ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
14.03.07 Справа № 14/284-3778
( Додатково див. постанову Вищого господарського суду України (rs2686431) )
Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:
головуючого-судді: Бойко С.М.,
суддів: Бонк Т.Б.,
Мирутенка О.Л.,
при секретарі Чаплик І.Д.,
з участю представників:
від скаржника (позивача) – з"явився,
відповідача 1 - не з"явився,
відповідача 2 – не з"явився,
розглянув апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Тернопіль
на рішення господарського суду Тернопільської області від 06.12.06 року, суддя Руденко О.В., у справі №14/284-3778
за позовом: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Тернопіль
до відповідачів:
1: товариства з обмеженою відповідальністю "Юран-Тернопіль", м.Тернопіль
2: приватного підприємства "Украгроресурси", м.Скалат
про визнання недійсним договору поставки від 12.01.2004 року №01/01/04,
в с т а н о в и в :
рішенням господарського суду Тернопільської області від 06.12.06 року відмовлено в позові Тернопільської об"єднаної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Юран-Тернопіль" та приватного підприємства "Украгроресурси" про визнання недійсним договору поставки від 12.01.2004 року №01/01/04 з підстав того, що податковим органом не доведено наявність підстав для визнання вказаного договору недійсним.
В апеляційній скарзі скаржник (позивач) просить рішення суду скасувати та позовні вимоги задоволити повністю, з підстав неповного з"ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права, апелюючи тим, що ПП "Украгроресурси"в спірному випадку за умовами договору реалізовано товар, якого у його власності до моменту поставки не було, що свідчить про укладення договору без наміру настання правових наслідків, які обумовлювались ним.
В судове засідання представники відповідачів не з"явилися, хоча належним чином повідомлені про дату та місце судового засідання, а тому їх неявку суд розцінює як без поважних причин і вважає за можливе розгляд справи провести без їх участі за наявними в справі доказами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що рішення суду підлягає скасуванню, а провадження в справі припиненню.
Згідно з п.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Предметом спору є вимога податкового органу про визнання недійсним договору поставки від 12.01.2004 року №01/01/04, як такого, що укладений без наміру настання правових наслідків, які обумовлювались ним.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, а відповідно до ст.2 вказаного закону завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі) (п.2); запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення (п.6).
Вказане свідчить, що в спірному випадку податковим органом на основі законодавства здійснюються владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язані з вчиненням від імені держави дій щодо контролю за додержанням податкового законодавства.
Таким чином, податковий орган в розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
У відповідності з п. 7 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України (2747-15) , після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, а також апеляційні, касаційній скарга (подання) розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
На порушення цих вимог суд першої інстанції уваги не звернув та розглянув спір, керуючись положеннями ГПК України (1798-12) , які до спірних правовідносин не застосовуються.
За таких обставин рішення господарського суду Тернопільської області від 06.12.06 року підлягає скасуванню, а провадження в справі –припиненню відповідно до п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, згідно вимог якої господарський суд припиняє провадження в справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Додатково суд роз"яснює, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень КАСУ до початку діяльності адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК України (1798-12) вирішуються господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Враховуючи вищевикладене позивачу належало звернутися до господарського суду, проте за процедурою, передбаченою Кодексом адміністративного судочиства.
Керуючись ст.ст. п.1 ч.1 ст. 80, 99, 103, 105 ГПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
рішення господарського суду Тернопільської області від 06.12.06 року в справі за №14/284-3778 скасувати.
Провадження в справі №14/284-3778 - припинити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Головуючий-суддя: С.М.Бойко
Судді: Т.Б.Бонк
О.Л.Мирутенко