ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" липня 2008 р.
Справа № 30/104-08-1819
( Додатково див. постанову Одеського апеляційного господарського суду (rs2637754) )
За позовом: Прокуратури м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради;
Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради;
Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області;
Відповідач: Товар иство з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб –Ришельє"
Про зобов’язання вчинити певні дії
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від прокуратури: Дондов В.К.- згідно посвідчення
Від позивача: Кіхтенко О.С.- довіреність №241\исх-гс від 25.04.2008р.
Від третьої особи: Суворовська райадміністрація- Бузіян В.О- довіреність №01-04-1\1166вих від 11.04.2008р.
Управління архітектури та містобудування- Мельникова Т.В.- довіреність №492\исх від 16.06.2007р.
Управління з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області –не зявився;
Від відповідача :не з’явився
Суть спору: прокурор м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, за участю третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб –Ришельє" (далі - ТОВ "ФК –Ришельє") про зобов’язання відповідача знести самовільно збудовану автопарковку, яка розташована на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110 та звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за вказаною адресою.
Представник позивача позовні вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.
Треті особи - Суворовська районна адміністрація та Управління архітектури та містобудування, повністю підтримують позовні вимоги прокурора.
Управління з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області про місце та час судових засідань було повідомлено належним чином, але представник Управління в судові засідання не з’являвся, міркувань щодо позову від Управління судом отримано не було.
Відповідач про місце та час судових засідань був повідомлений за адресою, що є його юридичною адресою, згідно відповіді Управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради від 20.03.2008р., але, за даними пошти організація з даної адреси вибула. Згідно Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006р. (v1228600-06) №01-8\1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України (1798-12) , порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. За таких обставин суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про вчинення судом певних процесуальних дій.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, третіх осіб, суд встановив:
Згідно листа Суворовської районної адміністрації від 21.03.2008р. №01-05-8\1306 вх. Суворовська рай адміністрація не узгоджувала будівництво об’єкта містобудування за адресою: м. Одеса, Чорноморського козацтва, 110 (причал №195).
25 березня 2008р. Інспекцією ДАБК в Одеській області ТОВ "ФК-Ришельє" був виданий припис щодо припинення робіт по будівництву стоянки автотранспорту до надання дозвільної документації. Відповідно до листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 25.03.2008р. №05\1-184 Інспекцією ДАБК в Одеській області дозвіл на виконання будівельних робіт по вул..Чорноморського козацтва, 110, причал №195 не видавався.
Згідно листа Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 26.03.2008р. в архівах Управління відсутні документи щодо надання ТОВ "ФК-Ришельє" в оренду земельної ділянки по вул..Чорноморського козацтва, 106 (причал №195), а також документи по проекту будівництва за даною адресою. відповідно до листа Управління від 31.03.2008р. №326\исх дозвіл на облаштування критої автостоянки на 16 машиномісць по вул..Чорноморського козацтва, 106 (причал №195) ТОВ "ФК-Ришельє" інспекцією ДАБК м. Одеси у період з 2005- 2007р. на надавався. За зазначеною адресою ТОВ "ФК-Ришельє" виконані роботи по облаштуванню бетонного майданчика та навісу.
Відповідно до листа Управління з кролю за використанням та охороною земель у Одеській області від 28.03.2008р. державними інспекторами Управління неодноразово були здійснені виїзди за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 106 (біля причалу №195) для визначення власника чи користувача земельної ділянки, але суб’єкта землекористування встановлено не було.
Згідно листа Територіального органу державного пожежного нагляду в Одеській області Управління МНС України в Одеській області від 04.04.2008р. №16-36-650\1218 ТОВ "ФК-Ришельє" за адресою: м. Одеса, Чорноморського козацтва, 106 (причал №195) ведуться роботи щодо огородження території, проектна документація на будівництво відсутня, правовстановлюючи документи на земельну ділянку знаходяться на стадії розробки та затвердження.
На підставі зазначеного, прокурор м Одеси вважає, що відповідачем допущено порушення законодавства України в сфері містобудування, зокрема, ст. 23 Закону України "Про планування та забудову території", згідно якої будівництво об’єктів містобудування має здійснюватися відповідно до проектної документації та ст.29 цього ж закону, відповідно до якої здійснення будівельних робіт на об’єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
Прокурор також зазначив, що відповідно до ст. 5 Закону України "Про основи містобудування" однією із основних вимог містобудування є забезпечення будівництва об’єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку проектів цих об’єктів. Згідно ст. 9 закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Крім того, відповідно до п.5.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №273 від 05.12.2000р. (z0945-00) , виконання будівельних робіт на об’єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.
На підставі зазначеного, та з урахуванням ст. 376 Цивільного кодексу України, прокурор в інтересах держави в особі Одеської міської ради просить суд зобов’язати відповідача знести самовільно збудовану автопарковку, яка розташована на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 110 та звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за вказаною адресою.
Подачу позову в інтересах Одеської міської ради прокурор обґрунтовує тим, що відповідно до ст. 24 закону України "Про планування і забудову територій"!, Правил забудови міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 26.09.2003р. №1716-ІУ до повноважень Одеської міської ради належить видача дозволу на будівництво об’єкта містобудування. У разі прийняття міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об’єкта містобудування в порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об’єкта. Крім того, відповідно до п.п3.6 б). Ч.1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено делеговані повноваження по здійсненню державного контролю за дотриманням законодавства містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій.
Позивач - Одеська міська рада повністю підтримує позов прокурора м.Одеси. Крім того, позивач зазначив, що Правилами забудови міста Одеси, затвердженими рішенням Одеської міської ради №1716-ХХІУ від 26.09.2003р., визначено порядок узгодження та затвердження проектної документації для будівництва, ведення будівельних робіт, порядок здійснення контролю за будівельною діяльністю. Згідно п.1.4. зазначених Правил містобудівельна документація повинна бути узгоджена з управлінням архітектури та містобудування, з природоохоронними, санітарними, пожежними органами, управлінням інженерного захисту територій міста, органами ДАІ МВС, управлінням охорони об’єктів культурної спадщини, а також з іншими організаціями, зазначеними у завданні на проектування.
Треті особи на стороні позивача - Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради та Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради повністю підтримують позов прокурора м. Одеси та підтримують вимогу позивача щодо зад ловлення позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада є представницьким органом місцевого самоврядування, який відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. До виключної компетенції ради відносяться питання, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях, та перелічені у ст.26 зазначеного Закону. Для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених законодавством ради створюють виконавчі органи.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів. Згідно ст. 23 Закону України "Про планування і забудову територій" будівництво об’єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.
Згідно ст. 5 Закону України "Про основи містобудування" однією з основних вимог містобудування є розміщення і будівництво об’єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об’єктів, а згідно ст.25 зазначеного Закону виконання будівельних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому порядку проекту або з відхиленням від нього є порушенням містобудівного законодавства.
Отже, будівництво об’єкту має здійснюватися у відповідності до затвердженого у встановленому порядку проекту, будівництво ж з відхиленням від проекту є порушенням містобудівного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, облаштування споруд автостоянки за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110 (біля причалу №195) ТОВ "ФК-Ришельє" здійснює з порушенням містобудівного законодавства, без наявності відповідного дозволу.
Згідно ст. 376 Цивільного кодексу України нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо воно збудовано або будується без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов’язати особу, яка здійснює будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо особа, яка здійснює будівництво, відмовляється від проведення перебудови відповідно до проекту та будівельних норм і правил, а також у разі неможливості проведення такої перебудови, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснює будівництво.
Крім того, відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Згідно ст.125 цього ж Кодексу право власності та право користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що підтверджує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
З матеріалів справи не вбачається, що на даний час у відповідача наявний будь-який встановлений чинним законодавством документ, який підтвердив би наявність у нього права землекористування земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110 (біля причалу №195) для облаштування автостоянки.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Виходячи з матеріалів справи, суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню позов прокурора м. Одеси про зобов’язання ТОВ "ФК-Ришельє" знести самовільно збудовану автопарковку, яка розташована на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110 та звільнити самовільно зайняту земельну ділянку за вказаною адресою.
Судові витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82- 85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради задовольнити .
2. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб -Ришельє" (м. Одеса, Приморський бульвар, 5, код ЄДРПОУ 31756098) знести самовільно збудовану автопарковку, яка розташована на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110.
3. Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб -Ришельє" (м. Одеса, Приморський бульвар, 5, код ЄДРПОУ 31756098) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Одеса, вул..Чорноморського козацтва, 110.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб -Ришельє" (м. Одеса, Приморський бульвар, 5, код ЄДРПОУ 31756098, р\р 26003221801 в АКБ "Порто-Франко", МФО 328180) на користь Державного бюджету України (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200) витрати по сплаті державного мита у сумі 170 грн.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб -Ришельє" (м. Одеса, Приморський бульвар, 5, код ЄДРПОУ 31756098, р\р 26003221801 в АКБ "Порто-Франко", МФО 328180) на користь Державного бюджету України (р/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22050000) витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 грн.
Рішення набирає законної сили протягом 10-денного строку з дня його підписання.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 11 липня 2008р.
Суддя Рога Н. В.