КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кондес Л.О.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від прокуратури: Доскоч Р.А. (помічник прокурора Дніпровського районум.Києва),
від позивача: не з’явився,
від відповідача: Савчин Н.В. (за довіреністю),
від третьої особи 1: не з’явився,
від третьої особи 2: не з’явився,
від третьої особи 3: не з’явився,
від третьої особи 4: не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Заступника прокурора Дніпровського району м.Києва в інтересах державив особі Київської міської ради
на рішення Господарського суду м.Києва від 17.03.2008
у справі № 35/58-4/35
за позовом Прокуратури Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до Комунального підприємства (далі - КП) "Дніпро-парксервіс" Дніпровської районної в м. Києві ради
треті особи 1. КП "Київдорсервіс"
2. Дніпровська районна у м. Києві державна адміністрація
3. Київська міська державна адміністрація
4. Головне управління транспорту, зв"язку та інформації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про звільнення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду м.Києва від 12.03.2007 у справі №35/58у задоволенні позову Прокуратури Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до КП "Дніпро-парксервіс" Дніпровської районної в м.Києві ради, за участю третіх осіб КП "Київдорсервіс", Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, Київської міської державної адміністрації, Головного управління транспорту, зв’язку та інформатизації Київської міської державної адміністрації про повернення земельної ділянки відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації. Відповідно до пункту 4.1. Статуту КП "Дніпро–парксервіс", останнє створено на підставі розпорядження Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації з метою реалізації заходів по покращенню обслуговування та пасажирських перевезень мешканців Дніпровського району, проведення заходів по координації та контролю за існуючими гаражними кооперативами, організації нових та систематизації діючих майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і земельних ділянках Дніпровського району м. Києва. 02.07.2004 між КП Київської міської ради "Київдорсервіс" та КП "Дніпро–парксервіс" був укладений договір №10 організаційно –фінансових відносин при облаштуванні та експлуатації паркувальних дільниць, відповідно до умов якого сторони здійснюють передачу–прийом паркувальних майданчиків згідно з переліком за адресами зазначеними в Додатку 1 (що є невід’ємною частиною даного Договору). Таким чином, відповідач є безпосередньо тим підприємством, яке визначено міською владою, що здійснює організацію та експлуатацію місць платного паркування згідно з діючим порядком.
Не погодившись з рішенням суду, Прокуратура Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернулась з апеляційним поданням до Київського апеляційного господарського суду, в якому просив скасувати рішення Господарського суду м.Києва від 12.03.2007 у справі №35/58 та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.09.2007 апеляційне подання Прокуратури Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради залишено без задоволення, а рішення Господарського суду м.Києва від 12.03.2007 у справі №35/58 – без змін.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся з касаційним поданням до Вищого господарського суду України в якому просив скасувати рішення Господарського суду м.Києва від 12.03.2007 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.09.2007 у справі №35/58 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Постановою Вищого господарського суду України від 06.12.2007 у справі №35/58 касаційне подання Заступника прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради задоволено частково. Рішення Господарського суду м.Києва від 12.03.2007 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.09.2007 у справі №35/58 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
У вищезазначеній постанові колегія суддів звертає увагу на те, що судами першої та апеляційної інстанції при винесені рішень по суті спору наведеним правовим положенням, а саме нормам Земельного кодексу (2768-14)
, юридичного аналізу в контексті спірних правовідносин надано не було, в той час як в даному випадку необхідно було керуватися вказаними нормами в комплексі.
Ухвалою Господарського суду м.Києва від 14.12.2007 прийнято справу до провадження та присвоєно їй номер 35/58-4/35.
Рішенням Господарського суду м.Києва від 17.03.2008 у справі №35/58-4/35 в задоволенні позову Прокуратури Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до КП "Дніпро-парксервіс" Дніпровської районної в м.Києві ради, за участю третіх осіб КП "Київдорсервіс", Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, Київської міської державної адміністрації, Головного управління транспорту, зв’язку та інформатизації Київської міської державної адміністрації про повернення земельної ділянки відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду, Заступник прокурора Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся з апеляційним поданням до Київського апеляційного господарського суду, в якому просить скасувати рішення Господарського суду м.Києва від 17.03.2008 у справі №35/58-4/35 та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
Апеляційне подання мотивовано тим, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню, оскільки є необґрунтованим та винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на апеляційне подання відповідач заперечує проти його доводів, просить залишити оскаржуване рішення без змін, а апеляційне подання без задоволення.
Представники позивача та третіх осіб відзиву на апеляційну скаргу не надали.
Розглянувши в судовому засіданні апеляційне подання, відзив на нього, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державним інспектором управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві (Київдержземінспекції) проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні Комунальним підприємством "Дніпро–парксервіс" земельної ділянки площею близько 400 кв.м. під паркувальний майданчик, що розташована за адресою: м. Київ, вул. М. Раскової, 7-11, у Дніпровському районі м.Києва.
В результаті проведеної перевірки актом №407/42 встановлено, що станом на 15.03.2006 Комунальним підприємством "Дніпро–парксервіс" використовується земельна ділянка, під паркувальний майданчик, площею близько 400 кв.м., що розташована за адресою: м. Київ, вул. вул. М. Раскової, 7-11, відповідно до Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158 (ra1158017-01)
. Документи, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою, в тому числі на умовах оренди, передбачені статтями 125, 126 Земельного кодексу України, у Комунального підприємства "Дніпро–парксервіс" відсутні.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля є об’єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Главою 15 Земельного кодексу України (2768-14)
визначено два види користування землею - право постійного користування земельною ділянкою та право оренди земельної ділянки.
Відповідно до пункту 2 статті 71 Земельного кодексу України, до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
а) паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди;
б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу;
в) будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами;
г) захисні насадження.
Прокуратура Дніпровського району м. Києва в апеляційному поданні посилається на те, що відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка загальною площею 450 кв.м. по вул. вул. М. Раскової, 7-11 та незаконно використовується під розміщення паркувального майданчика.
Колегія суддів не приймає наведені посилання прокуратури до уваги та вважає їх безпідставними та необґрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 №1158 (ra1158017-01)
"Про затвердження переліку платних місць паркування транспортних засобів у м. Києві" відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 №56-93 "Про місцеві податки і збори", з метою впорядкування відстою автотранспорту та покращення умов безпеки руху пішоходів і автотранспорту, а також розвитку мережі платних місць паркування транспортних засобів у м. Києві, було затверджено перелік місць платного паркування, до якого входить паркувальна дільниця, що розташована за адресою: м. Київ, вул. М. Раскової, 7-11 та вздовж вулиці.
Рішенням Київської міської ради від 26.09.2002 №47/207 (ra_047023-02)
"Про встановлення Правил благоустрою території, паркування транспортних засобів, тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві" затверджено правила паркування транспортних засобів у м. Києві, якими визначено єдиний порядок організації та функціонування платних місць для паркування транспортних засобів на території м. Києва з метою забезпечення належного благоустрою, в тому числі і благоустрою автомобільних доріг, збільшення пропускної спроможності проїзних частин вулиць міста, впорядкування паркування транспортних засобів на вулицях та майданах міста, підвищення дисципліни сплати збору та послуг за паркування, збільшення фінансових надходжень до міського та районних бюджетів.
Вищевказаним рішенням визначено, що паркування автотранспорту – тимчасова стоянка автотранспорту у відведених або спеціально обладнаних місцях для паркування автотранспорту, визначених органами міської влади, без відповідальності та збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місць для паркування необхідним обладнанням.
Відповідно до пункту 3.2. Правил паркування транспортних засобів у м.Києві організація місць для платного паркування у м. Києві здійснюється на підставі загальноміської схеми місць для паркування транспортних засобів та проектно–кошторисної документації, які затверджуються у встановленому порядку.
Рішенням Київської міської ради від 27.11.2003 №216/1090 (ra0216023-03)
"Про заходи щодо поліпшення роботи по організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, автостоянок, місць для паркування та інших об’єктів дорожнього сервісу в м. Києві" рекомендовано районним радам створити комунальні підприємства по паркуванню та зберіганню транспортних засобів.
На комунальні підприємства покладено обов’язок щодо розробки схем організації дорожнього руху та розміщення паркувальних дільниць за окремими здійснює Оператор за погодженням з управлінням ДАІ ГУ МВС України в м. Києві, комунальним підприємством "Київдорсервіс", а в випадках необхідності їх розміщення в межах шляхопроводів, на тротуарах (при зниженні їх бордюрного каменя) - з комунальною корпорацією "Київавтодор".
Крім того, вказаним рішенням дозволено районним у м. Києві комунальним підприємствам стягувати збір за паркування та здійснювати експлуатацію платних місць паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів в м. Києві, затверджених рішенням Київради від 26.09.2002 №47/207 (ra_047023-02)
.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 №1158, Комунальним підприємством "Київдорсервіс" була розроблена схема розміщення місць парковки по вул. вул. М. Раскової, 7-11, погоджена управлінням ДАІ ГУ МВС України в м. Києві, комунальним підприємством "Київдорсервіс".
Відповідно до статті 78 Господарського кодексу України, розпорядження Президента України від 21.09.2002 №322/2002-рп "Про додаткові заходи щодо забезпечення безпеки дорожнього руху" (322/2002-рп)
та рішення Київської міської ради від 27.11.2003 №216/1090 (ra0216023-03)
"Про заходи щодо поліпшення роботи організації дорожнього руху, розвитку мережі паркінгів, автостоянок місця паркування та інших об’єктів дорожнього сервісу в місті Києві" Дніпровська районна у місті Києві рада винесла рішення №156 від 03.06.2004 "Про створення комунального підприємства по паркуванню та зберіганню транспортних засобів у Дніпровському районі міста Києва".
Відповідно до пункту 4 вказаного рішення дозволено комунальному підприємству по паркуванню та зберіганню транспортних засобів у Дніпровському районі міста Києва стягувати збір за паркування та здійснювати експлуатацію платних місць паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів в місті Києві, затверджених рішенням Київради від 26.09.2002 №47/207 (ra_047023-02)
.
Згідно з вказаним рішенням Дніпровська районна у місті Києві державна адміністрація видала розпорядження №692 від 03.06.2004 "Про заходи щодо створення комунального підприємства "Дніпро–парксервіс".
Відповідно до пункту 4.1. Статуту КП "Дніпро–парксервіс", останнє створено з метою реалізації заходів по покращенню обслуговування та пасажирських перевезень мешканців Дніпровського району, проведення заходів по координації та контролю за існуючими гаражними кооперативами, організації нових та систематизації діючих майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і земельних ділянках Дніпровського району м. Києва.
За своїм цільовим призначенням спірна земельна ділянка відноситься до земель дорожнього господарства, у відповідності до статті 71 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем не здійснюється безпосереднє використання спірної земельної ділянки, оскільки функції останнього полягають у забезпеченні надходження до місцевого бюджету збору (місцевого податку) за паркування та фактичне використання автовласниками спеціально обладнаного місця для паркування автотранспорту.
Користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення із дотриманням обов'язків і набуттям прав, встановлених законодавством, для забезпечення її господарської, соціальної чи іншої діяльності.
02.07.2004 між КП Київської міської ради "Київдорсервіс" та КП "Дніпро–парксервіс" був укладений договір №10 організаційно–фінансових відносин при облаштуванні та експлуатації паркувальних дільниць, відповідно до умов якого сторони здійснюють передачу–прийом паркувальних майданчиків згідно з переліком за адресами, зазначеними в Додатку 1 (що є невід’ємною частиною даного Договору).
Таким чином, відповідач є безпосередньо тим підприємством, визначеним міською владою, що здійснює організацію та експлуатацію місць платного паркування згідно з діючим порядком.
Згідно статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. Згідно пункту 12 Перехідних положень до Земельного кодексу України (2768-14)
до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
На виконання вищезазначених вимог законодавства, відповідач звернувся до Київської міської державної адміністрації щодо необхідності отримання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками.
На звернення відповідача до Київської міської державної адміністрації щодо необхідності отримання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками, зайнятими під земельними ділянками для паркування транспортних засобів, заступником Голови Київської міської державної адміністрації була надана відповідь №014-581 від 15.09.2004, в якій було зазначено, що враховуючи, що платні місця паркування автотранспортних засобів, що розташовані на шляхопроводах балансоутримувачем та фактичним землекористувачем яких є комунальна корпорація "Київавтодор" Київська міська державна адміністрація вважає, що неможливо оформити право користування однією і тією ж земельною ділянкою (її частиною) двом юридичним особам одночасно (копія листа у матеріалах справи).
На звернення відповідача до комунальної корпорації Київської міської державної адміністрації "Київавтодор" щодо укладання договорів оренди земельних ділянок, на яких розміщені паркувальні майданчики, отримано відповідь від 27.02.2007 №01-19/461, в якій зазначено, що вулично–шляхова мережа міста Києва закріплена за районними шляхово–експлуатаційними управліннями, що входять до складу корпорації "Київавтодор", наказом Головного управління з питань майна від 21.02.2002 "Про закріплення основних фондів комунальної власності територіальної громади міста Києва" на праві повного господарського відання. Власником доріг та шляхово– транспортних споруд є територіальна громада міста Києва. Враховуючи викладене, у корпорації "Київавтодор" відсутні правові підставі для укладання зазначених вище договорів оренди.
Статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно визначення, наданого зазначеним Кодексом (стаття 9), адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, обов’язковою умовою правопорушення, у тому числі і земельного, є наявність вини (умислу чи необережності), що складає суб’єктивну сторону правопорушення. В свою чергу, протиправність поведінки, а саме порушення вимог земельного законодавства, є об’єктивною стороною правопорушення.
З наданих суду доказів в діях відповідача не вбачається умислу щодо захоплення зазначеної земельної ділянки, протиправної поведінки відповідача в самовільному зайнятті і неправомірному використання спірної земельної ділянки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що діяльність відповідача по організації нових та утриманню існуючих місць паркування, а також наданню послуг по паркуванню транспортних засобів по вул. вул. М. Раскової, 7-11, здійснювалась в рамках статутних повноважень та норм діючого законодавства.
З урахуванням вищевикладеного, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва від 17.03.2008 у справі №35/58-4/35 необхідно залишити без змін, підстав для його скасування або зміни не вбачається. Апеляційне подання є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційне подання Прокуратури Дніпровського району м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради залишити задоволення, а рішення Господарського суду м.Києва від 17.03.2008 у справі №35/58-4/35 – без змін.
Матеріали справи №35/58-4/35 повернути до Господарського суду м. Києва.
Постанова може бути оскаржена в місячний термін до Вищого господарського суду України.
18.06.08 (відправлено)