ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2007 р.
№ 17/5173
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П.-головуючий, судді Бенедисюк I.М. і Львов Б.Ю.
розглянув касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Хмельницький (далі -СПД ОСОБА_1)
на рішення господарського суду Хмельницької області від 23.11.2006 та
постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 18.07.2007
зі справи № 17/5173
за позовом СПД ОСОБА_1
до Хмельницької обласної служби Української державної інвестиційної експертизи, м. Хмельницький (далі - обласна служба УДIЕ)
про відшкодування збитків та моральної шкоди в сумі 15 000 грн.
Судове засідання проведено за участю представників сторін:
СПД ОСОБА_1 -не з'яв.,
обласної служби УДIЕ - Кур'яти В.Б.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
СПД ОСОБА_1 звернулася до господарського суду Хмельницької області з позовом до обласної служби УДIЕ про відшкодування збитків та моральної шкоди в сумі 15 000 грн.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 23.11.2006 (суддя Димбовський В.В.), залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 18.07.2007 (колегія суддів у складі: суддя Щепанська Г.А. -головуючий, судді Гулова А.Г., Пасічник С.С.), у задоволенні позову відмовлено з мотивів відсутності порушення авторських прав позивача.
СПД ОСОБА_1 звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Хмельницької області від 23.11.2006 та постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 18.07.2007 з цієї справи скасувати, а справу передати на новий розгляд до господарського суду першої інстанції. Касаційну скаргу мотивовано тим, що судовими інстанціями у розгляді справи порушено норми матеріального і процесуального права, зокрема, статті 433, 439, 441 Цивільного кодексу України ( 435-15 ) (435-15) (далі -ЦК України ( 435-15 ) (435-15) ), статті першої Закону України "Про наукову і науково-технічну експертизу" ( 51/95-ВР ) (51/95-ВР) , статей 32, 34, 43 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) (далі -ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) ).
У відзиві на касаційну скаргу обласна служба УДIЕ заперечує проти доводів скарги і просить залишити судові рішення зі справи без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Перевіривши на підставі встановлених судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши пояснення представників сторін, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Судовими інстанціями у справі встановлено, що:
- 30.05.2005 Хмельницька обласна лікарня ветеринарної медицини (замовник) та СПД ОСОБА_1 (виконавець) укладали договір № 10, за умовами якого замовник доручив, а виконавець зобов'язався виготовити робочий проект "Надбудова мансардного поверху над приміщенням лікарні ветеринарної медицини по вул. В. Чорновола, 176/1 в м. Хмельницькому" (далі - робочий проект). Ціна договору 36 383 грн. Даний правочин не є авторським договором;
- відповідно до акта прийому-передачі робіт від 30.05.2005 № 10 за вказаним договором СПД ОСОБА_1 передала замовникові робочий проект;
- платіжними дорученнями замовника перераховано виконавцеві 36 383 грн.;
- згідно з приписами статті 15 Закону України "Про інвестиційну діяльність" ( 1560-12 ) (1560-12) , постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 № 483 "Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної експертизи" ( 483-2002-п ) (483-2002-п) Хмельницькою міською державною лікарнею ветеринарної медицини та обласною службою УДIЕ укладено договір від 16.12.2005 № 80/2005 про проведення комплексної державної експертизи робочого проекту;
- державну реєстрацію обласної служби УДIЕ здійснено відповідно до розпорядження Хмельницької міської ради народних депутатів від 27.06.1994 № 1670;
- з остаточного висновку комплексної державної експертизи № 80/2005/2006, проведеної обласною службою УДIЕ, вбачається, що у зв'язку з зазначеними у цьому висновку недоліками, а саме: "відсутністю матеріалів виконавчих (обмірочних) креслень фактичних (а не типових) об'ємно-планувальних рішень будівлі, виконавчої будівельної документації улаштування спайних фундаментів -випробування забивних паль (свай) існуючих фундаментів та їх фактичної несучої здатності, розрахунків несучої здатності фундаментів (існуючих та проектних, з урахуванням додаткових проектних нерівномірних ексцентрових навантажень), планувальних рішень генерального плану з організацією рельєфу, водоскиду дощових та снігових вод", - робочий проект є лише ескізним проектом, який не рекомендовано до реалізації;
- в альбомі № 1 робочого проекту експертом було нанесено червоним олівцем лінії, штрихи, написи, з якими позивач не погоджується;
- позивач вважає, що зазначеними діями відповідача під час здійснення без належних на те повноважень експертизи робочого проекту було порушено майнові та немайнові авторські права СПД ОСОБА_1 і тому просить суд стягнути завдані збитки в сумі 15 000 грн.;
- в обгрунтування суми позову позивачем зазначено, що:
згідно з додатком № 1 до названого договору від 30.05.2005 № 10 загальна вартість альбому № 1 робочого проекту складає 21 706 грн., а відповідно до розділу 39 Збірника цін на проектні роботи для будівництва Державного комітету по цивільному будівництву і архітектурі Держбуду СРСР вартість розробки архітектурно-будівельної частини складає 48 % від загальної вартості, а саме -10 419 грн.;
на оскарження дій відповідача до Хмельницької обласної державної адміністрації, участі в роботі комісії щодо розгляду роботи обласної служби УДIЕ та отримання позитивного висновку у Центральній службі Української державної інвестиційної експертизи позивачем було витрачено 15 робочих днів, отже, згідно з Iндексами визначення кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28.12.2005 № 27, кошторисна вартість одного людино-дня складає 164 грн., а 15 днів - 2 460 грн.;
на думку позивача, діями відповідача було принижено його ділову репутацію у зв'язку з чим позивач просить стягнути 2 121 грн. моральної шкоди.
Причиною спору зі справи стало питання про наявність чи відсутність порушення майнових та немайнових авторських прав позивача, а також -підстав для стягнення з відповідача збитків та моральної шкоди за порушення авторських прав.
Згідно з преамбулою Закону України "Про авторське право і суміжні права" ( 3792-12 ) (3792-12) (далі -Закон) цей Закон охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону об'єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, зокрема, твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва.
Статтею 1 Закону визначено, що твір архітектури -це твір у галузі мистецтва спорудження будівель і ландшафтних утворень (креслення, ескізи, моделі, збудовані будівлі та споруди, парки, плани населених пунктів тощо).
Отже, зміст наведених норм свідчить, що об'єктом авторського права є не весь архітектурний проект з його технічними і організаційними рішеннями, а лише його архітектурна частина, тобто, правовій охороні піддається саме художня сторона цих творів. Таким чином, твердження скаржника про те, що весь робочий проект є об'єктом авторського права, необгрунтовані.
Неправомірними є й доводи касаційної скарги щодо наявності порушень відповідачем особистих немайнових та майнових авторських прав СПД ОСОБА_1 з огляду на таке.
Частиною першою стаття 14 Закону визначено обсяг особистих немайнових прав автора, а саме, право: вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо; забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо він як автор твору бажає залишитись анонімом; вибирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання; вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.
Аналогічні приписи містять статті 423, 438, 439 ЦК України ( 435-15 ) (435-15) .
Зміст зазначеного права на недоторканність твору полягає в тому, що при виданні, публічному виконанні або іншому використанні твору забороняється вносити будь-які зміни у твір, його назву та позначення імені автора.
Відповідно до статті 15 Закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать виключне право на використання твору; виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.
Вказана стаття Закону кореспондується зі статтею 440 ЦК України ( 435-15 ) (435-15) , згідно з якою майновими правами інтелектуальної власності на твір є: право на використання твору; виключне право дозволяти використання твору; право перешкоджати неправомірному використанню твору, в тому числі забороняти таке використання; інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
У розумінні статті 441 ЦК України ( 435-15 ) (435-15) використанням твору є його: опублікування (випуск у світ); відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі; переклад; переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни; включення складовою частиною до збірників, баз даних, антологій, енциклопедій тощо; публічне виконання; продаж, передання в найм (оренду) тощо; імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо; використанням твору є також інші дії, встановлені законом.
Проведення експертизи об'єктів будівництва, яке здійснюється за кошти державного підприємства, передбачено приписом статті 15 Закону України "Про інвестиційну діяльність" ( 1560-12 ) (1560-12) , згідно з якою: обов'язковій державній експертизі у повному обсязі підлягають інвестиційні програми та проекти будівництва, що здійснюються із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій.
З установлених попередніми інстанціями обставин справи вбачається, що висновок комплексної державної експертизи № 80/2005/2006 обласної служби УДIЕ стосуються лише технічних рішень робочого проекту.
Проведення вказаної експертизи передбачено чинним законодавством і не є використанням твору в розумінні наведених приписів ЦК України ( 435-15 ) (435-15) та Закону, в тому числі не є переробкою, як про те зазначає скаржник, оскільки в результаті переробки створюються нові об'єкти авторських прав -похідні твори. Отже, поправки, зміни, креслення та написи, що з'явилися в робочому проекті під час проведення державної інвестиційної експертизи, не є переробкою, перекрученням, спотворенням, зміною твору архітектури чи будь-яким іншим посяганню на цей твір.
Таким чином, місцевий та апеляційний господарські суди дійшли правомірного висновку про відсутність порушення відповідачем особистих немайнових та майнових авторських прав позивача, а відтак і для стягнення збитків та моральної шкоди.
Колегія суддів Вищого господарського суду України не може взяти до уваги доводи касаційної скарги щодо відсутності у відповідача повноважень для проведення комплексної державної експертизи робочого проекту, оскільки питання щодо реорганізації цього підприємства не є предметом спору зі справи.
За наведених обставин оскаржувані рішення та постанова попередніх судових інстанцій є законними і обгрунтованими, а доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись статтями 111-9 -111-11 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 23.11.2006 та
постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 18.07.2007
зі справи № 17/5173 залишити без змін, а касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 - без задоволення.
Суддя В. Селіваненко
Суддя I. Бенедисюк
Суддя Б.Львов