ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/589/13 19.04.13
( Додатково див. постанову Київського апеляційного господарського суду (rs32051577) )
За позовом Комунального підприємства "Ремонтно-експлуатаційна організація - 7"
До Комунального підприємства "Київкомунсервіс"
Третя особа Комунальне підприємство "Дирекція по утриманню та обслуговуванню житлового фонду Святошинського району м. Києва"
Про стягнення 407305,19 грн.
Головуючий Шкурдова Л.М.
Судді Ковтун С.А
Удалова О.Г.
при секретарі судового засідання Білецькій О.В.
представники:
від позивача - Грет Я.П. (дов. № 1164 від 23.05.2012 р.);
від відповідача - Степанець О.П. (дов. № 1-59 від 09.01.2013 р.);
від третьої особи - не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "Ремонтно-експлуатаційна організація - 7" (далі-позивач) звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до Комунального підприємства "Київкомунсервіс" (далі-відповідач) про стягнення 407305,19 грн. заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані безпідставністю володіння відповідачем грошовими коштами в розмірі 407305,19 грн., оскільки послуги, на оплату яких перераховано вказану суму, не було відповідачем виконано.
Відповідач заперечуючи проти позову посилається на те, що Київська міська рада рішенням від 25.03.2010 року № 435/3873 (ra0435023-10) "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" визначила КП "Київкомунсервіс" виконавцем послуг з вивезення відходів у м. Києві. Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.06.2010 року №397 (ra0397017-10) "Про затвердження та погодження тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та внесення змін до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.12.2008 року №1723 та від 18.11.2009 року №1298" затверджено КП "Київкомунсервіс" тариф на послуги з вивезення побутових відходів у м. Києві для житлових організацій усіх форм власності. Таким чином, відповідно до вищезгаданих нормативно-правових актів договори на надання послуг з вивезення побутових відходів в м. Києві мають укладатись споживачами цих послуг лише з КП "Київкомунсервіс". Позивач не має права на здійснення діяльності з вивезення побутових відходів, доказів на здійснення такої діяльності він також не надав, права на грошові кошти, які надійшли від населення за послуги з вивезення побутових відходів, позивач не має.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.03.2013 року, за клопотанням позивача, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, КП "Дирекція по утриманню та обслуговуванню житлового фонду Святошинського району м. Києва".
Третя особа надала пояснення по суті спору в яких підтримує доводи позовної заяви та просить суд задовольнити позов.
Розпорядженням заступника Голови Господарського суду міста Києва від 26.03.2013 року справу № 910/589/13 передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Шкурдової Л.М., суддів Ковтуна С.А, Чебикіної С.О.
Розпорядженням В.О. голови Господарського суду міста Києва від 19.04.2013 року справу № 910/589/13 передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Шкурдової Л.М., суддів Ковтуна С.А, Удалової О.Г.
Представник позивача в судових засіданнях підтримав позов.
В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечував.
Представник третьої особи в судовому засіданні надав суду пояснення по суті спору та просив задовольнити позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 грудня 2010р. № 1112 (ra1112017-10) "Про питання організації управління районами в м. Києві", розпорядження голови Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації від 25 лютого 2011 № 106 "Про закріплення майна, що передане до сфери управління Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації" за КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" закріплено будинки житлового та нежитлового фонду, що знаходиться у Святошинському районі м. Києва та у власності територіальної громади м. Києва.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
01 вересня 2008 р. між КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва", як балансоутримувачем, та КП "РЕО-7" укладено договір на утримання та обслуговування житлового і нежитлового фонду, що перебуває у комунальній власності Святошинського району м. Києва. Відповідно до п. 2.2.18 вказаного договору на позивача покладено обов'язки утримання, технічного та санітарного обслуговування житлового фонду, нежитлових приміщень, інших споруд, прибудинкової території, внутрішньобудинкових інженерних мереж, у тому числі, укладення договорів на вивезення твердих побутових відходів та великогабаритних відходів.
17 січня 2011 р. між КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" та КП "РЕО-7" укладено угоду № 3 за якою термін дії договору від 01 вересня 2008 р. продовжується до 31 грудня 2011р.
01.11.2011 р. між КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" та КП "РЕО-7" укладено Договір № 470 на надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, житлового і нежитлового фонду, на підставі п. 2.2.24 якого КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" делеговано позивачу повноваження щодо укладення угод з виконавцями на вивезення твердих побутових відходів, оренду контейнерів.
Київська міська рада рішенням від 25.03.2010 року № 435/3873 (ra0435023-10) "Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" визначила КП "Київкомунсервіс" виконавцем послуг з вивезення відходів в м. Києві.
25.06.2010 р. між Позивачем та Відповідачем укладено договір № /27-5 про надання послуг по збиранню, вивезенню та захороненню побутових відходів, крім токсичних та особливо небезпечних, відповідно до умов якого відповідач надає позивачу послуги по збиранню, вивезенню та утилізації або захороненню побутових відходів, крім токсичних та особливо небезпечних, з місць розташування контейнерів (контейнерних майданчиків), які знаходяться в зоні обслуговування Позивача, відповідно довідки-дислокації, з дотриманням нормативно-правових актів у сфері послуг з вивезення побутових відходів на умовах Договору.
Згідно з п.п. 2.3., 2.4 Договору № /27-5 оформлення наданих послуг здійснюється актами виконаних робіт щодо наданих послуг, які складаються кожного місяця між Позивачем та Відповідачем. Порядок розрахунків за отримані послуги по збиранню та вивезенню побутових відходів в частині розщеплення сплати населенням за утримання будинків і споруд та прибудинкової території визначається окремою тристоронньою угодою між КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва", КП "ГІОЦ" та КП "Київкомунсервіс". Остаточні розрахунки здійснюються відповідно до актів виконаних робіт.
Відповідно до п. 2.7. Договору № 27-5 акти виконаних робіт складаються відповідачем у двох примірниках кожного місяця та підписуються і скріплюються печатками сторін не пізніше п'яти робочих днів після останнього числа місяця, в якому надавались послуги.
28 липня 2010 р. між КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва", КП "ГІОЦ" та КП "Київкомунсервіс" укладено договір № 47-5, за умовами якого КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" та КП "Київкомунсервіс" доручають, а КП "ГІОЦ" приймає на себе зобов'язання кожного банківського дня проводити розщеплення платежів, які надійшли на розподільчий рахунок від населення за житлово-комунальні послуги та перераховувати кошти на рахунок відповідача за послуги з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів відповідно до діючих тарифів, згідно з дислокацією, погодженою з відповідачем.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з укладених сторонами та скріплених печатками юридичних осіб актів здачі-прийняття виконаних робіт, відповідачем надавались послуги з вивезення побутових відходів, грошові кошти за виконання яких надходили від населенням на розподільчий рахунок КП "ГІОЦ" з подальшим розщепленням платежів та перерахуванням відповідачеві оплати за надані послуги.
Матеріалами справи в їх сукупності, а саме актом звірки розрахунків станом на 30.09.2012 року та Довідкою фінансової зустрічної перевірки № 11-31/705 від 01.04.2013 р., складеною Державною фінансовою інспекцією в м. Києві, підтверджується наявність переплати в розмірі 407305,19 грн. за надані на підставі Договору № /27-5 послуги з вивезення твердих побутових відходів.
Відповідач не заперечує проти наявності та розміру надмірно сплачених грошових коштів, проте, заперечуючи проти позову, вказує на відсутність у позивача права вимоги повернення цих коштів, оскільки вони сплачувались населенням.
За приписами ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець житлово-комунальних послуг - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.
За Договором від 01.09.2008 р., переукладеним в новій редакції 01.11.2011 р. ( п. 2.2.24) балансоутримувачем-КП "Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва" позивачу делеговано повноваження на укладення договору про надання послуг з перевезення відходів з відповідачем, як виробником.
Оплата послуг з вивезення твердих побутових відходів здійснювалась населенням на розподільчий рахунок КП "ГІОЦ" з подальшим її розщепленням та перерахуванням відповідачу, а отже саме позивач якому Договором від 01.11.2011 року делеговано повноваження на укладення договору з відповідачем на вивезення твердих побутових відходів, має право на отримання надмірно сплачених населенням в рахунок оплати вартості послуг з вивезення твердих побутових відходів грошових коштів.
Враховуючи вказане, заперечення відповідача проти позову з посиланням на те, що позивач не має права на стягнення не приймаються судом до уваги.
Зважаючи, що на час розгляду справи наявність заборгованості сторонами не заперечується, доказів зменшення розміру заборгованості матеріали справи не містять, суд дійшов висновку, що відповідач без достатніх правових підстав зберігає грошові кошти, належні позивачу, у сумі 407305,19 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути це майно. Особа зобов`язана повернути це майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За приписами п. 3 ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні..
Таким чином, оскільки грошові кошти у сумі 407305,19 грн. на даний час знаходяться у відповідача без достатніх правових підстав, вимога позивача про стягнення з комунального підприємства "Київкомунсервіс" зазначеної суми, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до статті 49 ГПК України покладаються судом на відповідача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33, 34, 44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства виконавчого органу Київради Київської міської державної адміністрації "Київкомунсервіс" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 23, код 33745659) на користь комунального підприємства "Ремонтно-експлуатаційна організація-7" (03164, м. Київ, вул. Підлісна, буд. 3, код 36114019) 407305,19 грн. (чотириста сім тисяч триста п'ять грн. 19коп.) безпідставно збережених грошових коштів, 8146,15 грн. (вісім тисяч сто сорок шість грн. 15 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складене 23.04.2013 р.
Головуючий
Судді
Л.М. Шкурдова
С.А. Ковтун
О.Г. Удалова