ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 липня 2013 року Справа № 913/1495/13
Провадження № 24/913/1495/13
( Додатково див. постанову Донецького апеляційного господарського суду (rs33694263) )
За позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ
до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", м. Лисичанськ Луганської області
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1.Луганська обласна рада, м. Луганськ
2.Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Луганськ
3.Лисичанська міська рада, м. Привілля Луганської області
про стягнення збитків в сумі 81329 грн. 63 коп., заподіяних порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря
Суддя Рябцева О.В.
Секретар судового засідання Дохняк І.В.
у засіданні брали участь:
від заявника - Саіян С.Г. - прокурор відділу прокуратури м. Луганська, посвідчення від 22.10.2012 № 010691;
від позивача - Землянська О.С. - гол. спеціаліст юридичного сектора-юрисконсульт, дов. від 19.06.2013 № 22;
від відповідача - Завальнюк М.Г. - інженер з охорони навколишнього природного середовища ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 12.06.2013 № 65, Костенко А.М. - ведучий юрисконсульт ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 02.01.2013 № 11, Поляков Д.В. - ведучий юрисконсульт ВП "Шахта "Новодружеська" ПАТ "Лисичанськвугілля", дов. від 02.01.2013 № 15;
від третьої особи - Луганської обласної ради - не прибув;
від третьої особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області - Філімошина Г.С. - пров. спеціаліст-юрисконсульт, дов. від 02.01.2013 № 15-22/20;
від третьої особи - Лисичанської міської ради - не прибув.
Прокурором заявлена вимога про стягнення з відповідача на користь держави збитків в розмірі 81329 грн. 63 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги прокурор вказує, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області в період з 18.05.52009 по 05.06.2009 та з 18.04.2013 по 16.05.2013 проведено планові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля". В ході перевірок встановлений факт викиду Відокремленим підрозділом "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу в період з 01.06.2010 по 11.05.2011, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Розмір збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, складає 81329 грн. 63 коп. Відповідачем збитки на даний час не відшкодовані, тому прокурор просить їх стягнути в судовому порядку.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що перевірка, в ході якої встановлено порушення природоохоронного законодавства, здійснена позивачем в порушення ст. 19 Конституції України, Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) , постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" (212-2008-п) та Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464 (z0018-09) , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за № 18/16034 (z0018-09) . Підприємства з високим ступенем ризику, до яких відносяться і підприємства вугільної промисловості, перевіряються плановою перевіркою не більше одного разу на рік. За результатами здійсненої за період з 18.04.2013-16.05.2013 перевірки нараховано штрафні санкції за попередню перевірку, а саме за 2009 рік, що є незаконним. Вимога про стягнення шкоди за порушенням, яке встановлене у 2009 році, заявлена з пропуском строку позовної давності. Також відповідач вказує, що в ході перевірки, проведеної з 18.05.2009-05.06.2009, про результати якої складено акт № 215, дійсно було встановлено факт відсутності дозволу на викиди в атмосферне повітря у ВП "Автобаза" за період з 01.01.2009 по час перевірки, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". За результатами цієї перевірки позивачем видано припис від 05.06.2009 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства та притягнуто до адміністративної відповідальності винних осіб за несвоєчасне оформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Керівництвом підприємства оголошено догану винним особам та отримано відповідний Дозвіл від 30.07.2012 № 4411870000-128 терміном дії 10 років з 12.05.2011 до 12.05.2021. Після перевірки 2009 року було проведено ще дві перевірки (15.10.2011-31.10.2011, акт № 212, 07.08.2012-20.08.2012, акт № 205) в ході яких не встановлено факту завдання реальної шкоди державі. Також на підставі направлення від 20.04.2010 № 17-1122 позивачем здійснено перевірку за період з 31.05.2010 по 18.06.2010, однак акт за результатами даної перевірки на адресу відповідача не надавався, не надавались приписи та розпорядження, відповідно до яких фіксується порушення законодавства. В акті перевірки, здійсненої в травні 2013 року, не зазначено перевіряємого періоду, однак вказано, що в період з 01.06.2010 по 17.11.2010 ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що стало необґрунтованою підставою для нарахування шкоди.
Третя особа - Луганська обласна рада надала пояснення, за змістом яких підтримує заявлені позовні вимоги, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та ст. 29 Бюджетного кодексу України, має право на одержання 20% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Розгляд справи просить здійснювати без участі його представника.
Третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області відзивом на позовну заяву, з урахуванням уточнень від 16.07.2013 просить задовольнити заявлену вимогу. При цьому, у відзиві зазначено, що розподіл грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відбувається з урахуванням Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2013 № 43 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 за № 291/22823 (z0291-13) (далі - Порядок). У процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Державної казначейської служби України здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених законодавством, та перераховують за належністю розподілені кошти. Платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України (2542-14) та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються (списуються) за призначенням на відповідні рахунку, а саме: на аналітичні рахунки з обліку доходів загального (спеціального) фонду державного бюджету, відкриті за балансовим рахунком 3111 (3121); на аналітичні рахунки з обліку доходів загального (спеціального) фонду місцевого бюджету, відкриті за балансовим рахунком 3141 "Надходження до загального фонду місцевих бюджетів" (3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки").Тобто, кошти з рахунків, відкритих за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами", кодом класифікації доходів бюджету 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" (символ звітності 331), розподіляються в співвідношенні - 70 та 30 відсотків на рахунки, що відкриватимуться в розрізі бюджетів місцевого самоврядування за балансовим рахунком 3151 "Надходження коштів спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки" та за балансовим рахунком 3121 "Надходження коштів спеціального фонду державного бюджету, які направляються на спеціальні видатки". Справу просить розглянути без участі представника управління.
Третя особа - Лисичанська міська рада надала пояснення щодо порядку сплати, зарахування і розподілу між державним і місцевим бюджетами спірних коштів.
Позивач проти доводів відповідача заперечує, посилаючись на те, що планова перевірка дотримання природоохоронного законодавства здійснена відповідно до приписів нормативних актів, на які вказує відповідач, цими нормативними актами контролюючий орган не обмежується будь-яким періодом, за який здійснюється перевірка.
Оцінивши надані докази і доводи учасників судового процесу, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) та наказу Державної екологічної інспекції в Луганській області від 26.03.2009 № 113 в період з 18.05.2009 по 05.06.2009 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Відкритим акціонерним товариством "Лисичанськвугілля", яке перейменовано у Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля", про що складено акт.
В результаті проведеної перевірки встановлено, що Відокремленим підрозділом "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" викид забруднюючих речовин до 31.12.2008 здійснювався на підставі дозволу № 90065, виданого екологічною інспекцією по Лисичанському регіону 28.03.2004, терміном дії до 31.12.2008. Контроль якості та кількості викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами не здійснюється, що є порушенням вимог ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
05.06.2009 відповідачу видано припис № 186, яким ВП "Автобаза" необхідно до 30.09.2009 отримати дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Голові правління необхідно направляти інформацію про хід виконання приписів не пізніше триденного строку після закінчення встановленого терміну виконання припису відділу екологічного контролю по Лисичанському району.
За вказане правопорушення еколога ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" Височину М.Г. притягнуто до адміністративної відповідальності за здійснення виробничої діяльності без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено постанову від 19.05.2009 № 003142.
Штраф за адміністративне правопорушення сплачений в повному обсязі, а саме: 20.10.2009 в сумі 85 грн. 00 коп.
Збитки, заподіяні порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу за вказаним актом позивачем не розраховувались.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами отримано відповідачем лише в травні 2011 року.
Також, позивачем на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) та наказу Державної екологічної інспекції в Луганській області від 29.03.2013 № 152 в період з 18.04.2013 по 16.05.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля", про що складено акт.
В результаті проведеної перевірки встановлено, що основна виробнича діяльність підрозділу пов'язана з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря. На балансі підприємства знаходиться 86 одиниць автотранспорту, з них: 62 на бензині та 24 на дизельному паливі. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів Відокремленим підрозділом "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" здійснюються на підставі дозволу на викиди № 4411870000-128, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 12.05.2011, терміном дії до 12.05.2021. Також в акті відображено, що підприємством в період з 01.06.2010 по 11.05.2011 викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснювались без дозволу, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
16.05.2013 відповідачу видано припис про усунення порушень природоохоронного законодавства до 16.07.2013. ПАТ "Лисичанськвугілля" необхідно направити інформацію про виконання приписів не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до відділу екологічного контролю природних ресурсів Лисичанського регіону.
У зв'язку з виявленим порушенням позивачем розраховано збитки в розмірі 81329 грн. 63 коп. згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639 (z0048-09) , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за № 48/16064 (z0048-09) (далі - Методика).
Розрахунок здійснений на підставі довідки про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, наданої в ході перевірки ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" (аркуш справи 12). Період нарахування шкоди визначено до дати отримання дозволу в межах загального строку позовної давності.
Згідно ст. 10 Закону України від 16.10.1992 № 2707-XII "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу (ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря").
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач в період з 01.06.2010 по 11.05.2011 здійснював викид забруднюючих речовин без спеціального дозволу.
В п. 2.1. Методики зазначено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.7. Методики розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках: викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом, а ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Прокурор документально обґрунтував протиправну поведінку відповідача, що потягла порушення екологічного законодавства, заподіяну шкоду такими діями та причинний зв'язок між протиправною поведінкою та її наслідками, а відповідач не довів відсутності своєї вини у порушенні Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (2707-12) , тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Доводи відповідача щодо проведення перевірки з порушенням чинного законодавства судом відхиляються, оскільки перевірка здійснена контролюючим органом в межах його компетенції. Наказ від 29.03.2013 № 152 "Щодо здійснення планових заходів" не містить в собі обмежень щодо періоду, за який здійснюється перевірка. Не міститься відповідних обмежень і в нормативних актах, на які посилається відповідач. Відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (877-16) та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" регулюється періодичність проведення планових заходів, а не тривалість періодів, за який здійснюється перевірка.
Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача в доход Державного бюджету України стягується судовий збір в сумі 1720 грн. 50 коп.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Луганська обласна рада, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Лисичанська міська рада про стягнення збитків в сумі 81329 грн. 63 коп., заподіяних порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, задоволити в повному обсязі.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, ідентифікаційний код 32359108 на користь держави збитки в розмірі 81329 грн. 63 коп., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним та місцевим бюджетами" Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій" за наступними реквізитами: балансовий рахунок № 33115331700051 спеціального фонду місцевого бюджету м. Лисичанськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 37800278, УДКСУ у м. Лисичанськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, ідентифікаційний код 32359108 в доход Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, банк отримувача - ГУДКСУ у Луганській області, отримувач - УДКСУ у м. Луганську, МФО 804013, код ОКПО - 37991503, код класифікації доходів 22030001 судовий збір в сумі 1720 грн. 50 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області після набрання рішенням законної сили.
4.рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
5.Повне рішення складено і підписано - 22.07.2013.
Суддя
О.В.Рябцева