ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2008 р.
№ 33/24пн
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя:
Першиков Є.В.
судді
Данилова Т.Б., Ходаківська І.П.
розглянувши матеріали касаційної скарги
Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Донецьк
на постанову
Донецького апеляційного господарського суду від 29.09.2008р.
у справі господарського суду
№33/24пн Донецької області
за позовом
Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Донецьк
до третя особа
1) державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька 2) державного відкритого акціонерного товариства "Шахта ім. 60-річчя Радянської України" 3) Донецької товарної біржі регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області
про за участю представників сторін: позивача – відповідача 1– відповідача 2– відповідача 3– третьої особи –
визнання протоколу аукціону №93-н від 07.08.2007р. недійсними пр. Пашков І.Б. –дов. №257 від 12.05.08р. пр. Совпель О.В. –дов. №11322/10/10-013 від 16.12.08р. не з'явився не з'явився не з'явився
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2008 року Пролетарсько-Будьонівський об'єднаний районний військовий комісаріат м. Донецьк звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька та державного відкритого акціонерного товариства "Шахта ім. 60-річчя Радянської України" про визнання протоколу аукціону №93 від 07.08.2007р. недійсним.
Позовні вимоги були вмотивовані тим, що Пролетарсько-Будьонівський об'єднаний районний військовий комісаріат м. Донецьк знаходиться в спірній будівлі з 1981 року, про продаж будівлі не був сповіщений належним чином і тому не міг скористатись своїм правом на участь в аукціоні при продажу нерухомого майна на товарній біржі, а також позивач вважає, що він як добросовісний орендар має переважне право на купівлю об'єкта оренди у відповідності до ст.777ЦК України.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.03.2008р. за клопотанням державної податкової інспекції в Пролетарському районі м. Донецька до участі у справі було залучено відповідача-3: Донецьку товарну біржу.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 07.04.2008р. до участі у справі було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області.
Рішенням господарського суду Донецької області від 14.08.2008р. (суддя Новікова Р.Г.) залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 29.09.2008р. (судді Величко Н.Л., Алєєва І.В., М'ясищев А.М.) у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, посилаючись на те, що продаж будівлі відбувався не з волі державного відкритого акціонерного товариства "Шахта ім. 60-річчя Радянської України", а в примусовому порядку за ініціативою податкового органу на виконання приписів пп.11.1 ст. 11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., а тому в даному випадку положення ст. 777 ЦК України не застосовуються до спірних правовідносин.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Пролетарсько-Будьонівський об'єднаний районний військовий комісаріат м. Донецьк звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати рішення і постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Донецька товарна біржа надіслала до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити рішення та постанову без змін, оскільки вважає, що прийняті при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, що державним відкритим акціонерним товариством "Шахта ім. 60-річчя Радянської України" та Пролетарсько-Будьонівським об'єднаним районним військовим комісаріатом м. Донецьк був укладений договір оренди нежитлового приміщення №3012 від 31.12.2003р., згідно якого орендодавець передає, а орендар приймає в орендне користування нежитлову будівлю, розташовану за адресою: м. Донецьк, вул. Робесп'єра, 43, площею 921,7 кв.м. на строк з 01.01.2004р. до 31.12.2009р.
Згідно договору вказане приміщення передано орендарю для використання під адміністративне приміщення Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Донецьк.
23.07.2007р. податковим керуючим був здійсненний опис активів платника податків державного відкритого акціонерного товариства "Шахта ім. 60-річчя Радянської України" та складений акт №17/24-014-6 від 23.07.2007р., згідно якого проведений опис активів, що знаходяться –м. Донецьк, Пролетарського району, вул. Робесп'єра, 43 (будівля військкомату, інв. №34, введено в експлуатацію в 1965 році, загальна площа 921,7 кв.м.).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що між державною податковою інспекцією в Пролетарському районі м. Донецька та Донецькою товарною біржею був підписаний договір доручення на організацію аукціону від 26.07.2007р., згідно якого державна податкова інспекція в Пролетарському районі м. Донецька доручає, а Донецька товарна біржа бере на себе зобов'язання в порядку та на умовах, визначених положенням ст. 10 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р., постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2002р. №538 "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" (538-2002-п) та наказу Державної податкової адміністрації України від 26.06.2002р. №294 "Про затвердження Порядку проведення цільових аукціонів з продажу активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" (z0545-02) , організувати та провести аукціон з продажу майна, яке перебуває у податковій заставі і належить на праві власності державному відкритому акціонерному товариству "Шахта ім. 60-річчя Радянської України" та перерахувати виручку від реалізації такого майна.
Відповідно до п.1.3 договору доручення на організацію аукціону майно, що підлягає реалізації на аукціоні за цим Договором є будівля військкомату (введено в експлуатацію в 1965 році, загальна площа 921,7 кв.м.), розташована за адресою: 83044, м. Донецьк, Пролетарського району, вул. Робесп'єра, 43.
Судами встановлено, що на виконання п.3.4 наказу Державної податкової адміністрації України від 26.06.2002р. №294 "Про затвердження Порядку проведення цільових аукціонів з продажу активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" (z0545-02) в газеті "Донеччина" №56 від 27.07.2007р. було опубліковане повідомлення про проведення 07.08.2007р. Донецькою товарною біржею аукціону з продажу майна, яке знаходиться в податковій заставі. В цьому оголошені були вказані необхідні відомості про активи, початкову ціну продажу активу, суму коштів, що вноситься учасником перед початком аукціону (гарантійний внесок), назву банку, його місце знаходження, номер рахунку, відкритого для їх внесення, кінцевий термін прийняття заявок учасників аукціону на покупку активів, час та місце ознайомлення з активами, час та місце проведення аукціону, місцезнаходження, номер телефону аукціонного комітету.
За наслідками проведених торгів з реалізації будівлі військкомату загальною площею 921,7 кв.м. розташованої за адресою –м. Донецьк, вул. Робесп'єра, 43, Донецькою товарною біржею був складений протокол аукціону №093-н, в якому визначено, що переможцем є державна податкова інспекція в Пролетарському районі м. Донецька.
Відповідно до п.11.1 ст. 11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає суму податкового боргу у строки, встановлені цим Законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.
Підпунктом 10.2.1 статті 10 вказаного Закону визначено, що продаж активів платника податків на публічних торгах на умовах змагальності здійснюється у такому порядку: об'єкти рухомого чи нерухомого майна, а також цілісні майнові комплекси підприємств підлягають продажу за кошти виключно на цільових аукціонах, які організовуються за поданням відповідного податкового органу на зазначених біржах, створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" (1956-12) .
Однак, пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2002р. №538 "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" (538-2002-п) передбачено, що для визначення початкової ціни описаних активів згідно з пунктом 11 цього Порядку незалежна оцінка проводиться за ініціативою та за рахунок платника податків.
У разі коли платник податків самостійно протягом 3 днів не визначив оцінювача та у разі коли активи описуються згідно з пунктом 12 цього Порядку, податковий керуючий на конкурсних засадах залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який має відповідний сертифікат, та укладає з ним договір на проведення оцінки.
Відповідно до п.21 вказаного Порядку незалежна оцінка вартості активів проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (2658-14) , а п.22 встановлено, що за результатами оцінки активів складається звіт, оригінал якого передається податковому органу, а другий примірник - платнику податків.
Окрім того, у п.3.2 наказу Державної податкової адміністрації України від 26.06.2002р. №294 "Про затвердження Порядку проведення цільових аукціонів з продажу активів платника податків, які перебувають у податковій заставі" (z0545-02) зазначено, що активи, які підлягають продажу на аукціоні, виставляються на торги за початковою ціною, що визначається суб'єктами оцінної діяльності, які отримали сертифікат Фонду державного майна України. Незалежна оцінка вартості активів проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (2658-14) .
Платник податків, активи якого виставляються для продажу на аукціоні, має право самостійно залучити для незалежної оцінки своїх активів суб'єкта оцінної діяльності, з дотриманням зазначених вище умов.
Пунктом 3.4 вказаного Наказу передбачено, що організатор аукціону не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення аукціону оприлюднює в засобах масової інформації та на власній WEB-сторінці повідомлення (оголошення).
Судами попередніх інстанцій не надано юридичної оцінки щодо відсутності необхідної незалежної оцінки вартості активів, яка являється початковою ціною на аукціоні.
Також Донецька товарна біржа у відзиві на касаційну скаргу, вказує на розміщення інформації про продаж на власній WEB-сторінці, але судами попередніх інстанцій не встановлено і не досліджено, що саме розміщувалось WEB-сторінці.
Статтею 111-7 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Оскільки судами попередніх інстанцій при вирішенні спору неповно встановлені обставини справи, та неправильно застосовані норми матеріального права, судові рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до господарського суду.
Під час нового розгляду справи господарському суду слід взяти до уваги викладене, вжити передбачені законом заходи для всебічного, повного і об’єктивного встановлення всіх обставин справи, прав і обов'язків сторін і в залежності від встановленого та у відповідності з чинним законодавством вирішити спір.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11, 111-12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Пролетарсько-Будьонівського об'єднаного районного військового комісаріату м. Донецьк задовольнити частково.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 29.09.2008р. у справі №33/24пн та рішення господарського суду Донецької області від 14.08.2008р. скасувати.
Справу №33/24пн направити на новий розгляд до господарського суду Донецької області.
Головуючий Є. Першиков Судді Т. Данилова І. Ходаківська