ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2013 р.Справа № 5017/1376/2012
|
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Лавриненко Л. В.,
суддів: Картере В. І., Пироговського В. Т.,
при секретарі судового засідання: Райлян І. Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань
на рішення Господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р.
по справі № 5017/1376/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань
до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним та скасування рішення, -
та за зустрічним позовом Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань
про стягнення 61 770 грн.
за участю представників:
від Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань - Дьогтєв С. Г. за довір.
від Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - Попова Г. В. - за довір.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.11.2012 р. по справі № 5017/1376/2012 прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань на рішення Господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. по справі № 5017/1376/2012.
Учасники процесу належним чином повідомлені про час і місце засідання господарського суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, визначеного ст. 102 ГПК України.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. по справі № 5017/1376/2012 (головуючий - Степанова Л. В., судді Панченко О. Л., Смелянець Г. Є.) Товариству з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань у задоволенні позову до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 19.03.2012 р. № 10-рш відмовлено, задоволено зустрічний позов Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань про стягнення штрафу в сумі 61 770 грн.
Судове рішення мотивоване недоведеністю позивачем за первісним позовом обставин, з якими законодавство пов"язує можливість визнання недійсним рішення територіального органу Антимонопольного комітету України. Задоволення зустрічного позову обґрунтовано посиланням на ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Не погодившись з рішенням Господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. по справі № 5017/1376/2012, Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати.
В обґрунтування своїх вимог апелянт посилається на неповне встановлення місцевим господарським судом обставин справи та порушення норм матеріального та процесуального права.
Так, Господарським судом Одеської області не досліджено, а органом Антимонопольного комітету України не визначено у спірному рішенні, в чому саме полягає зловживання Товариством з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань монопольним становищем.
Крім того, позивач за первісним позовом заперечує своє монопольне становище в межах с.м.т. Саврань, посилаючись на те, що на території Савранського району існує ще три ринки, які розташовані в селищах Кам"яне, Концеба та Дубинове, та наполягає на безпідставному застосуванні за вчинене порушення штрафу, який визначено у максимально можливому розмірі.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань наполягає також на тому, що Одеське обласне територіальне відділення допустило порушення вимог п. 23, п. 26 та п. 27 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке полягає в тому, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань копія подання з попередніми висновками не направлялась. Крім того, підприємство не було повідомлене про час і місце розгляду його справи органом Антимонопольного комітету України.
Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України проти доводів апеляційної скарги заперечило.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне.
13.10.2008 р. відбулась державна реєстрація Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань.
Відповідно до довідки Відділу статистики у Савранському районі основними видами діяльності підприємства є роздрібна торгівля іншими продовольчими товарами, роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, здавання в оренду власного нерухомого майна, надання інших комерційних послуг.
Розпорядженням голови Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.03.2012 р. № 26-р відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань розпочато розгляд справи № 26-02/2012 за ознаками порушення вимог законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч. 1 ст. 13 цього Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що призвело або може призвести до ущемлення інтересів інших суб"єктів господарювання чи споживачів, що було б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
В ході перевірки Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань формування тарифів на послуги ринку протягом 2011 року здійснювалось виходячи з собівартості одно місця та запланованих витрат по ринку. Собівартість одного торгового місця розраховувалась на підставі валових витрат 2010 р., рентабельності у розмірі 15 %, єдиного податку та площі ринку.
Листом від 09.02.2012 р. № 337/2012 Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань повідомило органу Антимонопольного комітету України про характер запланованих витрат, включених до складу тарифу на послуги ринку: асфальтування, капітальний ремонт павільйону, придбання та встановлення контейнерів, огородження ринку парканом, будівництво платного туалету, ремонт адміністративної будівлі, оформлення технічної документації.
19.03.2012 р. за результатами розгляду справи № 26-02/2012 Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було прийняте рішення № 10 - ріш, яким визнано, що протягом 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань займало монопольне становище на ринку послуг з надання місць для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами на ринку в межах с.м.т. Саврань.
Пунктом 2 цього рішення визнано, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань вчинено порушення вимог законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч. 1 ст. 13 цього Закону, у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку, що може призвести до ущемлення інтересів інших суб"єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Пунктом 3 рішення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань застосовано штраф в сумі 61 770 грн., передбачений ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
За результатами розгляду матеріалів справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань не підлягає задоволенню за наступними підставами.
Механізм формування економічно обґрунтованих цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів врегульований Порядком розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, затвердженим наказом Міністерства економіки України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009 р. № 638/109 (z0600-09)
.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ цього Порядку до собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) включаються прямі та непрямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торгових приміщень (площ), та/або витрати, пов'язані з обслуговуванням торгових приміщень (площ) на ринках.
Прямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торговельних місць, та/або прямі витрати, пов'язані з обслуговуванням торговельних місць на ринках, визначаються як витрати, які можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об'єкта витрат економічно доцільним шляхом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
До непрямих витрат, пов'язаних з наданням в оренду торговельних місць, та/або непрямих витрат, пов'язаних з обслуговуванням торговельних місць на ринках, належать витрати:
1)на оплату праці адміністративного та технічного персоналу;
2)на тепло - водопостачання і водовідведення, електроенергію, вивіз сміття;
3) на послуги з прибирання, охорони та пожежної охорони приміщень; утримання медпунктів, лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, санвузлів, кімнат гігієни, кімнати міліції;
4) на амортизацію основних засобів та нематеріальних активів.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 09.02.2012 р. № 337/2012 Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань повідомило органу Антимонопольного комітету України про те, що заплановані витрати, включені до складу тарифу на послуги ринку, включають витрати на асфальтування, капітальний ремонт павільйону, придбання та встановлення контейнерів, огородження ринку парканом, будівництво платного туалету, ремонт адміністративної будівлі, оформлення технічної документації.
Відповідно до п. п. 139.1.5 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України витрати на придбання, виготовлення, будівництво, реконструкцію, модернізацію та інше поліпшення основних засобів та витрати, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням (виготовленням) нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно зі статтями 144 - 148 цього Кодексу, з урахуванням пунктів 146.11 і 146.12 статті 146 та пункту 148.5 статті 148 цього Кодексу, не включаються до складу витрат, що враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань не мало правових підстав для включення до складу тарифу на послуги ринку запланованих витрат на асфальтування, капітальний ремонт павільйону, придбання та встановлення контейнерів, огородження ринку парканом, будівництво платного туалету, ремонт адміністративної будівлі, оформлення технічної документації.
В силу приписів Податкового кодексу України (2755-17)
відповідні витрати підлягають амортизації і лише цьому вигляді включаються до складу непрямих витрат, пов'язаних з обслуговуванням торговельних місць на ринках.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ"с.м.т. Саврань про те, що лист від 09.02.2012 р. № 337/2012, яким орган Антимонопольного комітету України був повідомлений про склад запланованих витрат, містив помилкову інформацію, оскільки доказів звернення до відповідача з листами або заявами про спростування інформації, яка містилась в листі від 09.02.2012 р. № 337/2012, позивач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2001 р. № 2210-III (зі змінами та доповненнями) зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Пунктом першим ч. 2 цієї норми передбачено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Товар, згідно з абз. 13 ст. 1 цього Закону, - це будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери).
Пунктом 2 ст. 50 Закону зловживання монопольним становищем визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи спрощеного звіту суб"єкта малого підприємництва за 2011 рік, виручка Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань від реалізації продукції (робіт, послуг) склала 617,7 тис. грн.
Таким чином, визначення Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України штрафу в сумі 61 770 грн. відповідає вимогам ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань про те що він не є єдиним ринком, який надає послуги з надання місць для торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами на території Савранського району, а тому визнання його монополістом в межах цієї території є невірним, оскільки при визначенні територіальних меж відповідач керувався не територією Савранського району, а лише межами с.м.т. Саврань.
Не приймаються до уваги і доводи позивача про те, що він не був повідомлений про дату та час розгляду Адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України питання про прийняття рішення по справі № 26-02/2012 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, телефонограмою від 13.03.2012 р. № 12 орган Антимонопольного комітету України надав керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань відповідну інформацію.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 93, 99, 101- 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення Господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. по справі № 5017/1376/2012 залишити без змін, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Південний Буг ВВ" с.м.т. Саврань - без задоволення.
постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
постанова складена 21.01.2013 р.
Головуючий суддя:
Судді:
|
Л. В. Лавриненко
В. І. Картере
В. Т. Пироговський
|