ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2024 року
м. Київ
справа № 420/11590/21
адміністративне провадження № К/990/20286/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Стародуба О.П., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 (головуючий суддя: Андрухів В.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022 (головуючий суддя: Яковлєв О.В., судді: Єщенко О.В., Крусян А.А.) у справі № 420/11590/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У липні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФУ в Одеській області або відповідач), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у праві вибору пенсії за віком за 25 чи за 28 років страхового стажу відповідно до вимог частини першої статті 10 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV (1058-15) );
зобов`язати відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком за 25 чи 28 років страхового стажу за вибором позивача, починаючи з 01.04.2021 у відповідності до статей 26, 27, 28 Закону № 1058-IV.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 09.12.2021, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022, у задоволенні позову відмовив.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову задоволення позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 09.08.2022 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 30.07.2024 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач стверджує, що з 30.04.2008 йому призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону № 1058-IV (1058-15) . Водночас після призначення пенсії позивач продовжував працювати і набув 28 років додаткового страхового стажу, з заробітної плати якого, в повному обсязі регулярно щомісяця сплачувалися страхові внески. Станом на 1 квітня 2021 загальний страховий стаж позивача складає 54 роки, з них 28 років додаткового, понаднормового.
Проте позивач вважає, що пенсійний орган у 2021 році порушив його пенсійні права після 28 років праці з моменту призначення пенсії, оскільки протиправно всупереч вимогам чинного законодавства відмовив у праві вибору пенсії за віком за 25 чи 28 років страхового стажу, як це передбачено статтею 10 Закону № 1058-IV, натомість призначив доплату за понаднормовий страховий стаж у суттєво меншому розмірі.
Як зазначає позивач, розмір його пенсії за 25 років страхового стажу складає 5578 грн, а доплата за 28 років додаткового, понаднормового страхового стажу складає лише 300,72 грн.
За таких обставин, позивач просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав. Зазначив, що позивач з 30.04.2008 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV (1058-15) , обчислену на підставі наданих документів при страховому стажі 53 роки 7 місяців (стаж враховано по 30.06.2020), заробітній платі 10410,50 грн, визначеній за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 (згідно довідки про заробітну плату), з 01.07.2000 по 31.03.2008 (згідно даних персоніфікованого обліку), та її розмір становить 5878,98 грн, де: 5578,26 грн - розмір пенсії за віком; 300,72 грн - доплата за 28 років понаднормативного стажу.
Відповідно до вимог статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу, зокрема для чоловіків, яким пенсію призначено до 01.10.2011 - понад 25 років, пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом 1 цієї частини.
Як вказує відповідач, у випадку позивача доплата за 28 років понаднормативного стажу складає 300, 72 грн (1074,00 грн х 28% = 300,72 грн для працюючих осіб).
Відповідач наполягає, що розрахунок пенсії проведено правильно та відповідно до норм чинного законодавства.
Одночасно з цим відповідач наголосив, що доплата за понаднормовий стаж - це надбавка до пенсії, а не інший вид пенсії, а тому вимога щодо призначення іншого виду пенсії є необґрунтованою.
Відповідач також звернув увагу на те, що питання призначення позивачу іншого виду пенсії було предметом судового розгляду у справі № 521/19561/20. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №521/19561/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021, ОСОБА_1 відмовлено у задоволені позову.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 зазначив, що відповідач у своєму відзиві не навів інформації стосовно розміру можливої пенсії за 28 років страхового стажу, а в розпорядженні суду є лише розмір пенсії з 25 років страхового стажу, що не дає можливості суду з`ясувати всі обставини справи.
Стверджує, що позов подано на захист свого права на вибір пенсії за 25 чи 28 років страхового стажу на підставі вимог статті 10 "Право вибору пенсійних виплат" Закону № 1058-IV (1058-15) , що дає право позивачу на вибір пенсії.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач з 30.04.2008 є одержувачем пенсії за віком на умовах Закону № 1058-IV (1058-15) .
Відповідно до інформації, наявній у матеріалах справи, загальний страховий стаж позивача становить 53 роки 7 місяців (по 30.06.2020), з них 28 років додаткового понаднормового стажу.
15.10.2020 позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області про призначення другої пенсії за віком.
Листом від 27.10.2020 відповідач відмову ОСОБА_1 у призначенні другої пенсії за віком.
Позивач оскаржив відмову пенсійного органу в судовому порядку. У позовній заяві ОСОБА_1 просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеський області щодо відмови в призначенні за 28 років додаткового, понаднормового страхового стажу другої (нової) пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.07.2020 відповідно статті 26 Закону №1058-IV;
- зобов`язати ГУПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату другої (нової) пенсії за віком, починаючи з 1 липня 2020 року у відповідності до статей 26, 27, 28 Закону №1058-IV;
- стягнути з ГУПФУ в Одеській області заподіяну шкоду - нарахувати та сплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати його другої пенсії, яка повинна була сплачуватись йому і була недоплачена з 1 липня 2020 року внаслідок протиправної відмови у призначенні другої пенсії, у зв`язку з порушенням строків виплати цих недонарахованих сум пенсії, відповідно до вимог статей 3 та 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" з урахуванням сукупного індексу інфляції за період з 1 липня 2020 року на дату виплати (останній місяць запізнення) згідно індексу інфляції визначеного Міністерством статистики та надрукованого у газеті "Урядовий кур`єр";
- визнати бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у призначенні за 28 років додаткового, понаднормового страхового стажу другої (нової) пенсії за віком ОСОБА_1 з 1 липня 2020 року відповідно статті 26 Закону №1058-IV порушенням рівності перед законом та формою прямої дискримінації за певними ознаками працюючого пенсіонера ОСОБА_1 страховим стажем 53 роки з яким проводяться менш прихильно ніж з особою з загальним стажем 27 років в аналогічній ситуації, якому призначається пенсія у розмірі більшому, а працюючому пенсіонеру зі стажем 53 роки призначається не пенсія, а лише доплата за набутий понаднормовий стаж у 28 років в розмірі значно меншим.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №521/19561/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021, ОСОБА_1 відмовлено у задоволені позову.
У березні 2021 року позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив провести розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV (1058-15) станом на 29.03.2021 за 29 років страхового стажу та надати йому відомості про цей розмір для вибору пенсії за віком з більшим розміром.
12.04.2021 листом ГУПФУ в Одеській області надало позивачу відповідь № 5713-5384/Н -02/1500/21, в якій зазначено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону № 1058-IV (1058-15) з 30.04.2008 при страховому стажі 53 роки 7 місяців (стаж враховано по 30.06.2020), заробiтнiй платі 10410,50 грн, визначенiй за перiоди з 01.01.1986 по 31.12.1990 (згідно довідки про заробітну плату), з 01.07.2000 по 31.03.2008 (згiдно даних персоніфікованого обліку), та її розмiр становить 5878,98 грн. де 5578,26 грн. - розмір пенсії за віком; 300,72 грн - доплата за 28 років понаднормативного стажу. Доплата за понаднормовий стаж - це надбавка до пенсії, а не інший вид пенсії, тому призначити інший вид пенсії немає правових підстав.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що право на вибір особою одного з видів пенсії, передбачених статтею 9 Закону № 1058-IV, не передбачає можливості переходу з одного виду пенсії на аналогічний вид пенсії, проте виходячи з іншого страхового стажу (збільшеного).
Також, суди дійшли висновку, що зобов`язання пенсійного органу здійснити розрахунок одночасно двох пенсій за віком суперечать вимогам Закону №1058-IV (1058-15) .
Суд апеляційної інстанції наголосив, що право вибору виду пенсії не є способом перерахунку раніше призначеної пенсії.
Одночасно з цим, суд апеляційної інстанції зауважив, що законодавцем передбачено механізм здійснення перерахунку пенсії, зокрема, у випадках коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати і отримала додатковий страховий стаж.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
Касаційна скарга позивача обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій неповно з`ясовані обставини справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті.
Із посиланням на статтю 26 Закону № 1058-IV скаржник зазначив, що у 2021 році страховий стаж у 28 років та вік 60 років надає право особі на призначення пенсії за віком.
Таким чином скаржник вважає, що додатково набутий після призначення пенсії за віком страховий стаж (28 років порівняно з попереднім 25 років) надає йому право на призначення другої пенсії за віком. Проте, замість надання права вибору пенсії за 25 років страхового стажу у розмірі 5000 грн чи 8000 грн за 28 років страхового стажу, позивачу призначена доплата у сумі 300,72 грн.
Своєю чергою із покликанням на статтю 10 Закону № 1058-IV скаржник наполягає, що має право на вибір обрати пенсію за віком, обчислену виходячи із 25 років страхового стажу чи 28 років страхового стажу.
Підсумовуючи викладене, скаржник просить Верховний Суд на підставі статті 55 Конституції України захистити його право вибору пенсійних виплат за 25 років страхового стажу у розмірі 5 000 грн чи 8 000 грн за 28 років страхового стажу.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому із посиланням на законність та обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Із посиланням на приписи статті 28 Закону № 1058-IV відповідач стверджує, що за кожний повний рік страхового стажу, зокрема для чоловіків, яким пенсію призначено до 01.10.2011 - понад 25 років, пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом 1 частини першої цієї статті.
У випадку позивача, доплата за 28 років понаднормового стажу складає 300,72 грн (1074,00 грн х 28% = 300,72 грн для працюючих осіб).
Водночас доплата за понаднормовий стаж - це надбавка до пенсії, а не інший вид пенсії, тому призначити інший вид пенсії немає правових підстав.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій зазначив, що після призначення пенсії за віком (2008 рік), продовжував працювати маючи легітимні очікування скористатися наслідками своєї праці у вигляді отримання гідних пенсійних виплат від держави.
Проте скаржник вважає, що держава відмовила йому у праві скористатися наслідками своєї праці, а саме: відмовила у праві отримати чесно заробленої другої пенсії за віком; відмовила у праві вибору однієї з двох чесно зароблених пенсій за віком для її збільшення.
VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою - другою статті 341 КАС України, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, а також надаючи оцінку аргументам позивача, висловленим у касаційній скарзі та відзиві на неї, Верховний Суд виходить з такого. Закон № 1058-IV (1058-15) розроблений відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (16/98-ВР) , визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із положеннями частин першої, третьої статті 4 Закону № 1058-IV, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України (254к/96-ВР) , складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (16/98-ВР) , цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (1057-15) , "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) , "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Приписами частини першої статті 26 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
За правилами статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп *Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням
Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) , та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Судами попередніх інстанцій установлено, що на підставі заяви від 04.07.2018 позивачу було проведено перерахунок пенсії у відповідності до вимог частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.
Предметом спору у цій справі є перевірка дій ГУПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у праві вибору пенсії за віком за 25 чи за 28 років страхового стажу, відповідно до вимог частини першої статті 10 Закону № 1058-IV.
Позивач стверджує, що у 2021 році страховий стаж у 28 років та вік 60 років надає особі право на призначення пенсії за віком. Відповідно, оскільки раніше позивачу була призначена пенсія за віком, проте із врахуванням значно меншого страхового стажу, а набутий після її призначення страховий стаж дозволяє призначити пенсію за віком на умовах статті 26 Закону № 1058-IV, то враховуючи положення статті 10 Закону № 1058-IV, ОСОБА_1 набув право вибору пенсії за віком за 25 чи за 28 років страхового стажу
Надаючи правову оцінку цим аргументам, колегія суддів зазначає таке.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно із частиною першою статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що законодавець передбачає право вибору одного з кількох різних видів пенсії, визначених у статті 9 Закону № 1058-IV, а саме: пенсії за віком, пенсії по інвалідності, пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованих висновків, що право на вибір особою одного з видів пенсії, передбачених статтею 9 Закону № 1058-IV, не передбачає можливості переходу з одного виду пенсії на аналогічний вид пенсії, проте виходячи з іншого страхового стажу (збільшеного).
Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач має право та отримує пенсію за віком, яка йому призначена ще у 2008 році.
Про наявність права на інший вид пенсії, окрім пенсії за віком, позивач не зазначає.
Судами попередніх інстанцій також установлено, що страховий стаж позивача складає 53 роки 7 місяців, з яких понаднормовий стаж - 28 років.
Відповідно до приписів частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу, зокрема для чоловіків, яким пенсію призначено до 01.10.2011 - понад 25 років, пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абз. 1 цієї частини.
У випадку позивача, доплата за 28 років понаднормового стажу складає 300,72 грн (1074,00 грн х 28% = 300,72 грн для працюючих осіб).
Своєю чергою, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що позивач помилково ототожнює вид пенсії із надбавкою до пенсії за понаднормовий стаж, набутий після призначення пенсії.
У справі, що розглядається, позивач у 2008 році реалізував право на призначення пенсії за віком на умовах статті 26 Закону № 1058-IV виходячи із віку (для чоловіків 60 років) та наявності страхового стажу не менше п`яти років.
Водночас набутий після призначення пенсії страховий стаж не є підставою для призначення цього самого виду пенсії, проте виходячи із збільшеного страхового стажу.
За такого правового регулювання та встановлених у справі обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Одночасно з цим, суд апеляційної інстанції слушно наголосив, що Законом № 1058-IV (1058-15) передбачено механізм здійснення перерахунку пенсії, зокрема, у випадках коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати та отримала додатковий страховий стаж
Також, за бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії може проводиться із урахуванням розмірів заробітної плати за обрані пенсіонером періоду страхового стажу.
Вищевикладеним спростовуються доводи касаційної скарги позивача.
У контексті оцінки доводів касаційної скарги Верховний Суд також звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (Заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (Заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, Верховний Суд вважає, що ключові аргументи касаційної скарги отримали достатню правову оцінку.
VІІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
За правилами статті 350 КАС України суд касаційної інстанції суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022 у справі №420/11590/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
О. П. Стародуб
В. М. Шарапа