ВИЩИЙ АДМIНIСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Нечитайла О.М.
Пилипчук Н.Г.
Сергейчука О.А.
Шипуліної Т.М.
при секретарі: Iльченко О.М.
за участю представників:
позивача: Рака А.Б., Яковчука О.М.
відповідача: Єрко С.А., Яремчук Г.Б., Горшкальова О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області
на рішення Господарського суду Житомирської області від 17.06.2004 р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 06.01.2005 р.
у справі № 11/540 НМ
за позовом Дочірнього підприємства "Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат"
до Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Володарсько-Волинської МДПI Житомирської області №0000732301/0 від 20.11.2003 р. про нарахування та стягнення визначеної суми податкового зобов'язання по частині прибутку державних підприємств, що вилучається до бюджету в розмірі 2493780,00 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 498756,00 грн., а всього на суму 2992536,00 грн.
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 17.06.2004 р., залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 06.01.2005 р., позов задоволено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування судових рішень та припинення провадження у справі, з підстав порушення норм матеріального права.
Позивач у запереченнях на касаційну скаргу та його представник у судовому засіданні касаційної інстанції просив в задоволенні касаційної скарги відмовити, судові рішення залишити без змін.
У справі здійснено заміну позивача ДП "Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат" правонаступником Закритим акціонерним товариством "Кримський Титан".
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено комплексну перевірку дотримання позивачем вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2002 р. по 30.06.2003 р., за результатами якої складено акт №45/5/23-07 від 28.10.2003 р.
На підставі акту перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000732301/0 від 20.11.2003 р. про визначення суми зобов'язання з частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучаються до державного бюджету в сумі 2493780 грн. та застосування штрафної санкції в сумі 498756 грн.
Як встановлено у справі, Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат створений відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 19.03.1954 р. №7 на основі державної власності з підпорядкуванням (після проголошення незалежності України) Міністерству промислової політики України, як органу уповноваженому здійснювати управління державним майном.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про створення Державної акціонерної компанії "Українські поліметали" від 28.03.1998 р. №373 (373-98-п)
, одним з державних підприємств, майно яких передається до статутного фонду компанії, з перетворенням їх у дочірні підприємства, визначений Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат.
Актом прийому-передачі майна, затвердженого заступником Міністра промислової політики України від 15.06.1998 р. Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат передано Компанії, як внесок до статутного фонду, майно комбінату.
16.07.1998 р. на виконання вищезазначеної постанови Кабінету міністрів України, Компанія, як засновник, актом прийому-передачі майна передала державному комбінату майно, в якості внеску до його статутного фонду. Внаслідок чого Iршанський державний гірничо-збагачувальний комбінат був перетворений (шляхом реорганізації) у дочірнє підприємство Компанії, тобто, як єдиний майновий комплекс, став власністю ДАК "Українські поліметали", та діє на підставі статуту, затвердженого головою правління ДАК "Українські поліметали" наказом від 20.07.1998 р.
Постановою Кабінету міністрів України від 06.01.1999 р. №20 (20-99-п)
"Про Перелік підприємств, які виключаються з переліку підприємств, установ та організацій Мінпромполітики" державне підприємство "Iршанський гірничо-збагачувальний комбінат" було виключено з підпорядкування даного міністерства, згідно додатку.
Ст.52 Закону України "Про державний бюджет на 2003 рік" (380-15)
встановлено, що згідно із статтею 18 Закону України "Про підприємства в Україні" (698-12)
державні некорпоратизовані та корпоратизовані, казенні підприємства та їх об'єднання сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності у 2002 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2003 році до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
Перелік підприємств, на які поширюється чинність Закону визначено в постанові Кабінету міністрів України від 22.04.2003 р. №557 (557-2003-п)
"Про норматив і порядок відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) державними не корпоратизованими та корпоратизованими казенними підприємствами та їх об'єднаннями".
ДАК "Українські поліметали" відповідно до його Статуту є закритим акціонерним товариством, статутний фонд якого поділений на визначену кількість простих іменних акцій. Згідно статуту Компанії, їй належить відокремлене майно, яке становлять основні фонди, оборотні кошти та інші цінності, вартість яких відображається в балансі і є її власністю. Зазначене майно та активи, що раніше перебували у державній власності, на виконання п.3 постанови Кабінету міністрів України №373 (373-98-п)
перейшли у власність Компанії як вклад в оплату акцій, а засновники (акціонери) стали суб'єктами права власності на акції та набули корпоративних прав.
Відповідно до ст.12 Закону України "Про господарські товариства" (1576-12)
передане засновниками в оплату акцій майно є власністю компанії як самостійного суб'єкта господарювання, а у власності засновників перебувають акції компанії.
Оскільки, ДАК "Українські поліметали" не є державним підприємством, заснованим на державній власності у розумінні Закону України "Про підприємства в Україні" (698-12)
, дочірні підприємства компанії не можуть бути державними.
Згідно Указу Президента "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.1993 р. №210/93 (210/93)
корпоратизація підприємств - це перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства. Тобто, корпоратизацією є процес зміни організаційно-правової форми господарювання підприємства шляхом перетворення у відкрите акціонерне товариство.
Згідно ст.24 Закону України "Про господарські товариства" (1576-12)
акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості; відкритим, відповідно до ст.25 цього Закону, визнається акціонерне товариство, акції якого можуть розповсюджуватися шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах.
Враховуючи, що організаційно-правовою формою господарювання позивача є дочірнє підприємство, статутом якого не передбачено випуск акцій та поділ статутного фонду, тобто воно не відповідає ознакам відкритого акціонерного товариства, судова колегія вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій, що дане дочірнє підприємство хоч і створене внаслідок перетворення державного підприємства, проте в іншій, ніж відкрите акціонерне товариство, організаційно-правовій формі і не підпадає під ознаки державного корпоратизованого підприємства.
Зазначені висновки узгоджуються з висновком судової науково-правової експертизи Iнституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України від 25.05.2004 р. №126/244.
Доводи касаційної скарги не беруться до уваги, оскільки не спростовують фактичних обставин справи, встановлених судом.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції повно та всебічно оцінивши обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права прийняли правильне рішення, підстав для задоволення касаційної скарги та скасування судових рішень немає.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Житомирської області від 17.06.2004 р. та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 06.01.2005 р. - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
|
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді О.М.Нечитайло
Н.Г.Пилипчук
О.А.Сергейчук
Т.М.Шипуліна
|
|