ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 1640/2940/18
адміністративне провадження № К/9901/12284/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року (суддя Слободянюк Н.І.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року (колегія суддів: Калитка О. М., Кононенко З.О., Калиновський В.А.) у справі № 1640/2940/18 за позовом Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
Департамент охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування №49 від 07.03.2018.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.11.2018, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.04.2019, позов задоволено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що проведення перевірки в іншу дату - 28.02.2018, а не 20.02.2018, як зазначено в наказі, відбулося за усною домовленістю з позивачем. Вказує, що уповноважені особи позивача відмовилися від підпису у будь-яких документах, в тому числі і в направленні на проведення перевірки. Також зазначає, що відсутність директора 28.02.2018, якого зазначено у акті про відмову від його підпису не є суттєвим порушенням. Вважає, що порушення відповідача при проведенні перевірки є лише формальними, не нівелюють встановлені порушення.
Ухвалою Верховного Суду від 16.05.2019 відкрито касаційне провадження.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, а судові рішення залишити без змін.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засіданні від всіх учасників, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що наказом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №213-ос від 19 грудня 2017 року затверджено план-графік проведення планових перевірок страхувальників на І квартал 2018 року, серед яких Департамент охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації.
Полтавським міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області надіслано Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації повідомлення №01.1-13/1112 від 20 грудня 2017 року із зазначенням в ньому дати проведення планової перевірки по нарахуванню, сплаті та використанню коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2017 року - 20 лютого 2018 року.
За даними реєстрації вхідної кореспонденції позивача повідомлення №01.1-13/1112 від 20 грудня 2017 року отримано Департаментом охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації 27 грудня 2017 року.
Начальнику відділу роботи з потерпілими Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФССУ у Полтавській області Поліщук Т.В. видане направлення на проведення перевірки №31 від 28 лютого 2018 року.
Відмітка про отримання копії направлення керівником страхувальника або уповноваженою керівником особою у направленні № 31 від 28 лютого 2018 року відсутня.
За результатами планової перевірки правильності нарахування та використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2017 року складено акт № 24 від 28 лютого 2018 року.
В акті № 24 від 28 лютого 2018 року вказано, що перевірка проведена з відома та в присутності директора Департаменту охорони здоров`я ПОДА Лисака В.П .
В письмових поясненнях до акта № 24 від 28 лютого 2018 року начальником відділу роботи з потерпілими Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФССУ у Полтавській області Поліщук Т.В. зазначено, що за згодою страхувальника перевірка проведена 28 лютого 2018 року в приміщенні Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФССУ у Полтавській області та первинні документи для проведення перевірки надані уповноваженою особою страхувальника.
В акті перевірки № 24 від 28 лютого 2018 року вказано, що позивачем допущено порушення страхувальником порядку використання страхових коштів у сумі 22772,83 грн, у зв`язку з чим зроблено висновок про прийняття щодо страхувальника рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
28 лютого 2018 року начальником відділу роботи з потерпілими Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області Поліщук Т.В. складено акт про відмову директора Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації Лисака В.П. підписати акт результатів планової перевірки правильності нарахування та використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування №24 від 28 лютого 2018 року та надати дані для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
03 березня 2018 року разом з супровідним листом Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №09-04-487 від 03 березня 2018 року акт перевірки №24 від 28 лютого 2018 року з додатками та акт про відмову від підпису акта перевірки від 28 лютого 2018 року направлено до Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації та отримано ним - 05 березня 2018 року.
07 березня 2018 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування №49, яким зобов`язано Департамент охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації повернути до Фонду соціального страхування України суму неправомірних витрат -22772,83 грн та застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 11386,42 грн.
Згідно з випискою по рахунку за 28 березня 2018 року Департаментом охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації перераховані грошові кошти у сумі 22771,83 грн.
Вважаючи, що оскаржуване рішення прийняте за результатами перевірки, яка проведена з порушенням встановленого законодавством порядку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що порушення порядку проведення перевірки з боку відповідача є достатньою підставою для визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування №49 від 07 березня 2018 року.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Фонд соціального страхування України (далі - Фонд) має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22 грудня 2010 року (z0393-11)
(далі - Інструкція), перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб`єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.
Пунктом 2.3 Інструкції визначено, що органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.
Згідно з п. 3.5 Інструкції планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку.
Відповідно до п. 3.5 Інструкції на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред`являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання. Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред`явили направлення.
Згідно з п. 4.1 Інструкції за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.
Судами встановлено та сторонами не заперечується, що згідно з повідомленням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №01.1-13/1112 від 20 грудня 2017 року планова перевірка Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації мала бути проведена 20 лютого 2018 року.
Разом з тим, 20 лютого 2018 року перевірка не проводилася, а фактично перевірка проведена 28 лютого 2018 року, про що свідчить акт.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження правомірності проведення перевірки 28 лютого 2018 року та повідомлення про її проведення страхувальника.
Крім того, в акті результатів планової перевірки правильності нарахування та використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування №24 від 28 лютого 2018 року зазначено, що перевірку Департаменту охорони здоров`я ПОДА проведено в присутності директора Департаменту охорони здоров`я Полтавської ОДА Лисака В.П.
Того ж дня начальником відділу роботи з потерпілими Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції ФССУ у Полтавській області Поліщук Т.В. складено акт про відмову директора Департаменту охорони здоров`я Полтавської ОДА Лисака В.П. підписати акт результатів планової перевірки правильності нарахування та використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування №24 від 28 лютого 2018 року та надати дані для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Водночас судами встановлено та матеріалами справи підтверджено, що директор Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації Лисак В.П. 28 лютого 2018 року не був присутнім при проведенні перевірки позивача у зв`язку з його перебуванням у відрядженні у м. Києві згідно з наказом Департаменту охорони здоров`я №272-В від 27 лютого 2018 року та не міг відмовитися від підписання акта результатів планової перевірки №24 від 28 лютого 2018 року.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем порушено порядок проведення перевірки.
Відповідач одним із доводів касаційної скарги зазначає, що позивачем допущено перевіряючого до проведення перевірки, а тому її призначення та процедура не може впливати на рішення, прийняте за наслідками розгляду акту, оскільки при її проведенні встановлені порушення позивачем законодавства з приводу соціального страхування.
Водночас Суд не приймає цих доводів, оскільки предметом спору в цій справі не є наказ про призначення перевірки, а саме рішення про повернення коштів, прийняте за її наслідками.
Виявлені порушення процедури проведення перевірки є істотними та достатніми підставами для задоволення позовних вимог без звернення до змістовної сутності ймовірно допущених порушень.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії", п. 74).
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, відповідачем зазначених вище принципів при прийнятті спірних рішень дотримано не було.
Згідно з усталеною правовою позицією, неодноразово висловленою у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №821/1157/16, від 05.02.2019 у справі № 2а-0138/12/2670, від 04.02.2019 у справі №807/242/14, лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, може бути підставою для визнання правомірними дій контролюючого органу щодо їх проведення. У свою чергу порушення контролюючим органом вимог щодо проведення перевірки призводить до відсутності правових наслідків такої.
Отже, в справі, що розглядається, суттєві порушення, допущені відповідачем при проведенні перевірки є достатніми підставами для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 350 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX (460-20)
) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 01 квітня 2019 року залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді Л.Л. Мороз
А.І. Рибачук