ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 05-6-16/82 (rs1555147)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С. -головуючого,
Костенко Т.Ф.,
Коробенко Г.П.
розглянувши матеріали
касаційної скарги
Відкритого акціонерного товариства "Державна енергогенеруюча компанія "Центренерго"
на постанову
Київського апеляційного господарського суду
від 01.04.2008 р.
у справі
господарського суду м. Києва
за позовом
Спілки громадських організацій "Тендерна палата України"
до
Відкритого акціонерного товариства "Державна енергогенеруюча компанія "Центренерго"
про
відміну процедури закупівлі вугілля кам'яного марок "Г" та "Д" на суму 14400000 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Чопівська С.С. за дов. від 27.12.2007р. №1333/08
ВСТАНОВИВ:
Спілка громадських організацій "Тендерна палата України" звернулась до господарського суду м. Києва з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства "Державна енергогенеруюча компанія "Центренерго" про відміну процедури закупівлі вугілля кам'яного марок "Г" та "Д" на суму 14400000 грн.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 21.01.2008р. у справі №05-6-16/82 (rs1555147)
у прийнятті позовної заяви Спілки громадських організацій "Тендерна палата України" відмовлено на підставі п.1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, у зв'язку з тим, що вказаний спір не підвідомчий господарським судам.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.04.2008р. апеляційну скаргу Спілки громадських організацій "Тендерна палата України" задоволено, ухвалу господарського суду м. Києва від 21.01.2008р. у справі № 05-6-16/82 (rs1555147)
скасовано, матеріали справи передано на розгляд господарському суду м. Києва.
Не погоджуючись із вказаною постановою з даної справи, відкрите акціонерне товариство "Державна енергогенеруюча компанія "Центренерго" звернулось з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить вказаний судовий акт суду апеляційної інстанції скасувати та залишити ухвалу суду першої інстанції без змін, посилаючись на те, що судом апеляційної інстанції порушено норми процесуального права та неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, ч.3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій України" від 07.02.2002р. (3018-14)
, не враховано норми Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 №1490-III (1490-14)
.
Позивач не реалізував своє процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Право на звернення Тендерної палати України передбачено ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
, згідно якої Тендерна палата України в разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені замовником або Комісією, або контролюючими органами, а також у разі прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з метою здійснення громадського контролю має право звернутись до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону. За таких обставин, місцевий господарський суд з урахуванням приписів ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, дійшов правильного висновку щодо непідвідомчості даної справи господарському суду, оскільки Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
передбачено, що до суду може бути оскаржено рішення або висновки Комісії, рішення, дії або бездіяльність замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону.
Натомість, як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить відмінити процедуру закупівлі, що рішенням, дією або бездіяльністю не являється.
Звідси висновок суду апеляційної інстанції, який відносить спір про відміну процедури закупівель до підвідомчості господарських судів, колегія вважає помилковим і таким, що протирічить нормам матеріального і процесуального права, та дає підстави для скасування оскаржуваної постанови.
Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-8, 111-9, 111-11, 111-13 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.04.2008р. у справі № 05-6-16/82 (rs1555147)
скасувати.
Ухвалу господарського суду м. Києва від 21.01.2008р. у справі №05-6-16/82 (rs1555147)
залишити в силі.
|
Головуючий суддя В.С. Божок
Судді: Т.Ф. Костенко
Г.П. Коробенко
|
|