Донецький апеляційний господарський суд
постанова
Іменем України
|
02.10.2013 р. справа №905/4721/13
|
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів Богатиря К.В. Агапова О.Л., Склярук О.І. При секретарі: Савченко І.В.за участю представників сторін: від боржника:не з'явивсявід скаржника: Пучка В.А. - довір. № 2537/10/05-62-10 від 25.07.2013р. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області м. Донецьк на постанову господарського суду від Донецької області 12.07.2013р.у справі№ 905/4721/13 /суддя Лейба М.О./за заявою боржника комунального підприємства міськелектротранспорту "Облелектротранс" м. Донецьк про банкрутство
В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області м. Донецьк звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на постанову господарського суду Донецької області від 12.07.2013р. у справі № 905/4721/13 за заявою боржника КП міськелектротранспорту "Облелектротранс" про визнання його банкрутом, порушеної на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі-Закон).
В апеляційній скарзі ДПІ просить постанову суду скасувати та припинити провадження у справі про банкрутство № 905/4721/13. В обґрунтування доводів апелянт посилається про прийняття 29.03.2012р. засновником рішення № 6/10-269 про припинення юридичної особи, про що відповідний запис було внесено державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Але скаржник наполягає на непроведенні податкової перевірки платника податків та повідомив про неможливість її проведення державного реєстратора листом 30.05.2012р. №12671/10/22-2. Також зазначає про направлення голові ліквідаційної комісії заяви з грошовими вимогами до боржника, але у відповіді на заяву не зазначено конкретного рішення з розгляду цієї заяви.
Ухвалою від 17.09.2013р. апеляційна скарга була прийнята до провадження Донецьким апеляційним господарським судом.
Статтею 101 ГПК України передбачено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги у зв'язку з наступним.
Ухвалою від 02.07.2013р. господарський суд Донецької області прийняв заяву боржника комунального підприємства міськелектротранспорту "Облелектротранс" про порушення справи про банкрутство та призначив її до розгляду у підготовчому засіданні.
Ухвалою від 11.07.2013р. суд порушив справу про банкрутство за заявою боржника КП міськелектротранспорту "Облелектротранс" на підставі ст. 95 Закону.
Постановою від 12.07.2013р. судом визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чернова В.І.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно ч. 1 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації (ч. 2 ст. 105 ЦК України).
У ч. 5 цієї ж статті строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Донецької обласної ради від 29.03.2012р. № 6/10-269 вирішено припинити діяльність комунального підприємства шляхом ліквідації; створити ліквідаційну комісію (а.с.8 т.1).
В матеріалах справи є опис документів держреєстратору для проведення реєстраційних дій для внесення вищевказаного рішення засновника, яке датоване 08.05.2012р.
Також в матеріалах справи (а.с.115 т.3) є Витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 076729 від 08.05.2012р., де зазначено у записі 1: стан юридичної особи - в стані припинення підприємницької діяльності; внесені відомості про комісію з припинення.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України в "Бюлетень державної реєстрації" від 15.05.2012р. №213 (13) здійснено публікацію про прийняття учасниками товариства рішення про припинення діяльності юридичної особи, в якій вказано найменування юридичної особи, яка ліквідується, її адреса, дата рішення засновника про ліквідацію, строк пред'явлення вимог кредиторів, персональний склад ліквідаційної комісії (а.с.12-13 т.1).
Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється.
З матеріалів справи вбачається, що було створено ліквідаційну комісію боржника та проведено інвентаризацію майна, що підтверджується відповідними актами (а.с.15-36 т.1). В ході проведення інвентаризації встановлено вартість товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 385 609,25грн., з якої вартість основних запасів складає 217 202,67грн. та вартість виробничих запасів - 168 406,58грн.
Була проведена оцінка проінвентаризованого майна, що підтверджується звітом про оцінку станом на 31.05.2013р. За даними цього звіту вартість майна складає 46 207грн, в тому числі: основні засоби - 6 928грн., виробничі запаси - 39 279грн.
За результатами проведеної інвентаризації ліквідаційною комісією складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 31.05.2013р., достовірність та повнота якого перевірена аудиторською перевіркою. Так, згідно аудиторського висновку № 12 від 07.06.2013р. коефіцієнт зносу основних засобів станом на 01.01.2013р. становив 1,0, а станом на 31.05.2013р. - 0,97; коефіцієнт придатності основних засобів станом на 01.01.2013р. - 0,0, на 31.05.2013р. дорівнював 0,03. З показників ліквідності підприємства вбачається, що коефіцієнт покриття на 01.01.2013р. становив 0,31, на 31.05.2013р. - 0,20, що є меншим нормативного значення; коефіцієнт швидкої ліквідності на 01.01.2013р. порівнював 0,31, а на 31.05.2013р. - 0,20, що також є меншим нормативного значення 0,6-0,8.
Також в аудиторському висновку зазначено, що наявність в проміжному ліквідаційному балансі кредиторської заборгованості перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька, ДПІ у Куйбишевському, Ворошиловському та Кіровському районах м. Донецька за товари, послуги, з підзвітними особами, з оплати праці, та відсутності активів для її погашення свідчить про неплатоспроможність КП міськелектротранспорту "Облелектротранс" (а.с.137-144 т.1).
З даних проміжного ліквідаційного балансу станом на 31.05.2013р. вбачається, що загальна сума безспірної заборгованості перед усіма кредиторами становить 558 246,79грн. а заборгованість з заробітної плати складає 10 165,77грн.
Колегією суддів апеляційного суду встановлено, що ліквідаційною комісією з'ясовано відсутність грошових коштів на відкритих банківських рахунках боржника, що підтверджується матеріалами справи.
За таких обставин, матеріали справи № 905/4721/13 містять достатньо доказів, які підтверджують факт неплатоспроможності боржника щодо виконання зобов'язань перед кредиторами. Також боржником було дотримано вимоги законодавства щодо порядку ліквідації юридичної особи. Наведене свідчить про правомірність порушення справи про банкрутство КП міськелектротранспорту "Облелектротранс" з урахуванням особливостей, передбачених ст. 95 Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури від 12.07.2013р. була винесена господарським судом з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги щодо неможливості провести податкову перевірку у період до визнання банкрутом критично оцінюються Донецьким апеляційним господарським судом, тому як введення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство не позбавляє державний контролюючий орган в особі Державної податкової інспекції права на перевірку платника податків шляхом звернення з цього питання до ліквідатора (ліквідаційної комісії). У разі відмови останнього від надання документів для перевірки дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до суду.
Доводи апелянта щодо ненадання однозначної відповіді за результатами розгляду його заяви з кредиторськими вимогами у період проведення досудової ліквідації не приймається колегією суддів до уваги, оскільки це не є підставою для скасування постанови про визнання боржника банкрутом та скаржник має право повторно подати заяву в межах провадження справи про банкрутство та захищати свої права шляхом подання скарги до суду на дії ліквідатора у справі про банкрутство.
Донецький апеляційний господарський суд зауважує на тому, що обставини, викладені в апеляційній скарзі, не містять конкретного посилання на порушення норм матеріального та процесуального права з боку господарського суду Донецької області при винесені оскаржуваної постанови.
За таких обставин, Донецький апеляційний господарський суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків господарського суду Донецької області, які викладені в постанові від 12.07.2013р. Тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області м. Донецьк на постанову господарського суду Донецької області від 12.07.2013р. у справі № 905/4721/13 залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Донецької області від 12.07.2013р. у справі №905/4721/13 про банкрутство залишити без змін.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
|
Головуючий
Судді:
|
К.В. Богатир
О.Л. Агапов
О.І. Склярук
|
Надруковано: 6 прим.:
1.боржнику, 1.ліквідатору,
1.скаржнику,1.ДАГС, 1.до справи
1.ГСДО