КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.05.2008 № 3/20
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Григоровича О.М.
суддів: Гольцової Л.А.
Рябухи В.І.
за участю секретаря
судового засідання Терещенко Я.О.
представників сторін
- прокуратури: Бондарєва А.М. (посвідч. від 21.04.08 № 75),
- Київської міської ради: не з'явився,
- відповідача1: Євтушенко Д.І. (дов. від 26.04.06 № 57-юр),
- відповідача 2: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Київського природоохоронного прокурора
на рішення Господарського суду м. Києва від 29.01.2008
у справі № 3/20 (Сівакова В.В.)
за позовом Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Київської міської
ради
до 1.Голосіївської районної у місті Києві ради,
2.Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Київський природоохоронний прокурор звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Київської міської ради (далі-позивач) до Голосіївської районної у місті Києві ради (далі-відповідач 1), Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач 2) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 04.09.07 між відповідачами у справі (зареєстрованого у книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок в районній м. Києва раді за № 94), та зобов'язання відповідача 2 повернути Київській міській раді земельну ділянку площею 42 кв.м., яка розташована по вул. Академіка Заболотного, 94, звільнивши її шляхом знесення від будівель та споруд, та привівши її у придатний для використання стан.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 29.01.08 в позові відмовлено повністю.
Київський природоохоронний прокурор, не погоджуючись з рішенням суду, вніс апеляційне подання, в якому просить його скасувати у зв'язку невідповідністю висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Письмові відзиви на апеляційне подання відповідачами не були надані.
Представники Київської міської ради, Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилися.
Неявка зазначених вище представників в судове засідання, на думку колегії суддів, не перешкоджає розгляду апеляційного подання по суті, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для його розгляду.
Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача 1, дослідивши наявні докази, обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Київської міської ради від 08.06.00 № 164/885 (ra0164023-00) "Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин" із змінами і доповненнями, районним в м. Києві радам передано повноваження щодо надання в оренду земельних ділянок площею до 42 кв. м. для тимчасового розміщення малих архітектурних форм.
Також зобов'язано районні в м. Києві ради здійснювати контроль за використанням та охороною земель, додержанням земельного законодавства; примати рішення про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок та знесення самовільно збудованих будівель і споруд без відшкодування витрат, здійснених за час незаконного користування.
Рішенням Голосіївської районної у м. Києві ради від 31.05.07 № 13/38 "Про відведення земельних ділянок в тимчасове орендне користування для встановлення МАФ та ведення індивідуального городництва" відповідачеві 2 передано в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею до 42 кв. м., в тому числі для встановлення кіоску роздрібної торгівлі площею 20 кв. м. за адресою: вул. Заболотного 94, на один рік.
Рішенням відповідача 1 від 26.06.07 № 14/16 "Про внесення змін до окремих рішень Голосіївської районної в м. Києві ради з питань землекористування" внесено зміни до рішення від 31.05.07 № 13/38. Пункт 38 Рішення викладено в наступній редакції: "38. Передати ПП ОСОБА_1 в тимчасове користування на умовах оренди дві земельні ділянки загальною площею по 42 кв. м. кожна, в тому числі для встановлення двох кіосків роздрібної торгівлі площею по 20 кв. м. кожний, за адресою: вул. Заболотного 94, на три роки".
04.09.07 між відповідачами у справі було укладено договір оренди земельної ділянки (далі-договір), відповідно до п. 1 якого орендодавець (відповідач 1) на підставі рішення Голосіївської районної у м. Києві ради від 26.06.07 № 14/16 передає, а орендар (відповідач 2) приймає в короткострокову оренду земельну ділянку для встановлення кіоску роздрібної торгівлі на вул. Академіка Заболотного, 94.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 42 кв. м., в тому числі під розміщення кіоску 20 кв. м.(п.2 договору).
Факт передачі земельної ділянки підтверджується Актом приймання-передачі від 04.09.07.
Договір зареєстровано у книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок в районній м. Києва раді за № 94 від 04.09.07.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор просить визнати зазначений договір недійсним на підставі ч. 1 ст. 203, ст. 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України (435-15) ), оскільки вважає, що при його укладенні недодержано вимог ст. 19 Конституції України, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.98 № 2073 (2073-98-п) .
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обсяг повноважень міських рад встановлюється Конституцією України (254к/96-ВР) , Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) , Законом України "Про столицю України -місто-герой Київ" (401-14) та іншими законами України.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон України № 280/97-ВР (280/97-ВР) ) визначено перелік питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, до яких відноситься, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст.26).
Виключно на пленарних засіданнях міських рад (міст з районним поділом), крім питань, зазначених у ч. 1 ст. 26 Закону України № 280/97-ВР, вирішується питання визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи в інтересах територіальних громад районів у містах (пп. 1 ч. 2 ст. 26).
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Статтею 1 Закону України № 280/97-ВР встановлено, що право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
На підставі ст. 6 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Статтею 22 зазначеного вище Закону передбачено додаткові права Київської міської ради, пов'язані зі здійсненням містом Києвом столичних функцій, зокрема, право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Отже, Київська міська рада наділена також додатковими повноваженнями, що зумовлені спеціальним статусом міста Києва як столиці України. Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) і Закон України "Про столицю України - місто-герой Київ" (401-14) до компетенції міських рад відносять повноваження приймати рішення з питань регулювання земельних відносин в межах і порядку, визначених цими та іншими законами та відповідно делегування повноважень місцевим адміністраціям.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України право на розпорядження землею належить радам народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх. Повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок місцеві ради народних депутатів можуть передавати відповідно органам державної виконавчої влади або виконавчим органам місцевого самоврядування.
З прийняттям Київською міською радою рішення від 08.06.00 № 164/885 (ra0164023-00) "Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин" районним в м. Києві радам передані окремі повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок з врахуванням і повноважень щодо державної реєстрації договорів.
Відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України "Про оренду землі" укладений догові р оренди землі підлягає державній реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 14 зазначеного вище Закону встановлено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Згідно зі ст. 33 Закону України № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міськради від 19.12.02 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Згідно з рішенням Київської міськради від 29.05.03 № 433/593 (ra0433023-03) "Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві" Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.
Таким чином, саме до повноважень Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) входить здійснення державної реєстрації договорів оренди землі.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України (1798-12) ) підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З урахуванням викладеного, колегія суддів так само як і суд 1-ої інстанції не вбачає порушень інтересів держави в особі Київської міської ради.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що місцевим судом повно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду відповідають встановленим обставинам справи, а рішення винесено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103- 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду м. Києва від 29.01.08 у справі № 3/20 залишити без змін, а апеляційне подання Київського природоохоронного прокурора - без задоволення.
Головуючий суддя Григорович О.М. Судді Гольцова Л.А. Рябуха В.І.
23.05.08 (відправлено)