ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
|
11.12.08 Справа №28/308д/08
|
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
Головуючий суддя Хуторной В.М. судді Хуторной В.М., Кричмаржевський В.А., Яценко О.М.
при секретарі Акімовій Т.М..
За участю представників сторін: від позивача – не з’явився; від відповідача 1 – Пухтій І.О., довіреність № 02-22/2305 від 21.05.08 р.; від відповідача 2 – Савченко В.І., довіреність № 11 від 18.11.08 р.; від Запорізької транспортної прокуратури – Крамарчук Л.Є, посвідчення № 273 від 17.07.06 р.
Розглянувши в судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв’язку України та апеляційне подання Запорізького транспортного прокурора на рішення господарського суду Запорізької області від 10.09.2008 р. у справі № 28/308д/08
за позовом: Запорізького транспортного прокурора, м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України, м. Київ
до відповідача 1: Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, м. Запоріжжя (Запорізька районна державна адміністрація);
до відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю "БАМ", м. Запоріжжя (далі ТОВ "БАМ");
про визнання недійсним договору оренди землі від 28.12.2007 р.
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Запорізького апеляційного господарського суду № 2344 від 10.12.2008 р. справу №28/308д/08 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя – Хуторной В.М., судді – Кричмаржевський В.А., Яценко О.М., якою справу прийнято до свого провадження.
Рішенням господарського суду Запорізької області (суддя Яцун О.В.) від 10.09.08 р. у справі № 28/308д/08 в задоволені позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення мотивоване тим, що розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації від 28.11.07 р. № 1260, на підставі якого укладено оспорюваний договір оренди, не оскаржено, не визнано у встановленому порядку недійсним. Договір оренди землі від 28.12.07 р., укладений Запорізькою районною державною адміністрацією з ТОВ "БАМ" в межах повноважень, містить всі істотні умови необхідні для договорів даного виду. Для прийняття рішення щодо припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою необхідна згода лише землекористувача, погодження Міністерства транспорту та зв’язку України в даному випадку не є необхідним. Таким чином, підстав для визнання договору оренди земельної ділянки площею 4,5 га, укладеного 28.12.2007 р. між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області та ТОВ "БАМ" недійсним на підставі ст. 215 ЦК України суд не вбачає.
Не погоджуючись з судовим рішенням, Міністерством транспорту та зв’язку України подано апеляційну скаргу, в якій скаржник вказує на порушення господарським судом при винесені спірного рішення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що суд першої інстанції при прийнятті рішення не звернув увагу на той факт, що Запорізьким центром льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна (далі Центр льотної підготовки) при відчуженні засобів виробництва, що є державною власністю порушено п. 4.4 Статуту. Зокрема, судом не взято до уваги лист Міністерства транспорту та зв’язку України №5872/08/14-07 від 11.12.2007 р., яким відкликано попередній лист №5773/40/14-07 від 05.12.2007 р. щодо погодження вилучення земельної ділянки у Центра льотної підготовки та передачі її ТОВ "БАМ". Вважає, що вилучення земельної ділянки у Центра льотної підготовки та передача її іншому господарюючому суб’єкту для розташування оптово – торгівельного складу призвело до використання землі за не цільовим призначенням, оскільки орган державної влади не прийняв рішення про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки, що є порушенням ст. 20 Земельного кодексу України. На думку заявника апеляційної скарги, вищезазначена земельна ділянка не може передаватись у приватну власність на підставі ст. 84 Земельного кодексу України. Порушення норм процесуального права вбачає в тому, що господарським судом було розглянуто справу у відсутності прокурора та представника Міністерства транспорту та зв’язку України (відсутність з поважних причин), тим самим суд обмежив право сторін на доводи та пояснення. Просить суд скасувати рішення від 10.09.2008 р. по справі № 28/308д/08 та прийняти нове, яким договір оренди земельної ділянки площею 4,5 га, укладений 28.12.2007 р. між Запорізькою районною державною адміністрацією та ТОВ "БАМ" визнати недійсним.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. В судовому засіданні 25.11.08 р. оголошувалась перерва до 11.12.08 р.
Прокурор, у поданому апеляційному поданні вказує на порушення господарським судом при винесені спірного рішення норм матеріального права. Свої вимоги обґрунтовує, окрім вищевикладених доводів апеляційної скарги Міністерства транспорту та зв’язку України наступним. Відповідно до ст. 21 ЗК України порушення встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання земельних ділянок громадянам та юридичним особам, визнання недійсними угод щодо земельних ділянок. Вважає, що при прийнятті спірного рішення господарським судом не вірно застосовано ст. ст. 19, 20, 67 та 72 Земельного кодексу України, що мають суттєве значення для вірного розгляду даної справи. Просить суд рішення від 10.09.2008 р. по даній справі скасувати та задовольнити вимоги в повному обсязі.
Представник прокурора в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційному поданні та заперечив проти доводів відповідачів.
Запорізька районна державна адміністрація, відповідач 1 по справі, у відзиві на апеляційну скаргу та апеляційне подання вказує на законність та обґрунтованість судового рішення. Просить суд рішення від 10.09.2008 р. по даній справі залишити без змін, а скаргу та подання – без задоволення.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу.
ТОВ "БАМ", відповідач 2 по справі, у відзиві на апеляційну скаргу та апеляційне подання зазначає про відсутність підстав для визнання недійсним оспорюваного договору, апеляційні звернення позивача та прокурора не спростовують правильність та законність оскаржуваного рішення суду.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу.
Судовий процес вівся із застосування технічних засобів фіксації, за згодою представників відповідачів і прокурора в судовому засіданні 11.12.2008 р. оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 99 ГПК України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами наданими суду першої інстанції.
Згідно ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Сутність спору:
06.07.95 р. згідно Державного акту на право постійного користування землею Центру льотної підготовки надано у постійне користування 290,3 га землі для створення аеродрому.
Листом № 139 від 03.10.07 р. Центр льотної підготовки звернувся до Запорізької районної державної адміністрації в якому вказав, що не заперечує проти передачі 4,5 га землі згідно державного акут на право постійного користування землею I-ЗП № 001120 від 06.07.95 р. та відмовляється від неї на користь держави.
17.10.07 р. ТОВ "БАМ" звернулося до Запорізької районної державної адміністрації з клопотанням про затвердження матеріалів погодження місця розташування салону по продажу автомобілів на земельній ділянці загальною площею 4,5 га, яка знаходиться на території Сонячної сільської ради за межами населених пунктів.
Розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації № 1028 від 17.10.07 р. розглянуто матеріали погодження місця розташування салону по продажу автомобілів на земельній ділянці загальною площею 4,5 га, яка знаходиться на території Сонячної сільської ради за межами населених пунктів на вилучення земельної ділянки, погоджено ТОВ "БАМ" місце розташування вказаної земельної ділянки, надано згоду на розроблення проекту відведення вказаної земельної ділянки тощо.
20.11.07.р. з листом № 156 Центр льотної підготовки звернувся до заступника Міністерства транспорту та зв’язку України Голови державної авіаційної адміністрації з проханням дозволити передання земельної ділянки площею 4,5 га, вільної від будівель та споруд до Сонячної селищної ради у зв’язку з відсутністю перспектив використання даної земельної ділянки та значними видатками на земельний податок (181000 грн.).
Листом № 5773/40/14-07 від 05.12.2007 р. Міністерство транспорту та зв’язку України повідомило Центр льотної підготовки, що у зв’язку з підвищеними витратами на утримання, невикористання за своїм призначенням та відсутністю будівель і споруд на земельній ділянці, не заперечує щодо передачі земельної ділянки площею 4,5 га ТОВ "БАМ" у відповідності до чинного законодавства.
11.12.07 р. Міністерство транспорту та зв’язку України повідомило Центр льотної підготовки та Запорізьку обласну раду листом № 5872/08/14-07, що не погоджує вилучення із користування Центру льотної підготовки земельних ділянок площею 10 га та 4,5 га та передачу їх ТОВ "Автодорінтертранс" і ТОВ "БАМ" відповідно, а також про відкликання своїх листів від 05.12.07 р. №№ 5772/40/14-07, 5773/40/1407.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації Запорізької області №1260 від 28.12.2007 р., зокрема: затверджено проект землеустрою щодо відведення ТОВ "БАМ" у довгострокову оренду земельної ділянки площею 4,5 га за рахунок постійного користування Центру льотної підготовки, що розташована за межами населених пунктів території Сонячної сільської ради; вилучено із постійного користування Центру льотної підготовки земельну ділянку площею 4,5 га, розташовану за межами населених пунктів на території Сонячної сільської ради; передано ТОВ "БАМ" в строкову оренду строком на 12 років земельну ділянку площею 4,5 га за рахунок земель вилучених із користування Центру льотної підготовки, для будівництва та функціонування салону по продажу автомобілів.
28.12.2007 р. було укладено договір оренди земельної ділянки (далі Договір оренди), згідно якого орендодавець (Запорізька районна державна адміністрація), відповідно до розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. надає, а орендар (ТОВ "БАМ") приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та функціонування салону по продажу автомобілів за рахунок земель вилучених із користування Центру льотної підготовки, що розташована за межами населених пунктів на території Сонячної сільської ради площею 4,5 га.
Пунктом 9 Договору оренди передбачено, що цей договір укладається на дванадцять років, за додатковим договором про доповнення та зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. на підставі розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 520, пункт 9 "строк дії договору" викладено в редакції, відповідно до якої договір укладається на 49 років.
Вказаний договір нотаріально посвідчено та зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах".
Рішенням господарського суду Запорізької області в задоволені позовних вимог відмовлено, з чим не погодився прокурор та позивач.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення, знаходить апеляційну скаргу та апеляційне подання такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Підставами для визнання недійсним оспорюваного Договору оренди апелянти визначають:
- відсутність погодження Міністерством транспорту та зв’язку України вилучення земельної ділянки у Центру льотної підготовки, яка перебувала у його постійному користуванні;
- відсутність прийняття рішення органом державної влади в порядку ст. 20 Земельного кодексу України про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.
Згідно статуту, зареєстрованого розпорядження голови Запорізької районної ради народних депутатів від 07.10.94 р. № 135-р, Центру льотної підготовки, він є самостійно юридичною особою.
Дійсно, пунктом 4.4 статуту Центру льотної підготовки передбачено, що відчуження засобів виробництва, що є державною власністю, закріплених за Центром, здійснюється за погодженням з Міністерством.
Згідно пункту "б" ч. 1 ст. 141 ЗК України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених ЗК України.
Порядок вилучення земельних ділянок передбачено статтею 149 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз.3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. "а" ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про правомірність припинення, шляхом вилучення, права постійного користування Центру льотної підготовки, який є юридичною особою – землекористувачем за Державним актом на право постійного користування землею № 631 від 06.07.95 р., земельною ділянкою площею 4,5 га, на підставі його листа № 139 від 03.10.07 р. (т. 1 а.с. 33).
Згода на припинення права постійного користування земельною ділянкою шляхом вилучення, надана Центром льотної підготовки не є відчуженням (купівлею-продажем, даруванням, міною тощо) вказаної земельної ділянки, оскільки Центр льотної підготовки не є власником зазначеної земельної ділянки, а передача права власності за спірними правовідносинами взагалі не відбувалась, оскільки мова йде про право землекористування.
З огляду на вказане, Центром льотної підготовки не було порушено п. 4.4 статуту Центру льотної підготовки, доказів наявності нормативно - правового акту, яким би передбачалася обов’язкове погодження Міністерства транспорту та зв’язку України на надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками юридичними особами, які знаходяться в його підпорядкуванні також не надано, тому доводи апелянтів з цього приводу не ґрунтуються на нормах матеріального права.
Окреме доручення Міністра транспорту та зв’язку України від 24.11.06 р. (т. 1 а.с. 32) є локальним актом, який стосується чіткого кола осіб, якому він адресований: керівникам державних департаментів, комісії з ліквідації Державіаслужби та Укравіатрансу, Укрзалізниці, Головавтотрансінспекції, Держспецтрнасслужби, Укравтодору, вказане доручення не є нормативно -правовим актом та не може регулювати земельні відносини.
В статуті Центру льотної підготовки також не міститься положення, яке б зобов’язувало останній погоджувати припинення права постійного користування земельною ділянкою, шляхом вилучення, з Міністерством транспорту та зв’язку України.
Таким чином, в даному випадку права Міністерства транспорту та зв’язку України внаслідок надання згоди Центром льотної підготовки на вилучення спірної земельної ділянки не порушені.
З приводу зміни цільового призначення земельної ділянки слід зазначити наступне.
Статтею 20 ЗК України визначено порядок встановлення та зміни цільового призначення земель.
Згідно частини першої вказаної статті віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно частини другої статті 20 ЗК України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р., затверджено проект землеустрою щодо відведення ТОВ "БАМ" у довгострокову оренду земельної ділянки площею 4,5 га за рахунок постійного користування Центру льотної підготовки. Згідно пункту 18 договору оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Пунктом 16 договору оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. визначено, що цільове призначення земельної ділянки (категорія) земель: землі повітряного транспорту, код цільового використання 3.2.6.; при відведенні в оренду земельної ділянки передбачається зміна вищезазначеного виду використання – на землі "іншого призначення", код цільового використання – 3.4.
Виходячи з системного аналізу ч. 2 ст. 20 ЗК України, колегія суддів приходить до висновку, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась шляхом затвердження проекту землеустрою разом з визначенням передання земельної ділянки в оренду в одному розпорядженні голови Запорізької районної державної адміністрації №1260 від 28.12.2007 р., що не є порушенням статті 20 ЗК України, визначена норма статті Закону не вимагає окремого рішення (розпорядження) Запорізької районної державної адміністрації саме з питання зміни цільового призначення.
Частиною 1 статті 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" від 17 червня 2004 року № 1808-IV позитивні висновки державної експертизи щодо об’єктів обов’язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади.
Підставою для прийняття розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,5 га на території Сонячної сільської ради Запорізького району в оренду ТОВ "БАМ" для будівництва салону по продажу автомобілів, який пройшов державну землевпорядну експертизу 12.11.2007 р. і отримав позитивний висновок цієї експертизи.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що рішення компетентного органу про передачу земельної ділянки в оренду та відповідний договір оренди є пов’язаними між собою юридичними фактами. Розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. не оскаржено, недійсним у встановленому порядку не визнано.
Посилання Міністерства транспорту та зв’язку України на порушення його прав власності на майно за ст. 317 ЦК України та на неможливість передання у власність земель під об’єктами державної власності є необґрунтованими, оскільки спірна земельна ділянка не перебувала у власності Міністерства транспорту та зв’язку України, та є вільною від будівель та споруд, а також будь-якого іншого майна Міністерства транспорту та зв’язку України, що останнім не спростовано.
Факт відсутності будівель та споруд на спірній земельній ділянці підтверджується проектом землеустрою та актом обстеження земельної ділянки № 157 від 21.11.07 р., складеного Центром льотної підготовки.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного Кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 4,5 га, укладеного 28.12.2007 р. між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області та ТОВ "БАМ", з огляду на його відповідність законодавчим вимогам.
Крім того, договір оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. містить всі істотні умови, передбачені ст. 15 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV.
Правові норми щодо зміни земельного законодавства з приводу обов’язковості проведення земельних торгів для передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності на момент прийняття розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. та на момент укладення оспорюваного договору оренди чинності не набули.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність вимог апелянтів щодо скасування рішення господарського суду.
Залучення до участі у справі Центру льотної підготовки колегія суддів вважає недоцільним, оскільки він не є стороною оскаржуваного договору, прийняте судом першої інстанції рішення не зачіпає його прав та обов’язків, крім того представники сторін та прокурора в судовому засіданні не наполягали на залученні Центру льотної підготовки в якості третьої особи до участі у справі.
Посилання позивача на порушення судом норм процесуального права щодо розгляду справи без участі свого представника та представника прокурора є безпідставними, оскільки позивач заявою (т. 1 а. с. 67) просив провести розгляд справи за відсутності свого представника, а прокурор належним чином необгрунтував своє клопотання № 517 вих-08 від 09.09.08 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства транспорту та зв’язку України та апеляційне подання Запорізького транспортного прокурора залишити без задоволення, а рішення господарського суду Запорізької області від 10.09.2008 р. у справі № 28/308д/08 – без змін.
Постанову оформлено відповідно до ст. 84 ГПК України 12.12.2008 р.
|
Головуючий суддя Хуторной В.М.
судді Хуторной В.М.
Кричмаржевський В.А. Яценко О.М.
|
|