ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2013 року Справа № 904/1922/13-г
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),
суддів: Лотоцької Л.О., Євстигнеєва О.С.
секретар судового засідання : Вовк Ю.В.
за участю представників сторін:
прокурор: Міщук Н.П.- прокурор відділу, посвідчення №014159 від 24.12.2012р.;
від відповідача-1: не з"явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином;
від відповідача - 2: Гордісова І.М.-представник, довіреність №95 від 29.03.2011р.;
від третьої особи: не з"явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора, м. Дніпропетровськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.05.2013 р. у справі № 904/1922/13-г
за позовом Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора, м.Дніпропетровськ
до В-1. Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ;
В-2: Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос", м. Дніпропетровськ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Дніпропетровської обл., м. Дніпропетровськ
про визнання незаконними та скасування додатку до рішення міської ради в частині, договору оренди земельної ділянки, віднесення земельної ділянки за основним цільовим призначенням до певної категорії земель
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 27.05.2013 р. у справі № 904/1922/13-г, яке підписано 01.06.2013 р. і оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України (суддя Коваль Л.А.), відмовлено у позові Дніпропетровському міжрайонному екологічному прокурору м. Дніпропетровськ до В-1. Дніпропетровської міської ради м.Дніпропетровськ; В-2: Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос" м.Дніпропетровськ; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Дніпропетровської обл. м. Дніпропетровськ про визнання незаконними та скасування додатку до рішення міської ради в частині, договору оренди земельної ділянки, віднесення земельної ділянки за основним цільовим призначенням до певної категорії земель.
Дніпропетровський міжрайонний екологічний прокурор не погодився з вказаним рішення суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, оскільки вважає, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без урахування всіх обставин справи, тому є передчасним та необґрунтованим.
Прокурор вважає висновки суду першої інстанції про відсутність законодавчо закріплених вимог щодо необхідності розроблення проекту відведення земельної ділянки при зміні цільового призначення не ґрунтується на нормах законодавства, а також не ґрунтуються на нормах матеріального та процесуального права висновки суду щодо неправильно обраного прокурором способу захисту інтересів держави.
Прокурор вказує, що суд першої інстанції взагалі не досліджував обставини справи, наявність відповідної документації із землеустрою, розробленої та затвердженої відповідно до вимог земельного, водного законодавства, наявність усіх необхідних погоджень та експертиз. Суд лише обмежився тлумаченням норм матеріального права.
Позивач, відповідач-1 і третя особа відзиви на апеляційну скаргу не надали, представники в судове засідання не явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, не повідомили суд про поважні причини неявки. Беручи до уваги, що неявка представників відповідача-1 і третьої особи не перешкоджає розгляду справи по суті, матеріали справи є достатніми для її перегляду, справа переглядалася без участі представників за наявними у справі матеріалами.
Відповідач-2 у запереченні на апеляційну скаргу і представник в судовому засіданні вказав, що вважає рішення господарського суду законним і обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права та з підстав зазначених в рішенні суду.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення прокурора та представника відповідача-2, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що 22.09.2004р. Дніпропетровською міською радою за №50/20 було прийнято рішення "Про погодження місць розташування об'єктів цивільного призначення у місті", яким затверджено містобудівні обґрунтування розміщення об'єктів та акти вибору земельних ділянок (додаток до рішення), погоджено місця розташування об'єктів цивільного призначення у місті (додаток до рішення), надано згоду замовникам на розробку проектів відведень земельних ділянок для розташування об'єктів, зазначених у цьому рішенні, надано дозвіл замовникам на проведення проектних робіт та збір вихідних даних для проектування об'єктів, зобов'язано замовників протягом місяця з моменту прийняття цього рішення укласти з виконкомом міської ради договори про резервування земельних ділянок, у встановленому порядку одержати вихідні дані для проектування, замовити у проектній організації, яка має ліцензію на проектування, проектну документацію відповідно до вихідних даних, що підлягає погодженню у встановленому порядку.
Згідно п. 4 додатку до цього рішення міською радою було погоджено місце розташування об'єкту цивільного призначення - спортивний комплекс, попередній кадастровий номер 1210100000:0106:01438, по вул. Набережна Перемоги, буд. № 9-Б (Жовтневий район) та надано згоду замовнику - Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Логос" на розробку проекту відведення зазначеної земельної ділянки для розташування спортивного комплексу.
30.11.2005р. рішенням Дніпропетровської міської ради №73/31 "Про проект водоохоронної зони та прибережної захисної смуги р. Дніпро у межах водноспортивного клубу "Бартоломео" по вул. Набережна Перемоги, 9-Б, Жовтневого району м. Дніпропетровська" затверджено проект водоохоронної зони та прибережної захисної смуги р. Дніпро у межах водноспортивного клубу "Бартоломео" по вул. Набережна Перемоги, 9-Б, Жовтневого району м. Дніпропетровська та зобов'язано водноспортивний клуб "Бартоломео" забезпечити дотримання вимог, встановлених зазначеним проектом, забезпечити виконання топографо-геодезичних робіт з встановлення в натурі (на місцевості) меж водоохоронної зони та прибережної захисної смуги р. Дніпро в межах водноспортивного клубу "Бартоломео" по вул. Набережна Перемоги, 9-Б, Жовтневого району м. Дніпропетровська.
В пояснювальній записці (т.1 проекту) зазначено, що у межах водноспортивного клубу "Бартоломео" прибережна захисна смуга запроектована з урахуванням тих умов, що склалися на період розробки проекту. При розробці проекту були враховані рішення експертної групи відносно розміщення прибережної захисної смуги уздовж рік Дніпра, Самари в межах м. Дніпропетровська. Вказано, що прибережна захисна смуга р. Дніпро у межах ділянки не постійна, а диференційована в залежності від сформованих умов забудови. Межі водоохоронної зони та прибережної захисної смуги по можливості приурочувалися до існуючих у натурі контурів доріг, лісонасаджень, меж забудови тощо. Так, межа водоохоронної зони прийнята по зовнішньому бордюрному каменю вулиці Набережна Перемоги. Мінімальна ширина прибережної захисної смуги на території водноспортивного клубу дорівнює "0" в районі розміщення ресторану "Бартоломео" і її межа співпадає з лінією урізу. Максимальна ширина прибережної смуги запроектована шириною 5 м. (п.6.1. розділу 6 зазначеного проекту).
Як вбачається з графічних матеріалів т. 2 проекту у водоохоронній зоні та прибережній захисній смузі розташований, у тому числі, об'єкт Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос" - розширення території для розміщення водно - спортивної бази, загальна площа земельної ділянки 3, 5632 га, із них у водоохоронній зоні - 3, 4024 га, у прибережній захисній смузі - 0, 1123 га. Код земельної ділянки за проектом: 1210100000:0106:01438. Об'єкт позначений на графічних матеріалах цифрою 5.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 01.03.2006р. №№ 309/34 "Про передачу земельних ділянок по вул. Набережній Перемоги у районі будинку № 9-Б (Жовтневий район) в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Логос", код ЄДРПОУ 23363633, для розміщення спортивного комплексу", затверджено проект відведення, у тому числі, земельної ділянки (план земельної ділянки додається) площею 3, 5428 га (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100), складений ТОВ "Земля+" та передано цю земельну ділянку в оренду строком на п'ять років Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Логос" для розміщення спортивного комплексу по вул. Набережній Перемоги у районі будинку № 9-Б за рахунок земель загального користування, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність).
31.03.2006р. на підставі цього рішення 31.03.2006р. між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Логос" (Орендар) був укладений договір оренди землі, за умовами якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: по вул. Набережній Перемоги у районі будинку № 9-Б (Жовтневий район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:03:305:0100. Цільове використання земельної ділянки (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність)(п.1.1., п. 1.2.)
Відповідно до п. 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3, 5428 га.
Земельна ділянка передається в оренду: для розміщення спортивного комплексу. Цільове призначення земельної ділянки: землі водного фонду (п. 5.1., п. 5.2. договору).
Термін дії договору встановлений відповідно до п. 3.1. договору в п'ять років.
Договір 31.03.2006р. посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. 31.03.2006р. і зареєстрований в реєстрі за № 2331.
Зареєстрований договір Дніпропетровською регіональною філією державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 040610400661 від 07.06.2006р.
Земельна ділянка була передана в оренду орендодавцем орендарю на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки.
22.07.2009 Дніпропетровською міською радою за №253/48 було прийнято рішення "Про віднесення земельних ділянок до відповідної категорії земель". Згідно пунктів 1, 2 міською радою було вирішено: віднесення земельних ділянок стосовно яких, відповідно до матеріалів Генерального плату розвитку м. Дніпропетровська та Плану зонування території міста, визначено функціонально-планувальну зону, до відповідної категорії земель, здійснювати згідно із додатком 1.; віднесення земельних ділянок до особливо цінних земель здійснювати на підставі проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, які розробляються з метою охорони довкілля, створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму, збереження і використання об'єктів культурної спадщини, визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок і землекористувачів та встановлюють режим використання і охорони територій (охоронні зони, округи) відповідно до ст. 47 Закону України "Про землеустрій", постанови Кабінету Міністрів України № 1094 від 25.08.2004р. (1094-2004-п)
Додаток 1 до рішення (до п. 1 рішення) містить назву зон, в залежності від якої повинно здійснюватись віднесення земельних ділянок до відповідної, визначеної додатком категорії земель.
Зокрема, якщо відповідно до матеріалів Генерального плану розвитку м. Дніпропетровська та Плану зонування території міста щодо земельної ділянки визначену функціонально-планувальну зону - зона спортивних споруд, земельна ділянка підлягає віднесенню до категорії земель - землі житлової та громадської забудови.
Якщо відповідно до матеріалів Генерального плану розвитку м. Дніпропетровська та Плану зонування території міста щодо земельної ділянки визначену функціонально-планувальну зону - зона спортивних споруд в умовах охорони історико-культурного середовища в межах санітарно-захисної зони, земельна ділянка підлягає віднесенню до категорії земель - відповідно до п. 2 цього рішення. Те ж стосується зони, зокрема, природоохоронних ландшафтів, земель водного фонду.
В подальшому п. 77 додатку до рішення Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009р. № 300/49 "Про віднесення земельних ділянок за основним цільовим призначенням до категорій земель", земельна ділянка (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100) по вул. Набережна Перемоги в районі будинку № 9-Б, яка перебувала в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос", право розпорядження якою має Дніпропетровська міська рада була віднесена за основним цільовим призначенням до категорій земель - землі житлової та громадської забудови.
Матеріалами справи встановлено, що 06.04.2011р. Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 249/10 "Про продовження термінів дії договорів оренди землі (державна реєстрація від 07.06.06. №№ 040610400661, 040610400662) по вул. Набережній Перемоги у районі буд. № 9-Б ТОВ фірмі "Логос". Зазначеним рішенням було продовжено до 07.06.2026р. термін дії, зокрема і договору оренди землі від 31.03.2006р. (державна реєстрація від 07.06.2006р. № 040610400661). Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю фірму "Логос" укласти з міською радою в установленому порядку додатковий договір до договору оренди землі; використовувати передану територію за цільовим призначенням.
Як вбачається з матеріалів справи на підставі цього рішення сторонами у справі 23.05.2011р. був укладений додатковий договір до спірного договору оренди землі.
Пунктом 1 додаткового договору поновлено до 07.06.2026р. термін дії договору оренди землі від 31.03.2006р. (державна реєстрація від 07.06.2006р. № 040610400661), посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. 31.03.2006р. за реєстровим номером 2331, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Логос" на підставі рішення міської ради від 01.03.2006р. № 309/34 "Про передачу земельних ділянок по вул. Набережній Перемоги у районі будинку № 9-Б (Жовтневий район) в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Логос" для розміщення спортивного комплексу.
Пункт 5.2. розділу 5 "Умови використання земельної ділянки"сторони виклали у наступній редакції: цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови (п. 4 додаткового договору).
Крім того п. 6 додаткового договору розділ 6 договору оренди "Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду" було доповнено наступними підпунктами:
6.11. використовувати передану територію за цільовим призначенням;
6.12. протягом десяти днів з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно звернутись до міської ради для забезпечення оформлення документів на право користування земельною ділянкою по фактичному розміщенню цього майна.
Додатковий договір до договору оренди землі було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. 23.05.2011р. і зареєстровано в реєстрі за № 2002. Додатковий договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області 01.06.2011р. за № 121010004000112.
26.10.2012р. головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області - державним інспектором сільського господарства в Дніпропетровській області Жилою І. М., за участю головного спеціаліста відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області - державного інспектора сільського господарства в Дніпропетровській області Шахова Д. С., у присутності юрисконсульта ТОВ фірми "Логос" Гордісової І.М. (відповідальна особа по земельним питанням згідно з наказом Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос" від 01.01.2011р. № 2) було проведено перевірку з питання дотримання вимог земельного законодавства ТОВ фірмою "Логос" при користуванні земельною ділянкою по вул. Набережній Перемоги у районі будинку № 9-Б у м. Дніпропетровську та складено відповідний акт.
Перевіркою було встановлено, що цільове призначення земельної ділянки площею 3, 5428 га (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100) було змінено з земель водного фонду на землі житлової та громадської забудови шляхом укладання додаткового договору до договору оренди землі без розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що є порушенням вимог статті 123 Земельного кодексу України, згідно з якою надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
В акті перевірки зазначено про порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" (677-2004-п)
, згідно з якою проект відведення земельної ділянки розробляється у разі: зміни цільового призначення земельної ділянки відповідно до закону; надання, передачі земельної ділянки, вилучення (викупу), відчуження земельної ділянки (її частини), межі якої не встановлено в натурі (на місцевості). З огляду на наведені обставини та чинне законодавство було зроблено висновок, що рішення Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009р. № 300/49 та від 06.04.2011р. № 249/10 були прийняті з порушенням вимог статті 123 Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 (677-2004-п)
, а додатковий договір до договору оренди землі, номер державної реєстрації 121010004000112 від 01.06.2011р., який є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100), номер державної реєстрації 040610400661 від 07.06.2006., не відповідає вимогам земельного законодавства України.
Зміна цільового призначення земельної ділянки з земель водного фонду на землі житлової та громадської забудови стала причиною для подання позову про визнання незаконними та скасування п. 77 додатку до рішення міської ради №300/49 від 16.09.2009р., п. 5.2. договору оренди земельної ділянки від 23.05.2011р. і віднесення земельної ділянки за основним цільовим призначенням до земель водного фонду.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень розділу Х Земельного кодексу України (2768-14)
, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження по розпорядженню землями в межах населених пунктів, окрім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями розпоряджатися землями, які перебувають відповідно у державній та комунальній власності. Таке розпорядження вони здійснюють шляхом продажу земель, безоплатної передачі у приватну власність громадянам, надання їх в оренду чи передачі їх у постійне користування (статті 118, 122, 123 ЗК України). Реалізовуючи зазначені повноваження, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають право змінювати цільове призначення земельних ділянок, які відчужуються або передаються в оренду чи постійне користування.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
За приписами ст. 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Статтею 19 Земельного кодексу України встановлений перелік категорій земель за основним цільовим призначенням.
Так, згідно ст. 38 Земельного кодексу України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм (с. 39 Земельного кодексу України (2768-14)
).
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про основи містобудування" затвердження відповідно до законодавства місцевих містобудівних програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації, визначення територій, вибір, вилучення (викуп) і надання земель для містобудівних потреб належить до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на їх території. Сільські, селищні, міські ради затверджують місцеві правила забудови окремих частин населених пунктів або окремі розділи місцевих правил забудови, вирішують і інші питання у сфері містобудування відповідно до законодавства.
За приписами ст. 180 Земельного кодексу України (редакція станом на 22.07.2009р.) зонування земель здійснюється у межах населених пунктів. При зонуванні земель встановлюються вимоги щодо допустимих видів забудови та іншого використання земельних ділянок у межах окремих зон відповідно до місцевих правил забудови.
Колегія суддів погоджується з висновком господарського суду, що п. 77 рішення Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009р. № 300/49 не змінювалось цільове призначення земельної ділянки по вул. Набережна Перемога в районі буд. № 9-Б (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100), яка перебувала в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Логос", а первинно віднесено вказану земельну ділянку за основним цільовим призначенням до категорії земель - землі житлової та громадської забудови. Зазначене рішення було прийнято на підставі матеріалів Генерального плану розвитку м. Дніпропетровська та Плану зонування території міста, рішенням міської ради від 22.07.2009р. № 253/48 "Про віднесення земельних ділянок до відповідної категорії земель".
До того ж рішенням Дніпропетровської міської ради від 22.09.2004р. № 50/20 було затверджено містобудівне обґрунтування розміщення об'єкту - спортивний комплекс на земельній ділянці по вул. Набережна Перемога в районі буд. № 9-Б (кадастровий номер (попередній) 1210100000:0106:01438) та погоджено місце розташування цього об'єкту як об'єкту цивільного призначення у місті, замовнику надано дозвіл на проведення проектних робіт та збір вихідних даних для проектування об'єкту, а також зобов'язано замовника у встановленому порядку одержати вихідні дані для проектування, а в подальшому рішенням Дніпропетровської міської ради від 01.03.2006р. № 309/34 на підставі затвердженого проекту відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:03:305:0100) ця ж земельна ділянка передана в оренду для розміщення спортивного комплексу.
Щодо необхідності віднесення спірної земельної ділянки до категорії земель водного фонду, то ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України відносить до земель водного фонду, землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів.
Для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою (ч. 2 ст. 58 Земельного кодексу України).
Відповідно ст. 60 Земельного кодексу України, вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів; б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів . Розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації .
За приписами ч. 1 ст. 61 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво; б) зберігання та застосування пестицидів і добрив; в) влаштування літніх таборів для худоби; г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів; ґ) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо; д) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки (ч. 2). Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг (ч. 3). Режим господарської діяльності на земельних ділянках прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах встановлюється законом (ч. 4).
Аналогічні обмеження встановленні і в ст. 89 Водного кодексу України.
Порядком визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них., затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996р. № 486 (486-96-п)
передбачено, що розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів, узгоджуються з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади та виконавчими комітетами Рад. Межі водоохоронних зон встановлюються з урахуванням: рельєфу місцевості, затоплення, підтоплення, інтенсивності берегоруйнування, конструкції інженерного захисту берега; цільового призначення земель, що входять до складу водоохоронної зони (п. 5, п. 6 Порядку в редакції станом на 30.11.2005р.).
Тобто, проектом на основі нормативно-технічної документації не визначається категорія земель за основним цільовим призначенням. Таке віднесення, як вже було вказано вище за приписами ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно зроблений висновок, що рішення Дніпропетровської міської ради від 30.11.2005р. № 73/31 "Про проект водоохоронної зони та прибережної захисної смуги р. Дніпро у межах водноспортивного клубу "Бартоломео" по вул. Набережна Перемога, 9-Б, Жовтневого району м. Дніпропетровська" не є рішенням в розумінні ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України про віднесення земельної ділянки загальною площею 3, 5632 га, із них у водоохоронній зоні - 3, 4024 га, у прибережній захисній смузі - 0, 1123 га, код земельної ділянки за проектом: 1210100000:0106:01438, об'єкт позначений на графічних матеріалах цифрою 5, за основним цільовим призначенням до тієї чи іншої категорії земель.
Згідно зі статтею 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Стаття 203 ЦК України передбачає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме:
1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
На підставі вищезазначеного, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог, передбачених вищенаведеними нормами.
Враховуючи викладене, беручи до уваги приписи законодавства та встановлені обставини справи, судова колегія погоджується з висновком апеляційного суду про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статями 103- 105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровського міжрайонного екологічного прокурора м.Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.05.2013 р. у справі № 904/1922/13-г залишити без змін.
(постанова виготовлена у повному обсязі 29.07.2013 року)
Головуючий Р.М. Бахмат
Судді: Л.О.Лотоцька
О.С. Євстигнеєв