КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" лютого 2013 р. Справа№ 5011-48/18606-2012
( Додатково див. рішення господарського суду міста Києва (rs28546001) )
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Отрюха Б.В.
суддів: Михальської Ю.Б.
Смірнової Л.Г.
За участю представників:
Від позивача: Гавріш Н.С. - представник
Від відповідача-1: Шляхетський А.Л. - представник
Від відповідача-2: Протасов Ю.А. - представник
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"
на рішення Господарського суду міста Києва від 09.01.2013
у справі № 5011-48/18606-2012 (суддя Князьков В.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ"
до 1) Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування"
2) Української аграрної біржі
про укладення договору № А148-1/сг-449
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" (позивач у справі) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (відповідач-1 у справі) та Української аграрної біржі (відповідач-2 у справі) про укладення договору № А148-1/сг-449.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.01.2013 замінено відповідача - 1 Дочірню компанію "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" правонаступником - Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування", позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" задоволено повністю, вирішено укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення №А148-1/сг-449 від 27 листопада 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування", Українською аграрною біржею та позивачем за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012 у визначеній редакції. Відповідно до зазначеного рішення зобов'язано Українську аграрну біржу зареєструвати договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-449 від 27 листопада 2012 року, укладений між Публічним акціонерним товариством "Укргазвидобування", Українською аграрною біржею та позивачем за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1, який відбувся 06.04.2012, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на користь позивача судовий збір у розмірі 1073,00 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач-1 звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 09.01.2013 та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ".
В обґрунтування своїх вимог скаржник зазначав, що рішення суду є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального права, на підтвердження чого в своїй апеляційній скарзі виклав ряд обставин, які, на його думку, виступають підтвердженням правової позиції відповідача-1 та спростовують правильність прийнятого рішення.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.01.2013 апеляційну скаргу прийнято до провадження.
В судовому засіданні, призначеному на 05.02.2013, повноважні представники сторін надали пояснення стосовно предмету даного спору з обґрунтуванням своїх правових позицій.
Відповідно до статті 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегією встановлено наступне:
Спільним наказом Міністерства економіки України та Міністерства палива та енергетики України від 12.05.2010 № 537/173 "Про затвердження складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2000 № 599 (599-2000-п) "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля" затверджено склад Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля (далі - Аукціонний комітет) та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства економіки України та Міністерства палива та енергетики України від 03.10.2005 № 321/502 (v0321665-05) "Про затвердження складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля", до якого внесено зміни наказом від 19.08.2010 № 1043/325 "Про внесення змін до складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу і вугілля".
Рішеннями Аукціонного комітету від 30.03.2012, оформленими протоколом № 451 УАБ-СГ, було вирішено:
1. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" подати Аукціонному комітету пропозиції на участь у спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу (увесь прогнозний обсяг виробництва) для потреб населення ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року.
2. Затвердити графіки проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік згідно з додатком.
3. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" виставити на реалізацію на спеціалізованому аукціоні № 148-1, який проводиться Українською аграрною біржею, увесь прогнозний обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року згідно з наданими пропозиціями.
4. ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" скорегувати прогнозні обсяги скрапленого газу у січні-грудні 2013 року - реалізованого на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 з реалізації скрапленого газу для потреб населення відповідно до планових обсягів виробництва скрапленого газу і надавати Аукціонному комітету пропозиції на реалізацію виявленої у обсягах виробництва різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні у січні-грудні 2013 року та проводити реалізацію виявленої різниці обсягів скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах, які проводяться на Українській аграрній біржі.
Рішеннями Аукціонного комітету від 30.03.2012, оформленими протоколом № 452 УАБ-СГ, було вирішено:
1. Погодити пропозиції ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" на продаж прогнозних обсягів скрапленого газу марки СПБТ виробництва січня-грудня 2013 року (183746 тонн загальною вартістю 391 378 900 грн.) на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 (ДК "Укргазивидобування") згідно з додатком.
2. Провести Спеціалізований аукціон № 148-1 (ДК "Укргазивидобування") з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення на Українській аграрній біржі 06.04.2012 початок о 10 годині.
3. Затвердити Аукціонний бюлетень згідно з додатком.
4. Українській аграрній біржі на своєму сайті розмістити повідомлення про дату та час проведення Спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для побутових потреб населення та повідомити про це учасників аукціону.
Відповідно до Протоколу № 453 УАБ-СГ засідання Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля від 09.04.2012 Аукціонний комітет вирішив затвердити результати Спеціалізованого аукціону № 148-1, ДК "Укргазвидобування" відповідно до вимог п. 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (1064-2011-п) , підписати договір купівлі-продажу на поставку скрапленого газу з покупцями-переможцями спеціалізованого аукціону № 148-1 у визначених обсягах.
05.04.2012 позивачем було подано відповідачу-2 заявку на участь в аукціоні, згідно якої позивач мав намір від свого імені та за власний рахунок придбати скраплений газ, відповідно до умов Спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення, що буде проводитись Українською аграрною біржею 06.04.2012 у місті Києві, а також просив зареєструвати підприємство як учасника аукціону - покупця з наміром придбати 30 910 тонн скрапленого газу вартістю 65 838 300, 00 грн.
Відповідно до Аукціонного свідоцтва № 148-1/1-448, копія якого міститься в матеріалах справи, на спеціалізованому аукціоні № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення, що відбувся 06.04.2012 продавець № 1 Дочірня компанія "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" продав, а покупець № 84 Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ", що визнаний переможцем аукціону, купив скраплений газ для потреб населення.
Згідно з пунктом 2 зазначеного Аукціонного свідоцтва, останнє є підставою для укладення договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем.
Як визначено пунктом 3 Аукціонного свідоцтва, на його підставі покупець та продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити скраплений газ, а покупець - прийняти та оплатити його.
Листом № 27/40 від 27.11.2012 позивач звернувся до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з пропозицією укласти договір купівлі-продажу скрапленого газу на умовах, визначених аукціонним свідоцтвом № 148-1/1-448, в додатках до якого значиться три примірники відповідного договору.
10.12.2012 в листі № 2/2-01/1-6350 відповідача - 1, адресованому директору позивача, зазначається, що у ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" відсутні правові підстави для підписання договору купівлі-продажу скрапленого газу за наслідками проведеного 06.04.2012 Спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік у зв'язку з анулюванням його результатів в силу пункту 67 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (1064-2011-п) .
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці-СПБТ" обґрунтовані тим, що останнє є переможцем спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, що відбувся 06.04.2012, а відповідачі всупереч положень чинного законодавства України ухиляються від укладання договору купівлі-продажу за наслідками такого аукціону, у зв'язку з чим позивач вказує на наявність підстав для зобов'язання відповідачів укласти відповідний договір купівлі-продажу.
У відповідності до частин 1, 3 статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України встановлено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (435-15) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
За змістом статей 626- 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Таким чином, приписи чинного законодавства передбачають перелік випадків, коли спори, що виникають при укладанні господарських договорів, вирішуються судом.
Із матеріалів справи вбачається, що договір, вимога про укладення якого заявлена, стосується купівлі-продажу скрапленого газу, а відтак, до відносин щодо укладення такого правочину застосовуються в т.ч. положення Закону України "Про нафту і газ" (2665-14) .
Частиною 1 статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ" встановлено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність, та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах.
Згідно зі статтею 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Відповідно до частини 8 статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ" дія цієї статті поширюється виключно на тих учасників договорів про спільну діяльність, відповідно до яких вартість вкладу підприємств, частка держави у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше, господарських товариств, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств, становить 50 відсотків та більше загальної вартості вкладів учасників договорів про спільну діяльність.
Пунктами 2, 9 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 25.05.1998 № 747 (747-98-п) встановлено, що статутний фонд Компанії формується шляхом передачі до нього: 100 відсотків акцій державних акціонерних товариств, які утворюються на базі державних підприємств, зазначених у додатку 1 до цієї постанови, майно яких не підлягає приватизації; пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених у додатку 2 до цієї постанови; майна акціонерного товариства "Укргазпром" та його дочірніх підприємств у зв'язку з їх реорганізацією; майно Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" у зв'язку з її ліквідацією; акції (частки, паї), що належать державі у статутному фонді господарських товариств (підприємств), згідно з додатком. Встановлено, що 100 відсотків акцій Компанії, які випускаються на величину її статутного фонду, залишаються у державній власності до прийняття в установленому порядку рішення про їх продаж.
Згідно з пунктом 21 Статуту Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України.
Отже, враховуючи, що відповідач - 1 є дочірньою компанією підприємства, частка держави у статутному капіталі якого становить більше 50 відсотків, то до правочинів купівлі-продажу скрапленого газу підлягають застосуванню положення статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ".
У відповідності до частини 3 статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ" порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (1064-2011-п) "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" було затверджено Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу (далі - Порядок).
За системним аналізом положень Закону України "Про нафту і газ" (2665-14) та Порядку вбачається, що продаж скрапленого газу підприємствами, частка держави у статутному капіталі яких становить більше 50 відсотків, здійснюється виключно на договірних засадах на підставі результатів проведеного аукціону.
Тобто, укладення спірного договору купівлі-продажу скрапленого газу за результатами проведеного аукціону є обов'язковим для його учасників на підставі закону, а тому в силу положень частини 1 статті 187 Господарського кодексу України та факту відмови відповідача - 1 від укладення такого договору позивач правомірно звернувся з даним позовом до суду.
В своїй апеляційній скарзі відповідач - 1 посилається на те, що судом першої інстанції порушено пункт 24 Порядку, оскільки на даний час аукціонний комітет, який відповідав би вимогам даного пункту не створений, а Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля не відповідач даним вимогам.
Вищезазначені заперечення скаржника колегією суддів до уваги не приймаються з наступних підстав.
Відповідно до пункту 24 Порядку для організації та проведення аукціону утворюється аукціонний комітет, який здійснює загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів. До складу аукціонного комітету включаються по три представники Мінекономрозвитку і Міненерговугілля та чотири представники Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Персональний склад аукціонного комітету затверджується спільним наказом Мінекономрозвитку та Міненерговугілля.
Із спільних наказів Міністерства економіки України та Міністерства палива та енергетики України від 12.05.2010 № 537/173 "Про затвердження складу Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля" та від 19.08.2010 № 1043/325 "Про внесення змін до складу аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу і вугілля" вбачається, що визначений Міністерством економіки України (після правонаступництва - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України) та Міністерством палива та енергетики України (після правонаступництва - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України) склад Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, відповідає положенням п. 24 Порядку.
Будь-яких приписів щодо обов'язку утворення нового складу аукціонного комітету після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (1064-2011-п) "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" як положення такої постанови, так і положення Порядку не містять.
Також апелянт вказує на те, що судом першої інстанції порушено пункт 1 та пункт 2 Постанови КМУ № 1064 від 03.10.2011 (1064-2011-п) та пункт 4 Порядку № 1064 (1064-2011-п) , оскільки Українська аграрна біржа не є уповноваженою біржею, яка має право проводити аукціон з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу. Крім того, відповідач - 1 зазначив про порушення пункту 74 та пункту 67 Порядку № 1064 (1064-2011-п) .
Згідно з пунктом 72 Порядку спеціалізовані аукціони проводяться окремо згідно із затвердженим аукціонним комітетом графіком. Продавці скрапленого газу для потреб населення заявляють увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком.
Відповідно до пункту 73 Порядку покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі для потреб населення та планові обсяги закупівлі такого газу. Біржа узагальнює зазначену інформацію та подає її протягом двох робочих днів аукціонному комітетові для визначення обсягу реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах. Продавці скрапленого газу для потреб населення подають аукціонному комітетові до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон, інформацію про весь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону, в якому вони брали участь та який проводився на умовах, визначених цим Порядком. Аукціонний комітет на підставі отриманої інформації протягом двох днів після надходження останньої інформації передає продавцям дані, на підставі яких вони формують пропозицію з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні, та подають її аукціонному комітетові.
З огляду на викладені норми вбачається наступний механізм призначення проведення спеціалізованих аукціонів з продажу скрапленого газу для потреб населення:
1. Обсяг скрапленого газу для потреб населення, який повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, формується виходячи з потреб покупців скрапленого газу для потреб населення.
2. Суб'єктом, уповноваженим визначати обсяги скрапленого газу для потреб населення, які повинні виставляти на спеціалізований аукціон продавці скрапленого газу, та надавати дані продавцям скрапленого газу щодо формування останніми пропозицій з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні є Аукціонний комітет з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
3. Продавці скрапленого газу зобов'язані формувати пропозиції з продажу скрапленого газу на спеціалізованому аукціоні виключно на підставі даних Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля.
Пунктом 25 Порядку встановлено, що аукціонний комітет: установлює форму заявки на участь в аукціоні; затверджує регламент організації та проведення аукціону; затверджує графік проведення аукціонів; розглядає та схвалює або відхиляє заявки на участь в аукціоні та подані пропозиції; затверджує стартову ціну кожного лота; приймає рішення про проведення аукціону, визначає день і час його проведення з урахуванням поданих пропозицій і графіка проведення аукціонів; затверджує секретаря на кожний вид аукціону; контролює виконання біржею договору про організацію та проведення аукціонів; затверджує аукціонні свідоцтва.
У відповідності до пункту 30 Порядку рішення аукціонного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени комітету, присутні на засіданні. Рішення комітету є обов'язковими для виконання всіма учасниками аукціону, а також біржею, на якій проводиться аукціон.
Наявні в матеріалах справи документи свідчать, що рішення Аукціонного комітету, оформлені протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012, були прийняті на підставі отриманої від Української аграрної біржі узагальненої інформації покупців про планові обсяги потреби регіону в скрапленому газі та планові обсяги закупівлі такого газу на 2013 рік.
З огляду на викладене вбачається, що рішення Аукціонного комітету, оформлені протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012, є чинними, прийнятими у відповідності до положень Порядку та в силу приписів пункту 30 Порядку є обов'язковими для виконання, в т.ч. відповідачем - 1.
Наведене вище спростовує твердження відповідача-1 про незаконність рішень Аукціонного комітету, оформлених протоколом № 451 УАБ-СГ від 30.03.2012, та як наслідок, результатів проведеного на виконання таких рішень Спеціалізованого аукціону № 148-1.
Посилання відповідача-1 на відсутність у нього обов'язку виставити для реалізації на Спеціалізованому аукціоні № 148-1 увесь прогнозований обсяг скрапленого газу з ресурсу січня, лютого, березня, квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня, листопада, грудня 2013 року є безпідставним, оскільки в силу положень пункту 72 Порядку продавець скрапленого газу, яким в даному випадку є апелянт, зобов'язаний заявити на спеціалізований аукціон увесь обсяг продукції, який планується виробити, реалізувати після закінчення попереднього спеціалізованого аукціону.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2011 № 1064 (1064-2011-п) "Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу" Міністерству енергетики та вугільної промисловості провести у місячний строк конкурс з визначення бірж, на яких проводяться біржові аукціони з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу.
Доказів проведення конкурсу з визначення бірж для організації та проведення аукціонів у порядку, встановленому пунктами 4-23 Порядку, матеріали справи не містять, а як вбачається з пояснень сторін, як на момент проведення спірного аукціону, так і на сьогоднішній день такого конкурсу Міністерством енергетики та вугільної промисловості України не проводилося.
В той же час, як свідчать матеріали справи, Спеціалізований аукціон № 148-1 проведено Українською аграрною біржею на підставі угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі, укладеної 10.05.2000 з Міністерством економіки України.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2 наведеної угоди встановлено, що угода набуває чинності з моменту підписання сторонами та вважається укладеною на невизначений строк. Угода може бути розірвана за погодженням сторін за умови попереднього повідомлення однією з сторін іншої сторони за 1 місяць або за рішенням суду.
Доказів розірвання угоди про організаційне забезпечення проведення аукціонів з продажу скрапленого газу на базі Української аграрної біржі від 10.05.2000 матеріали справи не містять, а відтак, на момент проведення спірного аукціону така угода була чинною.
З огляду на викладене та враховуючи приписи статті 4-1 Закону України "Про нафту і газ" якими встановлено, що біржові аукціони з продажу скрапленого газу повинні проводитись щомісячно, єдиною особою, уповноваженою у визначеному законодавством порядку на організацію та проведення спеціалізованих аукціонів з реалізації скрапленого газу для потреб населення, є Українська аграрна біржа.
Таким чином, твердження апелянта про відсутність у відповідача - 2 повноважень на проведення спірного аукціону є безпідставним.
Як вбачається зі змісту абзацу 3 пункту 67 Порядку якщо продавець чи покупець відмовляються від підписання аукціонного свідоцтва або договору купівлі-продажу у зазначений строк, результати аукціону щодо відповідних лотів за рішенням аукціонного комітету анулюються.
Тобто, результати аукціону можуть бути анульовані лише за відповідним рішенням аукціонного комітету.
В той же час, доказів існування рішень Аукціонного комітету про анулювання результатів Спеціалізованого аукціону № 148-1 матеріали справи не містять, відповідачем - 1 не надано, а відтак, його посилання на відсутність підстав для підписання спірного договору з огляду на анулювання згідно пункту 67 Порядку результатів Спеціалізованого аукціону № 148-1 є безпідставним.
В матеріалах справи міститься лист ТОВ "Чернівці-СПБТ" від 29.11.2012 №ЧСПБТ-1 до Української аграрної біржі, в якому позивач просить повідомити чи анульовані комітетом з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля результати спеціалізованого аукціону № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення на 2013 рік, що відбувся 06.04.2012.
У відповідь на даний лист Українська аграрна біржа листом № 062.06/644 від 30.11.2012 повідомила, що станом на зазначену дату рішень Аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля щодо анулювання результатів спеціалізованого аукціону з продажу скрапленого газу для потреб населення від 06.04.2012 № 148-1 на Українську аграрну біржу не надходило.
З огляду на викладене вбачається, що проведений 06.04.2012 відповідачем - 2 на підставі рішень Аукціонного комітету, оформлених протоколами № 451 УАБ-СГ, № 452 УАБ-СГ від 30.03.2012, Спеціалізований аукціон № 148-1 з продажу скрапленого газу для потреб населення було проведено у відповідності до норм чинного законодавства України, а відтак результати такого аукціону є законними та обов'язковими для його учасників.
У відповідності до пункту 66 Порядку після закінчення аукціону складається аукціонне свідоцтво у чотирьох примірниках, які підписуються уповноваженими особами покупця, продавця, біржі та аукціонного комітету.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що за результатами Спеціалізованого аукціону № 148-1 одним із переможців було визнано позивача, яким разом з відповідачами та секретарем Аукціонного комітету було складено та підписано в т.ч. аукціонне свідоцтво № 148-1/1-448.
Положеннями пункту 67 Порядку встановлено, що на підставі аукціонного свідоцтва покупець - переможець аукціону і продавець протягом трьох днів зобов'язані підписати договір купівлі-продажу, згідно з умовами якого продавець зобов'язаний поставити нафту сиру, газовий конденсат і скраплений газ відповідно до визначеного базису поставки та якісної характеристики, а покупець - прийняти та оплатити їх. У договорі купівлі-продажу також зазначається, що передача покупцям нафти сирої та газового конденсату здійснюватиметься на родовищах або вузлах обліку відповідних суб'єктів господарювання, та визначається спосіб відвантаження і напрямок транспортування.
Посилання відповідача - 1 на можливість укладання договору виключно в межах трьох днів після проведення аукціону судом відхиляється, оскільки за змістом частини 2 пункту 35 Порядку проект договору готує саме апелянт, а до направлення позивачем пропозиції укласти договір, сторонами жодних заяв про відсутність намірів щодо укладання договору за результатами проведеного аукціону не робилося. Положення Порядку та чинного законодавства не дають підстав для висновку про присічність визначеного пунктом 67 Порядку строку, що в сукупності із відсутністю протиправної поведінки позивача не є підставою для припинення дії Аукціонного свідоцтва та зобов'язання сторін укласти відповідний договір.
Враховуючи, що судом встановлено законність проведеного 06.04.2012 Спеціального аукціону № 148-1 та факт підписання сторонами аукціонного свідоцтва № 148-1/1-448, то в силу положень пункту 67 Порядку укладення договору купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення на умовах наведеного свідоцтва є обов'язковим для сторін, а відтак, відповідач-1 був зобов'язаний підписати направлений йому позивачем договір купівлі-продажу скрапленого газу для потреб населення № А148-1/сг-449.
Стосовно тексту направленого проекту договору, суд зазначає, що положеннями законодавства не затверджено типової форми подібних договорів, в той час, як по-перше, зміст проекту в частині істотних умов (ціна, обсяг, умови поставки) відповідає приписам Порядку та Аукціонному свідоцтву, по-друге, за результатами проведеного у 2011 році аналогічного аукціону, сторонами, які є учасниками спору у даній справі, підписано договір купівлі-продажу, зміст якого є тотожним умовам надісланого проекту, що в розумінні статті 7 Цивільного кодексу України може свідчити про відповідність проекту звичаю ділового обороту.
Копія зазначеного договору № А143-1/4854сг-12 купівлі-продажу скрапленого газу від 08.12.2011 міститься в матеріалах справи. Як вбачається з копії даного договору, останній підписано сторонами та скріплено печатками, що свідчить про узгодженість всіх його умов.
Таким чином, вимога позивача про укладення між сторонами договору купівлі-продажу скрапленого газу № А148-1/сг-449 від 27.11.2012 за результатами Спеціалізованого аукціону № 148-1, що відбувся 06.04.2012, на умовах надісланого позивачем проекту, є правомірною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Положеннями частини 2 статті 187 Господарського кодексу України визначено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
У відповідності до підпункту 7 пункту 32 Порядку біржа, на якій проводиться аукціон, реєструє укладені на аукціоні угоди.
Задоволення судом вимоги позивача про укладення спірного договору в силу положень підпункту 7 пункту 32 Порядку має своїм наслідком виникнення у відповідача - 2 зобов'язання щодо реєстрації такого договору в день набрання даним рішенням законної сили, а відтак, вимога позивача про зобов'язання відповідача - 2 зареєструвати такий договір є правомірною та підлягає задоволенню.
Українська аграрна біржа в своєму відзиві на позовну заяву вказала, що не заперечує проти позовних вимог та підтверджує готовність виконати обов'язок щодо підписання та реєстрації договорів купівлі-продажу за результатами спеціалізованого аукціону № 148-1 від 06.04.2012.
Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з частиною 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Заперечення скаржника, викладені у апеляційній скарзі, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки не підтверджуються матеріалами справи та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що відповідачем - 1 не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції, а також не наведено переконливих аргументів у відповідності з нормами чинного законодавства, які давали б підстави для задоволення апеляційної скарги.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, що рішення Господарського суду міста Києва від 09.01.2013 у даній справі прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та відповідністю висновків, викладених в рішенні, дійсним обставинам справи, тому рішення є законним та обґрунтованим. Підстав для скасування або зміни вказаного рішення та задоволення апеляційної скарги колегія суддів Київського апеляційного господарського суду не знаходить.
Керуючись статтями 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 09.01.2013 у справі № 5011-48/18606-2012 залишити без змін.
Матеріали справи № 5011-48/18606-2012 повернути до Господарського суду міста Києва.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя
Судді
Отрюх Б.В.
Михальська Ю.Б.
Смірнова Л.Г.