою і виникненням податкового боргу.
Щодо посилань відповідача на порушення Господарським судом Херсонської області положень п.22 ст.73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" (2285-15) , вони не можуть бути прийняті до уваги, оскільки безнадійний борг у позивача виник в 2002 році та в 2003 році, зазначені нормативні акти не мають зворотної сили, тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
З огляду на зазначене, суд прийшов до обгрунтованого висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог СГТОВ "Промінь-21" до Генічеської МДПI Херсонської області про зобов'язання списати безнадійний податковий борг по прибутковому податку в сумі 155184 грн. 92 коп. за пропуском строку позовної давності та в сумі 102360 грн. 10 коп. внаслідок форс-мажорних обставин.
Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України (2747-15) , суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення та вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 210, 220, 222, 224, 231 та ч.5 ст.254 КАС України (2747-15) , колегія -УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Генічеської МДПI Херсонської області залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Херсонської області від 14.06.2005 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня їх відкриття.
Головуючий:
/підпис/
_______________________
Шипуліна Т.М.
Судді:
/підписи/
_______________________
Бившева Л.I.
_______________________
Костенко М.I.
_______________________
Маринчак Н.Є.
_______________________
Усенко Є.А.
З оригіналом згідно.
Відповідальний секретар: