ПОСТАНОВА
IМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.08.2007 № 38/100
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів:
За участю представників:
від позивача - Григораш О.В.
від відповідача 2 - Примаченко А.М., Висторубець В.А.
від третьої особи 2 - Примаченко А.М.
від третьої особи 4 - Островська О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України
на ухвалу Господарського суду м.Києва від 12.06.2007
у справі № 38/100
за позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особіФонду державного майна України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фондова компанія "Iніціатива"
ВАТ "Судмашпром"
треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївське реєстраційне бюро"
ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод"
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
про визнання недійсним договору та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду м. Києва були передані позвні вимоги Заступника Генерального прокурора України, заявлені в інтересах держави в особі Фонду державного майна України про:
1) визнання недійсним Iнформаційного повідомлення Фонду державного майна України про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод";
2) визнання недійсним протоколу №2 від 22-23.09.03 засідання комісії по проведенню конкурсу з продажу пакета акцій ДАХК "ЧСЗ", яким визначено переможцем конкурсу ВАТ "Миколаївська малотоннажна верф";
3) визнання недійсним наказу Фонду державного майна України №1679 від 24.09.03р. "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ДАХК "ЧСЗ";
4) визнання недійсним договору №КПП-423 купівлі-продажу державного пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" за конкурсом від 07.10.2003р., укладений між Фондом державного майна України і ВАТ "Миколаївська малотоннажна верф";
5) зобов'язання ВАТ "Судмашпром", як правонаступника ВАТ "ММВ", повернути у власність держави в особі Фонду державного майна України пакт акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" у кількості 466401776 штук простих іменних акцій номінальною вартістю однієї акції 0,25 грн. та номінальною вартістю пакета акцій 116600444 грн., що становить 90,25% статутного фонду ДАХК "ЧСЗ";
6) відповідно до п.133 Державної програми приватизації на 2000-2002, кошти, сплачені за об'єкт приватизації, з коштів позабюджетного державного фонду приватизації, які будуть отримані від повторного продажу об'єкта приватизації, у порядку, встановленому Фондом;
7) зобов'язання ТОВ "ФК "Iніціатива" списати з рахунку в цінних паперах ВАТ "Судмашпром" (ВАТ "ММВ") 466401776 штук простих іменних акцій номінальною вартістю однієї акції 0,25 грн. та номінальною вартістю пакета акцій 116600444 грн., що становить 90,25% статутного фонду пакета акцій 116600444 грн., що становить 90,25% статутного фонду ДАХК "ЧСЗ", що були предметом договору №КПП-423 від 07.10.2003р.;
8) зобов'язання ТОВ "ФК "Iніціатива" перерахувати на рахунок у цінних паперах Фонду державного майна України 466401776 штук простих іменних акцій номінальною вартістю пакета акцій 166600444 грн., що становить 90,25% статутного фонду ДАХК "ЧСЗ", що були предметом договору №КПП-423 від 07.10.2003р.;
9) зобов'язання ТОВ "ФК "Iніціатива" надати Фонду державного майна України виписку з рахунку у цінних паперах, яка відповідно до ст.5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ) (710/97-ВР) є підтвердженням права власності на пакет акцій у розмірі 90,25% статутного фонду ДАХК "ЧСЗ".
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.06.2007 р. позов Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Фонду державного майна України залишено без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Не погоджуючись з ухвалою, Заступником Генерального прокурора України до Київського апеляційного господарського суду було внесене апеляційне подання, в якому просить ухвалу скасувати та направити справу до Господарського суду м. Києва для розгляду по суті.
Свої вимоги апелянт обгрунтовує тим, що ухвала місцевого господарського суду прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Зокрема прокурор стверджує про те, що Фонд державного майна України може бути позивачем за позовом прокурора в інтересах держави у спрі про визнання договору недійсним, у якому він є стороною. Апелянт стверджує, що позиція місцевого господарського суду стосовно неправильного визначення прокурором позивача суперечить чинному законодавству, меті створення та діяльності Фонду державного майна України.
Відповідач 2 проти апеляційного подання заперечував та просив суд ухвалу господарського суду першої інстанції залишити без змін.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційного подання, колегія суддів відзначає наступне.
Згідно з ст.2 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст. 29 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами для представництва інтересів держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Згідно з п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 N З-рп/99 під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у ч.2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до п.З роз'ясненнями Президії Вищого господарського суду України від 22.05.2002р. №04-5/570 ( v_570600-02 ) (v_570600-02) "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави. У випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі п.1 ч.I ст.63 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду. Якщо господарський суд помилково порушив справу за позовом прокурора чи його заступника, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до п.1 ч.I ст.81 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
Таким чином прокурор має право звернутись до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі органу державної влади, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, в разі неправильного визначення прокурором такого органу суд повинен повернути позовну заяву прокурору або залишити її без розгляду.
Звертаючись до суду з вищевказаним позовом прокурор посилається на численні грубі порушення Позивачем та Відповідачем 2 встановленого чинним законодавством України порядку приватизації державного пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", що призвели до незаконного проведення Позивачем конкурсу з продажу державного пакету акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод", визначення Відповідача 2 переможцем цього конкурсу, та укладення договору №КПП-423 купівлі-продажу державного пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" між Фондом державного майна України і ВАТ "Миколаївська малотоннажна верф".
Отже, прокурором оскаржуються дії, рішення та договори, які були здійснені Позивачем та Відповідачем 2 при проведенні приватизації державного пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод".
Відповідно до ст. 113, 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ) (254к/96-ВР) Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції і законів України, здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Згідно з ст.1, 2, 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 514-16 ) (514-16) Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. До основних завдань Кабінету Міністрів України належить забезпечення виконання Конституції і законів України, Кабінет Міністрів України здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, в тому числі корпоративними правами, забезпечує розроблення і виконання державних програм приватизації, здійснює контроль за додержанням законодавства органами виконавчої влади, їх посадовими особами.
Відповідно до ст.1, 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" ( 185-16 ) (185-16) управління об'єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України. Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає органи виконавчої влади, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності, визначає порядок здійснення контролю за виконанням функцій з управління об'єктами державної власності, забезпечує контроль за ефективністю управління об'єктами державної власності, виконує відповідно до законів інші функції з управління об'єктами державної власності.
Відповідно до п. 1, 2 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2558-ХП ( 2558-12 ) (2558-12) від 07.07.92р., Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна. Фонд у своїй діяльності підпорядкований і підзвітний Верховній Раді України. У своїй діяльності Фонд керується Конституцією і законодавчими актами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
Згідно з ст.7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" ( 185-16 ) (185-16) Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про приватизацію державного майна" ( 2163-12 ) (2163-12) державну політику в сфері приватизації здійснює Фонд державного майна України. До компетенції Фонду законом віднесено здійснення повноважень власника державного майна, його продажу у процесі приватизації, створення комісії з приватизації.
Згідно з п.З Тимчасового регламенту Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України №86 від 21.01.04р., Фонд є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що виконує функції з управління об'єктами права державної власності, що належать до сфери управління Фонду, у тому числі у процесі приватизації, реалізує державну політику в сфері приватизації державного майна, здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні.
Відповідно до Схеми організації центральних органів виконавчої влади, затвердженої Указом Президента України №1573/99 від 15.12.99р. ( 1573/99 ) (1573/99) , в редакції на 30.01.07р. Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Згідно з Указом Президента України №56/2007 від 30.01.07р ( 56/2007 ) (56/2007) . Фонд державного майна України виключено зі Схеми організації центральних органів виконавчої влади, затвердженої Указом Президента України №1573/99 від 15.12.99р. ( 1573/99 ) (1573/99) , як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, указано Фонду державного майна України подати Президентові України пропозиції до законопроекту про Фонд державного майна України, зокрема щодо статусу Фонду державного майна України.
З наведених правових норм вбачається, що Позивач є органом державної влади, який підпорядкований і підзвітний Верховній Раді України, до 30.01.07р. входив до системи органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, з 30.01.07р. виключений з цієї схеми без визначення його статусу. При цьому, вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує виконання Конституції і законів України, здійснює контроль за додержанням законодавства органами виконавчої влади, здійснює управління об'єктами державної власності, та забезпечує контроль за ефективністю управління об'єктами державної власності є Кабінет Міністрів України.
Як вказано вище, Прокурор висунув позовні вимоги в інтересах Держави, в яких оскаржує дії, рішення та договір, які були здійснені Позивачем під час проведення приватизації державного пакета акцій ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" з підстав вчинення Фондом державного майна України численних грубих порушень встановленого чинним законодавством України порядку приватизації даного майна.
Тобто, виник спір між Державою, в інтересах якої звернувся Прокурор, та Фондом державного майна України у відносинах дотримання Фондом державного майна України законності при виконанні повноважень, покладених на нього Державою з управління (ефективністю такого управління), приватизації державного майна, та контролю за законністю дій та рішень Фонду державного майна України.
У вказаних спірних відносинах між Державою і Фондом державного майна України, які подані на вирішення суду за позовом Держави (в інтересах якої звернувся Прокурор), Фонд державного майна України не може бути органом, уповноваженим Державою здійснювати функції Держави у спірних правовідносинах, та відповідно не може мати статус Позивача. Такими органами можуть бути органи Держави, яким підпорядкований та підзвітний Фонд державного майна України, та які забезпечують виконання Конституції, законів України і контроль за ефективністю управління об'єктами державної власності, а саме Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України, а Фонд державного майна України у вказаному спорі може бути лише відповідачем.
Таким чином, звертаючись до місцевого господарського суду з позовом, Прокурор неправильно визначив позивача за заявленими ним позовними вимогами, тому поданий Прокурором позов підлягає залишенню без розгляду на підставі норми п.1 ч.I ст.81 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) .
З урахуванням викладеного судова колегія вважає, що ухвала Господарського суду м. Києва від 12.06.2007 року у справі № 38/100 прийнята з повним і достовірним встановленням всіх фактичних обставин, які мають значення для вирішення даного спору.
У зв'язку з цим підстав для скасування прийнятої ухвали Київський апеляційний господарський суд не вбачає, а отже апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України ( 1798-12 ) (1798-12) , Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Господарського суду м. Києва від 12.06.2007 року у справі № 38/100 залишити без змін, а апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України - без задоволення.
Головуючий суддя
Судді
14.08.07 (відправлено)