ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2007 р.
№ 6/135
Вищий господарський суд України у складі: суддя Москаленко В.С. -головуючий, судді Васищак I.М. і Селіваненко В.П.
розглянув касаційну скаргу приватного підприємства "РЄАЛ", м. Луганськ (далі -Підприємство)
на постанову Луганського апеляційного господарського суду від 03.01.2006
зі справи № 6/135
за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ
до Підприємства
про стягнення штрафних санкцій у сумі 5 026,66 грн.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
У червні 2005 року відділення Фонду звернулося до господарського суду Луганської області з позовом про стягнення з Підприємства 5 026,66 грн. штрафних санкцій за нестворення у 2003 році робочих місць для працевлаштування інвалідів на підставі статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) (далі -Закон).
Рішенням господарського суду Луганської області від 07.10.2005 (суддя Василенко Т.А.) у задоволенні позову відмовлено. Судове рішення мотивовано що вина Підприємства у нестворенні робочих місць для працевлаштування інвалідів відсутня.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 03.01.2006 (колегія суддів у складі: суддя Баннова Т.М. -головуючий, судді Єжова С.С., Семендяєва I.В.) рішення господарського суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено: з Підприємства стягнуто штрафні санкції у сумі 5 026,66 грн. та віднесено судові витрати зі справи. Постанову мотивовано невиконанням Підприємством обов'язку зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Підприємство звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову апеляційного господарського суду зі справи скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін. Скаргу мотивовано тим, що судом апеляційної інстанції у розгляді справи невірно застосовано норми матеріального права, зокрема, Закону.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 15.02.2006 касаційну скаргу відділення Фонду разом з матеріалами даної справи передано для розгляду до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2006 відмовлено у відкритті касаційного провадження, а касаційну скаргу повернуто до Вищого господарського суду України з посиланням на відсутність у Вищого адміністративного суду України повноважень з перегляду в касаційному порядку рішень, прийнятих не за Кодексом адміністративного судочинства України ( 2747-15 ) (2747-15) (далі -КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) ).
Учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) (далі - ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) ) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги. Представники сторін у судове засідання не з'явилися.
Перевіривши правильність застосування попередніми судовими інстанціями норм процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку про необхідність часткового задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Згідно зі статтею 8 Закону державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434 ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) (далі -Положення), Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики України (далі -Мінпраці) та підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 Положення для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Відповідно до покладених на нього завдань Фонд соціального захисту інвалідів здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4 Положення).
Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1767 ( 1767-2001-п ) (1767-2001-п) , передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку.
Таким чином, Фонд соціального захисту інвалідів та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з підприємствами (об'єднаннями), установами та організаціями, зокрема, у зв'язку із застосуванням штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізує владні управлінські функції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку.
Отже, даний спір є публічно-правовим і на нього згідно зі статтями 4, 17 КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) поширюється юрисдикція адміністративних судів. Відповідну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 17.01.2006 зі справи № 13/189, від 24.01.2006 зі справи № 11/268 та інших.
Абзацами першим та другим пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-IV ( 2953-15 ) (2953-15) ) КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) . Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) .
Проте даний спір, який має публічно-правовий характер, місцевим і апеляційним господарськими судами на порушення вимог статей 1, 12 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) після набрання чинності КАС України ( 2747-15 ) (2747-15) вирішено в порядку господарського судочинства.
Водночас Вищий господарський суд України не має повноважень з касаційного перегляду судових рішень з публічно-правових спорів по суті, що знайшло відображення й у постановах Верховного Суду України від 24.01.2006 зі справ №№ 1/5-90, 1/4-89, 1/2-87, 07/296, від 21.02.2006 № 5/334-18/559 та інших.
Таким чином, розгляд господарськими судами першої та апеляційної інстанцій справи з публічно-правового спору в порядку господарського судочинства унеможливив здійснення касаційної перевірки прийнятих ними рішень зі справи в порядку адміністративного судочинства, внаслідок чого зазначені судові рішення підлягають скасуванню згідно зі статтею 111-10 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Відповідну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 14.11.2006 зі справи № 10/153, від 13.02.2007 зі справ № 2-27/1828.1-2006 та № 25/162-06-4457.
Керуючись статтями 111-7, 111-9 -111-11 ГПК України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну приватного підприємства "РЄАЛ" задовольнити частково.
2. Рішення господарського суду Луганської області від 07.10.2005 та постанову Луганського апеляційного господарського суду від 03.01.2006 зі справи № 6/135 скасувати.
Справу передати до господарського суду Луганської області для розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Суддя В. Москаленко
Суддя I. Васищак
Суддя В. Селіваненко