КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.09.2008 № 36/131
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Синиці О.Ф.
суддів: Рєпіної Л.О.
Буравльова С.І.
при секретарі: Волуйко Т.В.
За участю представників:
від позивача -Ружицька І.С.
від відповідача - Фрідман О.О.
від третьої особи - Василюк О.В. від третьої особи 2 - Шевчук Г.С.
від третьої особи 3 -Сапон К.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Прокуратура міста Києва
на рішення Господарського суду м.Києва від 03.06.2008
у справі № 36/131 (Трофименко Т.Ю.)
за позовом Заступник прокурора м.Києва
до Київська міська рада
третя особа позивача Всеукраїнська екологічна громадська організація "Національний екологічний центр України"
третя особа відповідача Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Комунальна організація виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Центр містобудування та архітектури"
про визнання недійсним рішення Київської міської ради № 162/1996 від 22.08.2007 р.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 03.06.2008р. (суддя Трофименко Т.Ю.) в позові Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві до Київської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Всеукраїнська екологічна громадська організація "Національний екологічний центр України", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та комунальна організація "Центр містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації" про визнання недійсним рішення Київської міської ради № 162/1996 (ra_162023-07)
від 22.08.2007 р. відмовлено повністю. Рішення суду мотивовано тим, що при прийнятті Київською міською радою рішення № 162/1996 від 22.08.2007р. додержано вимоги чинного законодавства, Київська міська рада діяла в межах компетенції, визначеній Законами України "Про планування і забудову території" (1699-14)
, "Про основи містобудування" (2780-12)
, "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12)
.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, заступник прокурора міста Києва у апеляційному поданні просить його скасувати, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Заявник скарги посилається на те, що:
- фактично рішення Київради № 162/1996 (ra_162023-07)
від 22.08.2007 "Про питання створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" за своїм змістом є рішенням про зміну меж та скасування статусу об’єкту природно-заповідного фонду "Жуків острів";
- проект детального плану території "Жуків острів" було розроблено не уповноваженими органами та не погоджено у встановленому ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12)
порядку, замовнику для прийняття спірного рішення необхідно було затвердити погодження детального плану території "Жуків острів" за встановленою процедурою та подати його на розгляд відповідної комісії для подальшого затвердження на сесії Київради;
- Київрадою спірним рішенням фактично змінено цільове призначення та скасовано статус об’єкту природно-заповідного фонду щодо земель Жукового острова площею 1794,6 га – 196 га = 1 598,6 га, чим грубо порушено ст. ст. 13, 32 Закону України "Про курорти", ст. ст. 7, 26, 55 Закону України "Про природно-заповідний фонд", ст. ст. 40, 60, 61, 62, 63 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 44, 52, 83 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України, містобудівних норм ДБН 360-92** (п.п. 10.1, 10.2, 10.4). норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів (п.п. 4.2, 6.1).
Представник відповідача Київської міської ради проти доводів апеляційного подання заперечував, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.
Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунальна організація "Центр містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації" проти доводів апеляційного подання заперечували, посилаючись на відсутність правових підстав для визнання спірного рішення Київської міської ради недійсним. У письмових та усних поясненнях вони вказують на те, що рішення про створення заказника місцевого значення "Острів Жуків" прийнято ще в 1999 р. (рішення Київської міської ради 3 147/469 від 02.12.1999р.), спірним рішенням встановлюються лише межі заказника, отже порушення питання стосовно недотримання Київрадою процедури прийняття рішення про створення заказника, як того вимагає ст.ст. 51, 52 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України" є безпідставним. Комунальна організація "Центр містобудування та архітектури" звертає увагу на те, що у складі детального плану острова Жуків було означено чотири варіанти меж ландшафтного заказника місцевого значення острів Жуків, запропонованими різними установами починаючи з 1999 року: 198,45 га, 269 га, 630 га, 1630 га, всі зазначені варіанти розроблялись в різний час різними науковими установами.
Всеукраїнська екологічна громадська організація "Національний екологічний центр України" підтримала апеляційне подання прокуратури м. Києва на спірне рішення господарського суду від 03.06.2008 р. У письмових та усних поясненнях представник зазначав, що згідно чинного містобудівного законодавства, розробляючи детальний план території (надалі ДПТ) острова Жуків, Комунальна організація "Центр містобудування та архітектури" мала право внести у ДПТ тільки той варіант меж заказника, який визначений Генеральним планом м. Києва. У розробленому Комунальною організацією "Центр містобудування та архітектури" ДПТ острова Жуків жодна з чотирьох версій меж заказника не відповідає Генеральному плану м. Києва, отже, всі версії меж заказника "Острів Жуків" неправомірно внесені у розроблюване ДПТ, оскільки вони не затверджені рішеннями Київради. Крім того, сам ДПТ острова Жуків не затверджений рішенням Київської міської ради, а тому не має юридичної сили, на думку представника взагалі не є документом та не може бути підставою для прийняття рішень Київрадою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що апеляційне подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ландшафтний заказник місцевого значення "Жуків острів" був створений 1999 році за ініціативою колективу науковців природоохоронної галузі (Київського національного університету імені Т.Шевченка та Канівського природного заповідника), які підготували наукове обґрунтування природної цінності території, опис меж заказника і карту майбутньої заповідної території. На підставі поданого наукового обґрунтування природної цінності території о. Жуків, доданого до нього опису меж заказника й картографічного матеріалу та вчинення інших необхідних підготовчих процедур, Київська міська рада ухвалила Рішення від 02.12.1999 р. № 147/649 (ra0147023-99)
"Про оголошення природних об’єктів пам’ятками природи та заказниками місцевого значення у м. Києві" (надалі - рішення від 02.12.1999 р. № 147/649 (ra0147023-99)
), згідно п.14 Додатку до якого було оголошено створення на о. Жуків (м. Київ) ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів". Не дивлячись на те, що на момент створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" були відомі його межі розташування тощо, не було технічних можливостей обрахувати точну площу заказника згідно описаних в науковому обґрунтуванні меж, в зв’язку з складною конфігурацією о. Жуків, на якому був розмішений заказник. З зазначених причин в рішенні від 02.12.1999 р. № 147/649 (ra0147023-99)
площу заказника прямо не вказали. Однак поява в подальшому сучасних технічних засобів та одержання доступу до них українських фахівців дозволила згодом визначити площу заказника відповідно доданих до наукового обґрунтування опису меж заказника і карти заповідної території, що склала 1794,6 га. Слід відзначити, що саме в таких межах (розмірах) – 1794,6 га. ландшафтний заказник місцевого значення "Жуків острів" був внесений в Генеральний план розвитку м. Києва до 2020 року. Підтвердженням наявності у Київської міської ради повноважень на оголошення (організацію) ландшафтних заказників місцевого значення є чинне законодавство України. Так, згідно п. 37 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом віднесено до виключної компетенції пленарних засідань відповідної ради.
Як вказувалось Комунальною організацією "Центр містобудування та архітектури", у складі Детального плану території острова Жуків, розробленого цією організацією, було означено чотири варіанти меж ландшафтного заказника місцевого значення "Острів Жуків", а Київська міська рада, прийнявши спірне рішення, затвердила один із цих варіантів меж заказника "Острів Жуків", запропонований Комунальною організацією "Центр містобудування та архітектури", площею 196 га. Згідно ст. 12 Закону України "Про планування і забудову територій" межі функціональних зон, пріоритетні та допустимі види використання та забудови територій, а також території, які мають будівельні, санітарно-гігієнічні, природоохоронні та інші обмеження їх використання, визначаються Генеральним планом населеного пункту. Тобто, згідно чинного містобудівного законодавства, розробляючи ДПТ острова Жуків, Комунальна організація "Центр містобудування та архітектури" мала право внести у ДПТ тільки той варіант меж заказника, який визначений Генеральним планом м. Києва. Як свідчить лист Головного архітектора АТ "Київпроект" - директора ДП "Інститут Київгенплан" В. Чекмарьова на ім’я Голови Голосіївської районної в м. Києві ради О.Б. Корбана від 19.12.2005 року № 685/10-р, жодна з версій меж заказника, розроблених Комунальною організацією "Центр містобудування та архітектури" ДТП острова Жуків, не відповідає Генеральному плану м. Києва. Отже, всі версії меж заказника "Острів Жуків", відповідно до норм містобудівного законодавства, неправомірно внесені у розроблюване ДПТ, оскільки вони не затверджені рішеннями Київради.
До заказника "Острів Жуків" має юридичне відношення єдина схема меж - та, згідно з якої його було створено, і яка відповідає опису меж у науковому обґрунтуванні створення даного заказника. В цих же межах заказник внесений до Генерального плану м. Києва до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради № 370/1804 від 28.03.02. Це значить, що на момент підготовки Генерального плану розвитку м. Києва до 2020 року (2001-2002 рр.) Київська міська рада передавала картографічні матеріали щодо рішення №147/649 (ra0147023-99)
від 02.12.1999 р. до Інституту "Київгенплан" ВАТ "Київпроект", що розробляв Генеральний план розвитку м. Києва до 2020 р. Межі ділянок (у т.ч. об’єктів природно-заповідного фонду) до Генерального плану розвитку м. Києва включені лише згідно з прийнятими рішеннями. Копія наукового обґрунтування з описом меж заказника була подана представником Всеукраїнської екологічної громадської організації "Національний екологічний центр України" та є в матеріалах справи. ДПТ острова Жуків не затверджений рішенням Київської міської ради, а тому не має юридичної сили, та не може бути підставою для прийняття рішень Київрадою.
Суд дійшов висновку, що з прийняттям спірного рішення порушено права Державного управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві у зв’язку з наступним. Згідно п. 4.10. "Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 N 548 (z0119-07)
( Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за N 119/13386 (z0119-07)
) Державне управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві" забезпечує здійснення заходів щодо збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, формування екомережі, розвитку заповідної справи, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду". Цей свій обов’язок Державне управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві реалізує, зокрема, і шляхом створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду. При підготовці документів на створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду, їх межі позначаються на картографічних матеріалах. Таким чином, першоджерелом меж заказника "Острів Жуків" є карта, яка входила у пакет документів на створення заказника "Острів Жуків". Згідно цієї карти, а також згідно листа Головного архітектора АТ "Київпроект" - директора ДП "Інститут Київгенплан" В. Чекмарьова на ім"я Голови Голосіївської районної в м. Києві ради О.Б. Корбана від 19.12.2005 року №685/10-р, площа ландшафтного заказника "Жуків острів" - 1605 га. Заказник "Острів Жуків" був оголошений рішенням Київради у 1999 році, а в 2002 році, при затвердженні Генерального плану розвитку м. Києва до 2020 року, його межі були підтверджені і цим документом. Саме в таких межах Державне управління охорони навколишнього природного середовища зобов’язане охороняти заказник, а не в тих, які були встановлені спірним рішенням.
Про те, що межі заказника "Острів Жуків" у додатку до спірного рішення Київради та дійсні межі заказника, які затверджені рішенням Київради у 1999 році при створенні заказника, не співпадають, найкраще свідчить неспівпадання словесних описів меж заказника "Острів Жуків" безпосередньо у додатку до спірного рішення, та у науковому обґрунтуванні, відповідно до якого створювався заказник "Острів Жуків у 1999 році. Таким чином, спірне рішення Київради незаконно зменшило територію заказника "Острів Жуків", тим самим перешкоджаючи Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища у м. Києві виконувати покладені на нього обов’язки щодо збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, формування екомережі, розвитку заповідної справи, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Підставами для визнання акту недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації – позивача у справі.
Апеляційний суд дійшов до висновку, що при прийнятті спірного рішення було порушено його порядок прийняття, що призвело до прийняття Київрадою неправильного, невірного по-суті рішення, яке порушує права позивача, оскільки спірним рішенням незаконно зменшено територію заказника "Острів Жуків", що заважає Державному управлінню охорони навколишнього природного середовища у м. Києві виконувати покладені на нього обов’язки.
Таким чином висновок господарського суду м. Києва про те, що Київською міською радою при прийнятті рішення №162/1996 (ra_162023-07)
від 22.08.2007 року "Про питання створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" було додержано вимоги чинного законодавства, що Київська міська рада діяла в межах компетенції, визначеній Законами України "Про планування та забудову території" (1699-14)
, "Про основи містобудування" (2780-12)
, "Про природно-заповідний фонд України" (2456-12)
є невірним. Київська міська рада при прийнятті спірного рішення порушила п. 37 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 12 Закону України "Про планування і забудову територій", ст. ст. 13, 32 Закону України "Про курорти", ст. ст. 7, 26, 51, 52, 55 Закону України "Про природно-заповідний фонд", ст. ст. 40, 60, 61, 62, 63 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 44, 52, 83 Земельного кодексу України, ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України, містобудівних норм ДБН 360-92** (п.п. 10.1, 10.2, 10.4). норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів (п.п. 4.2, 6.1).
У зв’язку з викладеним вище, керуючись ст. ст. 29, 91, 93, 94, 104 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційне подання заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві задовольнити;
2. Рішення господарського суду міста Києва від 03.06.2008 року у справі №36/131 скасувати;
3. Прийняти нове рішення, яким рішення Київської міської ради №162/1996 від 22.08.2007 року "Про питання створення ландшафтного заказника місцевого значення "Жуків острів" визнати недійсним.
4. Матеріали справи №36/131 повернути Господарському суду м. Києва.
Головуючий суддя Синиця О.Ф.
Судді Рєпіна Л.О.
Буравльов С.І.