ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2005 Справа N 11/113-18/347
(ухвалою Судової палати у господарських справах
Верховного Суду України від 16.06.2005
відмовлено у порушенні провадження з перегляду)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - Полякова Б.М.
суддів: Ткаченко Н.Г., Удовиченка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за касаційною скаргою СТОВ "АгроМир-8"
на рішення господарського суду Запорізької області від 23.09.2004 р. та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 09.12.2004 р. по справі N 11/113-18/347 за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до СТОВ "АгроМир-8" про стягнення 10 074,48 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Запорізьке обласне відділення Фонду України соціального захисту інвалідів 21.10.2003 р. звернувся з позовом до суду до ТОВ "Агрофірма Агро Мир-8" про стягнення 10074,48 грн. штрафних санкцій за незайняті інвалідами робочі місця в 2002 р.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 12.03.2004 р. по справі N 11/113 у задоволені позовних вимог було відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 07.07.2004 р. по справі N 11/113 рішення господарського суду Запорізької області від 12.03.2004 р. було скасовано, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 23 вересня 2004 р. по справі N 11/113-18/347 /суддя Туркіна Л.П./ позов було задоволено в повному обсязі, стягнуто з відповідача на користь позивача 10074,48 грн. штрафних санкцій, на користь державного бюджету - 51 грн. державного мита, на користь ДП "Судово-інформаційний центр" 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 09 грудня 2004 р. по справі N 11/113-18/347 /судді: Радченко О.П., Яценко О.М., Хуторний В.М./ рішення господарського суду Запорізької області від 23.09.2004 р. було залишено без змін, а апеляційна скарга СТОВ "АгроМир-8" залишена без задоволення.
В касаційній скарзі відповідач - СТОВ "АгроМир-8" просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 23.09.2004 р. та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 09.12.2004 р., посилаючись на те, що вони постановлені з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи і було встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів у 2002 р., що наданий СТОВ "АгроМир-8" до позивача, середньоспискова чисельність інвалідів, що повинні працювати на підприємстві відповідача у 2002 р. складає 4 особи, фактично на підприємстві відповідача у 2002 р. працював один інвалід.
Рішення суду першої інстанції та апеляційна постанова обґрунтовані посиланням на ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) . Зазначено також, що сплата штрафу за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів не ставиться у залежність від обставин, з яких інвалід не працює на підприємстві.
Але з такими висновками суду погодитись не можна.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) встановлено для підприємств (об'єднань), установ і організацій нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Згідно з ч. 1 ст. 18 цього Закону ( 875-12 ) (875-12) працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими Радами народних депутатів, громадським організаціями інвалідів (далі - органи працевлаштування інвалідів).
Відповідно до п. 14 Положення "Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.05.1995 р. N 314 ( 314-95-п ) (314-95-п) , підприємства /об'єднання/, установи і організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
У відповідності з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року N 1434 ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) , у складі Мінпраці діє Фонд соціального захисту інвалідів. Відповідно до п. 14 Положення "Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.05.1995 р. N 314 ( 314-95-п ) (314-95-п) , підприємства /об'єднання/, установи і організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Згідно з пунктом 5 Положення ( 314-95-п ) (314-95-п) підприємства, зокрема, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Пунктом 14 Положення також передбачено, що підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Пунктом 3 цього Положення ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) передбачено, що одним з основних завдань Фонду є здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 та підпункту 3 пункту 5 зазначеного Положення ( 1434-2002-п ) (1434-2002-п) Фонду надано право здійснювати контроль за своєчасним перерахуванням підприємствами сум штрафних санкцій за недодержання ними нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів та проводити перевірки підприємств щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Частиною 2 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) встановлено, що відповідальність за незабезпечення вказаних нормативів несуть керівники підприємств.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону ( 875-12 ) (875-12) підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Аналіз наведених вище положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ч. 1 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ) (875-12) .
Про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідач інформував відповідні органи належним чином, шляхом подачі статистичної звітності.
Відповідач - СТОВ "АгроМир" належним чином виконав всі обов'язки, передбачені законом по створенню робочих місць для інвалідів та належним чином повідомляв вищезазначені органи про створені робочі місця для інвалідів, і тому відповідач не може нести відповідальність за неналежне працевлаштування інвалідів, так як статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" ( 875-12 ) (875-12) такий обов'язок покладено на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, міською Радою народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення господарського суду Запорізької області від 23.09.2004 р. та постанова Запорізького апеляційного господарського суду від 09.12.2004 р. підлягають скасуванню, так як вони не відповідають чинному законодавству, а позовні вимоги Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до СТОВ "АгроМир-8" про стягнення 10074,48 грн. штрафних санкцій підлягають залишенню без задоволення, з підстав, викладених вище.
На підставі викладеного та керуючись ст. 111-5, 111-7 - 111-12 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , Вищий господарський суд України, - П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу СТОВ "АгроМир-8" задовольнити.
Рішення господарського суду Запорізької області від 23.09.2004 р. та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 09.12.2004 р. по справі N 11/113-18/347 скасувати.
В позові Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до СТОВ "АгроМир-8" про стягнення 10074,48 грн.
штрафних санкцій - відмовити.