ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2013 р.Справа № 915/484/13
( Додатково див. рішення господарського суду Миколаївської області (rs31022150) )
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Лавриненко Л. В.,
суддів: Поліщук Л.В., Туренко В.Б.
(склад колегії суддів змінено на підставі розпорядження голови суду від 05.06.2013 року № 384)
при секретарі судового засідання: Райлян І. Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса
на рішення Господарського суду Миколаївської області від 25.04.2013 р.
у справі № 915/484/13
за позовом Миколаївської міської ради м. Миколаїв
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса
про визнання договору оренди землі недійсним -
за участю представників сторін:
від позивача: Агнянніков А. В. - за довір., Цехоцький І. А. - за довір., Суслова Т. М. - за довір.
від відповідача: Яковлев Д. Л. - за довір.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 21.05.2013 р. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса на рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.04.2013 р. по справі № 915/484/13.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, визначеного ст. 102 ГПК України.
Миколаївська міська рада звернулась до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 1 975 кв. м., розташованої в м. Миколаєві по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11, від 29.12.2009 р. № 7247, укладеного між Миколаївською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 25.04.2013 р. позов Миколаївської міської ради задоволено в повному обсязі.
Судове рішення мотивоване тим, що договір оренди земельної ділянки від 29.12.2009 р. № 7247 укладено сторонами без додержання вимог рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25, а саме без проведення громадських слухань щодо можливості розміщення та обслуговування автозаправного комплексу в м. Миколаєві по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11, та тим, що рішенням Миколаївської міської ради від 06.03.2013 року № 26/2 скасовано пункт 26.4 розділу І рішення ради від 12.11.2009 р. № 40/25, яким відповідачу в оренду передано спірну земельну ділянку.
Не погодившись з рішенням Господарського суду Миколаївської області від 25.04.2013 р. по справі № 915/484/13, Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд його скасувати та відмовити Миколаївській міській раді у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса посилається на те, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, оскільки прийняте судом з порушенням норм матеріального та процесуального права та при не повному з'ясуванні всіх обставин, які мають значення для справи.
Так, в апеляційній скарзі відповідач зазначив, що на підставі рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса та Миколаївською міською радою укладено договір оренди землі площею 1 975 кв. м. для розміщення та обслуговування автозаправочного комплексу в м. Миколаєві по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11.
Відповідно до цього рішення та умов договору оренди, Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса отримало усі необхідні погодження та дозвільні документи, які вимагаються законодавством для здійснення будівництва, в т.ч. дозвіл на виконання будівельних робіт від 05.10.2012 р. № МК 11512183513.
Відповідач наполягає на тому, що ним виконувались всі умови договору оренди землі, в т. ч. щодо сплати орендної плати.
Крім того, в апеляційній скарзі відповідач зазначає, що 24.09.2009 р. ним на виконання рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25 були проведені громадські слухання щодо можливості будівництва автозаправного комплексу по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11 у м. Миколаєві, зокрема:
- 11 липня 2011 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса направлено до виконавчого комітету Миколаївської міської ради лист № 11-07/01/02 з проханням про надання погодження на проведення роботи з вивчення громадської думки;
- 14 липня 2011 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було надано відповідь (лист № 7728/511-14-18) про погодження відповідно до ст. 5 Закону України "Про основи містобудування" проведення робіт за власні кошти по вивченню громадської думки, як громадських слухань, щодо будівництва та обслуговування автозаправочного комплексу;
- 14 вересня 2011 р. в газеті "Взгляд" (випуск № 34), Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса було опубліковано оголошення про проведення 24 вересня 2011 р. о 12:00 год. громадських слухань з приводу будівництва автозаправочного комплексу за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11 та запрошено на вказані громадські слухання всіх бажаючих;
- 21 вересня 2011 р. листом № 21/09/01-в Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса повідомило Миколаївську міську раду про проведення 24 вересня 2011 р. о 12:00 год. громадських слухань з приводу будівництва автозаправочного комплексу за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11;
- 24 вересня 2011 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса у будівлі бізнес - центр "Олександрівський" провело громадські слухання з питання будівництва автозаправочного комплексу, на яких були присутні (зареєстровані) 142 особи. В результаті проведення громадських слухань схвалено будівництво спірного автозаправочного комплексу.
Отже, як зазначено скаржником в апеляційній скарзі, судом першої інстанції при винесенні рішення не враховано того факту, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса у повному обсязі виконано вимоги рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25 та виконувалися умови договору оренди землі від 29.12.2009 р. № 7247.
Миколаївська міська рада, надала суду апеляційної інстанції відзив, в якому заперечує проти доводів апеляційної скарги та вважає що вона не підлягає задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи учасників процесу, суд апеляційної інстанції встановив наступне.
13.03.2008 р. Миколаївською міською радою прийнято рішення № 22/52 "Про вилучення, надання, передачу за фактичним землекористуванням, продовження строку користування земельними ділянками юридичним особам, громадянам, зміну цільового призначення земельної ділянки та внесення змін до рішень міської ради та виконкому міської ради по Центральному району м. Миколаєва". Пунктом 26 цього рішення Миколаївська міська рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1975 кв. м. за рахунок земель міста, не наданих у власність або користування, зарахувавши її до земель іншого призначення для будівництва центру медико - фізкультурної реабілітації людей з обмеженими фізичними можливостями в районі корпусу 11 по пр. Героїв Сталінграда.
Відповідно до п. 26.1 вказаного рішення ця земельна ділянка була передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд" м. Одеса за умови оплати 5% від грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням від 12.11.2009 р. № 40/25 Миколаївська міська рада пункт 26.1 рішення від 13.03.2008 р. № 22/52 визнала таким, що втратив чинність. Пунктом 26.4 нового рішення спірна земельн ділянка була передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд" м. Одеса для будівництва та обслуговування автозаправного комплексу, за умови проведення громадських слухань.
29.12.2009 р. між Миколаївською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд" м. Одеса укладено договір оренди землі № 7247.
За умовами цього договору Миколаївська міська рада на підставі рішення від 12.11.2009 р. № 40/25 передала, а Товариство обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса прийняло в оренду земельну ділянку площею 1 975 кв. м. для розміщення та обслуговування автозаправного комплексу в м. Миколаїв по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11.
Рішенням Миколаївської міської ради від 06.03.2013 р. № 26/2 скасовано пункт 26.4 розділу І рішення від 12.11.2009 р. № 40/25 "Про вилучення, надання, передачу за фактичним землекористуванням, продовження строку користування земельними ділянками юридичним особам, громадянам, зміну цільового призначення земельної ділянки та внесення змін до рішень міської ради та виконкому міської ради по Центральному району м. Миколаєва".
Причиною вчинення відповідних дій стали скарги мешканців гуртожитку Національного університету кораблебудування ім. Адмірала С. Й. Макарова.
За результатами розгляду матеріалів справи суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса підлягає задоволенню за наступними підставами.
Земельні відносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР) , Земельним кодексом України (2768-14) , а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 2 та частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Право користування землею врегульовано главою 15 Земельного кодексу (2768-14) . Реалізація цього права можлива шляхом одержання земельної ділянки у постійне або тимчасове (на умовах оренди) користування.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями) визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25 Товариству з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса на підставі договору оренди земельної ділянки від 29.12.2009 р. № 7247 надано в оренду земельну ділянку площею 1 975 кв. м., розташовану у м. Миколаєві по пр. Героїв Сталінграду, в районі корпусу № 11. Обов'язковою умовою для передачі земельної ділянки в рішенні визначена необхідність проведення відповідачем громадських слухань.
Порядок проведення громадських слухань безпосередньо в м. Миколаєві регламентовано Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) , Статутом територіальної громади м. Миколаєва, затвердженим рішенням Миколаївської міської ради від 03.09.2009 р. № 36/4, та Положенням про громадські слухання у м. Миколаєві, затвердженим рішенням Миколаївської міської ради від 12.12.2003 р. № 17/2.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік.
Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.
Частиною першою ст. 9.5 Статуту територіальної громади міста Миколаєва встановлено, що громадські слухання - це форма участі населення міста Миколаєва в здійсненні повноважень місцевого самоврядування, передбачених законодавством України, та виявлення думки населення міста Миколаєва.
Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік.
Положення про громадські слухання у місті Миколаєві затверджується Миколаївською міською радою.
Перелік суб'єктв, які можуть виступати ініціаторами проведення громадських слухань наведений в ч. 5 ст. 9.5 Статуту.
Відповідно до абз. 4 цієї норми громадські слухання проводяться з ініціативи підприємств, установ й організацій усіх форм власності, розташованих на території м. Миколаєва (не менш як 5).
Аналогічні положення закріплені в ст. 4 Положення про громадські слухання у м. Миколаєві.
У зв'язку з тим, що зі змісту наявних в матеріалах справи витягу зі Статуту територіальної громади міста Миколаєва та Положення про громадські слухання у м. Миколаєві неможливо встановити, що саме необхідно розуміти під терміном "розташованих на території м. Миколаєва", суд апеляційної інстанції виходить з положень абз. 7 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. № 755-IV (зі змінами та доповненнями).
За приписами цієї норми місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд" є м. Одеса, Малиновський район, вул. Грушевського, буд. 39, корпус "А".
Наведене свідчить про те, що відповідач у справі не є тим суб'єктом, який в силу приписів ст. 9.5 Статуту територіальної громади міста Миколаєва та ст. 4 Положення про громадські слухання у м. Миколаєві має право ініціювати проведення громадських слухань. Таким чином, включення до змісту рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25 умови про необхідність проведення відповідачем громадських слухань суперечить Статуту територіальної громади міста Миколаєва та Положенню про громадські слухання у м. Миколаєві, що в свою чергу унеможливлює вчинення відповідних дій відповідачем.
Суд апеляційної інстанції зауважує також на тому, що Миколаївська міська рада в особі міського голови, депутатів або постійних комісій, депутатських груп та фракцій мала можливість самостійно ініціювати та провести відповідні громадські слухання, але не зробила цього, уклавши натомість з відповідачем договір оренди спірної земельної ділянки.
За цих обставин, суд апеляційної інстанції вважає, що подальше скасування органом місцевого самоврядування п. 26.4 рішення Миколаївської міської ради від 12.11.2009 р. № 40/25 не може мати своїм наслідком визнання недійсним спірного договору оренди.
Враховуючи те, що вказані обставини не були досліджені місцевим господарським судом під час вирішення спору, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 91, 93, 99, 101- 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса задовольнити.
Рішення Господарського суду Миколаївської області від 25.04.2013 року по справі 915/484/13 скасувати.
Миколаївській міській раді у задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський реабілітаційний Центр - Буд" м. Одеса про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 1 975 кв. м., розташованої у м. Миколаєві по пр. Героїв Сталінграду у районі корпусу № 11 від 29.12.2009 р. № 7247, відмовити.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 17.06.2013 р.
Головуючий
Судді
Л. В. Лавриненко
Л. В. Поліщук
В. Б. Туренко