КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Студенця В.І.
Малетича М.М.
при секретарі: Солонець К.В.
За участю представників:
від позивача - Головатенко О.М.,
від відповідача 1 - Котул А.М., зеленська М.М.,
від відповідача 2 - Лопушенко А.М.,
від третьої особи 1 - Сапун О.Є.,
від третьої особи 2 - Каоашникова А.І.,
від третьої особи 3 - не з"явився,
від третьої особи 4 - не з"явився,
від прокуратури - Білик Л.С.
розглянувши апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України
на рішення Господарського суду м.Києва від 27.06.2006
у справі № 3/235 (Хілінська В.В.)
за позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особіКабінету Міністрів України
до 1. Консорціуму "ЄДАПС"
2. Департаменту ресурсного забезпечення Міністерства внутрішніх справУкраїни
третя особа відповідача 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Арм-мастер"
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецполіграфія"
3. Міністерство внутрішніх справ України
третя особа позивача Державне підприємство "Поліграфічний комбінат "Україна"
про визнання недійсними рішення тендерного комітету № 25/10-5880 від 25.11.2004, генерального контракту № 10/498 від 10.12.2004 та додаткової угоди до нього.
ВСТАНОВИВ:
Заступник Генерального прокурора України звернувся до господарського суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Консорціуму "ЄДАПС" та Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне підприємство "Поліграфічний комбінат "Україна" (далі – ДП "Поліграфічний комбінат "Україна") та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю "Арт-мастер" (далі – ТОВ "Арт-мастер"), Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецполіграфія" (далі – ТОВ "Укрспецполіграфія") про визнання недійсним рішення тендерного комітету № 25/10-5880 від 25.11.2004, визнання недійсними Генерального контракту № 10/498 від 10.12.2004 та додаткової угоди до нього.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 08.06.2006 до участі у справі в якості відповідача залучено Департамент ресурсного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України (далі – Департамент ресурсного забезпечення МВС України).
Ухвалою господарського суду м. Києва від 20.06.2006 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Департаменту ресурсного забезпечення МВС України залучено Міністерство внутрішніх справ України (далі – МВС України).
Рішенням господарського суду м. Києва від 27.06.2006 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Заступник Генерального прокурора України вніс апеляційне подання, в якому просить це рішення скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити у повному обсязі.
Апеляційне подання мотивоване тим, що при прийнятті рішення суд порушив норми матеріального і процесуального права, що згідно із п. 4 ст. 104 ГПК України є підставою для його скасування. Зокрема, в апеляційному поданні зазначено, що рішення суду прийнято з порушенням Положення про Департамент ресурсного забезпечення МВС України, Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
, Закону України "Про авторське право та суміжні права" (3792-12)
, Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
.
Департамент ресурсного забезпечення МВС України, ТОВ "Укрспецполіграфія", Консорціум "ЄДАПС" у відзивах на апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України проти наведених у ньому доводів заперечували та просили рішення господарського суду м. Києва від 27.06.2006 залишити без зміни, а апеляційне подання – без задоволення.
В засіданні суду представники Кабінету Міністрів України, ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" доводи, наведені в апеляційному поданні Заступника Генерального прокурора України, підтримали та просили суд задовольнити апеляційне подання і скасувати рішення господарського суду м. Києва від 27.06.2006.
Представник ТОВ "Арт–мастер" проти апеляційного подання заперечував і просив рішення суду залишити без зміни, а апеляційне подання – без задоволення.
У зв'язку з неявкою представників третіх осіб – ТОВ "Укрспецполіграфія" та МВС України, колегія судів, заслухавши думку представників сторін, третіх осіб та прокурора у справі, керуючись ст. 75 ГПК України, дійшла висновку про можливість розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та прокурора у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом МВС України № 252 від 12.03.2004 затверджено Положення "Про Департамент ресурсного забезпечення МВС України" (далі - Положення "Про ДРЗ").
Відповідно до п. 1.5 Положення "Про ДРЗ" Департамент є єдиним у системі МВС України практично діючим підрозділом з централізованого матеріально–технічного забезпечення органів і підрозділів внутрішніх справ, у першу чергу – оперативно–технічних служб, а також військових частин внутрішніх військ.
Начальник Департаменту представляє МВС України з питань матеріально–технічного забезпечення в державних, кооперативних, спільних підприємствах, установах, організаціях різних форм власності, укладає з ними угоди в межах наданої компетенції (п.4.15 Положення "Про ДРЗ"), а також за дорученням керівництва МВС України здійснює інші повноваження (п. 4.1.12 Положення про ДРЗ).
Наказом МВС України № 1138 від 29.09.2004 затверджено Положення "Про Автоматизовану систему контролю виготовлення бланків документів суворого обліку і видачі документів МВС України" (далі - Положення "Про АС"). Цим же наказом ДФРЕ МВС України зобов'язано передбачити фінансування за рахунок спеціального фонду створення Автоматизованої системи, а Департамент ресурсного забезпечення МВС України - в місячний термін розпочати закупівлю послуг зі створення Автоматизованої системи.
Згідно п.1.1 Положення "Про АС" автоматизована система контролю виготовлення бланків і документів суворого обліку і видачі документів МВС України (далі - Система) – це електрона база даних, яка містить повну інформацію про виготовлені бланки документів суворого обліку і видані МВС України документи, що підлягають контролю, забезпечує автоматизований процес централізованого виготовлення бланків, а також персоналізації документів, які видаються органами МВС України.
Відповідно до п. 1.3 Положення "Про АС" Система призначена для службового користування та повинна забезпечувати можливість отримання інформації в режимі реального часу.
Держателем Системи є МВС України, яке розробляє організаційні, методологічні принципи ведення Системи та забезпечення її функціонування ( п.1.4 Положення "Про АС").
Адміністратором Системи є Департамент ресурсного забезпечення МВС України, який відповідає за її формування, ведення, збереження і захист інформації, що міститься в Системі, від несанкціонованого доступу (п.1.5 Положення "Про АС").
Реєстраторами Системи є підрозділи МВС України, які відповідно до своєї компетенції здійснюють оформлення та видачу документів, що підлягають контролю, вносять до бази даних інформацію про видані документи, втрату, знищення, припинення дії документів (крім бланків документів по лінії дозвільної системи), приймають та виконують запити Системи, який визначається в установленому порядку (п. 1.7 Положення "Про АС").
Користувачами Системи є органи державної влади, юридичні і фізичні особи, які відповідно до порядку, що затверджується МВС України, мають право на отримання інформації з бази даних для власних потреб (п. 1.8 Положення "Про АС").
Згідно п. 2.1 Положення "Про АС" замовлення бланкової продукції здійснюється наданням до ДРЗ щорічних заявок ДДАІ, ДГБ та ДІТ МВС України на основі узагальнених даних структурних підрозділів. ДРЗ здійснює закупівлю спеціальної бланкової продукції в централізованому порядку в обсягах згідно з поданими заявками (п. 2.2 Положення "Про АС").
Відповідно до п.2.3 Положення "Про АС" спеціальна бланкова продукція виготовляється відповідно до "Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку", затверджених наказами Міністерства фінансів України від 25.11.1993 № 98 (z0008-94)
, СБУ від 15.11.1993 № 118 і МВС України від 24.11.1993 № 740.
Облік спеціальної бланкової продукції здійснюють адміністратор та реєстратори Системи шляхом внесення до неї інформації про виготовлення та рух спеціальної бланкової продукції (п. 3.1 Положення "Про АС").
Департаментом ресурсного забезпечення МВС України 02.11.2004 проведено відкриті торги із закупівлі послуги по створенню Автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів МВС України, на який надійшло дві пропозиції - від ТОВ "Арт–мастер" та від Консорціуму "ЄДАПС".
Рішенням тендерного комітету Департаменту ресурсного забезпечення МВС України від 25.11.2004 на підставі оцінки одержаних тендерних пропозицій переможцем визнано Консорціум "ЄДАПС".
Між Департаментом ресурсного забезпечення МВС України та Консорціумом "ЄДАПС" 10.12.2004 укладено Генеральний контракт на закупівлю послуг зі створення автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів МВС України.
За умовами контракту Консорціум "ЄДАПС" зобов'язався надати Департаменту ресурсного забезпечення МВС України послуги зі створення Автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів МВС України, а Департамент ресурсного забезпечення МВС України зобов'язався прийняти послуги та оплати їх вартість на умовах, визначених цим контрактом та додатковими угодами, укладеними на його виконання (п. 1.1 контракту).
Відповідно до п.1.2 контракту під послугами в контракті розуміється надання сукупності товарів, необхідних для створення та забезпечення функціонування Системи:
- технічна документація Системи (технічний проект),
- програмно–технічний комплекс центрального рівня,
- програмно–технічні комплекси операторів Системи у кількості 2 000 штук,
- бланки документів суворого обліку та документи МВС України,
- витратні матеріали і запчастини,
а також послуг з комплектації Системи, налагодження та поетапного введення в експлуатацію, гарантійного, післягарантійного обслуговування ПТК центрального рівня та ПТК операторів Системи, супроводження функціонування Системи, проведення первинної підготовки персоналу, а також персоналізація бланків документів на пластиковій основі.
Контракт від імені Департаменту ресурсного забезпечення МВС України та додатки до нього підписав Начальник департаменту.
Колегія суддів вважає, що господарський суд м. Києва обґрунтовано не прийняв до уваги доводи прокурора та позивача щодо неправомірності укладення генерального контракту Департаментом ресурсного забезпечення МВС України та відсутності у начальника Департаменту відповідних повноважень на його укладення і підписання, оскільки пунктом 4.1.5 Положення "Про Департамент ресурсного забезпечення МВС України" передбачено, що начальник Департаменту представляє МВС України з питань матеріально–технічного забезпечення в державних, кооперативних, спільних підприємствах, установах, організаціях різних форм власності, укладає з ними угоди в межах наданої компетенції.
Також, колегія суддів приймає до уваги, що наказом МВС України № 1138 від 29.09.2004 "Про затвердження Положення "Про автоматизовану систему контролю виготовлення бланків документів суворого обліку і видачі документів МВС України" Департамент ресурсного забезпечення МВС України було зобов'язано в місячний строк розпочати закупівлю послуг зі створення Автоматизованої системи.
Оголошення про проведення відкритих торгів із закупівлі послуги по створенню автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів Міністерства внутрішніх справ України було опубліковано у "Віснику державних закупівель" за жовтень 2004 року № 28 (161). Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 20.05.2003 року № 130 (z0427-03)
, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.06.2003 № 427/7748 (z0427-03)
, затверджено форму оголошень стосовно державних закупівель та інструкцій щодо їх заповнення (далі - Наказ № 130).
Наказом № 130 встановлено, що оголошення про проведення відкритих двоступеневих торгів повинно містити, крім іншого, додаткову інформацію, у якій зазначаються основні кваліфікаційні вимоги відповідно до ст. 15 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", яким повинні відповідати учасники процедури закупівлі. При цьому детальна інформація про такі основні кваліфікаційні вимоги зазначається у тендерній документації.
Як вбачається із копії доданого до матеріалів справи оголошення про проведення торгів, у пункті "Додаткова інформація" зазначено, що кваліфікаційні вимоги до виконавців встановлені відповідно до ст. 15 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
У Розділі III Тендерної документації на закупівлю послуг зі створення автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої Головою Тендерного комітету Департаменту ресурсного забезпечення МВС України Грицаком В.М. (далі - Тендерна документація) міститься детальний перелік обов'язкових кваліфікаційних вимог до учасників торгів.
За наведених обставин колегія суддів погоджується з висновком господарського суду м. Києва про те, що твердження заявника про невідповідність оголошення про проведення торгів наказу № 130 є таким, що не відповідає дійсності.
Абзацом 3 підпункту 2.6 Положення "Про порядок створення та головні функції тендерних комітетів щодо організації та здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти", затвердженого наказом Міністерства економіки України від 26.12.2000 № 280 (z0020-01)
, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 № 20/5211 (z0020-01)
, передбачено, що у разі закупівлі засобів програмного забезпечення тендерний комітет в обов'язковому порядку включає в тендерну документацію вимогу щодо надання учасникам процедури закупівлі копії довідки Державного департаменту інтелектуальної власності про внесення учасника процедури закупівлі до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення і дійсності прав цього суб'єкта реєстрації (учасника процедури закупівлі ) на період проведення тендера.
Відповідно до п.п. 1.1, 1,2 розділу IV Тендерної документації предмет закупівлі передбачає закупівлю послуг зі створення автоматизованої системи, яка є електронною базою даних.
Предмет закупівлі включає в себе розроблення необхідної для створення та забезпечення функціонування системи технічної документації, програмно-технічні комплекси центрального рівня і комплекси операторів суворого обліку та документи МВС України, витратні матеріали і запчастини, та робіт по комплектації Системи, налагодженню та поетапному введенню в експлуатацію, гарантійному, післягарантійному обслуговуванню ПТК центрального рівня та ПТК операторів системи, супроводження функціонування Системи, проведення первинної підготовки персоналу, а також послуги з персоналізації документів на пластиковій основі (п.1.3 розділу IV Тендерної документації).
Предмет генерального контракту передбачає закупівлю тих самих послуг, що і передбачені п. 1.3 розділу IV Тендерної документації.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про авторське право і суміжні права" база даних – сукупність товарів, даних або будь–якої іншої незалежної інформації у довільній формі, в тому числі – електронній, підбір і розташування складових частин якої та її упорядкування є результатом творчої праці, і складові частини якої є доступними індивідуально і можуть бути знайдені за допомогою спеціальної пошукової системи на основі електронних засобів (комп'ютера) чи інших засобів.
Комп'ютерна програма – це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь–якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його в дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об'єктивному коду).
З урахуванням того, що проведений 02.11.2004 тендер та укладений 10.12.2004 Генеральний контракт передбачали закупівлю послуг для створення бази даних, а не програмного забезпечення (комп'ютерної програми), то суд зробив вірний висновок про те, що відсутність у Тендерній документації вимоги про обов'язковість надання довідки Державного департаменту інтелектуальної власності про внесення учасника процедури закупівлі до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення не може бути підставою для визнання рішення тендерного комітету недійсним.
При цьому колегія суддів вважає, що посилання в апеляційному поданні на Положення "Про Реєстр виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення", затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 08.01.2003 № 3, є необґрунтованим, оскільки зазначене Положенням, як вбачається з наказу про його затвердження, затверджено, зокрема, з метою збору та систематизації на загальнодержавному рівні достовірних даних про суб'єкти господарювання, які в Україні здійснюють виробництво та/чи розповсюдження програмного забезпечення, і ним не врегульовані відносини щодо закупівлі послуг. Указом Президента України від 15.11.2000 № 1239 "Про захист документів і товарів голографічними захисними елементами" (1239/2000)
запроваджено з 01.01.2001 захист документів і товарів голографічними захисними елементами відповідно до Переліку документів і товарів, які підлягають захисту голографічними захисними елементами.
На виконання Указу Президента України від 15.11.2000 № 1239 "Про захист документів і товарів голографічними захисними елементами" (1239/2000)
постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2001 № 171 (171-2001-п)
затверджено Положення "Про порядок голографічного захисту документів і товарів" (надалі - Положення "Про "Порядок голографічного захисту").
Відповідно до п. 10 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
на бланки цінних паперів та документів суворої звітності, які підлягають обов'язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться спеціалізованими підприємствами - виробниками цих бланків у процесі їх виготовлення, якщо інше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів.
Витрати, пов'язані з розробленням, виробництвом, веденням обліку, впровадженням, ввезенням, вивезенням, сертифікаційним випробуванням, проведенням державної експертизи голографічних захисних елементів, що використовуються для державних потреб та/або створені на замовлення державних органів, проводяться за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заб оронених законодавством (п. 15 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
).
Згідно п.16 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
державними замовниками документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту голографічними елементами, є органи державної влади згідно з їх компетенцією, Національний банк України, а також державні спеціалізовані підприємства, що виготовляють бланки цінних паперів і документів суворої звітності.
Замовниками голографічних захисних елементів також можуть бути підприємства, установи та організації недержавної форми власності, які мають намір застосовувати такі елементи для захисту власних документів і товарів.
Обсяг фінансування витрат, пов'язаних із закупівлею у сфері голографічного захисту за рахунок державного бюджету, визначається в кошторисах державних органів згідно з їх компетенцією відповідно до переліку документів і товарів, які підлягають обов'язковому захисту голографічними елементами (п. 17 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
).
Відповідно до п.18 Положення "Про порядок голографічного захисту" замовники голографічних захисних елементів, фінансування діяльності яких здійснюється за рахунок державного бюджету, в установленому порядку подають обґрунтовані пропозиції щодо обсягів замовлення. Обов'язковою умовою для організації процедури закупівлі у сфері голографічного захисту є наявність позитивного висновку департаменту.
Державні замовники здійснюють закупівлю голографічних захисних елементів за процедурою, визначеною Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
(п. 21 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
).
Згідно п. 22 Положення "Про порядок голографічного захисту" (171-2001-п)
у роботі тендерного комітету із закупівлі голографічних захисних елементів для державних потреб обов'язково беруть участь представники СБУ, а результати тендеру вважаються дійсними за умови їх погодження з СБУ.
Оскільки голографічні захисні елементи не були предметом закупівлі, і кошти на їх закупівлю не були державними, то колегія суддів погоджується з доводами господарського суду м. Києва, що отримання від Служби безпеки України погодження на закупівлю послуг за Генеральним контрактом не було потрібно.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замовник може вимагати від учасника надання інформації щодо його відповідності кваліфікаційним вимогам.
Кваліфікаційній вимоги, встановлені цією статтею, зазначаються у документації, необхідній для здійснення попередньої кваліфікації учасників (якщо така процедура застосовується), тендерній документації чи інших документах, пов'язаних з поданням тендерних пропозицій. Загальні та кваліфікаційні вимоги до учасників торгів визначено розділом ІІІ Тендерної документації.
До обов'язкових кваліфікаційних вимог до учасників Тендерною документацією (п.п. 2.1-2.3 розділу ІІІ), зокрема, визначено, наявність відповідних ліцензій, дозволів, стабільність фінансового становища, сплата податків, зборів (обов'язкових платежів), наявність досвіду виконання аналогічних замовлень.
Пунктом 2.4 розділу ІІІ Тендерної документації передбачено, що у разі участі в тендері об'єднання підприємств, зазначені у цьому пункті документи та інформація подаються відносно кожного окремого підприємства, яке входить до його складу. Об'єднання визнається таким, що відповідає обов'язковим кваліфікаційним вимогам у разі, якщо учасники об'єднання відповідають цим вимогам у сукупності.
Відповідно до ст. 118 ГК України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Господарське об'єднання – об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об'єднали свою господарську діяльність.
Господарські об'єднання діють на основі установчого договору та/або статуту, який затверджується засновниками ( ст. 119 ГК України).
Відповідно до ч. 4 ст. 119 ГК України консорціумом - тимчасове статутне об'єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети (реалізації цільових програм, науково-технічних, будівельних проектів тощо).
Статуту Консорціуму "ЄДАПС" зареєстровано 14.04.2004 Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією ( п. 1.1 Статуту).
Нова редакція Статуту Консорціуму "ЄДАПС" затверджено загальними зборами учасників ( протокол від 28.10.2004) та зареєстровано 29.10.2004.
Згідно п. 2.1 Статуту Консорціуму "ЄДАПС" основною метою створення і діяльності Консорціуму є реалізація державної комплексної програми по створенню Єдиного державного реєстру фізичних осіб (далі – Реєстр), впровадженню Єдиної державної автоматизованої паспортної системи (далі - Система), виконанню функцій адміністратора Реєстру та Системи, централізованому виготовленню документів Реєстру та документів, що посвідчують особу, створенню і забезпеченню функціонування системи видачі цих документів ( далі Комплексна програма), спільне виконання інших програм, пов'язаних із виготовленням бланків документів цінних паперів і документів суворої звітності, у першу чергу – на замовлення (для використання) державних органів.
Консорціум є господарською організацією, що утворена з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності Учасників для вирішення спільних економічних та соціальних завдань ( п. 2.2 Статуту).
Як вбачається з матеріалів справи, підприємства, які входили до складу Консорціуму "ЄДАПС", мали у сукупності необхідні ліцензії та дозволи, відповідні документи на підтвердження відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), стабільності фінансового становища та досвіду виконання аналогічних замовлень, тобто об'єднання підприємств - консорціум у повній мірі відповідав кваліфікаційним вимогам, встановлених Розділом III Тендерної документації та мав право приймати участь у тендері.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право надавати всі заінтересовані учасники, запрошені шляхом публікації оголошення відповідно до положень статей 8 та 16 цього Закону, якщо проводилася попередня кваліфікація учасників.
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" до участі у процедурі розкриття тендерних пропозицій замовником повинні бути допущені всі учасники, що подали тендерні пропозиції, або їх уповноважені представники. Відсутність учасника або його уповноваженого представника на процедурі розкриття тендерних пропозицій не є підставою для не розкриття, не розгляду або відхилення його тендерної пропозиції.
Виходячи із змісту зазначених статей Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
та з урахуванням того, що ТОВ "Арт–мастер" подало тендерну пропозицію для участі у відкритих торгах, то у Департаменту ресурсного забезпечення МВС України не було правових підстав не допустити ТОВ "Арт–мастер" до участі у них.
Також, господарський суд м. Києва за наведеними у рішенні доводами зробив обґрунтований висновок про те, що ТОВ "Арт–мастер" відповідало кваліфікаційним вимогам, встановленим тендерною документацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції, яка діяла на час укладення генерального контракту) договір про закупівлю набирає чинності з дня його підписання замовником та учасником, визначеним переможцем.
Посилання у апеляційному поданні на те, що відповідно до ст. 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замовник укладає договори про закупівлю після затвердження відповідного бюджету, а бюджетного фінансування на створення Автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів МВС України ні на 2005 рік, ні на 2006 рік Державним бюджетом України не передбачено, колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки в редакції ст. 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", яка діяла на час укладення контракту, не було передбачено, що замовник укладає договори про закупівлю після затвердження відповідного бюджету. Зміни до зазначеної статті Закону були внесені після проведення торгів та укладення оспореного договору. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.10.1992 № 719-р (719-92-р)
прийнято пропозицію Мінфіну щодо покладення на поліграфічний комбінат "Україна" функцій виготовлювача усіх цінних паперів і документів суворого обліку, що потребують нумерації і спеціального захисту. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку" (283-93-п)
установлено, що:
виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку здійснюється тільки на державних спеціалізованих підприємствах, які охороняються органами внутрішніх справ;
виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку і знаків поштової оплати, а також матеріалів та напівфабрикатів для їх виробництва здійснюється лише за ліцензіями, виданими Міністерством фінансів України. Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
прийнятий 01.06.2000 і визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" види господарської діяльності, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті, які не включені до переліку видів господарської діяльності, встановленого статтею 9 цього Закону, не підлягають ліцензуванню.
Пунктом 17 ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" встановлено, що відповідно до цього Закону ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності як виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності.
Отже, доводи наведені в апеляційному поданні щодо того, що Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
регулює відносини видачі ліцензії, а питання виготовлення бланків, документів суворого обліку регулюються іншими спеціальними законодавчими актами, колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що виходячи зі змісту Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
суб'єкт господарювання в незалежності від форми власності, отримавши в установленому порядку ліцензію на виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності, має право здійснювати господарську діяльність по їх виготовленню.
При цьому розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.10.1992 № 719-р (719-92-р)
та постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку" (283-93-п)
, які є підзаконними нормативно–правовими актами, застосовуються в частині, що не суперечить Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (1775-14)
.
Окрім того, відповідно до преамбули Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
Закон встановлює загальні правові та економічні засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок державних коштів.
Згідно ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції, яка діяла на час проведення торгів) закон застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує суму, еквівалентну 2 тисячам євро, а робіт – 100 тисячам євро.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції, яка діяла на час проведення торгів) державні кошти – кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, державні кредитні ресурси, а також кошти Національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг, що забезпечують діяльність цих органів.
Також колегія суддів приймає до уваги і те, що наказом МВС України № 1138 від 29.09.2004, яким затверджено Положення "Про Автоматизовану систему контролю виготовлення бланків документів суворого обліку і видачі документів МВС України", було зобов'язано ДФРЕ МВС України зобов'язано передбачити фінансування за рахунок спеціального фонду створення Автоматизованої системи, а Департамент ресурсного забезпечення МВС України - в місячний термін розпочати закупівлю послуг зі створення Автоматизованої системи, тобто, торги були проведені на закупівлю послуг за рахунок спеціального фонду, а не за рахунок коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни (ч. 3 ст. 653 ЦК України).
Між Департаментом ресурсного забезпечення МВС України та Консорціумом "ЄДАПС" 25.01.2006 укладено угоду про внесення доповнень та змін до Генерального контракту від 10.12.20034 № 10/498 на закупівлю послуг по створенню Автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків документів суворого обліку та видачею документів МВС України.
Зокрема, сторони доповнили розділ 1 контракту пунктом 1.4 такого змісту: "1.4. Безпосереднє забезпечення виготовлення Бланків на паперовій основі покладається на Виконавця шляхом розміщення замовлень на державному підприємстві "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів та/або, у разі необхідності, на інших підприємствах, які мають необхідні ліцензії та дозволи, на підставі окремих договорів.
В апеляційному поданні стверджується, що додаткова угода суперечить п.п.1, 2 ч. 1 і ч. 2 ст. 2-2, абз. 2 ч. 2 ст. 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", які передбачають укладення договору відповідно до річного плану державних закупівель і тільки після затвердження бюджету на відповідний рік, а п . 1.4 Генерального контракту суперечить "Переліку документів, які підлягають захисту голографічними елементами, та їх державних замовників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2002 № 932 (932-2002-п)
відповідно до Указу Президента України від 15.11.2000 № 1239 "Про захист документів і товарів голографічними захисними елементами" (1239/2000)
.
Статтею 2-2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
передбачено стадії державних закупівель та їх планування, а статтею 34 цього ж Закону передбачено основні вимоги до договору про закупівлю.
Доводи про те, що додаткова угода не відповідає статтям 2- 2, 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного 10.12.2004 Генерального контракту. Внесенням змін до Генерального контракту сторони лише уточнили зобов'язання, які виникли на підставі контракту.
Крім того, зобов'язання сторін за контрактом виникли до внесення змін до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (1490-14)
, зокрема, до ст.ст. 2-2, 34.
Пункт 1.4 Генерального контракту не суперечить Положенню "Про порядок голографічного захисту документів і товарів", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2001 № 171 (171-2001-п)
, з огляду на те, що цей пункт контракту не регулює питання щодо закупівлі голографічних захисних елементів.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для скасування чи зміни рішення господарського суду м. Києва від 27.06.2006 у справі № 3/235.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103- 105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду м. Києва від 27.06.2006 у справі № 3/235 залишити без зміни, а апеляційне подання Заступника Генерального прокурора України – без задоволення.
2. Матеріали справи № 3/235 повернути господарському суду м. Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам, третім особам та прокурору.
|
Головуючий суддя Андрієнко В.В.
Судді Студенець В.І.
Малетич М.М.
|
|
04.09.06 (відправлено)