ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
|
"08" квітня 2013 р.Справа № 5017/3280/2012
|
За позовом: Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області
До відповідачів: Біляївської районної державної адміністрації Одеської області Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція"
про визнання недійсними розпоряджень, договору оренди земельної ділянки та зобов'язання звільнити земельну ділянку
Колегія суддів у складі:
Головуючий Д'яченко Т.Г.
Судді: Меденцев П.А.
Цісельський О.В.
Представники:
Від прокуратури: Доброжан Н.І., представник за посвідченням
Від позивача: Свечкіна О.О., представник на підставі довіреності
Від відповідачів: Гончаров В.М. представник Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, який діє на підставі довіреності
Суть спору: Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція", в якій просить суд визнати недійсним розпорядження Біляївської районної державної адміністрації від 24.10.2006р. №1623/2006, визнати недійсним розпорядження Біляївської районної державної адміністрації від 04.06.2007 №717/2007, визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 27.06.2007 укладений між Біляївською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція", зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Провінція" звільнити земельну ділянку загальною площею 5,5000 га, яка розташована на території Біляївської міської ради Біляївського району Одеської області, нормативно грошова оцінка якої становить 3682998грн.
Представник відповідача Біляївської районної державної адміністрації Одеської області проти обставин, покладених прокуратурою в обґрунтування позовних вимог у справі не заперечував, однак проти задоволеня позову судом усно заперечував в судових засіданнях, письмових пояснень відповідачем щодо своєї позиції стосовно заявлених позовних вимог у справі суду не надано.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція" у судові засідання не з'явився, письмового відзиву на позовні вимоги не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Представник Державної інспекції сільського господарства в Одеській області у судових засіданнях позовні вимоги Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області підтримував у повному обсязі, що також вбачається з наданих суду письмових пояснень Державної інспекції сільського господарства в Одеській області.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх у судових засіданнях представників прокуратури, позивача та відповідача, суд встановив.
Розпорядженням Біляївської районної державної адміністрації за №1623/2006 від 24.10.2006р. затверджено акт вибору земельної ділянки площею 5,5 га ріллі Товариству з обмеженою відповідальністю "Провінція" для розробки Біляївського родовища пісків та пісчано-галечних порід на території Біляївської міської ради та надано дозвіл на розробку проекту відведення вищевказаної земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Провінція".
Розпорядженням Біляївської районної державної адміністрації за №717/2007 від 04.06.2007р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 8 років ТОВ "Провінція" для розробки Біляївського родовища пісків та пісчано-галечних порід на території Біляївської міської ради та передано в довгострокову оренду терміном на 8 років ТОВ "Провінція" для розробки Біляївського родовища пісків та пісчано-галечних порід на території Біляївської міської ради земельну ділянку площею 5,5 га із земель запасу сільськогосподарського призначення Біляївської міської ради (за межами населених пунктів).
27 червня 2007 року між Біляївською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція" (Орендар) було укладено Договір оренди землі (надалі за текстом -Договір), згідно положень п1 якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення Біляївської міської ради, яка знаходиться за адресою: Біляївська міська рада (за межами населеного пункту), на схилах балки Курудурової, на відстані 6,0 км на північний захід від околиці м. Біляївка, Біляївського району Одеської області на підставі розпорядження Біляївської районної державної адміністрації за №717/2007 від 04.06.2007р.
У відповідності до п. 7 договір укладався строком на 8 років з правом його поновлення на новий строк після закінчення строку дії договору.
За умовами положень п. п. 13,14 договору земельна ділянка передавалась в оренду для розробки Біляївського родовища пісків та пісчано-галечних порід з цільовим призначенням земельної ділянки - землі запасу сільськогосподарського призначення Біляївської міської ради, переведені в землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
06 вересня 2007р. на виконання умов договору оренди землі від 27 червня 2007 р. Біляївською районною державною адміністрацією було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція" прийнято у користування земельну ділянку, що становить предмет договору оренди.
Як зазначається представниками прокуратури, у Біляївської районної державної адміністрації були відсутні правові підстави для розпорядження зазначеною у договорі оренди від 06 вересня 2007р. земельною ділянкою, оскільки передача у користування земельних ділянок за даним цільовим призначенням відноситься до повноважень Одеської обласної державної адміністрації. У зв'язку з вищевикладеним, на думку прокуратури, є незаконними прийняті Біляївською районною державною адміністрацією розпорядження від 24.10.2006р. №1623/2006 та від 04.06.2007р. №717/2007 та укладений між Біляївською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція" договір оренди землі від 27 червня 2007 р.
Позовні вимоги направлено на визнання недійсними розпоряджень Біляївської районної державної адміністрації від 24.10.2006р. №1623/2006 та від 04.06.2007р. №717/2007 та договору оренди землі від 27 червня 2007 р., а також на зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція" звільнити земельну ділянку
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх у судових засіданнях представників прокуратури, позивача та відповідача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням положень статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п.12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу (2768-14)
до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
При цьому, відповідно до змісту положень п. п. 3, 4 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті. Обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Між тим, як встановлено судом, та вбачається з положень п.14 договору оренди землі від 27 червня 2007 р., цільове призначенням земельної ділянки було змінено та земельна ділянка фактично передавалась, як землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Тобто, з урахуванням положень ст. 122 Земельно кодексу України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, у Біляївської районної державної адміністрації були відсутні правові підстави для розпорядження зазначеною у договорі оренди від 06 вересня 2007р. земельною ділянкою.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У пункті 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 (v5_35800-00)
"Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" зазначено: "Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт".
З огляду на те, що оспорювані розпорядження від 24.10.2006р. №1623/2006 та від 04.06.2007р. №717/2007 Біляївської районної державної адміністрації направлені на реалізацію відсутніх у відповідача повноважень по передачі у користування спірної земельної ділянки, вказані розпорядження є незаконними, оскільки, не відповідають визначеній законом компетенції Біляївської районної державної адміністрації, у зв'язку з чим підлягають визнанню судом недійсними.
Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину (договору) є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України, згідно ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, згідно ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, згідно ч. 5 ст. 203 ЦК України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, згідно ч. 6 ст. 203 ЦК України правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
З урахуванням того, що на підставі оспорюваного договору оренди землі від 27 червня 2007 р. Біляївською районною державноою адміністрації неправомірно передано у користування Товариству з обмеженою відповідальністю "Провінція" земельну ділянку, вказаний договір не відповідає положенням діючого законодавства, у зв'язку з чим визнається судом недійсним.
Оскільки, матеріали справи не містять законних передумов перебування Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція" на спірній земельній ділянці, суд приходить до висновку щодо законності вимог прокуратури про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція" звільнити спірну земельну ділянку.
Відповідно до положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. № 459/2011 (459/2011)
Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
У відповідності до п. п. 3, 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України основними завданнями Держсільгоспінспекції України є реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо формування державної політики у зазначених сферах на виконання яких посадові особи Держсільгоспінспекції України в межах своїх повноважень мають право, зокрема, отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області підтверджені поданими доказами, не спростовані у встановленому порядку відповідачами, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідачів. При розподілі судових витрат у справі, суд виходить з положень п. 2.11 постанови Пленуму від 21.02.2013р. за № 7 (va007600-13)
"Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України (1798-12)
". Так, згідно до п. 2.11 постанови Пленуму якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог. Таким чином, до Державного бюджету підлягає стягненню 4588 грн. (сума судового збору за кожною з немайнових вимог) пропорційно з відповідачів.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82- 85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним розпорядження Біляївської районної державної адміністрації (67600, Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, пр. Жовтневої революції, 11; код 04057095) від 24.10.2006р. №1623/2006.
3. Визнати недійсним розпорядження Біляївської районної державної адміністрації (67600, Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, пр. Жовтневої революції, 11; код 04057095) від 04.06.2007 №717/2007.
4. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 27.06.2007р., укладений між Біляївською районною державною адміністрацією (67600, Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, пр. Жовтневої революції, 11; код 04057095) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція" (Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, вул. Четвертого козачого кубанського корпусу, 4; код 32682572).
5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Провінція" (Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, вул. Четвертого козачого кубанського корпусу, 4; код 32682572) звільнити земельну ділянку загальною площею 5,5000 га, яка розташована на території Біляївської міської ради Біляївського району Одеської області, нормативно грошова оцінка якої становить 3682998грн. та була передана на підставі договору оренди земельної ділянки від 27.06.2007р., укладеного між Біляївською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Провінція".
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Провінція" (Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, вул. Четвертого козачого кубанського корпусу, 4; код 32682572) на користь Державного бюджету України на п/р 31210206783008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 - судовий збір в сумі 2294 /дві тисячі двісті дев'яносто чотири/ грн.
7. Стягнути з Біляївської районної державної адміністрації (67600, Одеська область, Біляївський район, м. Біляївка, пр. Жовтневої революції, 11; код 04057095) на користь Державного бюджету України на п/р 31210206783008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 - судовий збір в сумі 2294 /дві тисячі двісті дев'яносто чотири/ грн.
Повний текст рішення складено та підписано 12 квітня 2013р.
рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
|
Головуючий суддя
Суддя
Суддя
|
Д'яченко Т.Г.
Меденцев П.А.
Цісельський О.В.
|