ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2012 року м. Київ
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі:
головуючого Кривенка В.В.,
суддів: Кривенди О.В., Маринченка В.Л., Панталієнка П.В., Прокопенка О.Б., Тітова Ю.Г., -
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області (далі - управління ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати неправомірними дії управління ПФУ щодо перерахунку йому пенсії з 1 вересня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та зобов'язати управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначеного показника за 2009 рік.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 послався на те, що відповідно до положень статей 40 і 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV (1058-15)
) при здійсненні перерахунку пенсії йому як працюючому пенсіонеру має бути враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Суди встановили, що ОСОБА_1 отримує пенсію і продовжує працювати. Управління ПФУ перерахувало ОСОБА_1 пенсію з 1 вересня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, у застосуванні зазначеного показника за 2009 рік відмовило.
Свердловський міський суд Луганської області постановою від 3 грудня 2010 року позов задовольнив.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 30 травня 2011 року, яку залишено без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2012 року, постанову суду першої інстанції скасував і ухвалив нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Залишаючи без змін постанову суду апеляційної інстанції, Вищий адміністративний суд України виходив із того, що згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) перерахунок пенсії позивачу як працюючому пенсіонеру повинен здійснюватись із заробітної плати (доходу), з якої було обчислено пенсію, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, є величиною постійною і незмінною, а тому не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії.
У заяві про перегляд судового рішення Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_1 зазначає, що в доданій до заяви ухвалі суду касаційної інстанції по-іншому, ніж в оскаржуваній ухвалі, застосовано положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV. Просить ухвалу Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2012 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2011 року скасувати, а постанову Свердловського міського суду Луганської області від 3 грудня 2010 року залишити в силі.
Колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з таких підстав.
Вищий адміністративний суд України, допускаючи справу до провадження, виходив із того, що в доданій до заяви ухвалі суду касаційної інстанції по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано положення статей 40 і 42 Закону № 1058-IV.
У справі, рішення суду касаційної інстанції в якій від 30 березня 2011 року додано до заяви, цей суд дійшов висновку, що відповідно до частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV при здійсненні перерахунку пенсії застрахованій особі, яка після призначення пенсії продовжувала працювати, застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії.
Натомість у справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України дійшов іншого висновку та зазначив в оскаржуваній ухвалі, що при здійсненні такого перерахунку застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, який передує року звернення за призначенням пенсії.
Аналіз наведених судових рішень суду касаційної інстанції дає підстави вважати, що цей суд неоднаково застосував зазначені норми права.
Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права у подібних правовідносинах, колегія суддів виходить із такого.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.
Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
За змістом частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV передбачений у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)) показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (Зс), який використовується при призначенні пенсії, є величиною незмінною і не підлягає коригуванню при перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення.
З огляду на викладене під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
За таких обставин у справі, що розглядається, Вищий адміністративний суд України правильно застосував норми матеріального права, тому підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 немає.
Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити.
постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кривенко
Судді: О.В. Кривенда
В.Л. Маринченко
П.В. Панталієнко
О.Б. Прокопенко
Ю.Г. Тітов