КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.07.2006 № 40/98
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Студенця В.І.
Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача -петасюк Л.В., Саливон Л.Ф.,
від відповідача 1 - Потапова Т.І.,
від відповідача 2 - Бабця О.І., прокуратури - Дубас В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційні скарги Державного підприємства "Українська студія
хронікально-документальних фільмів";
Закритого акціонерного товариства
"Зодча Діадема"
на рішення Господарського суду м.Києва від 13.03.2006
у справі № 40/98 (Смірнова Л.Г.)
за позовом Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства культури і туризму України
до 1. Державного підприємства "Українська студія хронікально - документальних фільмів"
2. Закритого акціонерного товариства "Зодча Діадема"
про визнання недійсним договору
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Києва звернувся до господарського суду м. Києва з позовом в інтересах держави в особі Міністерства культури і туризму України до Державного підприємства "Українська студія хронікально-документальних фільмів" (далі - ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів"), Закритого акціонерного товариства "Зодча Діадема" (далі - ЗАТ "Зодча Діадема") про визнання недійсним договору.
Рішенням господарського суду м. Києва від 13.03.2006 позов задоволено повністю.
ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів", не погоджуючись з рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій просило рішення господарського суду м. Києва скасувати з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідності висновків суду матеріалам справи та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити Міністерству культури і туризму України в задоволенні позовних вимог.
Також, не погоджуючись з рішенням господарського суду м. Києва ЗАТ "Зодча Діадема" подало апеляційну скаргу, в якій просило рішення суду скасувати з підстав неправильного застосування судом норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Представники Міністерства культури і туризму України та прокурор у справі проти доводів наведених в апеляційних скаргах заперечували, і просили рішення господарського суду м. Києва залишити без зміни, а апеляційні скарги - без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" діє на підставі статуту, затвердженого загальними зборами трудового колективу (протоколом № 1 від 03.06.2004), затвердженого Міністром культури і мистецтв України та зареєстрованого 11.08.2004.
Органом управління майном ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" є Міністерство культури і мистецтв України (п. 1.3 статуту), правонаступником якого є Міністерство культури і туризму України.
Відповідно до п. 1.4 статуту ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" є державним підприємством, що діє у сфері культури на основі державної власності.
Майно ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" складається з основних фондів та обігових коштів, а також інших цінностей, вартість яких відображається в самостійному балансі (п. 5.1 статуту).
Майно ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів", що є у державній власності і закріплене за ним, належить йому на праві повного господарського відання. Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи до нього будь-які дії, які не суперечать законодавству України та цілям його діяльності (п. 5.2 статуту).
Відчуження засобів виробництва, що є державною власністю і закріплені за підприємством, здійснюється за погодженням з Міністерством культури і мистецтв України у порядку, що встановлений чинним законодавством (п. 5.4 статуту).
ЗАТ "Зодча Діадема" створено засновниками шляхом об'єднання їх майна, коштів і підприємницької діяльності та зареєстроване 24.09.2002 Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією.
ЗАТ "Зодча Діадема" діє на підставі статуту затвердженого зборами акціонерів товариства ( протокол від 20.06.2005) та зареєстрованого 16.09.2005.
Між ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" та ЗАТ "Зодча Діадема" 07.12.2004 укладено договір № 035/12 про інвестування - реконструкції ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" з надбудовою головного корпусу для офісних приміщень та будівництва житлового комплексу за адресою: вул. Щорса, 18, у Печерському районі міста Києва (далі - договір).
Відповідно до пунктів 2.1.1-2.1.3 договору, предметом договору є інвестування та виконання передпроектних, проектно-вишукувальних та будівельних робіт на земельній ділянці по вул. Щорса, 18 (м. Київ), а саме:
- житлового комплексу з підземним автопаркінгом та об'єктами соціального призначення ( Об'єкт 1);
- реконструкції ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" з надбудовою аттикових та мансардних поверхів головного корпусу ( Об'єкт 2);
- ремонт приміщень головного корпусу ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" з оновленням технологічного обладнання ( Об'єкт 3);
- погашення боргів ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" перед бюджетними, комунальними та іншими підприємствами.
Фінансування зазначених робіт здійснюється ЗАТ "Зодча Діадема" за рахунок власних, позичених та (або) залучених коштів у встановленому законодавством порядку (пункт 2.2 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору внеском ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів"в сумісний проект є:
- передача ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" ЗАТ "Зодча Діадема" земельної ділянки по вул. Щорса, 18 Печерського р-ну м. Києва площею орієнтовно 0,84 га (уточнюється проектом) під будівництво Об"єкту 1.
- передача горищних приміщень головного корпусу відповідача 1 площею орієнтовно 1700 м2 для надбудови аттикових та мансардних поверхів по вул. Щорса, 18 Печерського р-ну м. Києва (п. 3.1 договору).
Відповідно до пунктів 3.2- 3.2.4 договору внеском ЗАТ "Зодча Діадема" у сумісний проект є інвестування:
- передпроектних, проектно-вишукувальних та будівельних робіт житлового комплексу з підземним автопаркінгом та об'єктами соціального призначення загальною житловою площею орієнтовно 50 000 м2 ( Об'єкт 1);
- реконструкції Студії з надбудовою аттикових та мансардних поверхів головного корпусу Студії ( Об'єкт 2);
- ремонту приміщень головного корпусу Студії з оновленням технологічного обладнання Студії ( Об'єкт 3);
- погашення боргів Студії перед бюджетними, комунальними та іншими підприємствами станом на день підписання договору.
Крім зобов'язань по внескам в діяльність, передбачену договором, ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" та ЗАТ "Зодча Діадема" несуть інші зобов'язання, передбачені договором (п. 3.3 договору).
ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" та ЗАТ "Зодча Діадема" можуть здійснювати додаткові внески на цілі інвестиційної діяльності, про що буде укладена додаткова угода (п. 3.4 договору).
При цьому сторони в пунктах 4.3.4, 4.3.5 договору передбачили, що погашення ЗАТ "Зодча Діадема" боргів ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" перед бюджетними, комунальними та іншими підприємствами станом на день підписання договору здійснюється в рахунок частки товариства.
Згідно п. 5.1 договору грошові або майнові внески сторін за договором, а також майно, створене або придбане в процесі їх діяльності за договором, є їх власністю відповідно з умовами договору.
Відповідно до п. 4.1.1 договору ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" зобов'язалось надати ЗАТ "Зодча Діадема" генеральну довіреність на право виконання функцій замовника по проектуванню, реконструкції та будівництву Об"єкту 1, Об"єкту 2 та виконувати функції замовника по проектуванню та будівництву Об"єкту 3 ( п. 4.1.2 договору).
Пунктом 4.4.1 договору передбачено, що ЗАТ "Зодча Діадема" має право здійснювати вибір Генерального проектувальника, Генерального підрядника по реконструкції, будівництву та ремонту Об'єкту 1, Об'єкту 2 та Об'єкту 3, укладати договори з третіми особами на виконання своїх обов'язків за договором ( п. 4.4.2 договору) .
Також, сторони в договорі передбачили, яким чином розподіляється майно, яке буде створене в результаті діяльності за договором (п. 5.5.1 договору), відповідальність за невиконання умов договору ( п. 6.1 договору).
Відповідно до ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями ( ч. 1 ст. 179 ГК України).
Згідно ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (435-15)
з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів ( ч. 7 ст. 179 ГК України).
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості ( ст. 627 ЦК України)
Згідно ст. 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.
Такими цінностями можуть бути:
кошти, цільові банківські вклади, паї, акції та інші цінні папери;
рухоме та нерухоме майно (будинки, споруди, устаткування та інші матеріальні цінності);
майнові права інтелектуальної власності;
сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, оформлених у вигляді технічної документації, навиків та виробничого досвіду, необхідних для організації того чи іншого виду виробництва, але не запатентованих ("ноу-хау");
права користування землею, водою, ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права;
інші цінності.
Об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях та сферах народного господарства, цінні папери, цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, інші об'єкти власності, а також майнові права ( ч. 1 ст. 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність").
Суб'єктами ( інвесторами і учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави ( ч. 1 ст. 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність").
Згідно ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
Спільна діяльність може здійснюватись на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.
За договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети (ст. 1132 ЦК України).
Вкладом учасника вважається все, що він вносить у спільну діяльність ( спільне майно, в тому числі грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв'язки ( ч. 1 ст. 1133 ЦК України).
При цьому Закон надає учасникам договору простого товариства право брати участь у веденні спільних справ ( ст. 1135 ЦК України), право на доходи від спільного майна відповідно до своєї частки ( ст. 1139 ЦК України), право на інформацію (ст. 1136 ЦК України), право на відмову від безстрокового договору ( 1142 ЦК України (435-15)
).
Згідно ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Виходячи із змісту договору та враховуючи те, що предметом оспореного договору є виконання робіт щодо будівництва житлового комплексу з підземним автопаркінгом та об'єктами соціального призначення (Об'єкт 1), реконструкції Української студії хронікально – документальних фільмів з надбудовою аттикових та мансардних поверхів головного корпусу (Об'єкт 2) та ремонт приміщень головного корпусу Студії з оновленням технологічного обладнання (Об'єкт 3) і сторони на досягнення цього результату вносять свої вклади, зокрема, фінансування робіт і погашення боргів підприємства є вкладом товариства, і підприємство, згідно п. 3.1 договору також здійснює свій вклад, і договором ( п. 5.1 договору) передбачено, що грошові або майнові внеси сторін, а також майно створене або придбане в процесі їх діяльності за договором є їх власністю, а також те, що сторони за умовами договору визначили порядок ведення спільних справ (розділ 4 договору) та розподілу майна, яке буде створено в результаті діяльності сторін, то колегія суддів дійшла висновку, що договір укладений 07.12.2004 між ДП "Українська студія хронікально – документальних фільмів" та ЗАТ "Зодча Діадема" про інвестування реконструкції Української студії хронікально – документальних фільмів з надбудовою головного корпусу для офісних приміщень та будівництва житлового комплексу за адресою вул. Щорса, 18 Печерського району м. Києва за своєю правовою природою є договором простого товариства, передбаченого ст. 1132 ЦК України.
З урахуванням того, що оспорений договір за своєю правовою природою є договором простого товариства, а не інвестиційним договором, то наведені у позовній заяві обставини для визнання його недійсним, зокрема, стосовно того, що він укладений з порушенням норм Закону України "Про інвестиційну діяльність" (1560-12)
не може бути підставою для визнання його недійсним, оскільки порядок укладення таких договорів врегульований главою 77 ЦК України (435-15)
.
На виконання Указу Президента України від 20.04.2005 № 680 "Про Міністерство культури і туризму України" (680/2005)
Кабінет Міністрів України розпорядженням від 10.06.2005 № 192-р (192-2005-р)
передав ДП "Українська студія хронікально – документальних фільмів" до сфери управління Міністерства культури і туризму України.
Пунктом 1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" (8-92)
на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади покладено здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності, крім майнових комплексів підприємств, установ, організацій, управління якими здійснюють відповідні служби Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України згідно з законодавчими актами України.
Відповідно до п 2. Декрету Кабінету Міністрів України "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" (8-92)
міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень:
- приймають рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності (надалі - підприємства);
- затверджують статути (положення) підприємств, контролюють їх дотримання та приймають рішення у зв'язку з порушенням статутів (положень);
- укладають і розривають контракти з керівниками підприємств;
- здійснюють контроль за ефективністю використання і збереженням закріпленого за підприємствами державного майна;
- дають згоду Фондові державного майна України на створення спільних підприємств будь-яких організаційно-правових форм, до статутного фонду яких передається майно, що є загальнодержавною власністю;
- готують разом з відповідними місцевими Радами народних депутатів висновки та пропозиції Кабінету Міністрів України щодо розмежування державного майна між загальнодержавною, республіканською (Республіки Крим) і комунальною власністю;
- беруть участь у підготовці та укладанні міжнародних договорів України з питань загальнодержавної власності.
Статтею 136 ГК України передбачено, що право господарського віддання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником ( уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Майно ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів", що є у державній власності і закріплене за ним, належить йому на праві повного господарського відання. Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи до нього будь-які дії, які не суперечать законодавству України та цілям його діяльності (п. 5.2 статуту).
Відповідно до ч. 2 ст. 75 ГК України в редакції, яка діяла на час укладення договору, державне комерційне підприємство не має права безплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно входить, і як правило, на конкурсних засадах.
Отже, ДП "Українська студія хронікально-документальних фільмів" має право відчужувати, віддавати в заставу майнові об'єкти, що належать до основних фондів, здавати в оренду цілісні майнові комплекси структурних одиниць та підрозділів лише за попередньою згодою Міністерства культури і туризму України.
Відповідно до ст. 1134 ЦК України внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом.
Внесене учасниками майно, яким вони володіли на підставах інших, ніж право власності, використовується в інтересах усіх учасників і є їхнім спільним майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності ( ст. 361 ЦК України).
Отже, на відміну від таких зобов'язань, як купівля – продаж, міна, дарування, поставка тощо, де відбувається перехід майна від одного власника до іншого, у зобов'язаннях за спільною діяльністю майно об'єднується у спільну власність.
Оскільки оспореним договором не передбачено інше (ст. 1134 ЦК України), то внаслідок його укладення відбувається об'єднання вкладів (майна) сторін у спільну часткову власність (ст. 1134 ЦК України), тобто не відбулося відчуження майна (переходу права власності від підприємства до товариства) і його передачі в безоплатне користування товариства.
З урахуванням того, що укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором простого товариства, і внаслідок його укладення не відбувається відчуження майна підприємства (переходу права власності від підприємства до товариства) і передачі його в безоплатне користування товариства, то в даному випадку згода, отримання якої передбачено ст. 75 ГК України, не вимагається.
Доводи Міністерства культури і туризму України щодо порушення підприємством порядку залучення інвестицій, зокрема, його наказу № 752 від 30.12.1999, яким затверджено Положення про проведення на конкурсних засадах оцінки та відбору інвестиційних проектів по міністерству, що передбачають залучення коштів державного бюджету, колегією суддів до уваги не приймаються, з огляду на те, що зазначеним Положенням врегульовано механізм проведення на конкурсних засадах оцінки та відбору нових інвестиційних проектів, що передбачають залучення коштів державного бюджету і пропонуються для включення до інвестиційного розділу проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на відповідний період ( п.1 Положення).
За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що обставини, які зазначені в позовній заяві і на яких ґрунтуються позовні вимоги не можуть бути підставою для визнання оспореного договору недійсним, а тому рішення господарського суду м. Києва від 13.03.2006 підлягає скасуванню, а в позові слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103- 105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду м. Києва від 13.03.2006 у справі № 40/98 скасувати та прийняти нове рішення.
2. У позові відмовити повністю.
3. Стягнути з Міністерства культури і туризму України ( 01601, м. Київ, вул. І. Франка, 19, р/р 35223038000017 в ОПЕРУ ДКУ в м. Києві, МФО 820172, код ЄДРПОУ 00013333) на користь Державного підприємства "Українська студія хронікально – документальних фільмів" ( 01133, м. Київ, вул. Щорса, 18, р/р 2600921193 в АК "Укрсоцбанк" м. Київ, МФО 300023, код ЄДРПОУ 02404397) 42 ( сорок дві) грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита за подачу апеляційної скарги.
4. Стягнути з Міністерства культури і туризму України ( 01601, м. Київ, вул. І. Франка, 19, р/р 35223038000017 в ОПЕРУ ДКУ в м. Києві, МФО 820172, код ЄДРПОУ 00013333) на користь Закритого акціонерного товариства "Зодча Діадема" ( 04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12, р/р 2600700110537 в ЗАТ "Український кредитний банк", МФО 321701, код ЄДРПОУ 32162688) 42 ( сорок дві) грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита за подачу апеляційної скарги.
5. Доручити господарському суду м. Києва видати накази на виконання зазначеної постанови суду.
6. Справу № 40/98 повернути до господарського суду м. Києва.
7. Копію постанови надіслати сторонам та прокурору.
Головуючий суддя Андрієнко В.В.
Судді Студенець В.І.
Малетич М.М.
26.07.06 (відправлено)