ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.07.2013 Справа № 908/2078/13
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного господарського суду (rs33892834) )
За позовом: Запорізького міжрайонного екологічного прокурора (69037 м. Запоріжжя, вул. Миру, 5) в інтересах
позивача 1: Запорізької міської ради (69105 м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
позивача 2: Комунального підприємства "Водоканал" (69002 м. Запоріжжя, вул. Артема, 61)
до Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод" (69095, м. Запоріжжя, вул. Залізнична, 2)
про стягнення 21 245 грн. 35 коп.
Суддя Дроздова С.С.
Представники сторін:
Від позивача 1: не з'явився
Від позивача 2: Рушинець А.О., дов. 12 від 21.01.2013 р.
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Макогонюк І.М., посвідчення № 011305 від 24.10.2012 р.
Запорізький міжрайонний екологічний прокурор, м. Запоріжжя звернувся до господарського суду в інтересах Запорізької міської ради, м. Запоріжжя та Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя з позовною заявою про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя 21 245 грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя за договором № 65/2 від 01.01.2010 р. на прийняття стічних вод у системи каналізації.
Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 14.06.2013р., справу № 908/2078/13 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 17.06.2013р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/2078/13, присвоєно справі номер провадження 27/45/13 та призначено судове засідання на 02.07.2013р.
Ухвалою суду від 02.07.2013р. розгляд справи відкладався на 16.07.2013р., на підставі ст. 77 ГПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання представників позивачів 1, 2.
Ухвалою суду від 16.07.2013 р. розгляд справи відкладався на 30.07.2013 р., на підставі ст. 77 ГПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання представника позивача 1.
30.07.2013 р. продовжено розгляд справи № 908/2078/13.
До початку розгляду справи представник позивача 2 та прокурор заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представнику позивача-2 та прокурору, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Прокурор підтримав позовні вимоги, заявлені в інтересах позивачів 1, 2, на підставах викладених у позовній заяві. Просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя 21 245 грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя за договором № 65/2 від 01.01.2010 р. на прийняття стічних вод у системи каналізації.
Позивач 1 у судове засідання 30.07.2013 р. не з'явився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином. 30.07.2013 р. надіслав на адресу суду письмове клопотання, в якому просить суд розглянути справу без участі його представника. Заявлений прокурором позов підтримав у повному обсязі.
Позивач 2 у судовому засіданні підтримав вимоги, заявлені Запорізьким міжрайонним екологічним прокурором. Надав суду письмові пояснення стосовно заперечень відповідача щодо предмету спору.
У судове засідання 30.07.2013 р. відповідач не з'явився. 29.07.2013 р. надіслав на адресу суду письмові доповнення до відзиву (додані до матеріалів справи), проти заявленого позову заперечив. Крім того, відповідачем до суду надано заяву, в порядку ст. 22 ГПК України про відкладення розгляду справи, у зв'язку з відрядженням уповноваженого представника.
Заяву відповідача, відповідно до ст. 28 ГПК України, відхилено судом як необґрунтовану, оскільки господарський процесуальний кодекс України не обмежує коло осіб, які можуть з'явитися в судове засідання та представляти інтереси Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя.
Суд звертає увагу відповідача на наступне: про деякі обставини, які можуть бути підставою для відкладення розгляду справи, зазначалося в роз'ясненнях Вищого арбітражного суду України. Так, у п.8 роз'яснення від 10.12.199р. № 02-5/422 "Про судове рішення" (v_422800-96) йшлося про те, що у зв'язку з висуненням позивачем у порядку, передбаченому частиною четвертою статті 22 ГПК України, додаткових, змінених чи нових вимог до відповідача останній вправі вимагати відкладення розгляду справи для подання відповідних доказів.
Таким чином, представник відповідача був двічі присутній в судових засіданнях, позовні вимоги позивачами у справі: 1,2 не змінювались у встановленому законом порядку, тому підстав для відкладення розгляду справи, суд не вбачає.
Справу розглянуто в порядку ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами, оригінали яких судом оглянуті в судовому засіданні 30.07.2013 р.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, вислухавши прокурора та представника позивача 2, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 13, ч. 1, 2 ст. 14 Цивільного кодексу України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР) , а саме, ч. 1 ст. 60 визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Статтею 143 Конституції передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на принципах, зокрема: забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування та досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Статтею 7 цього Закону зазначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації; забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості.
Виходячи з аналізу наведених вище норм та положення п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження органу місцевого самоврядування, визначені Конституцією України (254к/96-ВР) , цим та іншими законами, крім інших функцій на неї покладено функцію здійснення державної політики в галузі житлово-комунального господарства.
Для реалізації на території міста Запоріжжя державної політики у сфері житлово-комунальних послуг Запорізькою міською радою утворено Комунальне підприємство "Водоканал", основною метою діяльності якого, відповідно до Розділу 2 Статуту, є забезпечення безперебійного постачання населенню, підприємствам, організаціям міста й області питної води; забезпечення водовідведення й очищення господарсько-побутових стоків відповідно до параметрів мереж і споруд та правил прийому стічних вод до системи каналізації; розробка і здійснення організаційно-технічних заходів щодо поліпшення якості води й очищення стоків тощо.
Статтею 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування
Господарським судом встановлено, що 01.01.2010р. між Комунальним підприємством "Водоканал" та ПАТ "Запорізький електровозоремонтний завод" укладено договір № 65/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.
Запорізькою міжрайонною екологічною прокуратурою проведено перевірку додержання вимог чинного законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища в частині використання водних ресурсів та дотримання лімітів скидання забруднюючих речовин.
За результатами перевірки встановлено, що ПАТ "Запорізький електровозоремонтний завод" порушуються вимоги Водного кодексу України (213/95-ВР) , "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" та "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37 (z0402-02) , "Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003р., внаслідок чого не дотримуються договірні зобов'язання та інтереси територіальної громади міста Запоріжжя, в тому числі у вигляді ненадходження коштів до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища від плати за понаднормативний скид стічних вод у каналізаційні мережі м. Запоріжжя.
Лабораторією стічних вод КП "Водоканал" на виконання п.п. 2.1, 2.2 Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37 (z0402-02) , п.п. 2.1.15.1, 2.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003р., 18.02.2013р. через контрольну точку "КК-1" проведений контрольний відбір проб стічних вод ПАТ "Запорізький електровозоремонтний завод", що надходять до міської каналізації, для проведення аналізу їх якості та перевірки дотримання допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.
Відповідно до п. 7.9.12 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя", загальні відомості щодо проб стічних вод (назва, місце, дата відбору) заноситься в Зведений журнал контролю за якістю стічних вод Підприємств та очисних споруд міста. Окремо заповнюється "Журнал арбітражних проб", з вказівкою назви Підприємства, дати, місця відбору проб, № арбітражного посуду та дати знищення проби за підписом завідуючої лабораторії.
На підставі договору та "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя" лабораторією стічних вод КП "Водоканал", 18.02.13р. через контрольні точки проведено відбір проб стічних вод відповідача, що надходять до міської каналізації, для проведення аналізу їх якості та перевірки дотримання допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.
Лабораторія Комунального підприємства "Водоканал" є атестованою, згідно з свідоцтва про атестацію № 45 від 01.07.2009р. (дійсна до 01.07.2014р.) атестована на проведення вимірювань хімічних, фізико-хімічних і бактеріологічних показників стічних вод підприємства.
Відбір проб стічних вод проведено у присутності представника відповідача -Василенко Т.В., Воробйов Н.В., про що було складено акт відбору проб стічних вод від 18.02.2013р., в якому зазначено номер посуду для основного аналізу, а саме: б.п. 134 (V-2 дм3), б. с темн. 701 (V -1 дм3), б. п. 137 (V - 2 дм3), б.с.т. 5 (V -1 дм3), б.с.тем. 45 (V -100 см3), б.п 136 (V-2 дм3), б.с.т. 401 (V-1 дм3), б. с. темн. 1 (V-100 см3) крім того, зазначено, що представниками відповідача було відібрано паралельну пробу об'ємом 1,5 дм 3 з КК, б.п. об'ємом 1,5 дм3 з КК-2, б.п. об'ємом 1,5 дм3 - з КК - 1. КП "Водоканал" було відібрано арбітражну пробу б.с.т. 13 (V-1дм3), б.с.темн. 60 (V-1дм3), б.с. темн. 99 (V-Ідм3), які були законсервована з доданням 1 см3 концентрованої азотної кислоти.
Час відбору проб 9-45, 10-00, 10-15 год., про що зазначено в акті відбору проб стічних вод 18.02.2013р.
На підставі вказаних номерів посуду, відібрана проба реєструється на КП "Водоканал" в зведеному журналі, в робочому журналі, з яких чітко вбачається номер проби, номер посуди, об'єм проби та матеріал тари, в яку була відібрана проба (копії журналів додаються). Відповідно до цього, пробу відібрану зі стічних вод підприємства можна ідентифікувати, а отже посилання відповідача на неможливість ідентифікації вказаної проби є безпідставними.
За результатами проведеного основного хімічного аналізу лабораторією КП "Водоканал", яка згідно свідоцтва про атестацію № 45 від 01.07.2009р. атестована на проведення вимірювань хімічних, фізико-хімічних і бактеріологічних показників стічних вод підприємства, було виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах з азоту амонійного - 32,9 мг/дм куб при допустимій концентрації (ДК) - 19 мг/дм куб. Про факт перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин відповідно до положень п.7.9.15. "Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя" відповідача проінформовано телефонограмою від 20.02.2013р.
Акт відбору проб стічних вод від 18.02.2013р. підписано Василенко Т.В. без зауважень.
Відповідно до п. 7.9.13 Правил позивачем складено протокол аналізу стічних вод від 20.02.2013р., який підписано начальником лабораторії стічних вод КП "Водоканал" Рябицею Л.Ю.
На підставі акту відбору стічних вод від 18.02.2013р. та протоколу аналізу стічних вод від 20.02.2013р., згідно з Правилами стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та договором, позивачем розрахована додаткова плата за перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на загальну суму 21 245 грн. 35 коп.
Крім того, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод відповідача, відібраних лабораторією стічних вод КП "Водоканал" 18.02.2013р., відповідно до п. 3.2.9 договору, п.п. 2.1.5, 2.1.11, 7.7 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя" відповідачу була пред'явлена претензія та виставлено рахунок № 65/2 від 13.03.2013р. для оплати за скид наднормативних забруднень в міську каналізацію відповідно до п. 9.2, 9.3, 9.6, 9.7 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя".
Посилання відповідача відносно терміну проведення аналізу, температурного збереження відносяться до проведення аналізів на нафтопродукти. КП "Водоканал" в стічних водах відповідача було виявлено перевищення допустимих концентрацій по показникам азоту амонійному, а отже посилання відповідача відносно недодержання КП "Водоканал" порядку збереження проб стічних вод та проведення аналізів є необґрунтованими та безпідставними.
На виконання п. 7.10 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" та п.7.7 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя" позивачем на адресу відповідача 18.02.2013р. направлена відповідна претензія за № 2594 від 13.03.2013р. про сплату у місячний термін додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 21 245,35 грн. на рахунок КП "Водоканал" та 13.03.2013р. виставлено рахунок № 65/2 для оплати за скид над нормованих забруднень в міську каналізацію відповідно до п. 9.2, 9.3, 9.6, 9.7 "Правил приймання... м. Запоріжжя".
На день звернення Запорізького міжрайонного екологічного прокурора з позовом до господарського суду відповідач не сплатив 21 245 грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації КП "Водоканал".
Відповідно до п. 3.2.9 договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 65/2 від 01.01.2010р., при перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, відповідач вносить плату за скид понаднормативних забруднень позивачу, у відповідності з "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", "Правилами приймання... м. Запоріжжя" та "Інструкцією...".
Пунктом 5.2.2 договору встановлено, що за скид стоків з перевищенням ДК відповідач зобов'язаний сплатити позивачу на підставі претензій за скид наднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання...м. Запоріжжя" та "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002р. (z0402-02)
Відповідно до п. 1.5 Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України " встановлено, що на підставі цих правил та інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств.
Так, згідно з п. 2.4.1, 2.4.4 "Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003р., погоджених Державним управлінням екології та природних ресурсів в Запорізькій області та Запорізькою міською СЕС, відповідач зобов'язаний: виконувати в повному обсязі вимоги правил та договору, своєчасно сплачувати рахунки водоканалу за надані послуги; сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників, перевищення договірних обсягів, а також порушення Правил в терміни, встановлені Договором.
Окрім того, відповідно до п.п. 6.3, 6.6.2 "Правил прийому стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя" приймання стічних вод відповідача в систему міської каналізації здійснюється відповідно до договору, розробленого "Водоканалом", відповідач зобов'язується не перевищувати встановлені об'єми водовідведення та допустимих концентрації в своїх контрольних точках.
Згідно з п. 9.2, 9.6 "Правил прийому стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя", при перевищенні рівня змісту забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами, допустимими концентраціями, відповідач зобов'язаний провести сплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу. Період, за який стягується плата за скид відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, що скинуті відповідачем за цей період з даного об'єкту.
Пунктом 7.7 "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України м. Запоріжжя" встановлено, що при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених договором або правилами, "Водоканал" після завершення аналізу надсилає підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК водоканал надсилає підприємству претензію, до якої додаються: протокол якості скиду стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод, рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень (передаються лише ті документи, які відсутні на підприємстві).
В додатку № 5 до Правил приймання стічних вод підприємства у систему каналізування м. Запоріжжя, встановлена форма розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізування м. Запоріжжя, відповідно до якої позивачем і було виконано розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізування м. Запоріжжя на суму 21 245 грн. 35 коп.
Згідно п. 2.3 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших та інших стічних вод в систему каналізації населених пунктів 2, Затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, норматив плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації населених пунктів встановлюється на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод, яка визначається у відповідності з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведведення.
Виробнича собівартість очищення 1 куб. м, стічних вод в тарифі на послуги водовідведення КП "Водоканал" з 01.04.2012р. складає 2,062 грн. м куб. без ПДВ, який було затверджено генеральним директором КП "Водоканал".
Несплата ПАТ "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізації м. Запоріжжя порушує договірні зобов'язання, викликає спрямування додаткових коштів КП "Водоканал" на очищення стоків із вмістом понаднормативних забруднень, що додатково унеможливлює виконання належним чином підприємством державної політики у сфері житлово-комунальних послуг в частині надання послуг з водопостачання, водовідведення, центрального опалення та централізованого постачання гарячої води, а також забезпечення споживачів міста Запоріжжя вказаними житлово-комунальними послугами необхідного рівня та якості, а також впливає на інтереси територіальної громади міста Запоріжжя щодо спрямування частини зазначених коштів до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Згідно ст. ст. 33, 35 Водного кодексу України з метою забезпечення екологічної і санітарно-гігієнічної безпеки вод здійснюються стандартизація і нормування в галузі використання і охорони вод. У галузі використання і охорони вод встановлюються такі нормативи: нормативи екологічної безпеки водокористування; екологічний норматив якості води водних об'єктів; нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та інші.
Згідно ст. 39 Водного кодексу України для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва.
Відповідно до п. 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Згідно ч. 2, 4 ст. 42 Водного кодексу України, водокористувачі можуть бути первинними і вторинними. Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Ст. 218 ГК України встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до встановленої форми КП "Водоканал" було виконано розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізування м. Запоріжжя на суму 21 245 грн. 35 коп.
Як свідчать вищевикладені обставини, відповідач не надав доказів в підтвердження сплати 21 245 грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації.
Приписами ст. ст. 33, 34 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на обґрунтування своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, ст. 34 ГПК України.
З урахуванням наведеного, наявних матеріалів справи, документів та доказів, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Запорізького міжрайонного екологічного прокурора, м. Запоріжжя в інтересах Запорізької міської ради, м. Запоріжжя та Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя 21 245 грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації КП "Водоканал", м. Запоріжжя за договором № 65/2 від 01.01.2010р. на прийняття стічних вод у системи каналізації.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні 30.07.2013р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судовий збір, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 44, 49, 82- 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Запорізького міжрайонного екологічного прокурора, м. Запоріжжя в інтересах Запорізької міської ради, м. Запоріжжя та Комунального підприємства "Водоканал", м. Запоріжжя до Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод", м. Запоріжжя задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод" (69095 м. Запоріжжя, вул. Залізнична, буд. 2, ЄДРПОУ 01056273, р/р 26007000389 в Запорізькому ТВБВ ДФ ПАТ "Експрес-банк" м. Запоріжжя, МФО 306964) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (69002 м. Запоріжжя, вул. Артема, 61, код ЄДРПОУ 03327121, р/р 26032045720004 у АКБ "Індустріалбанк", м. Запоріжжя, МФО 313849) 21 245 (двадцять одна тисяча двісті сорок п'ять) грн. 35 коп. заборгованості із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації. Видати наказ.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Запорізький електровозоремонтний завод" (69095 м. Запоріжжя, вул. Залізнична, буд. 2, ЄДРПОУ 01056273, р/р 26007000389 в Запорізькому ТВБВДФ ПАТ "Експрес-банк" м. Запоріжжя, МФО 306964) на користь Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) 1 720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя
С.С. Дроздова
рішення оформлено та підписано 02.08.2013р.
рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.