ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.04.2013 Справа №5002-33/ 3629.1-2011
( Додатково див. постанову Севастопольського апеляційного господарського суду (rs31872860) )
За позовом Військового прокурора Євпаторійського гарнізону
(вул. Пушкіна, 35, м. Євпаторія, 97400)
в інтересах держави в особі Міністерства оборони України
(Повітрянофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168)
Євпаторійської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України
(вул. Пушкіна, 35, м. Євпаторія, 97400)
Державного підприємства Міністерства оборони України "Військовий радгосп "Євпаторійський"
(ділянка нова, ГСП-2, м. Євпаторія, 97402)
до Сакської районної державної адміністрації в АР Крим
(вул.Леніна,15, м. Саки, 96500)
товариства з обмеженою відповідальністю "ВС "Євпаторійський"
(вул.Ескадронна, 22, м. Євпаторія, 97400;
вул. Аксабай,9, с. Уютне, Сакський район, 96555)
про визнання недійсними розпорядження та договору оренди
Суддя Радвановська Ю.А.
Від прокуратури: Рибкін Олексій Юрійович, посвідчення № 012222, Військовий прокурор Євпаторійського гарнізону;
Від позивачів: Малежік Наталія Вікторівна, довіреність № 220/941/д від 11.12.2012, Міністерство оборони України;
Малежік Наталія Вікторівна, довіреність № 9/1950 від 24.09.2012, Євпаторійська квартирно - експлуатаційна частина району Міністерства оборони України;
не з'явився, ДП Міністерства оборони України "Військовий радгосп "Євпаторійський";
Від відповідачів: не з'явився, Сакська районна державна адміністрації в АР Крим;Магеря Юлія Русланівна, представник, довіреність № б/н від 11.12.2012, ТОВ "ВС Євпаторійський";
Суть спору: Військовий прокурор Євпаторійського гарнізону звернувся до господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Євпаторійської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України, Державного підприємства Міністерства оборони України "Військовий радгосп "Євпаторійський" із позовною заявою до Сакської районної державної адміністрації в АР Крим та товариства з обмеженою відповідальністю "ВС Євпаторійський" та просив суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Сакської районної державної адміністрації №823-р від 10 жовтня 2005 року "Про затвердження технічної документації в частині складання документів, що посвідчують право довготривалої оренди земельної ділянки ТОВ "ВС "Євпаторійський" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із землекористування військового радгоспу "Євпаторійський" на території Уютненської сільської ради"; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №37 від 24 жовтня 2005 року, укладений між Сакською районною державною адміністрацією та ТОВ "ВС Євпаторійський"; відновити становище, яке існувало до видання розпорядження Сакської районної державної адміністрації №823-р від 10 жовтня 2005 року, а саме - витребувати із незаконного володіння товариства з обмеженою відповідальністю "ВС "Євпаторійський" та повернути до постійного користування держави в особі Міністерства оборони України - Державного підприємства Військовий радгосп "Євпаторійський" Міністерства оборони України земельну ділянку, площею 44.2095 га, кадастровий номер 01:243:877:00:03:001:1042.
рішеннями господарського суду АР Крим від 14 грудня 2010 року та від 05 жовтня 2011 року, залишеними без змін постановами Севастопольського апеляційного господарського суду від 07 квітня 2011 року та від 05 липня 2012 року відповідно, позов військового прокурора було задоволено в повному обсязі (т. 2, а.с. 129-135, т. 3, а.с. 148-166).
Однак, постановами Вищого господарського суду України від 20 липня 2011 року (т.2, а.с. 232-238) та від 05 лютого 2013 року (т. 6 а.с. 13-20) усі вищевказані судові акти про задоволення позову були скасовані, справу двічі було передано на новий розгляд до господарського суду Автономної Республіки Крим.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 07 березня 2013 року дану справу прийнято до свого провадження суддею Радвановською Ю.А. (т. 6, а.с. 27-28) із привласненням № 5002-33/3629.1-2011.
Свої вимоги прокурор мотивує тим, що Сакська районна державна адміністрація прийняттям розпорядження №823-р від 10 жовтня 2005 року "Про затвердження технічної документації в частині складання документів, що посвідчують право довготривалої оренди - земельної ділянки ТОВ "ВС "Євпаторійський" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із землекористування військового радгоспу "Євпаторійський" на території Уютненської сільської ради" порушив вимоги Земельного кодексу України (2768-14) , статтю 75 Господарського кодексу України, пункт 45 Наказу Міністра оборони України №483 від 22 грудня 1997 року (v0483322-97) про затвердження "Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями" та наказ Міністра оборони України № 570 від 03 жовтня 2006 року "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України №483 від 22 грудня 1997 року", у зв'язку з чим воно підлягає визнанню незаконним та скасуванню. Також прокурор просить суд визнати недійсним договір оренди землі, який укладений на підставі даного розпорядження.
Представник позивачів, Міністерства оборони України та Євпаторійської квартирно - експлуатаційної частини району Міністерства оборони України, а також прокурор позов підтримали у повному обсязі та надали суду письмові пояснення по справі (т. 6, а.с. 67-74).
Представник відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю "ВС "Євпаторійський", надав письмові пояснення по справі, в яких зазначив, що він є правонаступником державного підприємства ВР "Євпаторійський" та відповідно до статей 124,125,126 та пункту 6 розділу Земельного кодексу України (2768-14) , статей 14, 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оформив договір оренди цілісного майнового комплексу та договір оренди земельної ділянки для здійснення сільського господарства. Щодо факту неприпинення державного підприємства відповідач зазначив, що останній мав бути ліквідований вже після передачі цілісного майнового комплексу, але на даний час цього не здійснено в порушення порядку, встановленого чинним законодавством. Також ТОВ "ВС "Євпаторійський" вважає, що землі, які були передані йому в оренду, не належать до земель оборони, оскільки є землями сільськогосподарського призначення, тобто Міністерство оборони України, на його думку, не може бути власником вказаної земельної ділянки чи землекористувачем та є неналежним позивачем у даній справі, оскільки його права не порушуються (т.6, а.с. 85-94).
Сакська районна державна адміністрація в АР Крим та ДП Міністерства оборони України "Військовий радгосп "Євпаторійський" явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення прокурора, сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши представлені докази, суд -
встановив:
Згідно з державним актом на право постійного користування землею від 24 травня 2002 року серії І-КМ №003753, який зареєстровано у книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 163 (т.1 а.с. 9-11) військовому радгоспу "Євпаторійський" (м. Євпаторія, ГСП-2) Сакською міською радою народних депутатів надано у постійне користування земельну ділянку, площею 52.20 га, яка розташована на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим на підставі розпорядження Сакської райдержадміністрації № 121-р від 18 березня 2002 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням Сакської райдержадміністрації № 328 від 21 квітня 2004 року, у зв'язку з добровільною відмовою у військрадгоспу "Євпаторійський" вилучена земельна ділянка, площею 8 га ріллі. З урахуванням змін, внесених до державного акту розпорядженням Сакської районної державної адміністрації № 328 р від 21 квітня 2004 року, у постійному користуванні Державного підприємства Міністерства оборони України "Військовий радгосп "Євпаторійський" залишилась земельна ділянка, площею 44.20 га (т.1 а.с. 11).
06 червня 2005 року між Фондом майна АРК (орендодавець) та ТОВ "ВС "Євпаторійський" (орендар) було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу, згідно з п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування цілісний майновий комплекс військового радгоспу "Євпаторійський" вартістю 1845600 грн., у тому числі: основні фонди залишковою вартістю 1715900 грн., оборотні матеріали - 285200 грн., житловий фонд на утримання - 246500 грн. Строк дії оренди - до 05.06.2025 року. Цей договір є підставою для виникнення у орендаря права користування земельними ділянками, на яких розміщено підприємство (п. 1.5). Орендар приєднує до свого майна підприємство у встановленому законом порядку (п. 1.6) та виступає правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого підприємства (п. 1.7) (т. 6, а.с. 76-81).
Розпорядженням №764-р від 16 вересня 2005 року Сакської районної державної адміністрації за результатами розгляду клопотання ТОВ "ВС "Євпаторійський" про переоформлення права користування земельною ділянкою, яка належить військовому радгоспу "Євпаторійський" на підставі статей 17 та 124 Земельного кодексу України ТОВ "ВС "Євпаторійський" надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою для оформлення документів, які посвідчують право довгострокової на 20 років оренди земельної ділянки, площею 44.20 га, із землекористування військового радгоспу "Євпаторійський" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Уютненської сільської ради Сакського району (т.1 а.с. 12, 56).
За актом від 22 вересня 2005 року встановлення та погодження меж земельної ділянки, переданої у довгострокову оренду ТОВ "ВС "Євпаторійський", площа земельної ділянки була уточнена та склала 44.2095 га ріллі (т.1 а.с. 12-14).
Підставою для надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою та вилучення земельної ділянки у військового радгоспу "Євпаторійський" МОУ було клопотання ТОВ "ВС "Євпаторійський" про переоформлення права користування земельною ділянкою.
Оскаржуваним прокурором розпорядженням № 823-р від 10 жовтня 2005 року Сакської районної державної адміністрації затверджено технічну документацію в частині складання документів, що посвідчують право довгострокової оренди земельної ділянки, площею 44.2095 га ріллі, ТОВ "ВС "Євпаторійський" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із землекористування військового радгоспу "Євпаторійський" на території Уютненської сільської ради (т.1 а.с. 13-15).
Пунктами 1,2 даного розпорядження затверджено технічну документацію із землеустрою ТОВ "ВС "Євпаторійський", тимчасово припинено право постійного користування військового радгоспу "Євпаторійський" МОУ земельною ділянкою, площею 44.2095 га ріллі, кадастровий номер 01:243:877:00:03:001:1042, на території Уютненської сільської ради Сакського району та передано цю земельну ділянку ТОВ "ВС Євпаторійський" в довгострокову оренду строком на 20 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без права зміни її цільового призначення.
Розпорядженням від 24 липня 2006 року №578-р внесені зміни до розпорядження Сакської райдержадміністрації від 10 жовтня 2005 року № 823-р, виключено з пункту 2 розпорядження слово "тимчасово".
24 жовтня 2005 року між Сакською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "ВС "Євпаторійський" (орендар) укладено договір оренди землі № 37, який оскаржується у даній справі (т. 1, а.с. 16-18).
Відповідно до пункту 1 вказаного договору Сакська районна державна адміністрація надає, а ТОВ "ВС "Євпаторійський" приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Уютненської сільської ради, кадастровий № 01:243:877:00:03:001:1042, загальною площею 44,2095 га ріллі.
Прокурор посилається на порушення інтересів держави шляхом передачі земельної ділянки у користування із порушенням земельного законодавства, у зв'язку з чим вимагає визнання недійсними розпорядження Сакської районної державної адміністрації про затвердження технічної документації в частині складання документів, що посвідчують право довгострокової оренди земельної ділянки та передачі землі в оренду, договору оренди земельної ділянки, а також відновлення становища, яке існувало до прийняття оспорюваного розпорядження ради.
Вказане з'явилося підставою для звернення Військового прокурора Євпаторійського гарнізону в інтересах держави до господарського суду АР Крим із даним позовом.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення прокурора та сторін, суд визнав позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Так, посилаючись на порушення відповідачами земельного законодавства прокурор вимагає визнання недійсними розпорядження Сакської районної державної адміністрації та договору оренди, якими спірну земельну ділянку, за його твердженням, було незаконно вилучено з державної власності та передане у користування відповідачу, ТОВ "ВС "Євпаторійський".
Відповідно до статті 41 Конституції України громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про місцеві державі адміністрації" виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно зі статтями 6, 41 Закону України "Про місцеві державі адміністрації" голова місцевої державної адміністрації в межах повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території усіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами. Голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
При цьому, як на підставу для визнання недійсним розпорядження Сакської районної державної адміністрації прокурор посилається на відсутність підстав на припинення права користування державою в особі ДП МОУ "Військовій радгосп "Євпаторійський" спірною земельною ділянкою та згоди землекористувача - Міністерства оборони України на її відчуження.
Так, судом було встановлено наступне.
06 червня 2005 року було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства "Військовий радгосп "Євпаторійський", розташованого за адресою: м. Євпаторія, ГСП-2, дільниця Нова, між Фондом майна Автономної Республіки Крим (орендодавець за договором) та ТОВ "ВС "Євпаторійський" (орендар за договором). Цілісний майновий комплекс передано орендарю за договором за актом приймання-передачі від 06 червня 2005 року. Відповідно до додаткової угоди № 1 від 11 липня 2005 року вказаний договір укладено на двадцять років терміном дії до 05 червня 2025 року (т. 1, 79-84).
Оренда майна державних підприємств, їх структурних підрозділів, об'єктів комунальної власності регулюється Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (2269-12) .
Зазначений Закон (стаття 4) передбачає перехід до орендаря права користування (оренди) земельною ділянкою в разі оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства.
Так цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.
Майновий же найм в цілому регулюється, зокрема Главою 25 Цивільного кодексу України (435-15) .
Згідно з пунктом 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк, а відповідно до пункту 1 статті 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди в розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
За своєю природою майновий комплекс державного підприємства має сільськогосподарське призначення, а діяльність орендаря - ТОВ "ВС "Євпаторійський" - також спрямована на змішане сільське господарство, тобто метою оренди ЦМК є саме сільськогосподарське виробництво, до циклу якого входить і вирощування (виробництво) зернових культур на земельних ділянках, що знаходились в користуванні ДП.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" припинення діяльності підприємства або його структурного підрозділу здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря, а структурного підрозділу - шляхом виділення з підприємства з наступним приєднанням до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном. Приєднання підприємства або його структурного підрозділу до орендаря здійснюється за відповідним рішенням органу управління орендаря.
На підставі вказаної норми закону було видано Наказ Міністра оборони України № 451 від 08 вересня 2009 року "Про припинення діяльності державного підприємства "Військовий радгосп "Євпаторійський", відповідно до якого діяльність ДП "Військовий радгосп "Євпаторійський" припинено шляхом приєднання до орендаря ТОВ "ВС "Євпаторійський" (т. 6, а.с. 102).
При цьому, відповідно до пункту 1.7 договору оренди ЦМК від 06 червня 2005 року та статті 15 вказаного закону орендар виступає правонаступником прав та обов'язків реорганізованого підприємства.
Також, слід зауважити й те, що враховуючи те, що Цивільний кодекс України (435-15) був прийнятий пізніше, ніж Закон України "Про оренду землі" (161-14) , а положення статті 796 Цивільного кодексу України є спеціальною законодавчою нормою, що регулює такі правовідносини, слід погодитися із доводами відповідача про наявність у нього права користування спірною земельною ділянкою, яке з'явилося одночасно із набуттям права найму будівлі або її частини.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 22 вересня 2005 року у справі № 1-17/2005 за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 92, пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (2768-14) (справа про постійне користування земельними ділянками) пункт 5.2.: "...Згідно з ч. 3 статі 41 Конституції України (254к/96-ВР) громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ця конституційна гарантія не може тлумачитися як така, що заперечує державний захист інших визнаних майнових прав громадян (крім права власності) або обмежує можливості такого захисту прав землекористувачів, набутих свого часу відповідно до чинного на той час законодавства. Таким чином, стосовно права постійного користування земельними ділянками діє механізм захисту, гарантований статтями 13, 14, 41, 55 Конституції України."
Згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга) при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя).
У вищезазначеному рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що пункт 6 Перехідних положень Кодексу через відсутність встановленого порядку переоформлення права власності або оренди та унеможливленням безоплатного проведення робіт із землеустрою і виготовлення технічних матеріалів та документів для переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або оренди в строки, визначені Кодексом, суперечить положенням частини четвертої статті 13, частини другої статті 14, частини третьої статті 22, частини першої статті 24, частин першої, другої, четвертої статті 41 Конституції України та визнав його неконституційним.
Право постійного користування за своєю природою є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством.
Таким чином, як слідує зі змісту зазначеного рішення Конституційного Суду України, право користування продовжує зберігати свою дію для постійних користувачів (їх правонаступників) до переоформлення останніми права постійного користування на право оренди.
Щодо вказівки прокурора на порушення статті 151 Земельного кодексу України, яка регулює порядок вилучення земельних ділянок, то слід вказати, що вказана норма до спірних правовідносин не підлягає застосуванню, оскільки потреби у вилученні спірної земельної ділянки не було.
ТОВ "ВС "Євпаторійський" використовував вказану земельну ділянку, як правонаступник ДП відповідно до державного акту І-KM № 003733.
В подальшому земельну ділянку було переоформлено на ТОВ як правонаступника державного підприємства відповідно до статей 124, 125, 126 та пункту 6 Розділу X Земельного кодексу України (2768-14) .
Так, суд, дослідивши матеріали справи, з урахуванням вищевикладеного, дійшов висновку про те, що повноцінна діяльність ЦМК радгоспу без використання спірної земельної ділянки неможлива, оскільки вона надавалася саме для здійснення сільськогосподарської діяльності, у зв'язку з чим в силу приписів статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" ТОВ "ВС "Євпаторійський" має право користування не тільки земельною ділянкою, на якій фактично розміщено орендоване ним майно, а й земельною ділянкою, що надавалася радгоспу для сільськогосподарської діяльності ЦМК.
Отже, до ТОВ "ВС "Євпаторійський" як до орендаря ЦМК перейшло і право користування земельною ділянкою, що знаходилася у користуванні радгоспу, ЦМК якого було передано в оренду відповідачу, який оформив договір оренди ЦМК і договір оренди земельної ділянки як правонаступник радгоспу.
Крім того, підставою для повернення на новий розгляд даної справи до суду першої інстанції Вищим господарським судом України з'явилося, у тому числі, залишення поза увагою суддями інших інстанцій факту правонаступництва прав та обов'язків від ДП МОУ "Військой радгосп "Євпаторійський" до ТОВ "ВС Євпаторійський".
При цьому, судами касаційної інстанції було двічі рекомендовано під час нового розгляду справи ретельно дослідити усі редакції установчих документів ТОВ "ВС"Євпаторійський" на предмет наявності переходу права та обов'язків від ДП МОУ "Військой радгосп "Євпаторійський", а також здійснити відповідний аналіз чинного законодавства відносно спірних правовідносин.
Так, в силу частини 1 статті 111-12 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Як вже зазначалося, 24 жовтня 2005 року між Сакською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "ВС Євпаторійський" (орендар) укладено договір оренди землі № 37 (т.1 а.с. 16-18). Одночасно, за умовами договору оренди цілісного майнового комплексу військового радгоспу "Євпаторійський" від 06 червня 2005 року орендар виступає правонаступником усіх прав та обов'язків реорганізованого підприємства; приєднує до себе майно державного підприємства та отримує право користування земельними ділянками, на яких розміщено підприємство. Так, пунктом 1.5 вказаного договору передбачено, що цей договір є підставою для виникнення у орендаря права користування земельними ділянками, на яких розміщено підприємство, відповідно до чинного законодавства (т.1, а.с. 79).
Також судом встановлено, що за наслідком неодноразового судового перегляду справи № 5002-5/2630-2011 у позові Фонду майна АР Крим до ТОВ "ВС "Євпаторійський" за участю військового прокурора про розірвання договору оренди майна ЦМК, укладеного 06 червня 2005 року рішенням господарського суду від 11 жовтня 2011 року, залишеним в цій частині без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 грудня 2012 року, відмовлено (т.6, а.с. 95-101, 208-214).
Крім того, у результаті перегляду справи № 2-13/17886.1-2007 (2-29/8248-2006) остаточно рішенням господарського суду АР Крим від 01 липня 2008 року, залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 12 листопада 2008 року, у позові військового прокурора Євпаторійського гарнізону про визнання недійсним договору оренди ЦМК радгоспу "Євпаторійський" від 06 червня 2005 року та витребування комплексу з незаконного володіння - відмовлено (т. 6, а.с. 215-230).
Вирішуючи даній спір судом також було враховано, що стаття 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" не посилається на порядок реорганізації, зафіксований в статтях 104- 109 Цивільного кодексу України. Вона також не передбачає державної реєстрації припинення підприємства (як юридичної особи), цілісний майновий комплекс якого передається в оренду. Орендоване майно не входить до складу майна орендаря, яке є базою для визначення часток його учасників; кредитори не можуть покладатися на таке орендоване майно, оскільки воно залишається у державній/комунальній власності і у разі банкрутства орендаря не включається до ліквідаційної маси орендаря банкрута (стаття 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
Так, за наявності договору оренди цілісного майнового комплексу відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар стає правонаступником прав та обов'язків підприємств відповідно до договору оренди.
Підприємство, ЦМК якого передається в оренду, припиняє своє існування, про що свідчить і підзаконний нормативно-правовий акт - Порядок повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди (затверджений наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 р. №847 (z0446-97) ), розділ 3 якого передбачає необхідність визначення долі ЦМК після його повернення орендодавцеві, у тому числі створення на його базі господарської організації - державного підприємства чи акціонерного товариства за участю держави та колишнього орендаря (ст. 14 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна").
Так, цілісний майновий комплекс державного підприємства "Військовий радгосп "Євпаторійський" було передано у користування ТОВ "ВС "Євпаторійський", метою діяльності якого є сільськогосподарське виробництво, в тому числі, вирощування зернових культур. Оскільки, здійснення сільського виробництва, а відповідно і використання цілісного майнового комплексу за цільовим призначенням не можливе без права користування земельною ділянкою, то ТОВ "ВС Євпаторійський" за договором оренди цілісного майнового комплексу від 06 червня 2005 року та наказом Міністра оборони України від 08 вересня 2009 року № 451 "Про припинення діяльності Державного підприємства "Військовий радгосп Єпаторійський", як правонаступнику, надано право користування земельною ділянкою для досягнення ним мети укладеного договору оренди цілісного майнового комплексу.
Таким чином, державне підприємство "Військовий радгосп "Євпаторійський" є припиненим, а отже ТОВ "ВС "Євпаторійський" на підставі чинного договору оренди ЦМК та в силу закону - статті 15 статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" є правонаступником військового радгоспу "Євпаторійський" зокрема і щодо права користування спірною земельною ділянкою.
Наказом Міністерства оборони України від 27 липня 2008 року №368 військовий радгосп "Євпаторійський" було перейменовано у державне підприємство "Військовий радгосп "Євпаторійський".
На виконання постанови господарського суду Автономної Республіки Крим від 11 липня 2007 року у справі № 2-29/7144-2006 А (т. 2, арк. 49) наказом Міністерства оборони України від 08 вересня 2009 року № 451 припинено діяльність ДП "Військовий радгосп "Євпаторійський" шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря товариства з обмеженою відповідальністю "ВС "Євпаторійський", яке стає правонаступником прав та обов'язків підприємства відповідно до договору оренди ЦМК від 06 червня 2005 року (т.1, а.с. 87-89).
Наказом Міністра оборони України від 17 січня 2012 року №27 скасовано наказ Міністерства оборони України від 08 вересня 2009 року № 451 "Про припинення діяльності ДП "Військовий радгосп "Євпаторійський".
Однак, постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13 липня 2012 року по справі № 2а-6103/12/0170/30 наказ Міністра оборони України від 17 січня 2012 року №27 визнано протиправним та скасовано, оскільки відповідно до Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України № 204/2011 від 06 квітня 2011 року у Міністерства оборони України відсутні повноваження скасовувати прийняті ним же накази (т. 6, а.с. 125-127).
Отже, наказ Міністерства оборони України від 08 вересня 2009 року № 451 є чинним та не скасований.
Більш того, відповідно до тексту цього наказу встановлено порядок та перелік дій щодо ліквідації державного підприємства "Військовий радгосп "Євпаторійський", які, не зважаючи на те, що у повному обсязі на даний час не виконані, свідчать саме про факт припинення існування юридичної особи, ДП "Євпаторійський", шляхом приєднання до ТОВ "ВС "Євпаторійський".
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України ( в редакції від 13 березня 1992 року) і статті 123 Земельного кодексу України (в редакції від 25 жовтня 2001 року) надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
При цьому, право користування земельною ділянкою припиняється у разі припинення діяльності підприємства (стаття 27 Земельного кодексу України в редакції від 13 березня 1992 року).
Статтею 37 чинного на той час Цивільного кодексу УРСР (1540-06) та статтею 34 чинного на той час Закону України "Про підприємства в Україні" (698-12) встановлювалося, що юридична особа припиняє свою діяльність шляхом ліквідації чи реорганізації (перетворення).
Судом за вказівкою, викладеною у постанові Вищого господарського суду України по даній справі, було досліджено статут ТОВ "ВС "Євпаторійський" в редакції від 29 вересня 2005 року (на час винесення РДА оскаржуваного розпорядження від 10 жовтня 2005 року) та встановлено, що у ньому закріплено положення про те, що товариство є правонаступником прав та обов'язків Військового радгоспу "Євпаторійський" (т. 4, а.с.145-159).
Доказів оскарження статуту ТОВ "ВС "Євпаторійський" ані сторонами, ані прокурором суду надано не було, а отже вказане за сукупністю із аналізом чинного на час вчинення оспорюваних прокурором дій законодавства, призвело суд до висновку про наявність доказів правонаступництва відповідача, ТОВ "ВС "Євпаторійський", прав та обов'язків від ДП "Євпаторійський", у тому числі, щодо спірної земельної ділянки.
Приймаючи до уваги вищевикладене, розпорядження Сакської райдержадміністрації № 823-р від 10 жовтня 2005 року та договір оренди землі №37 від 24 жовтня 2005 року є цілком законними та обґрунтованими, а позовні вимоги прокурора такими, що не підлягають задоволенню.
Крім іншого, судом було враховано наступне.
Статтею 84 Земельного кодексу України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Землі оборони є державною власністю і не можуть передаватися у комунальну власність.
При цьому, від інших категорій земель землі оборони відрізняються своїм основним цільовим призначенням. Несільськогосподарське використання земель даної категорії - одна із головних ознак, які характеризують їх правовий режим. Крім того, розміщення на цих землях різних об'єктів несільськогосподарського призначення супроводжується встановленням зон зі спеціальними умовами використання земель, вказані землі надаються відповідним суб'єктам у постійне користування.
Однак, як вбачається з державного акту на право постійного користування землею від 24 травня 2002 року серії І-КМ № 003753 військовому радгоспу "Євпаторійський" надано у постійне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктами 1,2 розпорядження № 823-р від 10 жовтня 2005 року земельну ділянку передано ТОВ "ВС "Євпаторійський" в довгострокову оренду строком на 20 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без права зміни його цільового призначення.
Аналогічні умови містяться і у договорі оренди землі № 37, який оскаржується прокурором.
Крім того, відповідно до розпорядження від 07 вересня 2011 року № 883-р (883-2011-р) Кабінету міністрів України цілісний майновий комплекс ДП ВС "Євпаторійський" був переданий з сфери управління Міністерства оборони України до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, а отже обґрунтованими є твердження відповідача про те, що час прийняття даного рішення Міністерство оборони України, як і Євпаторійська КЕЧ є неналежними позивачами по даній справі (т. 6, а.с. 231-232).
Вказані обставини спростовують твердження прокурора та підстави, наведені ним у своєму позові, у зв'язку з чим ані розпорядження Сакської районної державної адміністрації №823-р від 10 жовтня 2005 року, ані договір оренди земельної ділянки №37 від 24 жовтня 2005 року визнанню недійсними не підлягають.
Враховуючи, що вимоги про відновлення стану, який існував до прийняття оскаржуваного розпорядження, є похідними до інших вимог, у задоволенні яких суд відмовив, вони також задоволенню не підлягають.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 15 квітня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82- 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. В позові відмовити в повному обсязі.
Суддя
Ю.А. Радвановська