ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
01 липня 2008 р.
№ 04/132-53
|
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Муравйова О.В. -головуючого
Коробенка Г.П.
Полянського А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Ковельського СЛАТ "Тур" на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2008 року
у справі № 04/132-53 Господарського суду Волинської області
за позовом
Державної екологічної інспекції у Волинській області
до
Ковельського СЛАТ "Тур"
про
стягнення 4 561,05 грн. шкоди, завданої незаконною вирубкою дерев
за участю представників сторін :
позивача:
не з'явились,
відповідача:
Козак В.Т. дов. №63 від 17.02.2008 року
В С Т А Н О В И В:
Розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України Осетинського А.Й., від 26.06.2008 року, у зв'язку з перебуванням судді Фролової Г.М. у відпустці, для перегляду в касаційному порядку справи № 04/132-53, призначеної до розгляду на 01.07.2008 року, утворено колегію суддів у наступному складі: головуючий -суддя Муравйов О.В., судді -Коробенко Г.П., Полянський А.Г.
Рішенням Господарського суду Волинської області (суддя Філатова С.Т.) від 30.10.2007 року у справі № 04/132-53 позов задоволено.
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Білинської сільської ради Ковельського району 368,50 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Колодяжненської сільської ради Ковельського району 11, 60 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Облапської сільської ради Ковельського району 5, 55 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Ситовичівської сільської ради Ковельського району 2, 25 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Підрізької сільської ради Ковельського району 137,40 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Тойкутської сільської ради Ковельського району 740,35 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Кричевичівської сільської ради Ковельського району 2932,80 грн.;
Стягнуто з Ковельського СЛАТ "Тур" на користь Поворської сільської ради Ковельського району 362,60 грн.;
Постановою Львівського апеляційного господарського суду (головуючий суддя -Давид Л.Л., судді -Кордюк Г.Т., Мурська Х.В.) від 10.01.2008 року у справі № 04/132-53 Господарського суду Волинської області вказане рішення Господарського суду Волинської області від 30.10.2007 року у справі № 04/132-53 залишено без змін.
Відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою в якій просить постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2008 року та рішення Господарського суду Волинської області від 30.10.2007 року у справі № 04/132-53 скасувати та залишити позов без розгляду, мотивуючи касаційну скаргу тим, що судами порушені норми матеріального права.
Позивач не скористався своїм процесуальним правом на участь у судовому процесі касаційної інстанції, в судове засідання не з'явився.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника відповідача, присутнього у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставинам справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно статті 108 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
Вищий господарський суд України переглядає за касаційною скаргою (поданням) рішення місцевого господарського суду та постанови апеляційного господарського суду.
Відповідно до вимог статті 111-7 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 06-08.06.2006 року та 13.07.2006 року державним інспектором Державної екологічної інспекції у Волинській області Монцем В.С. згідно повноважень, визначених статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (1264-12)
та Положенням про державну екологічну інспекцію у Волинській області, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 року №55 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Ковельської СЛАТ "Тур".
В ході перевірки встановлені факти рубки дерев різних порід без лісорубних квитків, про що складені протоколи про адміністративні правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності працівників Ковельської СЛАТ "Тур" - майстрів лісу, а саме:
- в Стеблівському лісництві на території Зілинської сільської ради в кварталі 12 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 6 дерев, із них: 3 дерева сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становить 3,20 грн., 3 дерева сироростучі (10-ти кратна таксова вартість) становить 112,40 грн., в кварталі 12 разом 115,60 грн. В кварталі 7 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 19 дерев, із них: 15 дерев сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становить 52,20 грн., 4 дерева сироростучі (10-ти кратна таксова вартість) становить 200,40 грн., в кварталі 7 разом 252,90 грн. Сума стягнення по Зілинській сільській раді становить 368,50 грн.
- в Зеленівському лісництві на території Колодяженської сільської ради в кварталі 53 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 3-х дерев сироростучих (десятикратна таксова вартість) становить 11,60 грн. Сума стягнення по Колодяженській сільській раді становить 11,60 грн.
- в Зеленівському лісництві на території Обланської сільської ради, в кварталі 9 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 4-ох дерев сироростучих (десятикратна таксова вартість) становить 3,20 грн. В кварталі 16 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 6-ти дерев сухостою (5-ти кратна таксова вартість) становить 2,35 грн. Сума стягнення по Облапській сільській раді становить 5,55 грн.
- в Підрізькому лісництві на території Ситовичівської сільської ради в кварталі 15 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 2-х дерев сухостою (п'ятикратна таксова вартість) становить 2,25 грн. Сума стягнення по Ситовичівській сільській раді становить 2,25 грн.
- в Підрізькому лісництві на території Підрізької сільської ради в кварталі 53 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 2-х дерев, із них :1 дерево сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становить 0,85 грн., 1 дерево сироростуче (десятикратна таксова вартість) становить 26,90 грн., в кварталі 53, разом 27,75 грн. В кварталі 51 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 4-х дерев, із них: 1 дерево сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становить 3,35 грн., З дерева сироростучі (десятикратна таксова вартість) становить 106,30 грн., в кварталі 51 разом 109,65 грн. Сума стягнення по Підрізькій сільській раді становить 137,40 грн.
- в Зарічанському лісництві на території Тойкутської сільської ради в кварталі 22 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 3-х дерев сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становить 2,95 грн. В кварталі 18 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка із кількості 5-ти дерев сироростучих (десятикратна таксова вартість) становить 737,40 г|)н. Сума стягнення по Тойкутській сільській раді становить 740,35 грн.
- в Зарічанському лісництві на території Кричевичівської сільської ради в кварталах 48,51 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 34-х дерев, із них: 2 дерева сухостій (5-ти кратна таксова вартість) становись 4,40 грн. 32 сироростучих (десятикратна таксова вартість) становить 2765,60 грн. Сума стягнення по Кричевичіській сільській раді становить 2770,00 грн.
- в Поворотському лісництві на території Кричевичівської сільської ради в кварталі 20 виявлені рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 2-х дерев сироростучих (десятикратна таксова вартість ) становить 42,70 грн. В кварталі 15 виявлено рубки дерев на непризначених для цього ділянках, рубки без лісорубного квитка в кількості 6-ти дерев сироростучих (десятикратна таксова вартість) становить 319,90 грн. Сума стягнення по Поворотській сільській раді становить 362,60 грн.
Стосовно зазначених вище правопорушень складено польово-перелікові відомості незаконно зрубаних дерев, в яких зазначені породи дерев, діаметр пня в корні, а також сироростучі чи сухостійні дерева.
Судами також встановлено, що адміністративні штрафи згідно постанов про накладення адміністративних стягнень сплачені, що вбачається з ксерокопій квитанцій долучених до постанов.
За таких обставин, Державна екологічна інспекція у Волинській області дійшла висновку, що розмір компенсації збитків Ковельського СЛАТ "Тур", заподіяних державі в результаті незаконної рубки дерев становить 4 561,05 грн., згідно протоколів про порушення Правил відпуску деревини на пні в лісах України.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наступного.
Відповідно до пункту 1.3 Статуту Ковельського СЛАТ "Тур" затвердженого рішенням установчих зборів акціонерів, протокол №1 від 06.09.1996 року товариство займається веденням лісового господарства в наданих державою в постійне користування колишніх колгоспних і радгоспних лісах. Основним завданням товариства є розвиток та ефективне ведення лісового господарства, охорона навколишнього середовища (пункт 2.8 Статуту).
Статтею 19 Лісового кодексу України (3852-12)
унормовано, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості грунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку.
Статтею 89 Лісового кодексу України (3852-12)
встановлено, що охорона і захист лісів здійснюють і лісова охорона інших постійних користувачів. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу (стаття 90 зазначеного Кодексу).
Врахувавши положення статті 19 Лісового кодексу України (3852-12)
та Статуту Ковельського СЛАТ "Тур" судами зроблено висновок, що останній є постійним лісокористувачем, на якого покладено обов'язок забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, а також вести лісове господарство, здійснювати спеціальне використання лісових ресурсів та користуватися земельними ділянками лісового фонду способами, які б забезпечували збереження оздоровчих та захисних властивостей лісів.
При цьому, попередніми судовими інстанціями відзначено, що відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників "Лісове господарство і пов'язані з ним послуги", затвердженого заступником голови Держкомлісгоспу України 23.07.2003 року, на майстра лісу покладено обов'язок здійснювати контроль за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських дільницях.
Директором Ковельського СЛАТ "Тур" затверджено "Кваліфікаційні положення про майстрів лісу лісництва", відповідно до якого визначено, що майстер лісу несе безпосередньо охорону лісу і ввіреного йому майна в лісовому обході; входить в склад лісової охорони; зобов'язаний не допускати лісопорушень, про всі випадки виявлення незаконних рубок або інших лісопорушень зобов'язаний скласти протоколи по встановленій формі і в встановленому порядку.
Відповідно до норм статті 1166 ЦК України (435-15)
, статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (1264-12)
та статті 105 Лісового Кодексу України (3852-12)
- майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушенням природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов'язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.
Правовою підставою відшкодування шкоди є склад цивільного правопорушення, необхідними елементами якого є: шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина.
При цьому судами було враховано те, що позивач не повинен доводити наявність вини відповідача, а навпаки останній повинен був довести свою невинуватість.
Аналогічна позиція викладена також у п. 1.6 роз'яснення президії ВАС України №02-5/744 (v_744800-01)
від 27.06.2001р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища".
Врахувавши порушення здійсненні лісокористувачем - Ковельським СЛАТ "Тур", які виявлені в не забезпечені охорони і збереженні закріплених лісів, допущено їх самовільну рубку, яку користувачем не було своєчасно виявлено, суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку, що останній спричинив матеріальну шкоду лісовим угіддям.
Згідно із статтею 107 Лісового кодексу України (3852-12)
, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Порядок заготівлі деревини встановлюється Правилами відпуску деревини на пні в лісах України, затверджених постановою КМ України №1378 від 29.07.1999 року (1378-99-п)
, які поширюються на всі ліси України і є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які ведуть лісове господарство, заготовляють деревину, живицю та здійснюють інші лісові користування. Пунктом 44 Правил відпуску деревини на пні в лісах України, статтею 51 Лісового кодексу України (3852-12)
та статтею 10 Закону України "Про рослинний світ" (591-14)
встановлено, що спеціальне використання лісових ресурсів на земельній ділянці лісового фонду проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.
За порушення цих Правил встановлені майнові стягнення за рубку дерев, на непризначених для цього ділянках, за рубку без лісорубного квитка (ордера) - десятикратна таксова вартість незаконно зрубаної або пошкодженої деревини; за рубку сухостійних дерев без лісорубного квитка (ордера) - п'ятикратна таксова вартість зрубаної (розробленої) деревини.
Так, судами встановлено, що згідно розрахунку розміру заподіяної шкоди, здійсненого у відповідності із Правилами відпуску деревини на пні в лісах України, зокрема пункту 62 та Таксами на деревину лісових порід, що відпускаються на пні і на живицю, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №44 від 20.01.1997 року (44-97-п)
, внаслідок порушення вимог лісового законодавства та незаконної порубки лісу на території Ковельського СЛАТ "Тур" державі заподіяно шкоду на суму 4 561,05 грн.
При цьому, колегія суддів відзначає, що доводи, викладені Ковельським СЛАТ "Тур" в касаційній скарзі, не приймаються Вищим господарським судом України, оскільки вони зводяться до переоцінки встановлених місцевим та апеляційним господарськими судами обставин справи, що не входить до компетенції суду касаційної інстанції.
Твердження заявника про порушення судами норм матеріального права при прийнятті постанови не знайшли свого підтвердження та суперечать матеріалам справи, оскільки доводи касаційної скарги не спростовують висновків попередніх судових інстанцій.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обгрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, касаційна інстанція вважає, що рішення та постанова у справі прийняті у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.
Відповідно до ст.ст.85, 111-5 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
в судовому засіданні за згодою присутнього представника відповідча оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
На підставі викладеного, керуючись статтями 111-5, 111-7, пунктом 1 статті 111-9, статтею 111-11 Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Ковельського спеціалізованого лісогосподарського акціонерного товариства "Тур" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Волинської області від 30.10.2007 року у справі № 04/132-53 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2008 року у справі № 04/132-53 залишити без змін.
|
Головуючий суддя Муравйов О.В.
Судді &nb sp; Коробенко Г.П.
Полянський А.Г.
|
|